Seyahat

Alaçatı’da Gidilecek Mekanlar | Gezilecek Yerler

Alaçatı’da gidilecek mekanlar ve gezilecek yerler hakkında sizlere rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Ege’nin incisi İzmir’in güzide ilçelerinden biri olan Alaçatı’yı ziyaret eden kişiler gezilip görülecek pek çok yeri araştırmaktadırlar. Alaçatı gidilecek mekanlar oldukça fazladır. Alaçatı’da gezilebilecek mekanların listesini ayrıca vereceğiz. Önce biraz Alaçatı’nın güzelliklerinden bahsedelim.

Alaçatı öyle büyük bir yer değildir ancak küçük ve sevimli bir yerdir. Alaçatı; plajları, Arnavut kaldırımlı sokakları, begonvilleri apayrı bir güzelliğe sahiptir. 2000’li yıllardan bu yana başta Bodrum olmak üzere pek çok sahil alanından daha çok üne sahip olan kasabada istediğiniz doğal güzelliği istediğiniz zaman bulabilirsiniz.

Taştan yapılmış evlerin özellikle son zamanlarda çok ilgi gördüğü Alaçatı, İzmir’deki Çeşme ilçesine bağlı bir mahalle konumundadır. Ege Denizi’ne de kıyısı bulunan bu tarihi yerin tarihi ise oldukça eskidir. Yılın hemen her günü rüzgâr aldığı için Alaçatı’da rüzgâr sörfünün sıkça yapıldığını görebilirsiniz.

Alaçatı Neyi ile Ünlü?

İzmir’in geçilmezi olan Kumru, Alaçatı’da da son derece ünlüdür. Bunun yanı sıra Alaçatı’da ne yenir? sorusunu soran insanlar için pek çok alternatif mevcuttur. Kahvaltıdan dolmaya, dolmadan muhallebiye birçok yiyecek Alaçatı’da ünlüdür.

Gıda dışında gezilip görülebilecek yerler de Alaçatı için önemlidir. Bunların yel değirmenleri ve taş evler gelmektedir. Alaçatı’daki evleri betimlerken ilk önce hayatın, yapılara ve mekanlara nasıl yansıdığına bakmalısınız. Alaçatı’daki imar görüntüsü tam anlamıyla üretimin şehir yaşamına dönüştüğü bir eserdir.

Alaçatı’da yapılacak aktiviteler için ilk işin kenti gezmek olduğunu söyleyebiliriz. Alaçatı içerisinde caddeler üzerinde evler ve o evlerin ardında geniş bahçeler ve avlular yer alıyor. Avluların hemen arkasında ise çeşit çeşit tarlaların yer aldığını görebilirsiniz. Evlerin ön kısmı ise Alaçatı sokaklarına ve kente, arka kısmı ise ve tarlalara bakmaktadır.

Alaçatı’da Gidilecek Mekanlar

Alaçatı’da gezilebilecek onlarca mekân vardır. Bunları sizler için sıraladık:

 • Alaçatı Ege Köyü
 • Kemapaşa Caddesi
 • Alaçatı Sokakları
 • Alaçatı Yel Değirmenleri
 • Hacımemiş Mahallesi
 • Alaçatı Port
 • Alaçatı Evleri
 • Ayios Konstantinos Kilisesi (Pazaryeri Camii)
 • Delikli Koy
 • Ilıca Plajı
 • Alaçatı Plajları
 • Kleopatra Koyu
 • Çark Plajı

Alaçatı Ege Köyü

Alaçatı’da yapılacak aktiviteler fazladır. Tarihin en sevimli köylerinden birisi olan Ege köyü, bugünün seçkin turizm mekanlarından birine dönüşmüş durumdadır. Bu dönüşüm bilhassa turistlerin fazlaca ilgisini çekmektedir. Restorasyon, düzenleme, yenileme gibi birçok değişim çalışmalarına sahne olan Ege Köyü’nde pek çok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

Turizmin artışı ile birlikte yapılan birçok yenilik, gençlerimiz için ciddi bir ilham kaynağı olacaktır. Bölge halkının yerel kültüre olan tutumu çok önemlidir. Alaçatı kentini günümüze getiren en önemli husus turizme yönelik gerçekleştirdiği üretimdir. Süregelen yaz turizmi mevsiminde yaşanan yıllık bu aktivite, farklı bölgelerde de kendini göstermektedir. Özetle, Alaçatı Ege Köyü’nün doğaya zarar vermeden yapılan önemli yerleşimlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.  

Alaçatı Ildır Köyü

Her turizm kentinin önemli bir merkezi vardır. Alaçatı gidilecek mekanlar arasında Ildır Köyü’nün de yer aldığı muhakkaktır. Ildır Köyü’nün önemli gözde tarihi mekanları içerisinde Athena Tapınağı, Erythrai Ören Alanı ve Antik Yunan’a ait Heroon Anıt Mezarlığı gösterilebilir. Ayrıca çeşitli villalar ve yerleşim surları da köy içerinde mevcuttur. Pek çok film ve dizi için kullanılan bu alanın dışında dikkat çeken Ildırı sokakları da gezilmesi gereken ender yerler arasında yer almaktadır.

Alaçatı Port

Alaçatı Port denilen alan, diğer bir ismi ile Alaçatı Marina, Ege’ye kıyısı olan bu bölüm, yanı zamanda seçkin yerleşim alanlarından birisidir.  Birçok restoran bu alanda karşınıza çıkabilir. En yaygın sörf yapılan bölgelerden birisi olan Alaçatı Marina’ya giderek Alaçatı’da ne yenir? derseniz, onlarca mekanla karşılaşabilirsiniz.

Alaçatı’da Gezilebilecek Yerler (Ücretsiz)

Daha önce yazımızda belirttiğimiz yerlere ilave olarak Pazaryeri Camii, Delikli Koy, Kleopatra Koyu, Alaçatı Pazarı ve Alaçatı Antikacılar Çarşısı gibi yerleri de Alaçatı’da ücretsiz ziyaret edebilme olanağınız bulunuyor. Aslında bir şehre, kente ya da köye giriş yaptığınızda farklı yerleri bizatihi görebilirsiniz. Ancak, bir tur veya rehber odaklı gezilerde görebileceğiniz yerler elbette sınırlı olacaktır. Bu nedenle insanların tek başın günlük yaptığı gezi ve gözlemlerin daha öznel ama bilişsel farkındalıkları içeren veriler içerdiğini görüyoruz. Bu sebeple sırt çantanızı alıp, saydığımız yerlere gidebilmeniz sizin için önemli bir ayrıcalık olacaktır.   

Alaçatı’da Kahvaltı

Alaçatı turistler için gezmeye ve görülmeye değer bir cennet desek sanırım yanlış bir yorum olmayacaktır. Alaçatı’da yapılacak aktiviteler arasında kahvaltı yapmak mühim bir aktive olacaktır. Zira, Alaçatı’nın gıda ürünlerini incelediğimizde yöresel, bitkisel veya doğal yiyecekleri hemen ilk sıraya koyabiliriz.  

Alaçatı’da ne yenilebilir diye soranlara, ilk olarak Alaçatı’nın köy kahvaltılarından bahsetmemiz gerekiyor. Serpme kahvaltı yapmak niyetindeyseniz öncelikle Sedirli Ev’i tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Burada demlenmiş çayın eşliğinde, gevrek, gözleme, pişi ve türlü türlü reçellerle güzel bir başlangıç yaparak hem damak tadınıza uygun lezzetler tadabilirsiniz.

 Alaçatı’da Denize Girilebilecek Yerler

İzmir’in gözdesi Çeşme’nin tabiat ürünü Alaçatı’daki plajlar oldukça fazladır. Bilhassa yazın sezon açılırken denize girilebilecek yerlerin başında Alaçatı plajları veya koyları geliyor. Alaçatı gidilecek mekanlar konusu turistler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.

Alaçatı denildiğinde ilk aklımıza gelen yerlerden birisi olan Alaçatı Çark Plajı, birçok tatilcinin uğrak yeri olarak bilinmektedir. Böylesine yoğun tercih edilen bir yerin müşterilerine sunduğu sosyal olanakları da tartışmasız fazladır. Çark Plajı’na giriş ücretleri gayet cüzi olup, şemsiye veya şezlong kiralamak isteyenlerin de oldukça elverişli ücretlerle ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini söyleyebiliriz.  

Alaçatı’da bulunan ve ilgi gören plajlar içerisinde Kleopatra Plajı ücretsiz giriş imkânı ile dikkat çekiyor. Ayrıca Ilıca Halk Plajı, Alaçatı Halk Plajı, Piyade Koyu, Boyalık Plajı, Zio Beach, Escape Beach ve Ayayorgi Koyu gibi muhtelif plajları da inceleyerek, dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.  

Alaçatı’nın Yöresel Yemekleri Neden İlgi Görüyor?

Alaçatı’da kahvaltı yapmak ne kadar keyifli ve lezzetliyse, yöresel yemekleri tatmak da tatil severler için eşsiz bir ayrıcalık olacaktır. Alaçatı’da ne yenir? sorusuna yanıt bulmak isteyenler için mesela öğle veya akşam yemeğinde avokadolu yumurta değişik bir tat olacaktır. Kabak çiçeği dolması, fava, Alaçatı midyesi, balık ve sarma gibi çok tercih edilen yemek çeşitlerini Alaçatı’da birçok mekânda yiyebilmeniz mümkündür. Yemek üstü tatlıların ise en ünlüsü elbette muhallebidir. Özellikle damla sakızlı dondurma ve sakız muhallebisi en çok sevilen tatlıların başında gelmektedir.

Neden Alaçatı?

Alaçatı Ege Bölgesi içerisinde yer alan en önemli tatil beldelerinin başında geliyor. Kentte meşhur olan ve ‘furun’ denilen fırın poğaçalarını tatmadan güne başlamamanızı öneriyoruz. Alaçatı’da yapılacak aktiviteler için ilk etapta Alaçatı köylerinden herhangi birinde kahvaltı yaptıktan sonra kahvenizi yudumlayın ve mümkünse buralardaki müzik şölenine konuk olun. Doğallığın ve doğanın ne kadar içinizi yeşerttiğini yerinde göreceksiniz.

En güzide tatil mekanlarının başında gelen Alaçatı’ya sadece yazın değil, sonbahar ve kış mevsimlerinde de gitmenizi tavsiye ediyoruz. Masrafına aldırış etmeden birçok Yunan vatandaşının da yöreye gelip gittiğine tanık olacaksınız. Pazarlarda satılan ürünler ve konaklanacak otellerin çok pahalı olmadığını söyleyebiliriz. Bu sayede Alaçatı’yı ziyaret edenlerin Alaçatı gidilecek mekanlar konusunda her türden tarihi ve doğal mekânı gezebilmek amacıyla kentte günlerce kalabilmesi mümkündür.

Alaçatı’da Gidilecek Mekanlar | Gezilecek Yerler yazımız ilginizi çektiyse Maşukiye Nerede? Nasıl Gidilir ve Neler Yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu