Eğitim

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri Listesi

Amerika’nın en iyi üniversiteleri yazımızda, sizlere incelediğimiz ve araştırdığımız 15 üniversiteyi listeleyeceğiz. Eğer akademik kariyerinize Amerika’da sürdürme planınız varsa yazımızı mutlaka okumalısınız.

Amerika dünyanın en güçlü ekonomi ve ordusuna sahip ülke olmakla beraber, aynı zamanda dünyanın en iyi eğitim veren okullarına da sahiptir. Öyle ki, dünya sıralamasında ilk 100’de bir sürü ABD Üniversitesi bulunmaktadır. ABD’de üniversiteler genel olarak özel sektöre ait olup, iyi ve kaliteli eğitim vermeye çalışmaktadır.  Peki Amerika’nın en iyi üniversiteleri hangisidir?

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri Listesi

Amerika, yurt dışında eğitim almak isteyenler listesinde en başta yer alan ülkeler arasındadır. Birbirinden köklü ve kaliteli eğitimler veren üniversiteleri bulunmaktadır. Bizler de sizin için araştırdık ve Amerika’nın en iyi üniversiteleri listesini hazırladık. İsterseniz listeye geçelim.

Duke University

Amerika’nın en iyi üniversiteleri listemizin ilk sırasında; 1838 yılında kurulan Duke University, Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Özellikle bilim adamlarının en çok mezun olduğu okullardan biridir. Sahip olduğu yüksek akademik değer ve araştırma merkezleri sayesinde dünyanın her tarafından milyonlarca öğrenciyi kendine çekmiştir. Apple Ceo’su Tim Cook ve dünyaca ünlü şirketlerin CEO’ları bu üniversitelerden mezun olmuşlardır.

Yabancı Öğrenci Yerli Öğrenci Oranı: %29

Bir Yıllık Eğitim Bedeli (Burssuz): 55,960 dolar.

Columbia University

1754 yılında New York’da kurulmış olan bu okul, dünyanın en iyi 20 okul sıralamasında yer almaktadır. Araştırma tabanlı olan Columbia University, özel bir üniversitedir. Dünya çapında yankı uyandırabilecek teknolojik girişimlerinden tutun da lisans ve yüksek lisans öğrencileri için de oldukça iyi bir ortam sunmaktadır. Bilimsel ve mesleki alanlarda yeterlilik almanızı sağlayabilecek kadar nitelikli bir okuldur. Bu okuldan mezun olanların yıllık maaşları 100 bin dolardan fazladır. Eğer iyi bir gelecek istiyorsanız sizde Columbia University’de eğitim alabilirsiniz.

Yabancı Öğrenci Yerli Öğrenci Oranı: %37

Bir Yıllık Eğitim Bedeli(Burssuz): 59,430 dolar.

Carnegie Mellon University

Amerika’da özellikle teknoloji alanında ciddi başarılar elde etmiş okullardan biri olan Carnegie, 1900 yılında Pittsburg’da kuruldu. Okul, özel bir araştırma üniversitesidir.  114 ülkeden ve 13 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler ciddi anlamda iyi yerlerde istihdam edilmektedir. 

Yabancı Öğrenci Yerli Öğrenci Oranı: %47

Bir Yıllık Eğitim Bedeli(Burssuz): 55,000 dolar.

New York University

Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında olan New York University, 1831 yılında kuruldu. Özel bir okul olan bu Üniversite, Mart’in Scorsese ve Alec Baldwin gibi önemli mezunlara sahiptir. Brooklyn’de yer alan bu okul, muhasebe, finans ve matematik gibi alanlarda çok önemli bir yere sahip olmaktadır. 

Yabancı Öğrenci Yerli Öğrenci Oranı: %32

Bir Yıllık Eğitim Bedeli (Burssuz): 52,000 dolar.

University Of Southern California

Amerika’da iyi bir eğitim almak istiyorsanız, Los Angeles’ta yer alan bu üniversiteyi tercih edebilirsiniz. Tıp, eczacılık, mühendislik gibi alanlarda çok iyi yerlere gelmeyi başarmış bu okul, program çeşitliliği sayesinde kanserlerden kök hücrelere kadar pek çok konuda başarılı bir şekilde araştırmalarını yürütmektedir. Bu üniversitenin sanat okulu, aralarında çok ünlü oyuncuların bulunduğu mezunlara da sahiptir. Üstelik çok aşırı yüksek olmayan öğrenim ücretleri sayesinde, pek çok bölgeden öğrenci çekebilmektedir. 

Yabancı Öğrenci Yerli Öğrenci Oranı: %25

Bir Yıllık Eğitim Bedeli(Burssuz): 56,000 dolar.

University Of Chicago

1856 yılında kurulan bu okul, Amerika’da okumak isteyen öğrencilere oldukça başarılı ve sıradışı deneyimler sunmaktadır. Özel bir araştırma üniversitesi olan Chicago Üniversitesi, Hyde Park’Ta yer almaktadır. Rockeffeller gibi çok zengin insanlar tarafından kurulmuş olması ve öğretim üyeleri aracılığı ile 90 nobel ödülü almıştır. 

Yabancı Öğrenci Yerli Öğrenci Oranı: %25

Bir Yıllık Eğitim Bedeli(Burssuz): 57,000 dolar.

Princeton University

Princeton Üniversitesi, fizik ve kimya alanındaki başarılarından söz ettirmektedir. 1746 yılında New Jersey’de kurulmuş olan bu okul, fen bilimleri ve matematik bilimlerinde üstün başarıya sahiptir. Jeff Bezos, Alan Turing, Scott Fitzgerald gibi çok ünlü mezunları da içerisinde barındırmaktadır.1746 yılında ilk kez kurulmuş olan bu okul, Matematik ve fizik alanlarında akademik saygınlığa sahiptir

Yabancı Öğrenci Oranı: %24

Öğrenim Ücreti: 47,140 dolar

Cornell University

İlk kez 1865 yılında kurulmuş olan bu okul, Amerika’nın en köklü eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Yeşil alanı, gölleri ve doğal güzelliği ile öğrencilere eşsiz bir kampüs deneyimi imkanı sunar. Cornell Universitesi, mimarlık, mühendislik ve işletme gibi bölümlerde çok iyi imkanlar sunmaktadır. 

Yabancı Öğrenci Yoğunluğu: %23

Öğrenim Ücreti Yıllık: 55,000

University Of California

Amerika’nın en iyi üniversiteleri listemizin bu sırasında 1868 yılında kurulmuş olan ve Amerika’nın önde gelen devlet araştırma okullarından biridir. 14 fakültede zengin lisans programıyla tüm dünyadan öğrencileri kendine çekmekte olan bu okul, özellikle mühendislik gibi alanlarda popüler bir okul olarak tercih edilmektedir. Pek çok alanda ödüle de sahip olan bu okul 43 bin dolarlık yıllık öğrenim ücretine sahiptir. Yabancı öğrenci yoğunluğu ise yüzde 17 oranındadır. 

Okul Ücreti: 43.000 dolar

Boston University

Amerika’daki en iyi üniversitelerden biri olan Boston University, kaliteli eğitim sistemi ve zengin fırsatlarıyla öğrencilerine iyi bir eğitim olanağı sunmaktadır. İlk kez 1839 yılında kurulmuş olan bu okul, 130’dan fazla uluslararası öğrenciye sahip olup, mühendislik ve biyoloji gibi alanlarda dünya çapında lider okullardan biridir. Üstelik, Faye Dunaway gibi çok önemli mezunları da birbiri ardına gelmiştir. Boston University, okunabilecek en iyi okullar arasında yer almaktadır.

Öğrenim Ücreti: 56,000 Dolar 

Masachussetts Institue Of Technology

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri Listesi : MIT
Amerika’nın En İyi Üniversiteleri Listesi : MIT

Masachussetss, Amerika’nın en iyi okullarından biri olmakla beraber 1861 yılında ilk kez ABD’de kurulmuş olan bir okuldur. Günümüzde en iyi üniversiteler listesinde yer almakla beraber, mimarlık, mühendislik, işletme ve benzeri bölümlerde oldukça ciddi başarılar elde etmiştir. Okul aynı zamanda kanser, yapay zeka ve HIV virüsü ile özel olarak ilgilenmektedir. 

Öğrenim Ücreti: 51,832 dolar yıllık.

University Of Penssylvania 

Yurtdışı eğitiminde iyi bir okul tercih etmek istiyorsanız seçiminizi Pensslyvania okulundan yana kullanabilirsiniz. İlk kez 1740 yılında kurulmuş olan bu okul, Amerika’nın ilk okullarından biri olarak bilinmektedir. Ayrıca aralarında mühendislik, hukuk ve tıp gibi alanlarda başarılı bölümlere sahiptir. 12 Fakülteye sahip olan bu okul, zengin lisans ve lisansüstü programlara sahiptir, tüm dünyadan mükemmel öğrencilere ev sahipliği yapmakla beraber finansal destek açısından da iyi bir okuldur.

Öğrenim Bedeli : 55,500 dolar yıllık.

California Institute Of Technology

Dünyanın en iyi okullarından biri olan California Instute, Her yıl çok az sayıda yetenekli ve başarılı öğrenciyi kabul etmektedir. NASA’ya ait bir çok alanda çeşitli araştırma ve çalışma imkanı sunan bu okul, öğrenci memnuniyeti ve mezuniyetten sonra sunduğu iş ve çalışma fırsatları bakımından da mükemmeldir. Üstelik öğrencilere burs desteği konusunda da son derece başarılı bir okuldur. ,

Öğrenim Bedeli Yıllık: 52 bin dolar.

Stanford Üniversitesi

Slikon Vadisi’nin kalbinde yer alan bu okul 1891 yılında ilk kez kurulmuştur. Dünya çapında son derece başarılı sıralamalara sahip olan bu okul, her yıl ilk üçe girmeyi başarmıştır. Üniversite’nin bu denli başarılı olmasının ardında, çok zeki olan Yahoo ve Google kurucularının yer alması vardır.  Amerika’da yüksek lisans ve lisans programlarıyla göz dolduran bu okul, ilk başarılı kalp nakli, akciğer nakli ve bilgisayar faresinin buluşunu yapmıştır. 

 Yıllık Ücret: 52,000 dolar. 

Brown University

Amerika’nın En İyi Üniversiteleri Listesi : Brown University
Amerika’nın En İyi Üniversiteleri Listesi : Brown University

Amerika’nın en iyi üniversiteleri listemizin son sırasında burada eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler, 1764 yılında kurulmuş olan bu okulu tercih etmek isteyebilirler. Tıp, mühendislik ve benzeri alanlarda iyi bir eğitim almak isteyen bireyler, bu okulları tercih edebilirler. İçerisinde fizyolojinin de bulunduğu 51 doktora programı ile göz dolduran bu bölümlere sizler de girebilir ve iyi bir eğitim alabilirsiniz. Bu eğitim programlarına sahip olarak, sizler de yılda sadece 55,000 dolara Brown Üniversite’de okuma fırsatını bulabilirsiniz. Eğer okulda eğitim almak isterseniz sizler de başvuru yapabilirsiniz. 

Üniversite Eğitim Bedeli: 55,000 dolar yıllık.  

Amerika’nın en iyi üniversiteleri yazımızı beğendiyseniz Almanya’nın En İyi Üniversiteleri Listesi yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu