Eğitim

Amerika’da En Çok Kazanan Meslekler Listesi

Amerika’da en çok kazanan meslekler ile ilgili sizler için bir liste hazırladık. Eğer bu mesleklerden birine sahipseniz orada zengin olabilirsiniz. ABD, zengin ekonomisi, gelişmiş ordusu, altyapısı, eğitim ve teknoloji kalitesi ile dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Dünyanın en büyük ekonomisi ve aynı zamanda en büyük ordusuna sahiptir. Bu ülkenin coğrafyasında yaşayan, bu ülkeye hizmet edip vergi ödeyen bir sürü insan var. Fakat en çok kazananlar, toplumun yalnızca ilk yüzde 10’luk kısmına girebiliyorlar. Bu içerik, Amerika’da icra edilen meslekler arasında en çok maaş ödenilen anlatıyor.

Amerika’da En Çok Kazanan Meslekler Listesi

Amerika’da en çok kazanan meslekler listemizde birçok göz doktorundan eczacıya, garsondan taksiciye kadar pek çok sektörden meslekleri sizler için araştırdık. İsterseniz Amerika’da en yüksek maaş meslekler hangileri bir göz atalım.

Amerika'da En Çok Kazanan Meslekler Hangileri?
Amerika’da En Çok Kazanan Meslekler Hangileri?

Göz Doktoru

Amerika’da en yüksek maaş alarak en çok kazanabileceğiniz mesleklerden biri de göz doktorluğu olabilir. Göz doktorları, hastanın gözünü muayene etmekte, olası hastalıkları saptamakta ve bunlar için tedavi önerileri sunmaktadır. Göz doktorları ABD’de yılda en az 128 bin dolar maaş almaktadır. Bu da vergiden sonra yaklaşık 90 bin dolar kazandıkları anlamına gelir. İki haftada bir neredeyse 4000 dolarlık ödeme çeki almaktadırlar. Haftada da en az 2000 dolar kazanıyorlar.

Tabi ki göz doktoru olmak kolay değil, çok ciddi bir çalışma emek ve birikim isteyen bir eylem.  Fakat lisansınızı aldıktan sonra iş bulmak ve senede 128 bin dolar kazanmak bir hayal değil. Üstelik çok tecrübeli doktorlarda bu rakamın 200 bin doları geçtiğini de görmekteyiz.

Saatlik Ortalama Ücret: 60 dolar

Avukat

Amerika’da en çok kazanan meslekler listemizin ikinci sırasında avukatlık yer almaktadır. Dünyanın hemen her yerinde yüksek maaş alabileceğiniz meslekler arasında yer alan Avukatlık, yine ABD’de de oldukça yüksek gelir sağlamaktadır. Henüz yeni mezun olmuş Avukatlar, yılda 58 bin dolar ile 70 bin dolar arası kazanırken, beş yıl deneyimli avukatlar 100 bin dolar, 10 yıl deneyimli olanlar 15- 170 bin dolar, 20 yıl ve üzeri deneyimliler ise 250 bin dolar civarı gelir elde etmektedir. Avukatların ortalama aldıkları maaş ise 118 bin dolar civarındadır. Kamuda çalışan avukatlar genel olarak aynı ücretleri kazansa da, özel sektörde başarılı avukatların kazancı oldukça yüksek diyebiliriz. 

Saatlik Ortalama Ücret: 60 dolar

Finans Müdürü

Finans, bir şirketin kazandığı parayı önemli ölçüde etkileyen bir bölüm. Şirketin finansal hamlelerinden tutun da, dönem harcamaları, reklama ayırılan bütçeler, kar marjlarının ayarlanması gibi pek çok önemli olay, finans müdürlerinin elinden geçiyor. Ortalama bir finans müdürü yılda 121 bin dolar maaş alabiliyor. Vergiler çıktıktan sonra net gelir ise 85 bin dolar civarındadır. Bu da aylık bazda net 7.000 dolar civarı bir rakama tekabül eder. Tabi ki çok deneyimli olan avukatların kazancı daha fazla, örneğin 10-15 yıl deneyimli olanlar yıllık 150 bin dolar, 20 yıl ve üzeri deneyimli olanlar ise 200 bin dolar ve üzeri maaş alabiliyorlar.

Saatlik Ortalama Ücret: 60 dolar

Eczacı

Bir eczane açabilmek için, eczacı olmanız gerekmektedir. Aynı şekilde bir eczane, içinde eczacı olmadan asla açık tutulamaz. Bu nedenle, eczane açmak ve işletmek hem çok zor, hem de çok büyük sorumlulukları beraberinde getirmektedir. Eczacıların ülke çapında yıllık ortalama kazançları 128 bin dolar civarındadır. Bir eczacının saatlik ücreti yaklaşık olarak $ 60’a tekabül etmektedir, üstelik tüm bunların yanında, eczane sahibi olanlar, yani hem eczacılık mesleğini icra eden hem de eczane sahibi olanlar yılda 300 bin doların üzerinde para kazanabiliyor.

Saatlik Ortalama Ücret: 60 dolar

Petrol Mühendisi

Amerika’da en çok kazanan meslekler arasındaki bir diğer iş ise petrol mühendisliğidir. Dünyanın en çok petrol üreten ülkesinde bu mesleğin çok para kazandırıyor olmasına şaşmamalı. Petrol mühendislerinin yıllık geliri 130 bin doları bulabilmektedir, üstelik bu rakam ortalama olarak biliniyor. Bu mesleği 20 sene ve üzeri deneyim ile icra edenlerin yıllık geliri 250 bin doların üzerine çok rahat çıkabilir. Ortalama bir petrol mühendisi, saatte 60-70 dolar arası ücret alabiliyor.

Saatlik Ortalama Ücret: 65 dolar

Bilgi Sistemleri ve Bilgisayar Yöneticisi 

Amerika’da en çok kazanan meslekler listemizin bu sırasında dünya da son yıllarda ilgiyi oldukça üzerine çeken bir diğer meslek grubu da bilgisayar ile ilgili olan mesleklerdir. Bilgi sistemleri ve bilgisayar yöneticileri, ABD’de en çok para kazandıran mesleklerden biri. Bilişim sektörünün ABD’de 300 milyar doları aşan bir pazar payı var, yüzbinlerce insan bu sektörden ekmek yiyor ve bu sektöre emek veriyor. Haliyle insanlar pek çok alanda kısa sürede kendilerini geliştirebiliyor ve bu sektörde çok para kazanabiliyor. Ortalama bir bilgi sistemleri yöneticisi yılda 130 bin dolar gelir elde ediyor. Üstelik bu gelire uzun süre bu sektöre emek vermiş kişileri eklersek 200-300 bin dolar gibi rakamları da koymak mümkün.

Saatlik Ortalama Ücret: 80 dolar

Pskiyartist

Zorlu bir tıp eğitiminden sonra pskiyatrist olmayı başaran pek çok kişiyi yılda en az 194 bin dolar maaş beklemektedir. 194 bin dolar gelir, oldukça yüksek olup Amerika’nın en çok kazanan yüzde 10’luk kısmına girmeyi başardığınızı göstermektedir. Psikologların bu aşamadaki yıllık net maaşları ise 140 bin dolar civarı bir rakama tekabül etmektedir, bu da ayda 12 bin dolar civarı net bir maaş aldıkları anlamına gelir. ABD’de bu miktarda bir para kazanmak, hayatınızı mükemmel bir şekilde idame ettirmeyi başarabilecek kadar fazladır.

Saatlik Ortalama Ücret: 100 dolar

Ortalama Yıllık Ücret: 194 bin dolar

20 Yıl Deneyim ile Maaş: 490 bin dolar 

Ortodontist

Amerika’da en çok para kazanabileceğiniz mesleklerden biri de ortodontisliktir. Bu dal, genellikle yüz çene ve gülüş estetiğinde insanlara hizmet sunmaktadır. Bu bölümde iş yapabilmek için öncelikle 4 yıllık bir diş hekimliği lisans eğitimi, ardından 2 yıllık ortodontistlik alanında uzmanlaşmak gerekmektedir.  Tüm şartları karşılayıp başarıyla eğitimlerini alan kişileri, yıllık 228 bin dolarlık bir maaş beklemektedir. Saatte neredeyse $ 120 maaş alabildiğiniz bu iş, oldukça yüksek gelir getirmektedir. Kendi alanlarında uzun süre boyunca bu işi yapıp uzmanlaşan bireyler ise, yılda 300 bin doları aşan bir geliri oldukça rahat bir şekilde elde edebilirler.

  • Saatlik Ortalama Ücret: 120 dolar
  • Ortalama Yıllık Ücret: 228 bin dolar
  • 20 Yıl Deneyim ile Maaş: 389 bin dolar 

Pilot

Amerika’da en çok kazanan meslekler listesinin başında pilotluk yer almaktadır. Pilotlar, yılda 200 bin doları aşan maaşlar elde edebiliyor. Tabi alacağınız ücret, çalıştığınız pozisyondan tutun da deneyim yılına kadar pek çok faktörden etkilenebilmektedir. Örneğin gözlemci pilotlar yılda 80 bin dolar kazanırken, yardımcı pilotlar yılda 150-160 bin dolar, kaptan pilotlar ise yaklaşık 250-300 bin dolar kazanmaktadır. 20-30 yıldır pilot olanlar ise yaklaşık olarak 400-500 bin dolar ücret almaktadır.

Saatlik Ortalama Ücret: 160 dolar

Cerrah

ABD’de en çok para kazanabileceğiniz mesleklerden birisi de tabi ki cerrahlık. Özellikle tıp sektöründe çok önemli bir konumda bulunan cerrahlar, oldukça yüksek maaşlarla çalışabiliyorlar. ABD’de ortalama cerrah maaşı 252 bin dolar civarındadır, vergiler çıktıktan sonra net gelir yıllık 180 bin doları bulabiliyor ki bu da ayda 15 bin dolar eder. Saygın ve özel hastanede çalışanlar, mesleklerine yıllarını vermiş olan cerrahların senelik kazançları 500 bin doları geçmektedir.

Saatlik Ortalama Ücret: 160-180 dolar

Anestezi Uzmanı

Anestezi uzmanları, kişiyi ameliyata hazırlayan, anestezi sürecini yöneten kişilerdir. Normal bir hekim bu süreci yönetememektedir. Bu nedenle, bu alanda iyi eğitim almış anestezi uzmanları oldukça yüksek maaşlarla bu işi yapmaktadır. Ortalama bir anestezi uzmanı yılda 252 bin dolar maaş alır. Vergilerden sonra yaklaşık 170-180 bin dolar net gelir elde ederler ve bu da aylık net 15-16 bin dolar gelire tekabül etmektedir.

Vasıfsız Meslekler Arasında En Yüksek Maaşlı Meslekler

Vasıfsız Meslekler Arasında Amerika'da En Çok Kazanan Meslekler
Vasıfsız Meslekler Arasında Amerika’da En Çok Kazanan Meslekler

ABD’de gerçekten iyi bir eğitim aldıysanız yüksek maaşlar alabilirsiniz. Eğer mesleki bir eğitiminiz varsa Amerika’da en çok kazanan meslekler listemizde ne kadar kazanabileceğinizi öğrendik peki hiç eğitiminiz yoksa ne yapacaksınız? Bu konuda da bir araştırma yaptık ve eğitiminiz olmamasına karşın oldukça yüksek paralar kazandırabilen vasıfsız meslekleri bulduk. Bu mesleklere girmek için herhangi bir diploma ve eğitim gerektirmiyor, bazılarında çok az bilgi ve belge işleri ve çok az eğitim gerekebiliyor.

İnşaat İşçiliği

New York’ta sıradan bir inşaat işçisi senede en az $50,000 gelir elde edebiliyor. Saatlik alınan ücretler neredeyse 26-27 dolar seviyesinde. Bu işi ABD’de yapmak oldukça zor ve hemen herkesin yapabileceği bir iş değil. Bu nedenle bu tarz işler çok yüksek paralar kazandırabiliyor.

Yıllık Ortalama Maaş: 35-50 bin dolar arası

Saatlik Ortalama Maaş: $18-28

Barmen

Oldukça yüksek para kazanabileceğiniz işlerden birisi de barmenlik. Amerika’da bahşiş alan meslekler için özel bir maaş sistemi var, buna tipped employee deniyor, yani bahşişle çalışanlar demek. Bu çalışanlar maaşlarından daha fazla bahşiş aldıkları için, normal çalışana göre çok daha az ücret alıyorlar. Genelde ülke ortalaması saatlik 2,80 dolara tekabül ediyor. Yani bir barmen bir haftada sadece 100 doların biraz üzerinde bir maaş almasına karşın, bahşişlerden aldığı para, bu rakamı 1000 dolara ulaştırıyor. Bu uygulama sayesinde pek çok işletmede personel masrafları kayda değer ölçüde düştü ve işletmelerin kazançları yükseldi, daha fazla vergi ödendi ve ekonomi büyüdü.

Saatlik Ücret: 2.80 $

Yıllık Ortalama Gelir: $50,000

Garson

Herhangi bir ciddi eğitim gerektirmeyen bu meslek, ABD’de en çok kazandıran işler arasında. Sadece saatlik 2,90 dolar civarı bir ücretle çalışmalarına karşın, günde 100 dolar ve üzeri miktarda bahşiş topanabiliyor bu meslekte. Sizde garson olarak çalışabilir ve yılda 40 bin dolar ve üzeri maaş alabilirsiniz. 

Saatlik Ücret: 2,90 $

Yıllık Ortalama Gelir: $42,000

Taksici

ABD’de en çok para kazandıran işlerden birisi de taksicilik. 100 dolar civarı bir madalyon kirası ödendikten sonra 8 saat boyunca taksi sizin kontrolünüzde. $100 kira yaklaşık $10 benzin masrafı, $2 araba yıkama ücreti ödendikten sonra kalan para tamamen taksiciye ait oluyor. Örneğin 8 saatte $300 topladıysa $190 civarı net kar elde etmiş oluyorlar. ABD’de ciddi anlamda çok para kazandıran işler arasında yer alan taksicilik, hemen herkesin yapabileceği güvenli ve çok gelir getirebilen bir iştir.

Günde 200 dolara kadar gelir elde etmek mümkündür.

Saatlik Ücret: 20-25$

Yıllık Ortalama Gelir: $ 50.000

Kurye

Vasıfsız olarak ABD’de en çok para kazanabileceğiniz işlerden birisi de kuryeciliktir. Uber eats ya da lyft gibi uygulamalardan yemek dağıtarak ciddi paralar kazanabilmektesiniz. Ortalama bir kurye saatte 20 dolar gibi bir rakamı çok rahat kazanabiliyor.

  • Kuryecilik yapmak için bir adet arabaya ihtiyacınız var.
  • Çeşitli restoranlardan aldığınız yiyecekleri ev sahibine götürüyor ve para kazanıyorsunuz.
  • Götürdüğünüz yemek başına $4-5 civarı para kazanıyorsunuz.
  • Gün içerisinde en az 40-50 kişiye teslimat yapıyor ve mesainizi tamamlıyorsunuz.
  • Bu işten ayda $4000-5000 kazanmak oldukça mümkün.

Komi

Garson yardımcısı olarak bilinen bu meslek, ABD’de oldukça para kazandıran zor işlerden birisidir. Saatlik 20 dolara kadar gelir elde etmenin mümkün olduğu bu işte gerçekten de güzel paralar kazanabiliyorsunuz. Göreviniz, masaları toplamak, eşyaların toplanmasından sorumlu olmaktır. Komiler saatte 18 dolar civarı ücret alsa da iyi restoranlarda çalışanlar saatte 20 doların üzerinde kazanabilirler. 

  • Ortalama saatlik ücret 18 dolar.
  • Yıllık gelir 30 bin dolar.

Tır Şoförlüğü

Amerika’da en çok kazanan meslekler listemizin son sırasında yılda 100 bin dolar kazanabileceğiniz şahane meslek bulunmaktadır. Tır şoförü olmak için tır kullanma lisansınızın olması yeterlidir. Herhangi bir firmaya başvurduğunuz zaman mil başına 0,42 dolar ücretle tır sürebilir ve ayda 5-6 bin dolar, yılda 100 bin dolar kazanabilirsiniz. İşlerini geliştirip birkaç adet tır satın alanlar ise, senede 200-300 bin dolar kazanabiliyorlar. Çünkü mil başına aldıkları ücretler 2,5 dolara çıkıyor. 

Amerika’da en çok kazanan meslekler yazımızı beğendiyseniz Eğitim kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu