Sağlık

Akupunktur Nedir? Akupunktur ile Zayıflama Mümkün mü?

Akupunktur nedir, nasıl yapılır, yan etkileri nelerdir ve akupunktur ile zayıflama işlemi nasıl sonuç verir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Akupunktur çok eski yıllardan beridir var olan, etkisi kimilerine göre kanıtlanmış kimilerine göre ise hala muallakta kalınan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kabaca vücudun belirli bölgelerine iğneler batırmak suretiyle tepki verdirilmesini amaçlar, tabi yazımızda akupunktur nedir, kimler yaptırabilir zararları ve faydaları gibi pek çok konuyu detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız. Dilerseniz başlayalım.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur nedir sorusunu kısaca özetmek gerekirse; Çin’de ortaya çıkmış bir tedavi tekniğidir. Vücudun çeşitli bölgelerine ince iğneler batırılması ile gerçekleştirilen akupunktur, yaklaşık 3000 yıl önce Çin’de kullanılmaya başlanmıştır. Akupunktur hâlâ günümüzde çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olup, insanlar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.

Akupunktur ile zayıflama konusu da kilo vermek isteyen bireylerin merak ettiği bir diğer konudur. Akupunktur’un zayıflama üzerindeki etkisi günümüzde hâlâ tartışılmaktadır. Günümüzde kilo problemleri ile baş etmek zorunda olan kişiler, çeşitli yöntemleri araştırarak kilo verme sürecine adım atmayı tercih etmektedir. Tercih edilen yöntemler arasında akupunktur tedavisi de yer almaktadır.

Akupunktur İle Zayıflama Mümkün mü?

Akupunktur nedir sorusunu bu şekilde açıklamış olduk. Gelelim diğer bir konuya; zayıflayabilir miyiz? Geçmişten günümüze kadar alternatif tıp alanında kullanılan ve pek çok kişinin fayda görmesine yardımcı olan akupunktur, zayıflama konusunda da merak edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Özellikle pek çok kişinin akupunktur ile zayıflama mümkün mü sorusunu bu konuda incelediği açıkça görülmektedir. Zayıflama ile doğrudan bağlantısı olmasa da aşağıda yer alan durumlara etki ettiği bilinmektedir.

 • Stres seviyesini en aza indirmek
 • Metabolizmayı hızlandırmak
 • Beyinde bulunan açlık merkezini devre dışı bırakmak
 • İştahı azaltmak

Bahsi geçen bu durumların pasif hale gelmesi ile birlikte zaman içerisinde kilo verme imkanı mümkün olabilmektedir. Ancak bu süreçte yukarıda sıralanan avantajlardan faydalanarak kilo verme adımlarının atılması şarttır. Aksi halde akupunktur tedavisinin kilo verme ile doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır.

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisi çok uzun yıllardır Çin başta olmak üzere neredeyse tüm ülkelerde uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Akupunktur nasıl yapılır sorusu ise sık sık sorulmakta ve cevap aranmaktadır. Akupunktur tedavisinde hastalığa göre belirlenen bölgelere ince iğneler batırılmaktadır. Bu iğneler olabildiğince ince ve tek kullanımlık steril iğnelerdir. İğneler cilt üzerinde yaklaşık 30 dakika kadar kalmaktadır. Hasta yalnızca iğnenin ilk batırıldığı sırada hafif bir acı hissetmektedir. Daha sonra acı kaybolmakta ve iğnelerin batırıldığı bölgede hafif bir sıcaklık hissedilebilmektedir.

Bazı etkileri sağlayabilmek için iğne ucu ısıtılabilir veya yukarı aşağı olmak üzere hareket ettirilebilmektedir. Bu tamamen sizi tedavi eden uzman kişinin gerekli görebileceği işlemlerden bazılarıdır. Hasta akupunktur tedavisi sırasında çok büyük ağrı ve acı hissetmemektedir.

Akupunktur Yan Etkileri Nelerdir?

Akupunktur tedavisi yaptırmayı düşünen kişiler, akupunktur’un yan etkileri nelerdir sorusunu yöneltmektedirler. Akupunktur tedavisi Türkiye’de yalnızca yasal sertifikası bulunan uzman hekimler tarafından uygulanmaktadır. Bu nedenle alanında uzman bir hekim tarafından akupunktur tedavisi yapıldığında yan etki gösterme olasılığı çok daha düşüktür.

Oluşma ihtimali bulunan yan etkiler ise iğnenin batırıldığı bölgenin ağrıması ve acımasıdır. Ayrıca bölge bazen kanayabilmektedir. Hafif çarpıntıların da görülebildiği yan etkilerde, çok nadir de olsa 1 aya yakın süre ağrı da duyulabilmektedir. Bu uygulamanın uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Uzman olmayan biri tarafından yapılırsa çok daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Akupunktur Kimlerin Tedavisinde Kullanılır?

Akupunktur kimlerin tedavisinde kullanılır sorusu da sık sık karşılaşılan sorulardan biridir. Dünya sağlık örgütü tarafından akupunktur tedavisinin uygulanabileceği toplamda 40 hastalık belirtilmiştir. Akupunktur tedavisinin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği aşağıda belirtilmiştir.

 • Psikolojik rahatsızlıklarda
 • Migren ve baş ağrısı problemlerinde
 • Sigarayı bırakmaya yardımcı olması amacıyla
 • Alerjik durumlarda
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarında
 • Kronik solunum yolu rahatsızlıklarında
 • Kadın hastalıklarında ve hamilelik durumunda
 • Zayıflamak amacıyla 
 • Romatizma rahatsızlıklarda

Akupunktur tedavisi yukarıda yer alan rahatsızlıkların iyileştirilmesi amacıyla yapılabilmektedir. Bu hastalıklardan birine sahipseniz akupunktur tedavisi için uzman hekimlere danışabilir ve uygun olmanız durumunda hemen tedaviye başlayabilirsiniz.

Akupunktur Zararları Nedir?

Söz konusu sağlık ve bu alanda yapılan uygulamalar olduğunda insanlar yararların yanında etkilenebilecekleri zararları da incelemektedir. Alternatif tıp uygulamalarından biri olan ve aynı zamanda pek çok faydaya sahip olan bu işlem, akupunktur zararları nelerdir başlığı altında da çoğu kişi tarafından incelenmektedir. Buna bağlı olarak sıralanabilecek belli başlı açıklamalar aşağıda bulunmaktadır.

 • İşlem sonrası sersemlik hissi oluşabilmektedir.
 • Özellikle Hepatit B enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınabilir.
 • Yanlış uygulama sonucunda sinir hasarları meydana gelebilir.
 • İşlem sırasında kanama ve iğne yapılan bölgelerde morarma görülebilir.
 • Baş dönmesi ve devamlı uyuma hissi görülebilir.

Bahsi geçen bu olumsuzlukların yaşanmaması adına alanında uzman olan hekimlere bu uygulamayı yaptırmanız gerekmektedir. Aksi halde fayda görebilmek için tercih ettiğiniz bu işlem, sağlık açısından zarar görmenize neden olacaktır.

Akupunktur Nedir? Akupunktur Çeşitleri Nelerdir?
Akupunktur Nedir? Akupunktur Çeşitleri Nelerdir?

Akupunktur Çeşitleri Nelerdir?

Akupunktur nedir, nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını verdik peki akupunktur çeşitleri nelerdir? Akupunktur, tedavisinin oldukça yaygın olmasının yanında pek çok çeşide sahip olması da bilinmektedir. Ana başlık olarak akupunktur şeklinde bilinen ve aynı zamanda birden fazla çeşit kapsamında uygulanan bu tedavi, rahatsızlığın farklılıklarına göre tercih edilmektedir. Akupunktur çeşitleri nelerdir başlığı kapsamında sıralanabilecek çeşitler aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Kulak akupunkturu
 • Vücut akupunkturu

Sıralanan bu iki yöntem, bahsi geçen alternatif tıp uygulamasında tercih edilmektedir. Kulak akupunkturunun olmasının sebebi ise Çin inanışına dayanmaktadır. Bu inanış kapsamında kulak dokularının çoğunun diğer organlar ile bağlantısı vardır. Bu nedenle kulak akupunkturu sayesinde diğer rahatsızlıklar kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Akupunktur Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Pek çok rahatsızlığın tedavisinde tercih edilen akupunktur yöntemi, alternatif tıp işlemleri arasında en çok bilinen ve tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Herhangi bir nedene bağlı olarak bu işlemi yaptıracak olan kişilerin akupunktur hakkında detaylı bilgi edinmek için inceleme yaptığı görülmektedir. Akupunktur tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir sorusu ise başlıca merak edilen sorular arasındadır.

 • Konvansiyonel
 • Elektro Akupunktur
 • Moksibüsyon
 • Lazer Akupunktur
 • Akupresür

Bahsi geçen bu yöntemler, akupunktur tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntemler, kişilerin rahatsızlığına ve kendi inisiyatiflerine göre belirlenmektedir. Böylece ilgili tedavinin daha başarılı olması sağlanmaktadır.

Akupunktur Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Sağlık alanında uygulanan yöntemler, her birey için farklı olmakla birlikte bazılarına önerilmemektedir. Bunun nedeni ise tercih edilen işlemlerin kişiler için uygun olmamasıdır. Söz konusu akupunktur tedavisi olduğunda da konuyla alakalı olarak akupunktur tedavisi kimlere uygulanamaz başlığı merak edilenler arasında görülmektedir. 

 • Özellikle elektrik akımının tercih edileceği işlemlerde kalbinde pil olan kişiler ciddi zararlar görebilir.
 • Hamile kadınların düşük yapma riski olabileceği için akupunktur tavsiye edilmemektedir.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan bireyler bu tedavi yöntemleri için uygun değildir.

Sıralanan bu gruplarda yer alan kişilerin kendi sağlıkları açısından akupunktur tercih etmemesi gerekmektedir. Aksi halde işlem sırasında veya sonrasında ciddi sağlık sorunları meydana gelebilmektedir.

Akupunktur Tedavisini Kimler Yapabilir?

Akupunktur tedavisini kimler yapabilir sorusu, bu uygulamayı yaptıracak olan ancak belirli konularda önyargısı bulunan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Sağlık alanında yapılan bir işlem olması sebebiyle mutlaka alanında uzman olan kişilerin bu uygulamayı yapması gerekmektedir. Peki, bu konuda uzman olan kişiler nasıl anlaşılır?

Öncelikle Akupunktur Üst Komisyonu izni ile açılan kurslardan eğitim alınması gerekmektedir. Alınan eğitimin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından sertifika almaya hak kazanan tıp doktorları, bu uygulamayı yapabilir. Aynı zamanda kendi sahalarında kullanmak şartıyla diş hekimleri de bahsi geçen bu alternatif tıp yöntemini uygulayabilecek kişiler arasındadır.

Akupunktur Nedir? Akupunktur İle Zayıflama Mümkün mü? yazımızı beğendiyseniz Alternatif Tıp Nedir? Kullanılan Yöntemler Nelerdir? yazımıza da mutlaka göz atmalısınız.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu