Eğitim

Almanya’nın En İyi Üniversiteleri Listesi

Almanya’nın en iyi üniversiteleri listemizde sadece en iyileri değil en eski üniversiteleri de yazacağız. Eğer siz de eğitiminizin bir bölümünde Almanya’yı düşünüyorsanız, yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Almanya’da pek çok eski üniversite bulunmaktadır. Bu okullar arasında iyi okullar olduğu kadar, standart ve kötü okullarda var, tıpkı dünyanın her yerinde olduğu gibi. Yurtdışı eğitiminde hem kalite hem de fiyat bakımından en köklü üniversiteler Almanya’da bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere Almanya’da üniversiteler ücretsizdir, okula gitmek için sizden herhangi bir şekilde ücret talep edilmez. Bunu çok güçlü ekonomisine ve vergi mükelleflerine borçludur.  Peki Almanya’nın en iyi ve eski üniversiteleri hangisi?

Almanya’nın En İyi Üniversiteleri Listesi

Almanya’nın en iyi üniversiteleri listemizde yer alan okullar ile ilgili her hangi bir sıraya göre dizilmemektedir. Üniversitelerin hem Almanya’da hem de dünyada kaçıncı olduklarını yazının içerisinde bulabilirsiniz.

Münih Teknik Üniversitesi

Almanya’nın en iyi üniversiteleri listemizin ilk sırasında yer alan okul olan Münih Teknik Üniversitesi, dünyanın en kaliteli eğitim veren 60. Okuludur. 1868 yılında kurulan sadece Almanya’da değil, Singapur’da da pek çok kampüsü olan bir okuldur. Dünyaca ünlü birçok akademisyen burada çalışmaktadır. Fizik, matematik ve mühendislik gibi alanlarda çok başarılı olan bu okul, eğitim almak isteyenler için bir nimettir.

Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi

Bu okul, Almanya’nın en iyi ikinci, dünyanın ise 68. Okuludur. Fizik, astronomi gibi alanlarda dünyada 18.sıradadır. Bunun dışında biyoloji de de çok başarılı olan bu okul, Almanya’nın köklü ve en iyi üniversiteleri sıralamasına girmeyi hak etmiştir. 

Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi

1389 yılında ilk kez kurulmuş olan bu okul, doktora eğitimi için bir fırsattır. Doktora eğitimi konusunda dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Avrupa’da araştırma odaklı okullar arasında çok iyi sıralarda yer almaktadır. Teorik bilgilere olduğu kadar, araştırmalara da ciddi bir bütçe ayıran bir okuldur. Dünyadaki sıralaması 72 olan bu okul, tıp alanında 53. Ve arkeoloji alanında 23.sıradadır.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü

1825 yılında kurulan bu okul, özellikle master ve doktora programlarında önemli bir yerdedir. Dünya sıralamasında 98’inci olan bu kurum, dünyadaki yeri 20.liktir. Öğrenciler için muhteşem bir araştırma olanağı sunan bu okul, burs olanakları, öğrenci programları sayesinde oldukça tercih ediliyor. 

Berlin Humboldt Üniversitesi

Berlin Almanya’nın en önemli üniversite şehirlerinden biri olabilir. Üstelik başkent olarak onlarca üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Humboldt Üniversitesi, sosyal alanlarda özellikle ciddi başarılara ulaşmış bir okul olarak bilinmektedir. Sözel bilimlere ilgi duyanlar için muhteşem bir okuldur ayrıca tıp ve doğa bilimlerinde de ciddi bir gelişme kaydetmiştir. Bu üniversite ile ilgili Almanya’da, ‘’ tüm modern üniversitelerin annesi’’ söylemi mevcuttur. 

Berlin Özgür Üniversitesi

Almanya’nın en iyi üniversiteleri listemizin bu sırasında, orijinal adı Freie Universitat Berlin olan bu okul, Almanya’nın kalbi olan Berlin’de bulunur. Genel olarak baktığımızda, sanat ağırlıklı olarak kurulan bu okul, Arkeoloji konusunda ilk on arasında yer almaktadır. Diğer okullarla olan akademik ortaklığı ve sağladığı başarılar çok büyüktür. Şehrin farklı yerlerine birçok kampüse sahip olduğundan kampüs havası pek yoktur. Fakat lisans öğrencisi olacaksanız, çok güzel programlara sahiptir.

RWTH Aachen Üniversitesi

Diğer Alman şehirlerine göre nispeyen sakin bir şehir olan Aachen’de bulıunan okul, mühendislik alanında üst düzey eğitim ve araştırma imkanları sunmaktadır. Dünyada enerji ve mekanik alanlarında ilk 20’de bulunan bu okul hem lisans hem de lisansüstü eğitimler için tercih edilmesi gerekir. 

Freiburg Albert Ludwings University

1457 yılında kurulan bu okul, günümüzde oldukça büyük ve iyi eğitim veren kurumlar arasında yer almaktadır. Şehir oldukça küçüktür, sadece 230 bin kişi yaşamaktadır. Özellikle buraya Anadolu şehirlerinden gelenler çok kolay adapte olabilirler. Tıp ve biyolojik bilimlerde sık sık tercih edilen bir okul olarak bilinmektedir. Üstelik okulun, öğrencilere sunduğu sosyal olanaklarda çok fazladır.

Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin bildiğiniz gibi üniversite şehri. Berlin Teknik Üniversitesi, diğer üniversitelere nazaran, mühendislik ve sayısal bilimlere önem vermektedir. Matematik ve mühendislik eğitiminde dünyada en çok tercih edilen birincil kurumlardan biridir. Lisanüstü eğitim ve dil eğitiminde de sıkça tercih ediliyor. Üstelik okulun sunduğu pek çok ek olanakta mevcut.

Tubingen Eberhard Karls Üniversitesi

Almanya’nın en iyi üniversiteleri listemizdeki sonuncu yer Tubingen Eberhard Karls Üniversitesi’dir. 1477 yılında kurulan bu kurum, okul ve insanlık araştırmaları açısından en meşhur okullar arasında yer alır. Dünya genelinde arkeoloji ve tarih konusunda 16.sırada yer alan bu okul, araştırma olanakları bakımından da müthiştir.  1477 yılından bu yana kaliteli eğitim vermeye çalışmaktadır. 

Almanya’nın En İyi Üniversiteleri Listesi yazımızı beğendiyseniz Eğitim kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu