Eğitim

Almanca Öğrenmek Zor Mu? Kolayca Almanca Öğrenme Yolları

Almanca öğrenmek son zamanlarda oldukça popüler olan ve kariyerini yurt dışında yaşamak isteyenler için Almanya’nın ilk planda olduğunu gözlemledik. Bu sebeple Almanca en kolay nasıl öğrenilir size bunun hakkında ipçuları vermek istiyoruz.

Almanca, nispeten Türkçe’den öğrenilmesi zor bir dildir. O dilde mükemmelleşmek ise ayrı bir uzmanlık konusudur. Zira, Almanlar bile Almancayı mükemmel konuşamamaktadır. Yeni bir dil öğrenmek, son derece zorlu bir yola adım atmak demektir, ayrıca dil öğrenmek asla biten bir şey değildir, öğrenme eylemi sürekli olarak devam etmektedir ve birden artık öğrendim denilecek bir şey de değildir.

Almanca Öğrenmek İçin Yol Haritası

İlk Önce Alfabeyi Öğrenin

Kolay ve hızlı Almanca öğrenmek için ilk yapmanız gereken alfebedir. Hangi harflerin, hangi sesleri olduğunu öğrenin. Alman alfabesi, latin alfabesi olsa da okunuşları farklı olan harfler de var.

Alfabeden Sonra, Temel Selamlaşma Cümleleri ve İfadelerini Öğrenin

Merhaba, nasılsın, iyi misin, tanıştığımıza memnun oldum gibi temel selamlaşma ifadelerini öğrenmek gerekmektedir.

Eşyalarınıza Kelime Notları Asın

Fırınınıza, buzdolabınıza, masanıza, bilgisayarınıza notlar koyun. Her gördüğünüzde o kelimenin Almancasını hatırlayacak hale geleceksiniz. Örneğin, bilgisayarınıza computer kelimesini yazın ve yapıştırın. Buzdolabınzıa ‘’kühlschrank’’ notu asın. Böylelikle her buzdolabınızı görüşünüzde bu kelimeyi de görecek ve öğreneceksiniz.

Dil Kursuna Gidin

A1 seviyesini tamamlamak için bir kursa ihtiyacınız olmasa da, benim A1 seviyesinde Almancam var diyebilmek için, kurslar size çok yardımcı olabilir. Kurslar sayesinde dilinizi inanılmaz bir şekilde ilerletebilir ve öğrenebilirsiniz. A1 seviyesine eriştikten sonra artık grammer veya başka bir kuralı öğrenmenize gerek kalmayacak, kelime ezberi de yapmanıza gerek yok.

Yabancılarla Konuşun

Almanca öğrenmeye çalışan yabancıların takıldığı discord grupları var. Bu uygulamalara girerek konuşun. İlk başta muhtemelen iyi konuşamayacaksınız, fakat asla ama asla pes etmemeli ve konuşmaya çabalamalısınız. Sadece gruplara girip hallo diyip çıkmanız bile çoğunlukla yeterlidir. Zamanla hallo artık çok basitleşecek ve farklı şeyler söyleme ihtiyacı doğacak.

Yabancılarla konuşma şansı ve fırsatı elde edebileceğiniz pek çok ortam var. Bunu internette araştırarak nasıl ücretsiz bir şekilde ana dili seviyesinde almanca bilen veya ana dili seviyesinin biraz altında bilen insanlar konuşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Almanca Yayınlar Takip Edin

Almanca öğrenmek için mutlaka yapmanız gereken bir şey de yayınlar takip etmek, Almancanızı geliştirmenize müthiş yarar sağlayacaktır. Almanca gazeteleri okumak, makale okumak, basitleştirilmiş kitaplar okumak, Almanca öğrenme hızınızı inanılmaz bir şekilde artıracaktır. Eğer sizlerde Almancanızı geliştirmek istiyorsanız, Alman yayınlarına mutlaka göz atın.

Almanca Film ve Dizi İzleyin

Almanca film ve dizilerin basitleştirilmiş versiyonlarını izleyebilirsiniz. Basitleştirilmiş dublajlarla çekilen bu filmleri ve dizileri anlamak sizler için zor olmayacaktır. Tabi bunu yapabilmek için de belli bir seviyeye gelmek gerekiyor yine. Ancak, almanca öğrenme sürecinde bu seviyeleri aştıktan sonra film ve dizi izleme, en çok tercih edilen öğrenme yol ve metodlarından birisi. Dark dizisini bu konuda sizlere tavsiye ederbiliriz, hem güzel hem de almanca öğrenmek için başlanabilecek diziler arasında tavsiye edebiliriz.

Oyun Oynamak

Almanca öğrenmek için teknolojiden yararlanabilir ve eğlenirken bir yanda da dilinizi gelişterebilirsiniz. Almanca video oyunları oynamak sizlerin gelişimine yardım edebilir. Video oyunları çoğunlukla kişisel gelişim sürecinin önemli parçaları olarak kabul görmektedir. Oyunlardaki yönlendirmeler ve benzeri şeyleri öğrenebilir ve hızlı bir şekilde Almanca öğrenim hızınızı artırabilirsiniz. Oyunlardan sonra yine farklı kanallar kullanarak Almanca’yı hızlı ve etkili bir biçimde öğrenmeyi mümkün hale getirebilirsiniz.

Dil Öğrenmek Ders Çalışmak Gibi Değildir

Dil öğrenmeye çalışırken ders çalışıyor gibi davranırsanız asla öğrenemezsiniz. Dil öğrenmek dil öğrenmektir. Konuşmadan, dinlemeden, yazmadan, sadece kâğıt üstünde kelime çalışarak dil öğrenebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu yüzden mutlaka konuşmalı, yazmalı, dinlemeli, okumalısınız.

Dil Öğrenmek 5 Beceriden Oluşur

Okuma, yazma, konuşma, grammer, dinleme, bu sayılanlar dil öğrenirken geliştirmeniz gereken becerilerdir. Tüm bunların arasında en az önemli olanı, grammer ve yazma becerisidir. Bunun dışında, okuma, konuşma ve dinlemeye odaklanırsanız hızlı bir şekilde diliniz gelişir. Konuşmak, dinleme becerisini de artırdığından ikisi birden olmuş oluyor fakat sadece konuşursanız, muhtemelen okuma hızınız yavaş ve hatalı olacak. Bu nedenle bu ikisine birden odaklanın. Türkiye’deki insanların konuşmayı bilmemelerindeki en büyük sebep, grammer veya diğer becerilere odaklanmış olmalarıdır.

Dil Öğrenme Süresi Uzundur

Dil öğrenme süresi gerçekten uzundur. Aylarla değil, yıllarla ifade edilir. Belki kendinizi tehlikeden koruyabilecek, alışveriş yapabilecek, bazı konularda çok temel seviyede sohbet edebilecek dil seviyesine gelmek çok uzun sürmese de o dili en azından akıcı konuşabilecek seviyeye gelmek, bir arkadaş veya sevgili edinebilecek düzeyde bilmek birkaç yıl yoğun maruziyet ile mümkün olabilir.

Maruz Kalınmayan Dil Öğrenilir mi?

Temel seviyelerde ise evet, fakat ileri seviyelere çıkamazsınız. Maruz kalmaktan kasıt, o dili kullanmaya ihtiyaç duymaktır. Örneğin, internette arama yapmak, yabancı bir kitabı okumak, biriyle konuşmak gibi.  Bu nedenle o dile düzenli bir şekilde maruz kalmak, etkili bir öğrenme işlemi sağlamak için ana faktörlerden birisidir.

Almanya’ya Çalışmaya Gidin

Almanya’da birkaç aylığına bile olsa çalışmaya gitmek Almanca’nızı ilerletir. Ayrıca Almanya’da çok sayıda Türk olduğundan, kendinizi muhtemelen yalnız hissetmezsiniz. Düzenli olarak almanca öğrenmek sandığınız kadar zor değildir. Sadece o ülkede bir müddet kalmak, o dili mükemmelce olmasa da öğrenme için yeterlidir.

Almanca Öğrenmek Zor Mu? Kolayca Almanca Öğrenme Yolları yazımız ilginizi çektiyse Almanya’nın En İyi Üniversiteleri Listesi yazımızı da beğeneceksiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu