Seyahat

Alanya’da Nerelerde Gezilir? Gezilecek En İyi Yerler

Alanya’da nerelerde gezilir sorusunun cevabını özellikle yaz aylarına sakladık ve sizlere detaylı olacak şekilde bir yazı hazırladık. Deniz, kum, güneşin yanı sıra tarih ve doğa güzellikleriyle görmeniz gereken bir yer.

Havaların ısındığı, yazın kendini iyiden iyiye hissettirdiği ülkemizin güney sahillerine rağbetin günden güne arttığı bu zamanlarda özellikle Alanya’da nerelerde gezilir sorusu akla gelmektedir. Bu soru Antalya’nın bir diğer ilçesi Manavgat içinde sıkça sorulmaktadır. Alanya ve Manavgat Akdeniz Bölgesi’nde bulunan ve her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan güzide turizm ilimiz Antalya’nın iki büyük ilçesi. Her yaz başı turist akınına uğrayan Antalya ilimizi 2022 yılının mayıs ayı itibariyle 2 milyonun üzerinde turist ziyaret etti. Pandemi yasaklarının da kalkmasıyla bu istatistiki verilerin katlanarak artması bekleniyor. Peki Antalya’nın bu bol turist çeken ilçelerinde nerelerde gezilir ve neler yapılabilir?

Alanya’da Nerelerde Gezilir?

Aklımıza gelen bu soruyu hızla cevaplandıralım. Öncelikle ilçeye ulaşımdan, Alanya’nın turistik mekanlarından, kültürel zenginliklerinde, doğal güzelliklerinden bahsedelim. Alanya’nın her karışı turizme hizmet eder. Alanya’da nerelerde gezilir sorusuna bu ilçeye gitmek için hangi havalimanlarına bilet alınır onu cevaplayalım.

Alanya ilçesine Antalya ve Gazipaşa Havalimanları aracılığıyla hava yolu ile ulaşılabilir. D400 karayolunu kullanmak ilçeye ulaşmanın bir diğer yoludur. İlçede her bütçeye uygun araç kiralama (rent-a-car) hizmeti veren şirketlerin sayısı da bir hayli fazladır. İlçede teleferik ve tekne turları da yaygın bir şekilde yapılır.

Daha önce birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve Selçuklular döneminde başkent olarak kullanılmış Alanya’nın kültürel zenginliği göz doldurmaktadır. Bunlardan ilki ve en çok bilinenin adı Alanya Kalesi’dir. Hemen sahil dibinde yükselen kale burçlarını gezmek için çeşitli alternatifler mevcut. Bunlardan ilk Alanya Kalesi’ni teleferikle gezmektir. Bu gezi sırasında Alanya’nın ihtişamlı görüntüsünü tepeden izleme olanağına erişebilirsiniz. Kale burçlarından girildikten sonra Orta Kale gezisi başlar. Alanya’da nerelerde gezilir sorusuna burada Süleymaniye Cami’yi, sarnıcı, mescidi, tarihi evleri ve Selçuklu Hamamı’nı gezebilirsiniz diye cevap verebiliriz. Bu bölümün hemen ardından Kleopatra Plajı’nı kuşbakışı seyredebilirsiniz.

Alanya’nın Simgesi: Kızılkule ve Kaleiçi

Alanya'da Nerelerde Gezilir: Kızılkule ve Kaleiçi
Alanya’da Nerelerde Gezilir: Kızılkule ve Kaleiçi

Tarihi dokusuyla yerli ve yabancı turistleri kendisine çeken Kızılkule’yi Alanya merkezde ziyaret edebilirsiniz. Kızılkule 13. yüzyılda Alâeddin Keykubat döneminde inşa edilmiştir. Kızılkule’nin seyre değer iç yapısı ve hemen kule girişinde sergilenen tarihi eserleri yaz tatilinize kültürel bir perspektif katacaktır. Kızılkule’nin ev sahipliğinde Alanya limanını ve tersanesini izleyebilirsiniz. Kısacası, Alanya’nın simgesi haline gelmiş Kızılkule, Alanya’da nerelerde gezilir sorusunun aklan gelen ilk ve en güçlü cevaplarından biridir.

Kızılkule’nin giriş kısmından Kaleiçi’ne geçiş yapabilirsiniz. Burada Kaleiçi boyunca yürüyüp, buradaki yeme-içme ve eğlence mekanlarında oldukça kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Kaleiçi’nin muhteşem sokaklarını arşınlayarak hem tarihi hem de kültürel güzelliklerin zevkine varabilir, yürüyüş sonunda Esat Burcu’nu da gezebilirsiniz. Arzu etmeniz halinde buradan Alanya Kalesi’ne doğru yukarı çıkabilirsiniz.

Alanya Arkeoloji Müzesi: Çağlar Boyu Bir Yolculuk

Alanya'da Nerelerde Gezilir: Arkeoloji Müzesi
Alanya’da Nerelerde Gezilir: Arkeoloji Müzesi

Gezisine tarihi bir tat katmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin Alanya’da nerelerde gezilir sorusunun en kuvvetli cevaplarından biri de Alanya Arkeoloji Müzesi olacaktır. Zira bu müzede çeşitli çağlardan ve uygarlıklardan eserler bulunmaktadır. Müzenin ev sahipliği yaptığı uygarlıklar arasında Lidya, Frig ve Urartu medeniyetleri bulunur. Öte yandan Tunç Çağı dönemine ait çeşitli tarihi eserler de müzede sergilenen eserler arasındadır. Müzenin bahçe ve salon olmak üzere iki ayrı temel bölümü vardır.

Müzenin tartışmasız en ünlü parçası Herakles heykelidir. 1967 yılında köylüler tarafından bulunan Herakles heykeli 50 cm yüksekliğindedir ve bronzdan yapılmıştır. Bu değerli parçanın yanı sıra müzede, Roma döneminden kalma mozaikler de sergilenmektedir.

Gezilmesi gereken bir diğer bölüm ise çeşitli uygarlıklar döneminde kullanılmış sikkelerin sergilendiği bölümdür. Diğer yandan Cumhuriyet ve Osmanlı döneminden kalma mezar taşlarının sergilendiği bir bölümle, zeytin yağı üretiminde kullanılan el aletlerini sergilendiği bir bölüm de vardır.

Dünyaca Ünlü Bir Plaj: Kleopatra

Alanya'da Nerelerde Gezilir: Kleopatra Plajı
Alanya’da Nerelerde Gezilir: Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı Alanya’nın neyi meşhur denildiğinde verilecek ilk cevap olmalıdır. Mavi Bayrağa sahip olan bu plaj Alanya Kalesi’nin batısında konumlanmaktadır. Damlataş Plajı ile yan yanadır. Plajın uzunluğu yaklaşık 2 kilometredir. Kleopatra’nın ünü tarihi kişiliklere dayanmaktadır.

Zira Mısır Kraliçesi Kleopatra ve Roma İmparatoru Antonius bu plajda yüzmüştür. Bu sebeple plaja Kleopatra Plajı denilmektedir. Bu plajın en önemli özelliği ise suyunun inanılmaz derecede berrak olmasıdır. Çıplak gözle dahi denizin içindeki canlılar ve deniz dibi oldukça net şekilde izlenebilmektedir. Her iki plaja giriş için de herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Doğal Güzellikleri ve Tarihi Yapılarıyla Manavgat

Antalya’nın bir diğer güzide ilçesi olan Manavgat birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Manavgat’ta gezilecek yerler sorusunun akla gelen ilk cevabı Manavgat’ın doğal güzellikleridir. İhtişamlı kanyonlar, şelaleler, su kaynakları bakımından zengin olan ilçenin kültürel ve tarihi mirası da yabana atılacak cinsten değildir. Manavgat ilçesi birçok tapınağa ve tarihi yapılarak ev sahipliği yapmaktadır.

Manavgat ve Düden Şelalesi  

Alanya'da Nerelerde Gezilir: Mavavgat Şelalesi
Alanya’da Nerelerde Gezilir: Mavavgat Şelalesi

Manavgat’ın en önemli sembol merkezlerinden biri Manavgat Şelalesi’dir. Yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda olan şelaleye ulaşım özel araçlarla ya da belediye hizmetiyle yapılmaktadır. Diğer şelalelere göre boyu kısa olan bu doğal güzellik, boyunun kısalığı ile dört bir yandan gelen ziyaretçilerine seyir zevkini yaşatır. Etkileyici manzarası ve sularının müzik gibi gelen sesi ile turistlerin Manavgat’taki ilk durağı olmaya adaydır.

Manavgat’taki bir diğer doğal güzellik ise Düden Şelalesi’dir. Düden Şelalesi, Manavgat Şelalesi kadar ünlüdür. Onun kadar güzel olan şelalenin tarihi bir çekiciliği de vardır. Aynı Kleopatra plajı gibi tarihi kişiliklere ev sahipliği yapmıştır Düden Şelalesi. Büyük İskender’in Akdeniz Bölgesi’ni ziyaret ettiği bir dönemde Düden Şelalesi’nde vakit geçirdiği anlatılmaktadır. Tarih merakına sahip turistlerin Manavgat’ta gezilecek yerler hususundaki uğrak mekanlarından biridir Düden Şelalesi.

Antik Kentler ve Tapınaklar Şehri

Alanya'da Nerelerde Gezilir: Tapınaklar Şehri
Alanya’da Nerelerde Gezilir: Tapınaklar Şehri

Sessiz sakin bir doğa gezisinin yanı sıra tarihi bir yolculuğa çıkmak isteyen yerli yabancı turistlerin sık uğradığı mekanlardan ikisine ev sahipliği yapmaktadır Manavgat ilçesi. Bunlardan en önemli ikisi Side Antik Kenti ile Apollon Tapınağı’dır.

İlçeye bağlı bir turizm beldesi olan Side, Side Antik Kenti’ne ev sahipliği yapmaktadır. Antik kente ulaşım oldukça kolaydır. Bu kent milattan önce 1. yüzyıl içinde inşa edilmiştir. Liman kenti olarak tasarlanmış şehir oldukça uzun yıllar bölge halkına hizmet etmiştir. Şehir Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Kültür aşıklarının Manavgat’ta gezilecek yerler konusundaki ilk durağı burası olacaktır.

Çünkü, Side Antik Kenti surlara, tarihi ve iyi korunmuş sütunlara ev sahipliği yapmasının yanında bir de antik tiyatroya sahiptir. Bu antik tiyatronun kapasitesi tam 17 bin kişidir. Devrine göre oldukça büyük kapasiteye sahip bu antik tiyatro mutlaka gidilip görülmelidir. Side Antik Kenti’ne girişler ücretsiz şekilde yapılmaktadır. Side’de herkesin bütçesine uygun konaklama ve tatil imkânı sunan oteller de mevcuttur.

Side Antik Kenti denilince akla gelmesi muhtemel en önemli tarihi yapı ve Manavgat’ta gezilecek yerler kapsamında Apollon Tapınağı bulunmaktadır. Bir hayli uzun sütunlara sahip tapınak girişi oldukça büyüleyicidir. Denizin hemen dibinde sunak olarak kurulmuş Apollon Tapınağı’nı ziyaret etmeden Manavgat’tan ayrılmamak gerekir.

Tapınağa ulaşım gayet kolaydır. Side Antik Kenti’nin kuruluşundan yaklaşık üç yüz yıl sonra inşa edilen bu tapınak Apollon tanrısının adına yapılmıştır. Apollon tanrısı mitolojide güneş ve sanat tanrısı olarak geçmektedir. Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Apollon Tapınağı trekking için de son derece uygun bir yapıya sahiptir. Manavgat tatilinde Apollon Tapınağı’nı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, yüzlerce yıl sonra bile oldukça korunmuş korint tipindeki sütunları, eşsiz Akdeniz manzarası eşliğinde seyre dalabilirler. Tatillerini doğal ve kültürel güzelliklerin bileşimi olan Manavgat’ta gezilecek yerler kapsamında Antik Side Kenti’nde huzurla yapabilirler.

Alanya’da Nerelerde Gezilir? Gezilecek En İyi Yerler yazımızı beğendiyseniz Alaçatı’da Gidilecek Mekanlar | Gezilecek Yerler yazımıza da göz atmalısınız.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu