Finans

Amerika Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Amerika asgari ücret dünyadaki ülkelere oranla daha yüksektir. Peki asgari ücretin dışında Amerika’da hayt şartları nasıl? Dilerseniz aklınıza takılan tüm soruların cevabını burada bulabilirsiniz.

Amerika, dünya üzerindeki birçok ülkeden göç almaktadır. Bunun sebebi insanların Amerikan rüyasını düşlemeleridir. Amerika’nın bu kadar çok göç almasının en önemli sebebi ekonomidir. Bazı ülke vatandaşları, kendi ülkelerinde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle Amerika gibi daha güçlü ülkelere göç etmektedirler.

Bu senaryo size de tanıdık gelmiş olmalı. Özellikle son yıllarda Türkiye de büyük ekonomik sorunlar yaşamaktadır. Bu ekonomik sorunların sonucunda, ülkemiz büyük oranda beyin göçü vermektedir. Nitelikli doktorlar, mühendisler, yazılımcılar ekonomik sebepler ile Amerika’ya ve diğer büyük ülkelere göç emektedirler. Bu durum uzun vadede göç veren ülke için oldukça sarsıcı olacaktır. Peki, insanlar neden Amerika’yı tercih ediyorlar? Amerika’daki hayat şartlarını inceleyelim.

Amerika’da Hayat Şartları Nasıl?

Daha iyi anlaşılabilmesi için, bu şartları başlıklar halinde açıklayacağız. Eğitime, sağlık imkânlarına, kültüre, ekonomiye, iş imkânlarına ve Amerika asgari ücret ne kadar buna değineceğiz. Amerika’daki eğitim imkânları ile başlayalım.

Amerika’da Eğitim

Amerika’daki eğitim sisteminden bahsedelim. Amerika’da Türkiye ile benzer olarak, üniversite öncesinde 12 yıllık bir eğitim verilmektedir. İlkokula başlama yaşı genellikle 6’dır. Daha sonra öğrenciler yükseköğretime, yani kolej veya üniversiteye başlarlar.

Amerika’nın eğitim sistemi bu şekildedir. Dersler Türkiye’de olduğu gibi hazır bir şekilde seçilmiş olmuyor. Öğrenciler tüm derslerini kendileri seçiyorlar. Bunun da kişinin kendi alanına yönelebilmesi için bir artı olduğunu söyleyebiliriz. Dersler dışında spora ve sosyal aktivitelere de oldukça önem verilmektedir. Hemen hemen her öğrenci bir sosyal veya spor kulübünde yer almaktadır.

Eğer Amerika’da eğitim almayı düşünüyorsanız, Türkiye’den ayrılırken sınıfınızın Amerika eğitim sisteminde hangi sınıfa denk geldiğini bilmelisiniz. Okulunuzu ve bulunduğu eyaleti güzel seçmelisiniz. Özellikle üniversitede Erasmus vb. programlar ile Amerika’da eğitim şansını yakalamak, kariyeriniz için muhteşem bir adım olacaktır. Yabancı dilinizin akıcı olması ve Amerika’da eğitim almış olmanız, CV’nizi harika gösterecektir. Ayrıca, Amerika asgari ücret karşılığı ile çalışarak, Work and Travel yapabilirsiniz. Bu durum hem kariyer hem maddi olarak artı sağlayacaktır.  

 Amerika’da Sağlık

Amerika’da sağlık giderleri oldukça pahalı olarak bilinmektedir. Ancak bu durum aslında sigortasız kişiler için geçerlidir. Eğer sigortanız varsa, iş yeriniz size sağlık sigortası sunmaktadır. Bu sigorta diş tedavisi kısmı hariç tüm sağlık alanlarını içermektedir. Ancak pahalılık da söz konusudur. Hatta Amerika’da yaşayan Türkler arasında bir deyiş vardır ‘Amerika’da öl ama hastalanma’ diye! Çünkü ufacık bir hizmet bile oldukça pahalıya patlayabilmektedir.

Örneğin, eğer kanser hastasıysanız ve sigortanız yoksa muhtemelen onlarca bin dolar ödemeniz gerekecektir. Amerika asgari ücret miktarı alan bir kişi için bu oldukça zorlayıcı olacaktır. Ancak bu ödediğiniz ücrete oranla oldukça kaliteli bir sağlık hizmeti alırsınız. Türkiye’de olduğu gibi sıra bekleme sorunu vb. söz konusu değildir.

 Amerika’da Kültür

Amerika, kendinizi özgür olarak ifade edebileceğiniz en iyi ülkelerden birisidir. Çünkü Amerikan vatandaşları ne yargılamayı sever ne de yargılanmayı severler. Ne giydiğiniz, nasıl davrandığınız, ne iş yaptığınız aslında çoğu insanın umurunda değildir. Sizden de aynı umursamazlığı ve özel hayatlarına saygı duymanızı beklerler. Samimiyet kurulmadıkça, ilk tanışmada ne iş yapıyorsun tarzı sorular bile bazen onlar için kırmızı çizgidir. Amerika asgari ücret konusu kapsamında bu durumu şu şekilde açıklayalım. Dilediğinizce özgür davranabilirsiniz fakat bu durum başkalarının özgürlüğünü kısıtlamadığınız takdirde geçerlidir.

Elbette ırkçılık sıfırdır diyemeyiz. Eyaletten eyalete, insandan insana değişmektedir. Amerika ırkçıdır veya Amerika ırkçı değildir ifadeleri oldukça yanlış olacaktır. Türkiye’deki insanlar çok daha samimi bağlara sahiptir. Bazen bu durum rahatsız edici, bazen de keyif vericidir. Ancak kendinizi tamamıyla tanıyabilmeniz ve yargılanmadan kimliğinizi yansıtabilmeniz için Amerika harika bir fırsattır.  Şimdi de ‘Amerika asgari ücret ne kadar?’ bunu inceleyelim.

Amerika Asgari Ücret Rakamı Nedir?

Amerika’da asgari ücret genellikle saat ile hesaplanmaktadır. 2022 verileri ile saatlik asgari ücret 7,25 USD’dir. Bu rakam aylığa vurulduğunda, aylık 1200-2400 dolarlık bir asgari ücret ile karşılaşıyoruz. Amerika’nın alım gücü hesaba katıldığında makul bir ücret olduğunu söyleyebiliriz. Zaten, çoğu Amerikan vatandaşı asgari ücretin üzerinde maaş almaktadır. En basitinden Starbucks çalışanları bile saatlik 7,25 dolardan daha fazla almaktadırlar. Amerika asgari ücret miktarı alan bir vatandaşın giderleri nasıl olacaktır? Bu sorunun cevabını aşağıda açıklayalım.

Amerika’da Giderler

Amerika’da kiralar, eyaletlere göre oldukça değişiklik göstermektedir. Ortalama bir eyalette daireler 1500-4000 USD arasında değişmektedir. Ancak tek yaşayan bir kişi için ev arkadaşlığı, oda kiralamak vb. oldukça fazla seçenek mevcuttur. Bu bahsettiğimiz kira ücreti New York gibi merkezi şehirler için geçerlidir. Daha az işlek olan veya mevsimsel koşullar sebebiyle çok fazla tercih edilmeyen eyaletlerde (Chicago gibi), kiralar 1000 USD bandında olabilmektedir. Bu arada Amerika asgari ücret ile iki çalışanlı bir aile gayet güzel bir evde yaşayabilirler.

Market fiyatları ise Türkiye’ye göre oldukça makuldür. Örneğin bir kilo et 5 USD olup, 1 USD dondurulmuş gıdalar bulunabilmektedir. Market alışverişi ve yemek alımı konusunda maddi bir zorluk yaşamayacaksınızdır.

Amerika’da İş İmkânları ve Ekonomi

Amerika çok fazla beyin göçü alan ülkeler arasında ilk sıradadır. Ülkelerinde, sahip oldukları donanımı etkili bir şekilde kullanıp karşılığını alamayan kişiler, Amerika’ya göç etmektedir. Mesela yazılımcıları ele alalım. Özellikle Hindistan’da yazılım konusunda uzman pek çok insan yetişmektedir. Ancak bildiğiniz üzere Hindistan fakir bir ülkedir. Bu sebeple insanlar yeteneklerinin karşılığını alabilmek için Amerika’ya veya başka büyük ülkelere göç etmektedirler. Amerika’da bu kadar çok Hindistan kökenli yazılımcı olmasının sebebi budur.

Ayrıca ırkının ne olduğunun pek önemi yoktur. Amerika’da işini yapmak zorundasın. Öğrencilik zamanlarında Amerika’ya giderseniz, birçok iş yaparak ve burslarla geçiminizi sağlayabilirsiniz. Garsonluk, bulaşıkçılık, uber şoförlüğü, hayvan ve çocuk bakıcılığı, ev ve otel temizliği vb. birçok iş imkânı bulunmaktadır. Çift işte çalışarak ise aylık gelirinizi yükseltip para biriktirebilirsiniz.  Lisans mezunu iseniz, profesyonel alanınıza yönelip Amerika asgari ücret miktarı üzerinde bir maaş alırsınız.  

Amerika Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse Almanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu