Finans

Apple Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Apple hisse senedi nasıl ve nereden alınır? Almadan önce nelere bakmanız ve dikkat etmeniz gerekir? Bunun gibi daha pek çok detayı yazımızda bulabilir ve siz de hisse satın almaya başlayabilirsiniz.

Apple piyasa değeri olarak 2 trilyon doları aşan bir teknoloji firması olmaktadır. Apple sürekli olarak yatırımcıların ilgisini çeken bir kuruluş olmaktadır. Apple hisse senedi konusunda özellikle yerli ve yabancı kişiler bu hisseleri satın almak istiyor. Apple günümüzde birçok kez başarıya imza atmış bir marka olmaktadır, bununla beraber sürekli olarak çıkarttığı yeni telefonlarla beraber piyasada değerini arttırıyor.  Hisse senedi almak için,

 • Hisse senedi almaya imkân sağlayan bankalar üzerinden bir yatırım hesabı açın, sonrasında Apple hisselerini istediğiniz miktarda satın alabilirsiniz.
 • Apple hissesi almak için aracı olduğunuz siteler üzerinden ilk adım için arama kısmından AAPL sembolünü aratın veya direk APPLE olarak aratın.
 • Çıkan sonuçta Apple hisselerini seçin ve miktar, emir türünü girerek işlemlerinizi tamamlayın.
 • Hisselerinizi almak için piyasa emir, limit emir seçeneklerini rahatlıkla kullanabilirsiniz, üstelik bazı platformlar istediğiniz fiyat aralığında Apple hissesi almanıza olanak tanıyor.
 • Apple hissesi alırken limit emri, hisse alımı sizlerin belirlemesini sağlar, fiyat ve talep konusunda istediğiniz seviyeye geldiğinde hisse alımı gerçekleşmektedir.
 • Apple hissesi nasıl alınır olarak alma noktasını belirlerken limit emrindeyken fiyatlar he zaman istenilen seviyede olmayabilir bu sebeple piyasayı takip ederek kişiler ona göre bir alım yapmalıdır.
 • İlk hisse senedini alma aşamasındayken bolca araştırma yapmalı ve hissenizi aldıktan sonraki aşamada yatırımlarınızı izlemelisiniz.

Apple Hissesi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apple çok uzun süreden beri sürekli olarak başarı yakalayan bir firma oldu, 1970 senesinden beri bilgisayar devriminde öncü oldu. Bununla birlikte kurucusu olan Steve Jobs Apple hisse konusunda yatırımcıları kabul etmeye başladı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık herkes kendi internetleri üzerinden istedikleri firmaların hisselerini alabilmektedirler. Hisse senedi alırken dikkat etmeniz gereken şeyler,

 • Apple firmasını iyi bir şekilde araştırın, tarihini, geleceğini, projelerini öğrenin.
 • Alacağınız hissenin finansal durumu önemlidir, bu durumda borsa takibi ve hisselerin nerelerden alınıp nerelerden alınmayacağını takip etmeniz gerekmektedir.
 • Apple ürünleri özellikle son dönemde sürekli olarak yenilenerek değişiyor, bu sebeple Apple hisse senedi fiyatları sürekli olarak farklılaşıyor, hisse senedini düşük fiyattan almak, bekletmek ve şirket yeni yatırımlar yapınca sağlamak önemli olmaktadır.
 • Hisse senedi satın almadan önce kesinlikle aceleci olmamalısınız, iyi bir analiz yapmalı ve Apple’nin hisse senetlerini alacağınız yerlerinde güvenilir olduğuna emin olmanız gerekmektedir.
 • Apple hisselerini satın almada kararlıysanız ister yurt dışı borsalarından isterseniz de hisse almanızı sağlayan yerel bankalar üzerinden de alabilirsiniz. Yatırım hesabı açmadan önce kurumlarla görüşmeniz, yatırım hesabı açma durumu gibi pek çok durumu konuşmanız önemli olabilir.

Apple Hissesi Hangi Bankadan Alınır?

Birçok yerel banka hisse almak için kişilere imkân vermektedir. Apple hissesi veya farklı hisseler satın alma imkânı için bankaların müşterisi olmanız gerekmektedir. Bu bankalardan bazıları Garanti BBVA, İş bankası, Akbank, Vakıfbank, Ziraat bankası gibi bankalar üzerinden hisse alabilirsiniz. 

Bankalar üzerinden hisse almak için kişilerin önce bankalarla iletişime geçmesi ve hisse almak için adımları izlemesi gerekmektedir. Hisse almak için sıkça kullanılan İş bankası hisse almak için izlenmesi gereken adımlar,

 • İş bankası üzerinden hisse senedi alım işlemlerinizi internet şubeleri, bankalar, telefon şubeleri üzerinden alabilirsiniz.
 • Hisse senedi için yerdiğiniz emirler BIST adlı verilen bir sisteme iletilir, bununla birlikte işlemleriniz gerçekleştiği zaman yatırım hesabınızda görünecektir.
 • Verdiğiniz alım ve satım işlemleri taban veya tavan fiyatına bakarak kayıtlar bankalar ile işleme konulur.
 • Serbest fiyatlı alış emirleriniz için işleminizle alakalı hesabınızda bulundurmanız gereken bakiye dikkate alınır.
 • Verdiğiniz emirlerde iyileştirme, iptal veya kötüleştirme işlemlerini yapabilirsiniz.

Hangi bankadan hisse senedi alıyorsanız olun İstanbul borsasını takip etmeniz gerekmektedir. Borsa İstanbul düzeltmeleri sebebinden dolayı emir değeri konusunda sınır maksimum TL olarak uygulanır. Bununla beraber Borsa İstanbul ile yapılan işlem hacimleri konusunda yüksek miktarda alım satımlar için maksimum emir değerleri bulunur.

Apple Hissesi Hangi Borsada?

Teknoloji firması olan Apple bu zamana kadar pek çok ilke imza atmıştır, bununla beraber İphone dünyaca ünlü olan kişisel bilgisayarlar konusunda bir ilke imza atmıştır. Apple hissesi konusunda hisse senetleri ABD içerisinde bulunan Nasdaq adlı bir borsa içerisinde işlem görmektedir, bu sebeple Apple hissesi alacağınız yeri seçerken mutlaka Nasdaq onaylı olduğuna dikkat etmelisiniz.

 • Aracı bir kurum üzerinden hesap açmak istediğiniz zaman yurt dışı hisse senedini alabilirsiniz, bazı bankalarda bu imkân bulunmaz.
 • Apple gibi büyük ve yurt dışı kaynaklı olan bir firmadan hisse senedi almak için kişilerin güvenilir borsalar veya bankalar üzerinden işlem yapması gerekir.
 • Aracı olan kurumları iyi bir şekilde araştırmalı ve sonrasında yatırım hesabınızı açmalısınız.
 • Aracı kurumlardaki hesap açılışlarında alt limit miktarlarını, işlemlerdeki komisyon miktarlarını, müşteri desteği ve ticaret platformları gibi kriterleri karşılaması gerekir.
 • Kurumu belirledikten sonra Apple grafiğini ve haberleri doğru ve anlık bir şekilde takip edeceğiniz platformu bulduktan sonra piyasanın durumunu izleyerek hisselerinizi takip edebilirsiniz.

Apple Hissesi Almak Mantıklı mı?

1976 senesi ile kurulan Apple firması, ilk olarak bilgisayar endüstrisinde çıktı. Steve Jobs tarafından kurulan Apple günümüzde milyarlarca dolarlık firma ile birlikte dünya çapında firmasını tanıttı. Bu durumda Apple hissesi almak mantıklı mı sorusu yatırım yapmak isteyenler için çok iyi bir seçenek olmaktadır. Apple firmasının hissesi pek çok durumda avantajlı bir seçenek olmaktadır, bununla beraber almanın avantajları şu şekildedir,

 • Apple her sene çıkarttığı telefon modelleri ile beraber avantajlı olmaktadır.
 • Apple, bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi pek çok cihazı sürekli olarak yeniler ve birbiri ile uyum içerisinde çalışmasını sağlar, bu durum Apple firması açısından diğer firmalara göre rekabette bir adım öne atar.
 • Genel Apple proje tablosuna göre yatırımcılar için Apple’nin mevcut olan yüksek fiyatlanmasının sürekli olarak büyüme beklentisi olan bir şirket olmaktadır.
 • Apple son yıl itibari ile dünya çapında mağaza sayısını arttırmayı hedefliyor, bu durum hisselerinin yükselmesini sağlamakla beraber önemli bir proje adımı olmaktadır.
 • Her yıl çıkan İphone telefonları ile hisseler değerini daha fazla katlıyor.

Apple Hisse Senedi Adı Nedir?

Apple hisse senedini aracı olan kurumlar üzerinden APPL olarak aratabilirsiniz. Apple hisselerinin genel hacmine bakıldığı zaman 50 milyondan fazla hacmi bulunur. Apple hisse senedi gelişmelerini takip etmek önemlidir gelişmeleri takip etmek için,

 • Farklı analizcilerin hisse senetleri hakkında fikir ve görüşlerini inceleyebilirsiniz, fakat bir fikre araştırmadan kendinizi kaptırmamaya dikkat etmelisiniz.
 • AAPL yani Apple firmasının hisse senedinin grafiğini okumayı öğrenmeli ve eğer büyük yatırımlarınız varsa grafik üzerindeki, kırılma noktaları gibi durumları takip etmelisiniz.
 • Yatırım yaparken kendinizi her türlü duruma karşı hazırlamalı, düşüş yükseliş gibi durumlara dikkat etmelisiniz.
 • Borsaların açılma saatleri, Apple yatırımcıları gibi haberleri ve teknik bilgileri takip etmelisiniz.

Apple Hisse Senedi Nasıl Alınır? yazımızı beğendiyseniz Amazon Hisse Senedi Nasıl Alınır? veya Nasdaq Nedir? Nasdaq Borsası Hakkında Tüm Her Şey yazılarımızı inlemenizi tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu