Sigorta

Araç Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç sigorta sorgulama işlemi son zamanlarda araç sahiplerinin en çok merak ettiği ve arama motorları üzerinden en sık yaptığı arama konusu oluyor. Bu yazımız da sigorta sorgulama nasıl ve nereden yapılır onlardan bahsedeceğiz.

Eğer bir araç sahibiyseniz ya da bir araç almaya karar verdiyseniz ilk olarak araçlar için her sene zorunlu olarak ödemeniz gereken ödeme kalemlerinizin olacağını göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Bu standart ve zorunlu olan ödemelerin en başında zorunlu trafik sigortası yer alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere zorunlu trafik sigortası araç sahibi olan herkes için Türkiye Cumhuriyeti devletinin kanunen zorunlu bir hale getirdiği ve bu sigortayı yaptırmak yerine alternatif bir durumun söz konusu olmadığı bir sigorta çeşididir. Peki, araç sigorta sorgulama nasıl yapılır?

Araç Sigorta Sorgualama Nasıl ve Nereden Yapılır?

Eğer aracınız için hali hazırda devam etmekte olan zorunlu trafik sigortası poliçeleriniz mevcutsa, poliçe detaylarınıza İnternet aracılığı ile ulaşmanız mümkün. Araç sigorta sorgulama için pek çok sayıda devlet kurumunun bir arada ortak bir sistem üzerinden hizmet verebildiği e-devlet uygulamasını açmanız gerekiyor. Sisteme giriş yapabilmeniz için e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ya da T.C. kimlik kartı bilgilerinize ulaşabiliyor olmanız gerekiyor. E-Devlet giriş şifreniz yoksa bu şifreyi PTT şubelerine giderek almak da mümkün.

E-Devlet uygulamasına giriş yapmanızın ardından, turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama adresine girerek aracınızın plaka bilgilerini yazıp zorunlu trafik sigortası poliçe bilgilerinize göz atabilirsiniz.

E-devlet aracılığı ile yapılan zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemleri yalnızca sisteme giriş yapan kişinin üzerine olan araçlar için yapılabiliyor. Yani siz kullanıyor olsanız bile kendi üzerinize olmayan bir araç için poliçe sorgulaması yapmanız ne yazık ki mümkün değildir. Bir başka kişinin giriş bilgilerini kullanmak suretiyle sisteme giriş yapmak ise rıza faktörü olmadığı takdirde yapılması durumunda bilişim suçlarına giriyor.

Kendi üzerinize olan bir araç için araç sigorta sorgulama işlemi yapmanız bu kadar basit.

Araç Sigortası Nedir?

Araç sigorta sorgulama işleminin nasıl yapılacağından bahsettik. Peki, araç sigortası tam olarak nedir?

Araç sigortası, trafiğe çıkacak bir araca sahip olan herkesin yaptırmasının zorunlu hale getirilmiş olduğu bir sigorta çeşididir.

Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde düzenlenmiş olan bu sigorta türü, herhangi bir hasar oluştuğu durumlarda karşı tarafta meydana gelebilecek olan maddi ve bedensel hasarları üstlenir. Trafik sigortalarının her sene belirli limitler dahilinde, kaza sırasında araç sahibinde, araçta bulunan diğer kişilerde ve araçta meydana gelebilecek hasarları karşılayabilmesi adına yapılır.

Araç sigortasını düzenli bir şekilde yaptıran araç sahipleri, hatalı oldukları trafik kazaları esnasında ortaya çıkabilecek tüm maddi sorumluluklarda destek görür ve karşı tarafın aracında meydana gelen maddi hasarlar da ödenir. Karşı araçta yer alan sürücü kişi ve eğer bulunuyorsa yolcularda ki bedensel zararlarda trafik sigortasının teminatı kapsamında karşılanmaktadır.

Hastane giderleri ve daha büyük kazalarda ölüm gibi ciddi durumlar yaşandığı zaman hatalı bulunan şoförün ödemek ile yükümlü olunan maddi tazminatlar da zorunlu trafik sigortasının teminatları arasında yer alır.

Araç sigortasının yaptırılması kanunlar ile zorunlu hale getirilmiştir. Yaptırmadığınız takdirde araç sigortası geciktirme ya da yaptırmama cezası ödemek durumunda kalırsınız. Araç sigortasını yaptırmayı geciktirmeniz hem maddi hem de zaman açısından kayıp yaşamanıza da sebep olur. Bu sebep ile sigorta yenileme işlemini de düzenli bir şekilde takip etmelisiniz. E-devlet üzerinden düzenli olarak araç sigorta sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Araç Sigortası Fiyatları

Araç sigorta sorgulama işlemlerini yapmanızın ardından sigortanızı yenilemeniz gerekti diyelim. Peki, sigorta fiyatları nasıl?

Bu soruya net bir cevap vermek mümkün olmuyor. Aracın yaşı, markası, bulunduğu şehirdeki trafik kazası sıklığı, aracınızın daha önce herhangi bir kaza kaydının olup olmaması gibi pek çok faktör sigorta bedellerini belirlemede etkin bir rol oynuyor.

Araç Sigortası ve Kasko Farkları Nelerdir?

Araç alacak kişilerin en sık karıştırdıkları konulardan bir tanesi de kasko ve zorunlu trafik sigortası arasında ki farktır.

Araç sigortası kaza durumunda karşı tarafa verilen maddi ve bedeni hasarları giderir. Fakat yaptığınız kaza sebebiyle sizde ve aracınızda meydana gelen hasarı karşılamıyor. İşte tam bu aşamada kasko poliçesi devreye girmiş oluyor. Kasko, kaza durumunda kendi hasarlarınızı karşılayan bir sigorta çeşidi.

Araç sigorta sorgulama işlemi gibi kasko da e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor.

Araç Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Araç sigorta sorgulama işlemi esnasında sık sık hatırlatılacağı üzere trafik sigortasına ait olan poliçe süresi 1 sene ile sınırlı kalmaktadır. Sigorta poliçesinin her sene tekrar yenilenmesi kanunlar tarafından zorunlu hale getirilmiştir. 1 sene boyunca geçerli olan poliçenin, poliçe bitim zamanı gelmeden tekrar yenilenmesi gerekir. Trafik sigorta poliçesi kapsamında ortaya çıkan yeni uygulamaların ardından sigorta şirketleri için prim ve teminatlar hakkında serbestlik oluştu. Sigorta firmaları, trafik sigortasının prim ücretlerini belirlemek için aracın türü, ticari araç olup olmadığı, yer aldığı şehir gibi koşullara bakabilir. Ayrıca bazı sigorta firmaları primler için taksit uygulayabilir.

Araç Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımız ilginizi çektiyse Plakadan Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır? yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu