Finans

Avustralya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Avustralya asgari ücret ve yaşam şartları yazımızı bulduysanız ile yurt dışında okumak veya çalışmak için pek çok ülkenin hayat şartlarını dikkatle inceliyor olmalısınız. O halde yaşam standartlarına yön veren ve adeta belirleyen asgari ücret hakkında da bir fikir sahibi olmanız için bu yazımızda sizlere Avustralya asgari ücret ve hayat şartlarıyla ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. ‘Avustralya’da asgari ücret ne kadar?’ sorusunu merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Avustralya’da Çalışmak İçin Alınabilen Vizeler

Eğer Avustralya’da çalışmak istiyorsanız aşağıdaki üç vize çeşidinden alabilirsiniz. Bu vizelerin açıklamalarına dikkat ederek sizin için en uygununu koşullara göre belirleyebilirsiniz.

 • Vize sınıfı 400 olan geçici çalışma vizesi: Devamlılığı olmayan ve kısa süreli olan işlerde çalışmak isterseniz bu özel vize gereklidir.
 • Vize sınıfı 403 olan geçici çalışma vizesi: Bu vize yabancı bir ülkeyi temsil edebilecekseniz alınır. Ayrıca Avustralya’daki bir okulda yabancı dil eğitimi verecekseniz koşullara uygun olabilirsiniz.
 • Vize sınıfı 408 olan geçici çalışma vizesi: Sosyal veya kültürel bir davete katılmak için alınır. Avustralya organizasyonunun daveti gereklidir.

Bu yukarıdaki listelediğimiz vizeler öğrenci olmayan kişiler için geçerlidir.

Avustralya’da Öğrenci Çalışma İzni Kaç Saat?

Avustralya’da öğrenci olmak için gerekli olan öğrenci vizesine sahip olduğunuz takdirde çalışma iznine gerek yoktur. Herhangi bir vize almadan öğrencilik durumunuzdan yararlanabilirsiniz. Avustralya asgari ücret ve sosyal olanaklar bakımından yabancı öğrenciler için iki hafta geçerli olan toplam 40 saatlik çalışma izni veriyor.

Okulların tatilde olduğu günlerde ise böyle kısıtlama bulunmuyor. Yani istediğiniz kadar çalışabilirsiniz. Kısacası Avustralya’da okurken para kazanmak oldukça kolaydır.

Avustralya Asgari Ücret Ne Kadar?

Avustralya’da hem okumak hem de çalışmak istiyorsanız, asgari ücret konusunu merak ediyorsunuzdur. 2022 yılında yapılan yeni düzenlemelerle Avustralya asgari ücret vasıfsız işçiler için aylık 3000 Dolar civarındadır. Bunun yanı sıra ülkede yapılan işlere göre asgari ücretlerde farklılıklar görülmektedir.

Avustralya’da Asgari Ücret Saatlik Kaç Dolardır?

Bir öğrencinin Avustralya’da hem okuması hem de geçinebilmesi için asgari ücretin sağladığı imkanlara dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü saatlik asgari ücret karşılığı kadar yarı zamanlı işlerde çalışan pek çok öğrenci bulunmaktadır. Siz de Avustralya’da okumak ve saatlik çalışan bir iş yaparak geçinmek istiyorsanız, bu rakamlar sizin için önemlidir.

Work and Study gibi hem okumak hem de çalışmak üzerine geliştirilen sistemlerle siz de Avustralya’da eğitim alabilir ve kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu Work and Study programı Avustralya için adeta biçilmiş bir kaftandır. Bu kapsamda Avustralya’da okuyan ve eş zamanlı olarak çalışan bir öğrencinin saatlik aldığı ücret 20.33 Avustralya Doları’dır. Bunun yanı sıra öğrenciler haftada 20 saat olarak yarı zamanlı bir işte çalışarak aylık 1600 Avustralya Doları kazanabilir. Avustralya asgari ücret aralığı aylık ve saatlik olarak bu şekildedir.

Avustralya’da Konuşulan Diller Hangileridir?

Ülkenin resmi dili İngilizcedir. Ancak ülkenin yerlileri olan Aborjinler, yerel dillerini kullanmaktadır. Bu kapsamda Avustralya’da büyük çoğunlukla İtalyanca, Yunanca, Vietnamca ve Arapça da konuşulmaktadır. Dil eğitimi için ideal ülkelerdendir. Avustralya, dil çeşitliliği ve kültürel zenginlik açısından oldukça avantaj sağlamaktadır.

Avustralya’nın Ekonomisi ve Hayat Şartları

Eğer Avustralya’da çalışmak istiyorsanız, bu ülkenin tarım ve hayvancılığa dayanan bir ekonomisi olduğunu bilmelisiniz. Tarım, ülkede son derece önemli bir konumdadır. Bu kapsamda tahıl, meyve, sebze, et ayrıca günlük taze tüketilmesi gereken gıdaları ülke büyük ölçüde karşılıyor.

Ayrıca dünyanın en büyük yün üreticisi unvanına da sahip bir ülkedir. Bu bağlamda ekonomik açıdan Avustralya asgari ücret rakamı ve hayat şartları şekillenmektedir. Bunun dışında enerji kaynakları bakımından zengin topraklara sahiptir. Avustralya’da önde gelen sektörler ise şu şekildedir:

 • Gıda
 • Kimya
 • Elektronik
 • Madencilik
 • Eğitim

Avustralya’da Asgari Ücretle Yaşamak

Avustralya, asgari ücret düzeyi ve sosyal olanaklarıyla oldukça merak ediliyor. Günümüz şartlarında çoğu ülkede asgari ücretle geçinmek çok zorlaştı. Avustralya asgari ücret düzeyine baktığımızda bu ücretle yaşamak oldukça zordur.

Ayrıca şunu da ekleyelim. Avustralya’da genellikle saatlik çalışma sistemi uygulanıyor. Tam zamanlı bir iş bulmak bazen oldukça zordur. Bu sebeple yarı zamanlı bir işte çalışacağınızı düşünerek asgari ücret düzeyinizi belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ülkede part time işler sıklıkla olduğu için kişiler birden fazla işte çalışabilir. Bu imkân son derece işe yaramaktadır.

Özellikle vasıfsız işçi olarak ülkeye giriş yaptıysanız ve hemen çalışmak isterseniz, yarı zamanlı birçok işte çalışabilirsiniz. Böylelikle ay sonunda tam zamanlı çalışan biri kadar aylık maaş alabilirsiniz.

Avustralya’da asgari ücretle yaşamak için öncelikle kalabalık bir aile olmamalısınız. Çünkü saatlik ücretler ve çalışma imkânları sebebiyle bu ücretler kalabalık bir aileye yetersiz gelecektir. Sınırlı bütçeyle geçinen bir öğrenci için saatlik ücretler beklentiyi karşılayabilir. Bu sebeple Avustralya asgari ücret konusunda detaylı araştırmalar yaparak iş olanaklarına bakabilirsiniz.

Avustralya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Hayat şartları konusunda en çok merak edilen ev kira fiyatlarıdır. Avustralya’ya gitmeden önce kiralık ev fiyatlarını muhakkak araştırmanız gerekir. Yurt dışında yaşamak için öncelikle kalacak yer konusunu halletmek önemlidir. Bu kapsamda Avustralya’da kiralık ev fiyatları bölgelere göre değişir. Yapısı açısından ortalama düzeyde yani çok eski olmayan bir kiralık daire üzerinden bakacak olursak kiralar şu şekildedir:

 • Şehir merkezinde, 1+1 kiralık daire: 1400 Dolar
 • Şehir merkezinden uzak, 1+1 kiralık daire: 1100 Dolar
 • Şehir merkezinde, 2+1 kiralık daire: 2200 Dolar
 • Şehir merkezinden uzak, 2+1 kiralık daire: 1900 Dolar civarındadır.

Bu kiralık ev fiyatları, tek yaşayan kişiler için de bazen zorlayıcı bir fiyat oluyor. Bu sebeple Avustralya asgari ücret, kiralık ev fiyatları ve hayat şartlarına göz atarak yaşamaya karar verebilirsiniz.

Avustralya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı beğendiyseniz Belçika Asgari Ücret Miktarı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu