Sağlık

Alternatif Tıp Nedir? Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Alternatif tıp nedir, ne için kullanılmaktadır? Bu tip sorularla son dönemde sıkça karşılaşmak mümkündür. Dünyada hastalıkların artmasıyla birlikte tıbbi ürünlerin üretimi hiç olmadığı kadar hızlı şekilde arttı. Bu tıbbi ürünlerin büyük çoğunluğu yan etki yaratan kimyasal içerikli ilaçlardır. Bu durumun üzerine birçok yönüyle fayda sağlayan alternatif tıp çeşitleri karşımıza çıktı. 

Alternatif Tıp Nedir?

Alternatif tıp kimi uzun yıllardır devam eden, kimi son dönemde ortaya çıkmış bir tür hastalık tedavi yöntemleri bütünüdür. Alternatif tıp yöntemleri nelerdir, Nasıl uygulanır? alternatif tıp herhangi bir ilaç kullanmaksızın çoğunlukla fiziksel birtakım yöntemlerle uygulanan, doğal hastalık giderici yöntemler olarak bilinmektedir.  En çok tercih edilen alternatif tıp yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Herbalizm
  • Akupunktur
  • Yoga
  • Kayropraktik
  • Hipnoz
  • Hemopati

Bunlar alternatif Tıpta en çok bilinen ve tercih edilen yöntemlerdir. Alternatif tıpla ilgili bilim dünyasında çok büyük tartışmalar yaşanmaktadır. Birçok insan alternatif tıbbın başlı başına bir çözüm olduğunu savunurken, birçok insanda tıbbi tedavileri destekleyici özellikleri olduğunu söylüyor. Bu sebeple çoğu insanın gözünde “Alternatif değil tamamlayıcı tıptır” şeklinde nitelendirilmektedir. Bu tartışmayı kenara bırakacak olursak alternatif tıp örnekleri incelendiğinde faydaları olduğu gözlemlenmektedir. Alternatif tıp nedir sorusunu kısaca cevaplama çalıştık, dilerseniz alternatif tıp yöntemlerini daha detaylı incelemeye başlayalım.

Alternatif Tıp Yöntemleri

Alternatif tıp çok fazla seçenek barındırmaktadır. Ancak en bilinen ve en sık tercih edilenler yukarıda verdiğimiz listedekilerdir. Alternatif tıp çeşitleri çok farklı yöntem ve özellik barındırır. Şimdi alternatif tıbbın özelliklerine değinelim;

Herbalizm

Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Herbalizm)
Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Herbalizm)

Alternatif tıp denince akla ilk gelen yöntem Herbalizm’dir. Herbalizm alternatif tıpta bitkilerin hemen her hastalığa karşı iyi geldiği düşüncesini savunmaktadır. Doğa insanlığın ve yaşayan her canlının başlangıç noktasıdır. Bu sebeple insanda görülen her hastalıkta doğanın mucizesi bitkiler ve meyvelerle çözülebilir şeklinde açıklanmaktadır. Bu alternatif tıp yöntemi tercih eden insanlar genellikle ilaçların daha fazla hastalığa sebep olduğu gerekçesiyle doğal yöntemlerle iyileşmeyi savunmaktadır. Bu alternatif tıp çeşidi son dönemde sıkça kullanılmaya başlamıştır. 

İnsanlar düzenli olarak sağlıklı olmak için bitkisel ve organik ürünler tercih etmektedir. Aslında geçmişten günümüze kadar bakıldığında tüm hastalıklara karşı faydalı bitkilerin olduğu doğrudur. Zaten ilaçlarda bu bitkilerin işlenmesi ile elde edilmektedir. Bu sebeple kalp hastaları, şeker hastaları ve daha birçok hastalıkla mücadele eden insanlar çoğunlukla sebze ve meyve ağırlıklı beslenmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki tıbbın imkanlarını bu yöntemle tamamen reddetmek yanlış olabilir. Bu sebeple destekleyici bir yöntem olarak Herbalizm tercih edilebilir. 

Akupunktur

Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Akupunktur)
Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Akupunktur)

Akupunktur uzun yıllar önce Çin’de ortaya çıkmış bir alternatif tıp yöntemi olarak bilinir. Vücudun sinir uçları ve çeşitli noktalarına uygulanır. İğneler ciltteki ağrıları giderir ve birçok hastalığın tedavisine destek verici etkisiyle bilinir. Geçmişten günümüze kadar bir tedavi yöntemi olarak bilinen Akupunktur, bugün hastalığınız olmasa bile vücudunuzu rahatlatmak için tercih edebileceğiniz bir yöntemdir.

 Çin’de Akupunktur kullanımında bir inanışa göre vücudumuzdaki kan dolaşımı ve denge noktaları bu iğneler sayesinde kontrol edilir. Böylece hastalığın ve ağrının olduğu bölge iğnelerin etkisiyle etkisini kaybetmeye başlar. Günümüzde ülkemizde birçok farklı yerde artık Akupunktur yaptırmak mümkündür. Türkiye’de alternatif tıp çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir. 

Yoga

Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Yoga)
Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Yoga)

Yoga Hint kültüründe yaygın olan bir dinlenme yöntemidir. Yoga aynı zamanda meditasyon olarak da bilinmektedir. Alternatif tıp çeşitleri arasında yoga en bilinenler arasındadır. Yoga zihni ve bedeni güçlendirmeye yarayan bu egzersiz sağlık sorunlarına karşı da olumlu etkilere neden olmaktadır. 

Ancak yoga doğru eğitimler alınmadan uygulandığında sakatlanma riski barındırabilir. Genellikle hemen her yerde yoga hocaları bulmak mümkündür. Yoga yapmak zihnimizdeki düşünceleri temizler ve bedenimize sağlık verir. Alternatif tıp eğitimi olarak yoga öğrenmeniz sizler için faydalı olacaktır. 

Kayropraktik

Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Kayropraktik)
Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Kayropraktik)

Bu alternatif tıp örnekleri arasında diğerlerinden farklı olarak yeni ortaya çıkmış ya da son dönemlerde popülerleşmiştir. Kayropraktik uzman kontrolünde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kayropraktik uygulaması kas sisteminizi ve sinirlerinizi uyarmaya yarayan rahatlatıcı bir alternatif tıp çeşididir. Vücudunuzda oluşan kas ve eklem ağrılarında Kayropraktik uygulanarak olumlu etkiler görmeniz mümkündür. Ayrıca omurga, boyun ve kemiklerde oluşan bozulmaların tedavisinde de kullanılmaktadır. 

Kayropraktik belli dönemlerle tekrar edildiğinde ağrıları ve kaslarda yaşanan sorunları giderir. Ancak bu uygulama çok hızlı ve kontrollü uygulandığı için sadece uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde sakatlanma ve farklı kötü sonuçlarla karşılaşmak mümkündür.

Hipnoz

Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Hipnoz)
Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Hipnoz)

Psikolojik rahatsızlıklar ve travmalardan sonra kullanıldığı bilinen bir alternatif tıp yöntemidir. Bu alternatif tıp eğitimi çoğunlukla psikologlar tarafından uygulanır. Hastaların vücutlarındaki sağlık sorunları içinde kullanıldığına nadirde olsa rastlanabilir. Hipnoz yöntemi bir cismin aracılığıyla insanın ruhen ve bedenen uyuşma hali yaşamasını sağlar. Hipnoz uygulanan hastaların bilinci kapanır ve genellikle zihni açıktır. Zihni açıkken hipnoz olan hastalar trans halindedir. Trans halinde söylenen sözler hipnoz edilen kişinin zihninde çok önemli etkiler bırakabilmektedir. 

Büyücülük olarak bilinen hipnoz aslında bariz bir alternatif tıp yöntemi olarak görülmektedir. Travma yaşayan insanlar ya da korkuları olan insanlar yaşadıklarını unutmak için hipnozu tercih edebilmektedir. Hipnoz da yine eğitimsiz biri tarafından uygulanmamalıdır. Aksi takdirde olumsuz etkileriyle karşılaşmak mümkündür. 

Homeopati

Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Homeopati)
Alternatif Tıp Nedir ve Yöntemleri Nelerdir? (Homeopati)

Homeopati bilinen alternatif tıp çeşitleri arasında etken olarak en düşük ancak psikolojik açıdan en büyük tedavi yöntemidir. Homeopati bilinen yöntem adıyla plasebo etkisi anlamına da gelmektedir. Homeopati tedavisinde hastalar vücutlarındaki hastalıklara karşı tedavi uygulamak üzere içeriği neredeyse hiçbir madde bulunmayan ilaçlar kullanır. Plasebo etkisi de yani hastalığın bir etken madde olmadan iyileştiğini hissetmek, burada devreye girer. İçeriğinde hiçbir kimyasal madde bulunmayan, şeker ilaç olarak bilinen Homeopati ilaçları bu yöntemde kullanılmaktadır.

Dünya üzerinde en çok tartışılan tedavi biçimlerinden biridir. Tıp dünyasında da sıkça rastlamak mümkündür. Vücutta hissedilen stres ya da korku dolaylı ağrıların giderilmesinde bazen doktorlar Hemopati ilaçları yazabilmektedir. Tüm dünyada çok sayıda insan tarafından kullanılır. Hatta bu ilaçların etkisi psikolojik olmasına rağmen sürekli üretimi devam etmektedir. 

Alternatif Tıp Neden Tercih Ediliyor

Alternatif tıp diğer adlarıyla tamamlayıcı ya da bütünleyici tıp çok fazla merak edilen ve birçok hastalığa karşı insanlar tarafından tercih edilen bir yöntemler bütünüdür. Peki, alternatif tıp nedir ve neden tercih ediliyor? Bunun cevabı basittir. İnsanlar hastalıkları olduğunu öğrendiklerinde kendilerine en uygun tedaviyi uygulamak isterler. Ancak birçok tedavi için kullanılan ilaçlar hem doktorlar hem de medya tarafından sıkça yan etkileri olduğu yönünde uyarıda bulunurlar. Alternatif tıbbın bilinen yan etkisi ya da zararı yoktur. 

Bu yöntemler çoğunlukla insanların beden ve zihin anlamında kendilerini rahatlatması, hastalık düşüncelerinden uzaklaşması ve vücutlarını koruyabilmeleri için uygulanır. Doktorlar bu tedavi yöntemlerini yanlış bulmaz ve birçok hastalıkta önerdiklerini görmek mümkündür. Doktorların bu tedavi yöntemlerini hastalara önerme nedenleri hastanın moral ve motivasyonunu arttırma isteğidir. Hastalar kendilerini bu yöntemlerle daha sağlıklı ve mutlu hissederler. Bu sebeple tıp dünyasında bütünleyici tıp olarak anılır. 

Tüm bu alternatif tıp eğitimi alan uzmanlar ise doktorların yönlendirmesi ya da çeşitli hastalıklar karşı olumlu etkileri olan alternatif tıp çeşitlerini insanlara uygularlar. İnsanlar tedavi süreçlerine doktor kontrolü ve alternatif tıpla devam ederse iyileşmeleri mümkün hale gelir. 

Alternatif Tıp Nedir? Kullanılan Yöntemler Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Sağlık kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Wikipedia

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu