Seyahat

Adana’da Gezilecek Yerler Listesi

Adana’da gezilecek yerler neresidir, gidince nereleri görmem gerekiyor diyorsanız ve Adana’da nerede yemek yenir diyorsanız o halde en doğru yerdesiniz. Benzersiz güzelliği ve sıcak insanlarıyla dikkat çeken şehirler arasında yer alıyor. Genelde Adana dendiği anda akla direk kavurucu sıcağı gelir. Bu yanlış değil, gerçekten de Adana ülkemizin en sıcak ve kurak yerlerinden biridir. Ancak buna rağmen her yıl bir sürü yerli yabancı insan Adana’nın güzelliklerini görmek üzere şehri ziyaret ediyor.  Kentin büyüklüğü ve insanının sıcaklığı direk havasına yansımış gibidir. Bu nedenle henüz kente adım attığınız andan itibaren pozitif enerjisini hissedebilirsiniz.

Adana’ya geldiğiniz andan itibaren hiç durmadan harekete geçmeniz gerekiyor. Çünkü gezip görülecek çok fazla güzel noktası bulunuyor. Biz de Adana’ya ilk kez gidecekler için nereleri gezmeleri gerektiğini kaleme aldık. İçeriğimizi bir gezi ve keşif rotası gibi kullanabilirsiniz. Nerelerde gezilir? Adana’da nerede yemek yenir ve nereden kalınır gibi Adana hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara içeriğimizde yer verdik. İşte, Adana gezisine çıkmadan evvel bilmeniz gereken tüm detaylar sizlerle.

Adana’da Gezilecek Yerler Listesi

Adana'da Gezilecek Yerler : Taş Köprü
Adana’da Gezilecek Yerler : Taş Köprü

Adana Taş Köprü

Adana dendiği anda, akla sıcaklıkla beraber direk Taş Köprü geliyor. Hatta pek çok türkü ve şarkıya da yansımıştır bu köprü. Taş Köprü, Adana Seyhan Nehri üzerinden yer alıyor.  Kaynaklarda yer alan resmî belgelere göre bu köprü, tam 4. yüzyılda mimar Auxentios tarafından inşa edilmiştir. O tarihten bu yana hala güzelliğini ve gücünü koruyan köprünün mimari detayları da dikkat çekiyor.  

Köprü tam 319 metre uzunluğunda olup 13 metre yüksekliğindedir. Köprüyü ziyaret ettiğiniz anda o tarihi dokusu ve güzelliği direkt dikkatinizi çekecektir. Bu nedenle de Adana gezisinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olarak listemizin başına ekledik.

Adana'da Gezilecek Yerler : Saat Kulesi
Adana’da Gezilecek Yerler : Saat Kulesi

Adana Saat Kulesi

Adana Saat Kulesi de kesinlikle Adana’da gezilecek yerler listesine eklenmeyi hak ediyor. Adana’ya yolunuz düştüğünde ziyaret edebilirsiniz. Tamamen kesme taşlar ile inşa edilen bu kulenin mimarisi insanın dikkatini direkt çekmeyi başarıyor.  Kule, tam 32 metre uzunluğa sahiptir.  Kulenin yapımı ise oldukça uzun sürmüştür. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre saat kulesinin yapımına 1881 yılında başlanmıştır.

Ziya Paşa’nın valilik yaptığı dönemde başlayan kule inşası, 1 yıl sonrasında tamamlanmıştır. Ancak bu kadar uzun sürmesinin nedeni 1998 Adana Depremi’nde anlaşılmıştır. Çünkü o büyük depremde bile kulede hiçbir çatlak dahi oluşmamıştır. Bu da mimarisinin ve inşasının ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Bu kule Adana’nın Seyhan ilçesinde yer alıyor. Adana’da nerede yemek yenir diyorsanız da saat kulesi civarlarında çeşitli yemek restoranları mevcuttur.

Sinema Müzesi

Sinemanın müzesi olur mu demeyin? Adana Sinema Müzesi’ni gördükten sonra fikriniz tamamen değişecektir. Bu nedenle de Adana’da gezilecek yerler merkez alanlarına mutlaka bu müzeyi de eklemelisiniz. Tüm film festivalleri ve sanatsal etkinliklere bu müze ev sahipliği yapıyor. Özellikle de yaz aylarında ziyaret ederseniz çeşitli etkinliklere şahitlik edebilirsiniz. Ancak gitmeden evvel müzenin açık olduğundan emin olmak üzere mutlaka irtibata geçmeyi de unutmayın.

Adana İncirli Plajı

Adana plajlarıyla da meşhurdur. En güzel planlarından biri ise İncirli Plajı’dır. İncirli Adana Plajı, berrak suları ve temiz kumu ile dikkat çekiyor. Ceyhan’da yer alan bu plajı da ziyaret etmenizi öneriyoruz. Yazın sıcağında kendinizi denize atmak için iyi bir fırsat! Plaj diğer plajlara göre biraz küçük; 50 metre uzunluğundadır. Ayrıca plajda herhangi bir hizmet bulunmuyor. Bu nedenle de denize girmek gibi bir planınız varsa kesinlikle yanınıza plajda ihtiyacınız olabilecek her şeyi alarak gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Adana Merkez Park

Adana’ya gelen ve Adana’da gezilecek yerler neresi diye soranlar için bir diğer önerimiz ise Adana Merkez Parkı’dır. Bu park, Türkiye çapındaki en büyük park olarak biliniyor. Devasa büyüklükteki parkın doğal yapısı insanı büyülüyor. Merkez Parkı, Adana Büyükşehir Belediye’si tarafından 2004 yılında inşa edilip tamamlanmıştır. Seyhan Nehri’ne de oldukça yakındır. Parkta zengin bir ağaç çeşitliliği sizi karşılıyor.

Tam 40 çeşit farklı ağaç yer alırken aynı zamanda 67 farklı bitki türü de yer alıyor. Genel olarak 400 binden fazla bitki barındırıyor. Artık büyüklüğünü siz düşünün… Sadece bitki ve ağaçlardan oluşan sığ bir park demek haksızlık olacaktır. Bunun yanı sıra:

 • Çocuklar için geniş oyun alanı,
 • Amfi tiyatro alanı (açık-300 kişilik),
 • Koşu alanı,
 • Bisiklet yolu,
 • Dinlenme terası,
 • Paten pisti,
 • Yer satrancı oyunu mevcuttur.

Kısaca Adana Merkez Park, hem bu bölgeyi ziyaret etmek isteyenlere hem de şehir dışından gelen ziyaretçilere keyifli anlar yaşatmaktadır.

Adana'da Gezilecek Yerler : Karataş Tabiat Parkı
Adana’da Gezilecek Yerler : Karataş Tabiat Parkı

Adana Karataş Tabiat Parkı

Adana ilinin güzellikleri saymakla bitmez diye en başta belirtmiştik. Ancak Adana’da gezilecek yerler listesi için bir önerimiz daha var! Oda, Karataş tabiat parkı… Tam 29 hektarlık alan üzerine kurulu olan bu parkın güzelliği dikkat çekiyor. Halkın en uğrak noktalarından biri olduğunu söylemek de gerekiyor. Çeşitli oyun alanları, restoranlar, duş alanları ve soyunma kabinleri gibi birden fazla hizmet yer alıyor.  

Özellikle de kamp yapmak için şahane bir atmosfere sahip! Pek çok kampçının gözde alanlarından biridir. Eğer Adana gezisinde ufak bir kamp yapma fikriniz varsa kesinlikle bu parkı ziyaret etmelisiniz. Parkın herhangi bir giriş ücreti de bulunmuyor. Tamamen halka açık olup tüm hizmetleri için ekstra ücret talep edilmiyor.

Adana’da Nerede Yemek Yenir? Ne Yenir?

Kalemimizle sizi güzel bir Adana gezisine çıkardık. Eminiz ki karnınız bu gezi de bir hayli acıkmıştır. O halde Adana’da nerede yemek yenir, ne yenir sorularına da cevap vermek bize düşüyor. Adana mutfak lezzetleri saymakla bitmez! Gelin birlikte inceleyelim:

Adana kebap, bu listenin en başında yer almalı! Kebap yemeden hiç Adana’dan dönülür mü? Hayır elbette. Kamhi çorbası da bölgenin lezzetleri arasında yer alıyor. Kesinlikle tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Gül mantısı da Adana yöresine ait lezzetler arasında yer alıyor. Babagannuş adıyla anılan bu yemeğin tadını çok sevebilirsiniz. Adana’da denenmesi gerekenler arasında yer alıyor. Bu lezzetleri nerede hangi restoranda yerim diyenler aşağıdaki listemize göz atabilirler;

 • Şırdancı Bedo
 • 7/24 Ocakbaşı Restoran
 • Ciğerci Mahmut
 • Öz Asmaaltı Kebap ve Döner
 • Kifidis Büyük Saat Kebapçısı

Adana’da gezilecek yerler neresidir, nerede yemek yenir gibi sorularınıza içeriğimiz boyunca yanıt verdik. Siz de Adana gezisi yapacaksanız yer verdiğimiz tüm bilgiler, bu gezinize ışık tutacaktır. Keyifli bir Adana gezisi sizleri bekliyor.

Adana’da gezilecek yerler yazımızı beğendiseniz Seyahat kategorimize göz atmayı unutmayın.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu