Sağlık

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi | E-Nabız Üzerinden Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değiştirme işlemi genellikle zor gibi düşünülse de aslında çok basit bir kaç işlemle yapılabilmektedir. E-nabız aile hekimi değiştirme, e-devlet üzerinden aile hekimi değiştirme, telefondan değiştrime gibi bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yaşadığımız şehirlerde artık hemen her mahallede bir sağlık ocağı ya da aile hekimliği bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı mahalle sakinlerine kontrol işlemleri ve hastane işlemi gerektirmeyen görevler için Aile hekimleri görevlendirmektedir. Ancak görevli olan aile hekimleri ile belli sorunlar yaşanması mümkündür. Örneğin bir yerdeki ikametinizin değişmesi, aile hekiminden randevu sorunları yaşaması vs. böyle zamanlarda vatandaşların aile hekimi değiştirme hakkı vardır. Bu işlemi kolay yoldan yapmak isteyenler E devlet ya da E-nabız üzerinden aile hekimi değiştirmek isteyebilir. 

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi

Aile hekimlerinin görev tanımlarına bakacak olursak; aile hekimleri sorumlu olduğu hastaların sağlık durumlarını kontrol etmektedir. Gerekli olan durumlarda ilaç yazmak, istenen tahlil ve testleri uygulamak, aşı işlemleri gerçekleştirmek vb. birçok doktor yetkilerine sahiptir. Aile hekimleri hastanelerde olan yoğunluğu azaltmak adına 2011 yılında yürürlüğe girmiş bir uygulamadır. Ancak son dönemde yaşanan sağlık sorunlarındaki yoğunluk nedeniyle vatandaşlar kayıtlı oldukları aile hekimi değişikliği talep edebilmektedir. İşte aile hekimi değiştirme yolları;

  • E-Nabızdan Aile Hekimi Değiştirme
  • E-Devletten Aile Hekimi Değiştirme
  • Yazılı Olarak Form ile Aile Hekimi Değiştirme
  • Telefon Üzerinden Aile Hekimi Değiştirme

E Nabızdan Aile Hekimi Değiştirme İşlemi

Aile hekimi değiştirmek her vatandaşın hakkıdır. Çeşitli sebeplerle vatandaşlar bağlı oldukları aile hekimini değiştirmeyi tercih edebilir. Bunun en kolay yollarından biri de E Nabız uygulamasını kullanmaktır. E Nabız Sağlık Bakanlığı tarafından hastaların sistemde kayıtlı olan randevu, ilaç ve doktor kayıtlarına kolaylıkla erişim sağlayan bir internet uygulamasıdır. 

E-Nabızdan Aile Hekimi Değiştirme işlemi oldukça basittir. Öncelikle E-Nabız’a giriş yapılır. Daha sonra burada işlem seçenekleri arasında aile hekimi bölümüne tıklanır. Aile hekimi bölümünün en altında aile hekimi değiştirme adlı bölüme tıklamanız yeterlidir. 

Daha sonra sizlere aile hekimi değişim formu açılacaktır. Bu formda doktorunuzun adı ve aile hekimliği merkezinin numarası bulunur. Buna bağlı olarak E Nabız uygulaması size öncelikle aile hekimi değiştirme nedeninizi sorar. Burada seçenekler arasında birini seçebilirsiniz. Daha sonra il ve ilçe bilgisi seçildikten sonra aile hekimliği önerileri çıkacaktır. Burada belirlediğiniz adrese uygun aile hekimleri harita üzerinden gösterilir.

Bu harita üzerinde görülen aile hekimliklerindeki doktorlar haritada işaretli konumlara tıklandığında görünecektir. Eğer doktorların ismi kırmızı kutuda ise doktorun hasta sınırı dolmuş demektir. Yani aile hekimi Sağlık Bakanlığının verdiği sınırlamaya göre maksimum hastayı almış demektir. Eğer sarı kutu içerisindeyse çok fazla hastası olduğu ancak hala tam dolmadığı görülmektedir. En uygun doktorlar yeşil kutudakilerdir. Bu doktorlar aile hekimi seçimine uygundur. Seçimini yaptıktan sonra onaylamak için sizlere uyarı metni verilir. 

Bu uyarı metninde aile hekiminizin değiştirmeniz durumunda 3 ay boyunca tekrar değiştiremeyeceğiniz ve eğer aile hekimi değiştirirken ikametinize uzak bir bölge seçtiyseniz son kez uyarı vermektedir. Daha sonra telefon numarası ile onay verirsiniz. Böylece E Nabız aile hekimi değiştirme işlemi gerçekleşmiş olur.   

E-Devlet Aile Hekimi Değiştirme 

E Devlet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların devlete kayıtlı olan bilgilerinin arşivlendiği internet servisidir. Buradan kişisel tüm devlet bilgilerinize ulaşmak mümkündür. İsteğe bağlı olarak E devlet aile hekimi değiştirme işlemi tercih edilebilir. E devletten işlem yapmak için öncelikle E devlete giriş yapmalısınız. E devlet giriş bilgileri TC. Kimlik numaranız ve E devlet şifresi ile yapılır. Eğer bir E devlet şifreniz yoksa PTT kurumlarından E devlet şifresi talep edebilir ve aldığınız şifreyle giriş yapıp yeni şifre oluşturabilirsiniz. 

E-devlette aile hekimi değiştirme işlemi için arama kısmına aile hekimi değiştirme seçeneği aratılır. Daha sonra Sağlık Bakanlığı / aile hekimi değiştirme bağlantısına tıklanır. Burada size yönlendirme bağlantısı verilecektir. Aile Hekimi değiştirme işlemi tekrar E Nabız üzerinden devam eder. E Nabız’da bahsettiğimiz işlemler aynı şekilde uygulanarak aile hekiminizi değiştirmeniz mümkündür. 

Yazılı Form ile Aile Hekimi Değiştirme

Birçok insan internet üzerinden işlem yapmayı hala kolay bulamayabiliyor ya da dijital ortamda yapmak yerine direkt olarak yazılı şekilde değiştirme işlemi gerçekleştirmek isteyebiliyor. Bunun için aile hekimi değiştirme formları bulunmaktadır. Aile hekimi değiştirme formlar İl Sağlık Müdürlüğü internet sitesinde ya da İlçe Sağlık Müdürlüğü Merkezlerinde bulunmaktadır. Bu formları oradan temin edebilirsiniz. 

Aile hekimi değiştirme formu nasıl doldurulur? Bu işlem oldukça basittir. Öncelikle formun içeriğine göz attığınızda E Nabız’daki formdan çok büyük bir farkı yoktur. Bu formda önce kişisel bilgilerin bulunduğu ad soyadı, telefon numarası ve adres bilgisi yazılır. Hemen bu bilgiler kısmının altında kayıtlı aile hekimi bilgileri ve yeni kaydolmak istediğiniz aile hekimi bilgileri istenir. Bu bilgiler aile hekimi ad soyadı, aile hekimlik no ve adres bilgisidir. Bununla ilgili doktor imzası da gerekmektedir. 

Formun geri kalanında aile bireyleri bilgileri, talep tarihi, formu dolduran kişinin imzası ve en alt kısımda bilinen kronik hastalıklar eklenir. Bu kronik hastalıklar yeni doktoru bilgilendirmek amacıyla alınmaktadır. Daha sonra ilçe Sağlık Müdürlüğü talebinizi işleme alır. Aile hekimi değiştirme işleminiz tamamlanmış olur. 

Telefon Üzerinden Aile Hekimi Değiştirme

Aile hekimi değiştirme işlemi en kolay telefonla arama ile yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığının destek hattı Alo 182 numarası aranır. 182’deki görevliye aile hekimi değiştirmek istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Alo 182’deki görevli sizden birkaç bilgi isteyebilir. Örneğin adres bilgisi ve değiştirmek istenen aile hekimliği talebi gibi… bu bilgiler alındıktan sonra işleminiz gerçekleştirilir ve aile hekimi değişimi gerçekleşmiş olur. 

Bebeğimin Aile Hekimini Nasıl Değiştirilir?

Aile hekimi değiştirme işlemleri temelde herkes için aynıdır. Bebeğimin aile hekimini nasıl değiştirilir merak edenler, bebeklerin ya da çocukların E devlet ve E Nabız şifrelerine ihtiyaçları yoktur. Ebeveynler E Nabız üzerinden çocuklarının bilgilerine erişebilirler. Bu işlemin uygulanması için E nabız giriş ekranında seçeneklerde sağ üst köşede çocuklarım kısmından bebeğinizin ya da çocuğunuzun hesabına erişim sağlayabilirsiniz. Bundan sonraki süreçte değiştirme işlemleri uygulanır. İsteğe bağlı olarak yazılı form ya da Alo 182 hattını da kullanabilirsiniz.

Aile Hekimi Randevusu Nasıl Alınır?

Kayıtlı olduğunuz aile hekimliğinde muayene ya da herhangi bir işlem için aile hekiminden randevu almanız gerekmektedir. Randevu sistemi 7/24 açıktır. Üstelik aile hekimlerine uygun randevu saati ve günü bulmak aşırı yoğun bir bölgede değilseniz çok kolaydır. Aile hekiminden randevu almak için E Nabız hesabına giriş yaparak randevu almanız mümkündür. E Nabız sistemi randevu işlemleri için sizi direkt olarak MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) uygulamasına gönderir. Buradan her türlü doktor ve hastane randevusuna erişmek mümkündür. 

MHRS uygulamasında giriş ekranında aile hekimi randevusu seçeneğine tıklanır, burada karşınıza aile hekimi ismi ve kayıtlı olduğunuz aile hekimliği bilgileri çıkacaktır. MHRS isteğe bağlı olarak size farklı muayene seçenekleri sunacaktır. Buradan aile hekimi muayene seçeneğine tıklanarak randevu tarihleri ve saatlerine erişebilirsiniz. MHRS ile ayrıca hastane randevusu, poliklinik randevusu ve aşı işlemleri için kayıtlarda gerçekleştirilmektedir. Aile hekimi randevusu bir yakınız için alınmaz sadece kendiniz için alabileceğinizi unutmayın…   

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi yazımızı beğendiyseniz Sağlık kategorimize göz atabilirsiniz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu