Finans

Aliexpress Satış Yapmak ve Satıcı Olmak

Aliexpress satış yapmak konusu e-ticaret yaparak para kazanmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilenler arasındadır. Çin menşeili bu firma üzerinden, doğru bilgi ve strateji ile büyük meblağlarda para kazanılabilmektedir. Bu yazımızda sizlere “doğru bilgi” tarafını anlatmaya çalışacağız.

BC2 iş modelinde bir girişim olan Aliexpress, 2010 senesinde Çin’de kurulmuştur. Ancak bundan çok kısa süre sonra büyük bir tanınırlık kazanmıştır.  Aliexpress satış yapmak mümkün olup, e-ticarete başlamak isteyenlere büyük bir fırsat sunmaktadır.

Aliexpress Satış Yapmak

Dünya çapında kullanılmakta olan Aliexpress, küçük ölçekli bir işletme bile olsanız bile katılmanız mümkündür. Ancak öncesinde bilmeniz gerekenler de vardır. Avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

Herkes satıcı olamadığı için ayrıntılı bilgi almanız da önerilir. Böylece daha doğru hareket etmeniz mümkündür. Alınan komisyon oranları da bulunduğu için, öncesinde değerlendirme yapmanız ve emin olmanız önerilir.

 Aliexpress Komisyon Oranları Ne Kadar?

E-ticarete başlamayı düşünüyorsanız ve online Pazar yerlerini tercih etmeye karar vermişseniz, ilk bilmeniz gereken hepsinin belirli bir komisyona sahip olduğudur. Bunlar satılan ürünlere göre değişiklik gösterir. Her bir pazaryeri farklı olduğu için ayrı şekilde düşünülmelidir. Aliexpress için bunlar ana hatlarıyla şu şekildedir;

Ürün KategorisiKomisyon
Spor AyakkabılarıYüzde 8
Tüketici ElektroniğiYüzde 8
Güvenlik – KorumaYüzde 5
Ev AletleriYüzde 5
Cep Telefonu AksesuarlarıYüzde 8
Otomobil ve MotosikletYüzde 8
Bilgisayar ve OfisYüzde 5 ile 8 arasında
Anne ve ÇocukYüzde 8
Elektronik Bileşenler ve Sarf MalzemeleriYüzde 8
Spor ve EğlenceYüzde 8
İç ÇamaşırıYüzde 8
Ev ve BahçeYüzde 8
OyunlarYüzde 8
Ofis ve Okul MalzemeleriYüzde 8
Moda AksesuarlarıYüzde 8
Özel Kategori (Gıda)Yüzde 8
Kol SaatiYüzde 8

Tablo I: Aliexpress komisyon oranları

Eğer sistemi tercih etmeyi düşünüyorsanız, Aliexpress komisyon oranları ilk bilmeniz gerekenler arasındadır. Bunları değerlendirerek size ne kadar uygun olduğunu değerlendirmek, kazançlarınızda size yardım edecektir.

Aliexpress’te Satıcı Olmak için Ne Gerekir?

İşletmeniz varsa ve e-ticarete atılmayı düşünüyorsanız ya da yeni bir girişim olarak karar vermişseniz, ilk olarak bir site mi kuracağınıza yoksa bir pazaryerinde hesap mı açacağınıza karar vermeniz gerekir. Aliexpress satıcı olmak burada tercihlerinizden bir tanesidir.

Eğer bunu değerlendiriyorsanız, bir takım gerekenler vardır. Bunlar ana hatları ile şu şekildedir;

 1. Şirket: E-ticaret yapmak istiyorsanız, yasalar gereği vergi ödemeniz gerekir. Şirketi olmayanlar faturalandırma yapamayacağı için bir şirketinizin olması gerekir. Dolayısıyla şahıs, limited ya da anonim olarak kurmanız gerekir.
 2. Hesap açmak: Aliexpress içinde satış yapacaksanız ardından dikkat etmeniz gereken konu hesap açmaktır. Bu yoksa satışlar da gerçekleştirilemez. Hesap açarken ana hatlarıyla, hesap açanın adı ve soyadı, adres bilgileri, e-posta adresi, telefon numarası, kredi kartı bilgisi istenir.
 3. Ürünleri koymak: Bir şirket açtıktan ve hesap oluşturduktan sonra tek yapmanız gereken satacağınız ürünleri girmektir. Ardından tek yapmanız gereken beklemektir. Bir müşteri sipariş verdiğinde bu ilgili adrese yollanır.

Ancak platform kapsamında bir hesap açmayı düşünüyorsanız, öncesinde hem avantajlarını hem de dezavantajlarını bilmeniz gerekir. E-ticaret geleneksel pazarlamaya göre daha faydalı olsa da başlamadan önce tüm detayları bilmeniz şarttır.

Aliexpress Avantajları Nelerdir?

Aliexpress satıcı olmanın size getireceği çok sayıda avantaj vardır. Eğer içerisinde satıcı olmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gerekenlerden biri avantajlarıdır. Bunlar ana hatlarıyla şu şekildedir;

 • Aliexpress aylık olarak 200 milyon ziyaret edilmektedir. Böylece satışlarınızın sayısı arttırılabilir.
 • Platform aktif 60 milyon üzerinde kullanıcıya sahiptir. Böylece ürünleriniz daha fazla kişiye gösterilebilir.
 • E-ticarete başlamak istiyorsanız, gerekli eğitimleri almanız da gerekir. Bu konuda ayrıntılı bilgi, eğitim Aliexpress’in kapsamında, ücretsiz şekilde verilmektedir. 
 • Platformun destek ekiplerine kısa sürede erişmeniz, sorunlarınızı iletmeniz mümkündür. Hızlı çözümleri vardır.
 • Komisyon oranları açısından avantajlıdır.
 • Lojistik alt yapısı bakımından gelişmiş yapısı vardır.
 • Entegrasyonlardan yararlanmanız mümkündür. Böylece Amazon, eBay gibi yerlerdeki ürünleri entegre edebilirsiniz.

Böylece satışlarınız ciddi oranda arttırılabilir. Ancak bunlar haricinde dezavantajları da bulunmaktadır. Sadece Aliexpress ürün satmak, avantajları hakkında bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Dezavantajları da bilmeniz gerekir.

Aliexpress’te Satıcı Olmanın Dezavantajları Nelerdir? 

Aliexpress’in bir takım avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Aliexpress satıcı hesabı açma öncesinde bunları da bilmeniz gerekir. Ana hatları ile bunlar şöyledir;

 • Aliexpress satıcısı olduktan sonra ürünleriniz ilgili kategoride genel olarak sergilenir. Bu nedenle size kendi markanızı tanıtmanıza, oluşturmanıza olanak tanımaz. Tüketiciler size değil, platforma güvendiği için alır.
 • Online pazaryerlerinde tüketiciler hangi işletmenin onu sattığına bakmadan alım yapar. Dolayısıyla satışlarınız istediğiniz gibi olmayabilir.
 • Aliexpress satış yapmak istiyorsanız, Çin’e ve Türkiye’ye satış yapamayacağınızı bilmeniz gerekir. Buna karşılık Rusya, Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelere satış gerçekleştirilebilir.
 • Aliexpress’in bazı dönemlerde tüketicilere verdiği özel teklifler vardır. Bu süre kapsamında değişiklik gerçekleştirilemez.
 • Aliexpress bir ihlal yapıldığında hesabı askıya alabilmekte ya da kalıcı kapatma yapabilmektedir. Genel olarak bu telif hakkı ihlalleri, geçersiz kargo numarası, farklı ürün gönderimi gibi konulardadır.
 • Satış ardından ilgili faturalar sıklıkla ay sonunda kesilmektedir.

Satıcı olmak istiyorsanız bunları da değerlendirmeniz şarttır. Böylece daha iyi çözümler bulmanız mümkündür. Dezavantajları da bilmek, daha doğru çözümler bulabilirsiniz.

Aliexpress Satıcısı Olmak için Ne Gerekir?

Aliexpress satıcısı olmak istiyorsanız, bazı belgelerinizin de olması gerekir. Aksi durumda hesap açımı yapılabilmektedir. Ana hatlarıyla bunlar şu şekildedir;

 1. Vergi Levhası
 2. TOBB tarafından vergilen Ticaret Sicil Gazetesi
 3. Ticaret Odası Kaydı
 4. İmza Sirküleri ya da İmza Beyannamesi

Bu belgeleri tamamladıktan sonra sadece kayıt olmanız gerekir. Sonrasında satış yapmaya sorunsuz bir şekilde başlanabilir. 

Aliexpress’te Satılabilecek Şeyler Nelerdir?

Aliexpress’in oldukça büyük bir yapısı vardır. Dolayısıyla e-ticarete yeni atılanlar karar veremediği için satabileceği şeyleri öğrenmek isteyebilir. Aliexpress bu konuda çok geniş bir yapıya sahiptir. Farklı katgorileri olup ana hatları ile şu şekildedir;

 • Gıda
 • Ev Aletleri
 • Bilgisayar ve Ofis
 • Ev Dekorasyonu
 • Ev ve Bahçe
 • Spor ve Bahçe
 • Ofis ve Okul Malzemeleri
 • Oyuncaklar ve Hobi Ürünleri
 • Güvenlik ve Koruma
 • Otomobiller ve Motosikletler
 • Işıklar ve Aydınlatma
 • Tüketici Elektroniği
 • Güzellik ve Sağlık
 • Ayakkabı
 • Elektronik Bileşenleri ve Malzemeleri
 • Cep Telefonları ve Telekomünikasyon Ürünleri
 • Aletler

Bunların haricinde de mobilya, anne-çocuk ve daha birçok kategori bulunmaktadır. Hepsi alt kategorileri bulundurması nedeniyle Aliexpress ürün satmak için farklı seçenekleriniz vardır.

Aliexpress Üzerinden Neler Satılamaz?

Aliexpress kullanılarak satabileceğiniz çok sayıda ürün vardır. Ancak bunun haricinde satamayacaklarınız da bulunur. Hesap açma öncesinde bilmeniz gerekmekte olup şöyledir;

 • Silahlar
 • Tehlikeli Kimyasal Ürünler
 • Tütün Ürünleri
 • Cihazlar

Bunlara dikkat etmek satıcı olmak isteyenler için önemlidir. Eğer daha fazla satmak istiyorsanız, müşterilerinizin memnuniyetine önem vermeniz gerekir. Bu çerçevede ürünlerinizin üst düzey kalitede olması, kısa sürede kargoya teslim etmeniz gerekir. Ayrıca hiçbir hataya da yer verilmemelidir.

Bu durum müşteri memnuniyeti haricinde Aliexpress tarafından size cezai işlem uygulanmaması için de önemlidir.

Aliexpress Satış Yapmak ve Satıcı Olmak yazımızı beğendiyseniz Finans kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu