Finans

Almanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Almanya asgari ücret rakamı nedir? Hayat şartları nasıldır? Bu gibi tüm sorularınızın cevaplarını olabildiğince detaylı şekilde içeriğimizde anlatacağız.Türkiye’den yurt dışına çalışmak için gidenlerin en çok bulunduğu ülke Almanya’dır. Uzun yıllardır Almanya’da bulunan gurbetçiler ve halen çeşitli şart ve imkânlarda Almanya’yı tercih eden Türkiye vatandaşları bulunmaktadır. Ülkelerimiz arasında kullanılan para birimleri arasındaki makasın da açılmasıyla artık Almanya gibi ülkelerde para kazanmak daha cazip gibi gözükmektedir. Gerçekten cazip mi?

Almanya Asgari Ücreti Ne Kadar?

Almanya asgari ücret rakamı, saatlik olarak hesaplanmaktadır. Bu yıl, uzun yıllardır ilk kez Almanya asgari ücret tutarı büyük oranda zamlandı diyebiliriz. Çünkü 2020 yılında saatlik asgari ücret 9.35 Euro düzeyindeydi. 2021 yılına gelindiğinde bu rakam 9.60 Euro bandına yükseldi. 2022 Ekim itibariyle ise Almanya asgari ücret saatlik olarak 12 Euro bandında.

2022 Almanya asgari ücret tutarı üç tarife şeklinde uygulanmaktadır. Ocak ayı itibariyle 9.82 Euro olarak karar alınmıştı. Temmuz ayına gelindiğinde, 10.45 Euro’ya yükseldi. Şimdi ise ekim ayında 12 Euro olarak hesaplanmaktadır.  

Almanya Çalışma Şartları Nasıl?

Almanya, çalışma şartları bakımından gayet iyi bir ülkedir. Gelişmiş sanayi sektöründe çalışma fırsatı bulunabilmektedir. Avrupa’nın geneline oranla işsizlik oranları da Almanya’da düşüktür. Oran olarak işsizlik oranı Almanya’da 5.4%’tür. Refah seviyesinin yüksek olması ve diğer Avrupa ülkelerine nazaran pahalı bir ülke olmaması Almanya’yı yalnızca Türkiye’den değil diğer ülkelerden de göç alır bir konuma getirmektedir. Bu yönüyle Almanya’nın çalışma şartları insani koşulları karşılamaktadır diyebiliriz.

Çalışma saatlerine baktığımızda büyük çoğunluğun haftalık çalışma saatinin standart olduğunu görmekteyiz. Almanya haftalık çalışma saati standardı 40 saattir. Üzerinde çalışma yok denecek kadar azdır.

Almanya Aylık Asgari Ücret Ne Kadar?

Aylık olarak saat üzerinden bir hesap çıkardığımızda, Almanya asgari ücreti aylık 2.112 Euro’dur. Ekim 2022’de anlık olarak bu tutar Türk lirası cinsinden 38.244 liraya tekabül etmektedir. Türkiye asgari ücreti ise anlık olarak 303,75 Euro bandındadır.  

Almanya’da Hayat Şartları Nasıl?

Ülke olarak Almanya’da yaşam çalışma eksenindedir. Yani hayatın merkezinde iş bulunmaktadır. Fakat bu durum Almanya’yı çok da sıkıcı bir ülke yapmamaktadır. Spor müsabakalarından canlı müzik gibi aktivitelere kadar pek çok eğlence aktivitesi büyük rağbet görmektedir. Festivallere de büyük önem veren ülke, Berlinale Festivali ile dünya çapında ününü duyurmuştur.

Farklı eyaletlere sahip olan Almanya’da eyaletler arası farklılıklar da bulunmaktadır. Örneğin bazı eyaletlerde zorunlu eğitim 9 yıl, bazılarında ise 10 yıldır. Fakat eyaletler arası bir uçurum da bulunmamaktadır.

Almanya’da ne yazık ki ırkçılık söz konusudur. Önceki yıllarda daha yaygın olan ırkçılık eylemleri, şimdilerde daha azdır. Bu yönüyle bazı ırkçı eylemler yaşanıyor olsa da bütün bir Alman toplumu ırkçılığı benimsemiş de değildir.  

Almanya’da önem verilen bir konu ise dindir. Dindarlık da ülkede oldukça yaygındır. Bu sebeple Paskalya ve Noel gibi dini bayramlar büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.

Almanya’da Maliyetler

Almanya’da yaşam maliyeti diğer Avrupa ülkelerine ve ABD’ye göre daha düşüktür. Aşağıda vereceğimiz fiyatlar da göz önünde bulundurulduğunda asgari ücretli için Almanya’da nasıl bir yaşamın olacağını inceleyeceğiz.

Öncelikle Almanya kira fiyatlarına bir göz atalım. Elbette şehirlere göre değişen fiyatlar bulunmaktadır.

1+1 kiralık daireler ortalama olarak 750-950 euro arasındadır. Bu fiyatlar Berlin’de 1000 euroya kadar yükselmektedir. Ayrıca diğer bazı giderler için de örnek olması açısından maliyetlerden bahsedelim. Orta sınıf bir restoranda 50 euro ile iki kişilik yemek yenilmektedir. Toplu taşıma aylık sistemde 65 euro ile mümkündür. Sıradan bir ayakkabıyı ise 11 euroya satın alabilirsiniz.

Almanya Market Fiyatları

Market fiyatlarında Almanya için afaki fiyatlardan bahsetmek mümkün değil. Türkiye’de yaptığınız alışveriş boyutu ile oranlayarak karşılaştırma yapabilmeniz için temel ürünlerin fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • Tavuk eti, 1 kg 7.5 euro
  • Kırmızı et, 1 kg 11 euro
  • Yumurta 12 adet, 2.5 euro
  • Peynir 1 kg, 8.4 euro
  • Pirinç 1 kg, 2 euro
  • Soğan 1 kg, 1.4 euro
  • Patates 1 kg, 1.4 euro
  • Domates 1 kg, 2.5 euro
  • Marul 1 adet, 1 euro
  • Su 1,5 litre, 0.50 euro

Mutfak masrafları için fikir vermesi açısından Almanya market fiyatları bu şekildedir. Almanya’da kira dışındaki giderler kişi başına 850 euro civarında hesaplanmaktadır.

Almanya İş Olanakları

Almanya’da gelişen sanayi ve otomotiv sektörü sayesinde iş olanağı geniştir. Hem asgari ücretli olarak hem de kalifiye olarak iş bulmak çok zor değil. Ülkemiz vatandaşlarından da çalışmak için Avrupa’ya gidenlerin büyük çoğunluğu Almanya’yı tercih etmektedir. Dünya üzerinde, Türkiye dışından da göç alan Almanya iş imkânları açısından bu yönüyle de ön plana çıkmaktadır.

Almanya Asgari Ücret ile Geçinmek

Yukarıda Almanya hayat şartlarından, asgari ücretin anlık olarak kaç para olduğundan detayları ile bahsettik. Bu hesaplamalar ve resmi veriler ışığında Almanya’da bir kişi için aylık masrafları düşünelim. Kira için tek kişiye 1+1 ev yetmektedir. Kira masrafını 850 euro olarak düşünelim. Tek kişinin kira hariç market ve yol gibi diğer giderlerine ise 950 euro diyebiliriz. Zaten market masraflarını kabaca yukarıda ürün bazlı görmüştük. Bu haliyle Almanya’da tek başına bir asgari ücretlinin geçinmesi mümkündür. Aylık yaşam maliyeti 1800 euro olarak karşımıza çıktı. Almanya asgari ücretin aylık geliri için 2.112 euro demiştik.

Bu hesaplama ışığında asgari ücretle çalışan birinin kendine ayıracağı 312 euro parası kalmaktadır. Bu para Türkiye’de asgari ücretin üzerindedir. Anlık kur fiyatı ile hesaplayacak olursak 5.650 Türk lirasına tekabül etmektedir.

Özetle, Almanya’da asgari ücretle çalışmak yaşam standartları düşünüldüğünde iyidir. Almanya’da çok da konforlu bir hayat sürüleceği elbette düşünülemez, netice itibari ile yaptığımız hesaplar dip maaş ücretini yani asgari ücreti temsil etmekte. Fakat kur farkı düşünüldüğünde Türkiye’de birikim yapmak, mal varlığına sahip olmak Almanya’da çalışarak mümkündür diyebiliriz.

Böylece bu içeriğimizde resmi veriler ışığında ücretten ve hayat şartlarından detaylıca bahsetmiş olduk.

Almanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse İngiltere Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu