Finans

3D Secure Kapatma ve Açma İşlemleri Nasıl Yapılır?

3D secure kapatma ve açma işlemi özellikle internet üzerinden alış veriş yapan kişiler için oldukça merak edilen konuların başında yer alıyor. Bu yazımızda 3D ile ilgili akıllarda kalan tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

3D Secure güvenli alışveriş olarak bilinir ve kişiler internet üzerinden kredi kartı, banka kartı ile alışveriş yaptıkları zaman kartlı ödemelerin güvenli bir şekilde tamamlamasını sağlar. 3d Secure genel olarak bir ek güvenlik protokolü olmaktadır. Kişiler isteğe göre 3d Secure kapatma veya açma yapabilirler.

3D Secure güvenlik protokolü internetten yapılan alışverişleri daha güvenli hale getirir. Çünkü alışverişleri tamamlamak için sadece kredi kartı bilgileri değil, cep telefonunuza gelen SMS ile doğrulama yaptıktan sonra 3d Secure şifrenizi girmeniz gerekmektedir. 3d Secure kapatma yaptığınız zaman alışverişleriniz daha güvensiz olabilmektedir.

3D Secure Nedir ?

3D Secure internet alışverişlerinde kullanılan, kredi kartı veya banka kartlarını kullandığınız zaman cep telefonunuza onay gelmesi ve bu şekilde güvenli bir alışveriş yaptığınız bir uygulamadır. 3d Secure nedir konusunda 3d Secure protokolünü aktif hale getirdiğiniz zaman ve kartlarınızı internet alışverişlerinde kullandığınızda şifreler tek kullanımlık olarak gelir.

Ödemeyi tamamlayabilmeniz için kişilerin kredi kartı bilgilerini ve anlık olarak cep telefonuna yollanan şifreyi girmeniz gerekir. Şifrenizi girdikten sonraki aşamada ödemeleriniz güvenli bir şekilde tamamlanmış olur. 3d Secure alabilmek için herhangi bir ek ücret gerekmez çünkü Türkiye’de bulunan bu hizmet için bankalar ücretsiz olarak sunmaktadırlar.

3d Secure Açma İşlemi

3d Secure açma durumu için herhangi bir yere başvuru gerekmez. Birçok internet alışverişlerinde 3d Secure mevcuttur, bu durumda internet üzerinde yapılan alışverişlerinize kayıtlı olan cep telefonunuza 3d Secure şifresi gönderilir ve bu şifreyi ekranda belirtilen yere yazarak alışveriş işleminiz onaylanmış olur. 3d Secure açma işlemi için,

 • Banka sisteminde kayıtlı bir numaranız yoksa, internet alışverişlerinizdeki sitede numaranız kayıtlı değilse, cep telefonu operatör veya numara değişikliği varsa, kartınız internet alışverişlerine kapalıysa bu durumda şifreniz telefonunuza gelmez.
 • İnternet alışverişleriniz onaylanmadıysa bu durumda bankanızla iletişime geçebilir ve cep telefonunuzu güncelleyebilirsiniz.
 • Kartınız internet alışverişlerine kapalıysa yine bankanızla görüşerek blokeyi kaldırabilirsiniz.

Bu durumlarda yine 3d Secure durumu açılmadıysa yaptığınız internet alışverişlerinde 3d Secure olmayabilir veya farklı bir sorun olabilir. 3d Secure açma için veya bilgi almak için bankaların müşteri hizmetlerinden ve alışveriş yaptığınız sitenin destek bölümünden ulaşabilirsiniz.

3d Secure Kapatma İşlemi

3d Secure kapatma işlemine gelecek olursak, aslında 3d secure zorunlu olmayan bir uygulamadır. Eğer 3d Secure hizmetini kullanmak istemiyorsanız, bu durumda bankalarınızı arayarak 3d Secure hizmetinin kapanmasını talep edebilirsiniz. Eğer talebiniz işleme alınırsa kartınız 3d Secure işlemlerine kapalı hale gelir. 3d Secure kapatma işlemleri için;

 • 3d Secure durumunu kapatmak iyi bir durum değildir, bunun sebebi kredi kartı bilgilerinizin dolandırıcı olan kişilerin eline geçmesi durumunda kartlarınızdan onayınız ve bilginiz dışında harcama durumu yapılabilmektedir.
 • Bankanızdan bilgilendirme mesajı almak ve alışverişlerinizi sağlama almak kartınızı internet alışverişlerine sınırlandırmak gibi önlemler alabilirsiniz.
 • 3d Secure kapama işlemleri için internet üzerinden 150 TL altı bazı işlemlerde 3d olmadan şifresiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir, bunun için bankanızla iletişime geçerek bu hizmeti alabilirsiniz.

3D Secure Hataları Nedir ?

İnternet üzerinden alışverişlerde bazı durumlarda kişiler ödeme ekranlarında 3d Secure hatası görebilirler. Genel olarak bakıldığı zaman 3d Secure hatalarının farklı birkaç sebebi bulunmaktadır. 3d Secure hatası konusunda birkaç sebep şu şekildedir,

 • Tarayıcı veya arama motorundan kaynaklı olan işlemler.
 • Kart için güvenlik aktivasyon durumlarının yapılmama durumu.
 • Bankadan herhangi bir doğrulama mesajı gelmemesi.
 • Kartların internet alışverişlerine kapalı olması.
 • Kartta yeterli bakiyenin olmaması.

Gibi durumlar genel olarak görülebilen hatalar olabilmektedir. Eğer katınız için bir güvenli aktivasyonu yoksa bu hatayı bankalarınız ile görüşerek çözebilirsiniz. Bazı durumlarda ise kişiler tarayıcı kaynaklı olarak hata görebilmektedir. Bazı durumlarda internetten yapılan alışverişlerde 3d Secure güvenliği için hata yaşayabilirsiniz, bu sebeple tarayıcı değiştirerek tekrar denemeli, aksi durumda bankalar ile görüşmelisiniz.

3D Secure Hatası Nasıl Düzeltilir ?

3d Secure biraz önce de yazdığımız gibi bazı durumlarda hata verebilmektedir. 3d Secure sizlerin kartlarınızı açtırırken veya sonradan numaranızı değiştirdiğinizde kayıt ettiğiniz numaraya gönderilir. Bu durumda şifre gelmeme gibi bir durum olduğu zaman bankalarda görüşülmelidir. 3d Secure hatası nasıl düzeltilir konusunda,

 • SIM kart değişikliği, operatör değişikliği sebebinden dolayı 3D Secure SMS şifresi almıyor olabilirsiniz.
 • Kullanmış olduğunuz cep telefonu güncel olsa da bazı durumlarda SIM kartı ve hat değişikliği yaptığınız için bu durumda bankalar sizlere SMS göndermiyor olabilir, bu tarz durumlarda SIM kartı blokesi kaldırılması için bankaların ATM üzerinden veya internet şubeleri üzerinden kaldırabilirsiniz.
 • İnternet alışverişlerinizde kart içerisindeki limit durumu gibi etkenler etkileyebilmektedir, bu sebeple kişiler alışveriş yapmadan önce limit durumunu kontrol etmelidir.

3D Secure Neden Önemli?

Günlük hayatında alışveriş yapan kişilerin %88 kadarı artık internet üzerinden alışveriş yapmaktadır. Giyim, teknoloji, yemek ve hatta basit bakkal alışverişlerini bile internet platformları üzerinden rahatlıkla yapılır. Bu sebeple 3d Secure kullanımı hem mazağalar için hem de müşterilerin kart bilgileri açısından önemlidir. Bu sebeple 3d Secure kapatma ve açma işlemleri konusunda araştırma yapması önerilir,

 • İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde 3d Secure sistemi ile kart bilgileri korunur ve sistemi kullanmak basit olduğu için kişiler güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirler.
 • 3d Secure ile kişiler kartları üzerinden kolay bir şekilde alışveriş yapabilir, doğrudan kişilerin telefonuna mesajla gideceği için bu doğrulama koduyla kişiler hızlı bir şekilde alışveriş yapabilir.
 • 3d ödeme imkanı sayesinde sanal mağazalar mağduriyet yaşamaz ve müşterilerde ödeme konusunda itirazda bulunamazlar.
 • 3d Secure imkanı ile beraber banka ve müşterilerin gözünde sanal mağazalar güvenilir hale gelir ve internette güvenlik sağlanır.

E-ticaretin yaygınlaşması ile birlikte tüketici güvenliği önemli meseleler haline geldi. Artık kapıda ödemenin geride kaldığı zamanda internet alışverişlerini sağlama almak önemli bir durum haline geldi. 

Tüketici olan kişilerin bilgileri çalınsa bile 3d Secure ile alışveriş yapılmaz bu sebeple kişilerin mutlaka internet alışverişlerinde 3d Secure açması önerilir. Eğer farklı bir durum meydana geliyorsa kart bilgilerinizin güvenliği için mutlaka bankalar ile görüşün.

3D Secure Çalışma Sistemi Nedir?

E-ticaret siteleri ile yapılan alışverişlerde 3d Secure seçenekleri bulunmaktadır. Genel olarak bu dijital platformlar üzerinde yapılan ödemelerde kart sahipleri, bulundurdukları bankalar ile doğrulama yapabilirler. 3d Secure sistemi açılan ekranlarda ve çalışılan bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. 3d Secure çalışma sistemi şu şekilde işler,

 • Kart sahiplerine kayıtlı olan cep telefonları üzerinden SMS ile onay kodu gönderilebilir.
 • Kart sahibi olan kişiler çalıştığı bankaların mobil uygulamaları üzerinden gelen anahtar kodu ile işlem yapabilir.
 • Mobil uygulamalar üzerinden onaylama işlemi yapılabilir.
 • Sadece kart sahibinin bildiği bilgiler istenebilmektedir.

Gibi farklı şekillerle alışverişler güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Genellikle 3d güvenli ödeme yöntemi ile alışveriş yapıldığı zaman tüketici olan kişilerin kartına bağlı olarak cep telefonlarına sadece kendilerinin görebilecekleri şifre gönderilir. 

Şifre belirtilen süre içerisinde yazılır ve alışverişler tamamlanır. Eğer müşterilere yollanan bu şifre girilmezse kart ile herhangi bir ödeme gerçekleşmez.

3D Secure Kapatma ve Çama İşlemleri yazımızı beğendiyseniz Finans kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu