Finans

18 Yaş Altı Banka Kartı Alınabilecek Kurumlar

18 yaş altı banka kartı almak isteyen kişiler için hangi bankaların bu hizmeti sunduğunu ve nelerin gerekli olduğunu bu yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

18 Yaşından Küçüklerin Hesap Açabileceği Bankalar sadece gençler tarafından değil anne babalar tarafından da merak edilmektedir. Her ne kadar geçmişte birikim yapma dediğinde akla kumbaralar gelse de daha güvenilir olması nedeniyle banka hesapları günümüzde daha fazla öne çıkmaktadır.

Banka hesabı açma yaşı her ne kadar farklılık gösterebilse de bazı bankalar 18 yaşının altında bulunanlara bir takım seçenekler sunmaktadır. Bir banka hesabı bulundurmak çocuklarınıza sadece birikim yapmasına olanak tanımaz. Aynı zamanda bir sorumluluk almasına da yardımcı olur.

Ayrıca onun harcamalarını merak ediyorsanız, takip edebilmeyi arzuluyorsanız banka hesabı bir ebeveyn olarak size yardımcı olur. 18 yaş banka kartı ile çocuğunuzun ne zaman ne kadar para çektiğini görebilir, hesap özeti aracılığıyla ödemelerinin nereye olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. 

18 Yaş Altı Banka Kartı Alınabilecek Yerler

Burada yapabileceğiniz birçok tercih vardır. 18 yaşından altı banka hesabı için gerekenler farklılık gösterse de daha doğru tercihlerde bulunmak istiyorsanız öncesinden incelemeniz önerilir. Böylece daha doğru çözümler bulunabilir. Ana hatlarıyla bunlar şu şekildedir;

  • İş Bankası İlk İmza
  • Akbank – Exi26
  • ING Bank – Turuncu Çocuk Hesabı
  • Ziraat Bankası – Birikimli Mevduat Hesabı

18 yaş banka kartı almak istiyorsanız ancak öncesinde değerlendirmeyi de düşünüyorsanız, bunları incelemeniz önerilir. Böylece kararınızı daha kolay kararlar verebilirsiniz. Bunlar dışında Garanti Bankası, Kuveyt Türk, Denizbank ve Vakıfbank gibi bankaları da düşünebilirsiniz. 

İş Bankası İlk İmza

İş Bankası günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Banka kartı kaç yaşında alınır sorusu her ne kadar farklılık gösterse de söz konusu kart 18 yaş altında olan kişiler tarafından tercih edilebilir. 32 sene önce oluşturulmuş olup birçok avantajı vardır.

Bunlardan bir tanesi dijital kumbaradır. Bu sayede küçük tasarruflar yapılabilmekte, yeterli seviyeye geldiğinde ise hesaplara geçilmektedir. Böylece büyük fırsatları vardır. Normal bir banka kartının tüm özelliklerine sahip olduğu için internetten ya da mağazadan alışveriş yapmak, POS cihazında kullanmak, para yatırmak, para çekmek gibi işlemler mümkündür. 

ATM’ler üzerinde de kullanılan 18 yaş altı banka kartı ayrıca 808 İş Portföy Üçüncü Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu ve 801 İş Portföy Para Piyasası Fonu ile birikimleri yatırımla değerlendirme olanağı da tanır. Eğer onun yatırımı öğrenmesini arzuluyorsanız seçeneği size sunmaktadır.

Eğer açılış tutarını ve ücretini merak ediyorsanız, bu konuda bir tutar, fiyat bulunmamaktadır. Açılış için tüm işlemler size en yakın şubesinden kolay bir şekilde yapılabilir. Çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde ise normal banka hesabı olur.18 yaş altı banka hesabı açma velisiz sıkça sorulsa da yanınızda velinizin olması gerekir. 

Akbank – Exi26

Akbank tarafından sunulan bu ürün 18 yaş altı banka kartı seçenekleri arasında düşünülebilir. Böylece gençler tasarruf hesabı çerçevesinde paralarını güvenle saklama olanağı elde etmektedir. Normal bir banka kartı gibi hesap takibi, ATM üzerinden para çekme, para yatırma gibi işlemler de yapılabilmektedir.

Banka kartı açılımlarında en çok merak edilen konu işletim ücreti ya da farklı masrafların bulunup bulunmadığıdır. Bu özellikle gençler için sunulan, 18 yaş altı tarafından kullanılan kartlarda merak edilir. Zira gelirleri fazla olmadığı için kesintiler sıklıkla sorulur.

Akbank tarafından sunulan Exi26, bu konuda hesap ücreti bulundurmaz. Ayrıca farklı masraf kalemleri de yer almamaktadır. Dolayısıyla büyük avantajları yer almaktadır. Yurt içi ve yurt dışı harcamalarında bir takım puanlar kazandırmaktadır.

Banka hesabı açma yaşı farklılaşsa da bu ürün 18 yaşına gelmeyenler tarafından kullanılabilir. Çocuğunuzun harcamalarını, hesabını takip etmek istiyorsanız mobil uygulama veya internet şubesi üzerinden sonuç almanıza yardımcı olur. 

ING Bank – Turuncu Çocuk Hesabı

ING Bank günümüzde birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Kurumun çok sayıda ürünü olup bunlardan bir tanesi de turuncu çocuk hesabıdır. Adından anlaşılabileceği üzere banka hesabı açma yaşı açısından gençlerin kullanabileceği yapıdadır.

Birikim talimatları verebileceğiniz bu hesap alt limiti bulundurmamaktadır. Dolayısıyla bu açıdan büyük bir avantajı vardır. Buna karşılık düzenli yatırım limitine sahiptir. Bu açıdan aylık düzende minimum 100 Türk Lirası olması gerekir. 18 yaş altı banka kartı nasıl alınır için herhangi bir şubesine gitmeniz yeterlidir. Ardından işlemler kolay bir şekilde, hızlıca yapılabilir.

Ziraat Bankası – Birikimli Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası köklü yapısı ile ülkemizde geniş bir kullanım sahibidir. Eğer 18 yaş altında olan çocuğunuz için bir hesap düşünüyorsanız, 18 yaş altı banka kartı Ziraat kullanabileceğiniz seçeneklerden arasındadır.

Banka tarafından sunulan Birikimli Mevduat Hesabı sadece Türk Lirası üzerinden değil, aynı zamanda Euro ve Amerikan Doları üzerinden de tasarruf hesabı açmanıza olanak tanır. Birikim tutarı ayarlanabilmekte olup, ödemeler aylık ya da 3 ayda bir şekilde düzenlenebilir.

Böylece daha iyi tasarruf yapmanıza olanak tanır. Banka kartı kaç yaşında alınır için gençler tarafından tercih edilebilir. Hesabı açarken 500 Türk Lirası veya bunun muadili Amerikan Doları, Euro gerekebilir. Eğer çocuklarınızın geleceğinizi düşünüyorsanız Büyüyen Çocuk Fonu gibi değişik seçenekleri de vardır.

TEB – Global Genç Hesabı

18 yaşının altından küçüklerin banka kartı kullanabilmesi için ebeveynlerinin de olması gerekir. Eğer anne-baba olarak onun bu tür hesabı olmasını istiyorsanız, 18 yaş altı banka kartı için yapabileceğiniz birçok seçenek vardır. Bunlardan bir tanesi de TEB’dir.

Banka tarafından sunulmakta olan Global Genç Hesabıdır. Marifetli hesabın altında yer almakta olup 25 yaş ve altında bulunan kişiler tarafından tercih edilebilir. Her ne kadar yapı olarak 18 yaş altına hitap etmiyor gibi görünse de kendi içinde üç gruba ayrılır. Bunlar 12 ve 15, 16 ve 17, 18 ve 25 şeklindedir.

Bu nedenle hesap açmak istiyorsanız yaşınıza göre TEB’in sunduğu banka hesabı açma yaşı seçeneklerine göre inceleme yapabilir, size uygun olanını tercih edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz 18 yaşının altındaysa yanınızda sizin de olmanız gerekir. 

18 Yaşından Küçükler Nasıl Banka Hesabı Açabilir? 

18 yaş altı banka hesabı açma velisiz sadece gençler tarafından değil, ebeveynler tarafından da merak edilir. Zira onların velisi olmaksızın bu tür işlemleri yapıp yapamayacağı öğrenilmek istenir. Burada ilk olarak onların yasal vasileri ya da ebeveynleri olmadan, tek başlarına hesap aşamayacağını bilmeniz gerekir.

Bu durum aynı zamanda yatırım yapması, birikime başlaması, sorumluluk kazanması için bu tür hesapları açacaksanız onunla beraber gitmeniz gerektiğini de gösterir. Çocuğunuz 18 yaşından küçük olduğu için bazı belgeleri doğrudan sizin imzalamanız da gerekir.

18 yaş altı banka hesabı açma velisiz yapılamaz. Ancak velilerin giderken bazı belgeleri hazırlaması gerekir. Ana hatlarıyla bunlar şu şekildedir;

  • Adres bilgisi
  • Telefon numarası
  • Çocuğunuza ait nüfus cüzdanı
  • Nüfus cüzdanınız

18 yaşından altı banka hesabı açmak için gerekenler tamamlandıktan sonra hangi bankada hesap açmak istiyorsanız, herhangi bir şubesine gitmeniz yeterlidir. Ardından işlemler kolay bir şekilde yapılabilir. Bu listede bulunan bankalar arasında karar vermeden önce ayrıntılı inceleme yaparsanız, size ve çocuğunuza en uygun olanına karar verebilirsiniz.

18 Yaş Altı Banka Kartı Alınabilecek Kurumlar yazımızı beğendiyseniz Finans kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu