Finans

Avusturya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Avusturya asgari ücret ve yaşam şartları, farklı nedenlerden dolayı yurt dışında yaşamak isteyen kişilerin tercih ettiği ülkelerdendir, haliyle merak konusu olmaktadır. Bir yerde yaşamayı belirleyen ve etkileyen en önemli iki faktör yaşam şartları ve sunulan fırsatlardır. Yaşamın ekonomik olarak uygun olması ve sosyal hayatın güzel olması da bir ülkeyi tercih etmek için en önemli nedenlerden olmaktadır. Avusturya’nın sunmuş olduğu hayat şartları ve asgari ücret rakamı kişilerin beklentilerini karşılayabilecek potansiyel de mi olduğuna beraber bakalım. Sizler için Avusturya’nın hayat şartlarıyla alakalı detayları açıklayalım.

Avusturya Asgari Ücret Rakamı Nedir?

Tabi ki Avusturya’ da çalışmak ve yaşamak denilince aklınıza gelen sorulardan bir tanesi de asgari ücret rakamıdır. Avusturya, geniş iş imkânları ve çeşitli sektörlerde iş fırsatı olan ülkelerden biridir. Bu nedenle iş bulmak konusunda herhangi bir zorluk söz konusu olmamaktadır. Avusturya asgari ücret rakamı ise 2022 yılında 1500 Euro olarak belirlenmiştir.

Bu maaşın yeterli olup olmadığını anlamak için hayat şartlarına ve insanların ihtiyaçlarına ne kadar para harcaması gerektiğine de detaylıca bakmak gerekir. Çünkü diğer maaşlara bakıldığı zaman ortalama 3900 Euro civarlarında maaşlar alınmaktadır. Avusturya’da asgari ücretten fazla alan kişilerin zorunlu sigortası mevcuttur. Başka bir deyişle asgari ücretten fazla alan herkes sağlık ve emekli sigortası yapmak zorundadır.

Avusturya Hayat Şartları Nasıl?

İlk ve en temel ihtiyaç evdir. Yaşayacak bir alanın olması her zaman için karşılanan ilk ihtiyaçtır. Bu nedenle ilk olarak ev kiralarına bakılması gerekir. Avusturya kiralık ev fiyatlarına bakıldığı zaman ortalama 350 Euro bazında evler bulmak mümkündür. Fakat evin fiyatları birçok etkene göre değişir. Bu nedenle her evi 350 Euro olarak düşünmemek gerekir. Evin niteliği yani oda sayısı, binanın durumu ve bulunduğu konum kiralık ev fiyatlarını büyük ölçülerde etkilemektedir.

Kiralık değil satılık ev almak isteyen kişilerin ise gözden çıkarması gereken rakam 360.000 Euro olmaktadır. Bir asgari ücretle çalışan için ev satın almak isterse kolay olmayacaktır. Özellikle pandemi sonrası ev fiyatları bu rakamlara ulaşmıştır. Fakat yine de satılık ev fiyatları biraz daha yüksek rakamlarda yer almaktadır. Yine de kiralık ev fiyatları daha uygun rakamlarda olmaktadır. Avusturya asgari ücret rakamına göre kiralık ev de kalmak kişileri maddi yönden fazla yıpratmamaktadır.

Avusturya Market Fiyatları

Temel ihtiyaç söz konusu olduğunda elbette ki yemek ve içmek için ödenen miktarlarda oldukça önemlidir. Market fiyatları orada yaşayan kişiler açısından bakıldığı zaman biraz daha pahalı olmaktadır.

Örneğin tek başına yaşayan bir kişinin aylık yemek ve içmek için harcadığı para 400 Euro civarlarında olmaktadır. Asgari ücret üzerinden baz alınırsa oldukça yüksek bir tutar olduğunu görebilirsiniz. Tek başına yaşamayan ve 4 kişilik bir ailesi olan kişilerin harcaması ise aylık 2000 Euro olmaktadır. Avusturya market fiyatları biraz yüksek rakamları içermektedir. Çünkü asgari ücret üzerinden değerlendirme yapıldığı zaman aylık yemek ve içmek masrafı fazlasıyla yüksek miktarlardadır.

Türkiye ile karşılaştırma yapıldığı zaman ise Avusturya’daki fiyatların daha yüksek olduğu görülmektedir. Ancak Türkiye’nin alım gücü daha düşük, Avusturya’nın alım gücü daha yüksek olmaktadır. Başka bir deyişle fiyatlar her ne kadar yüksek olsa da kişiler bu besinlere kolaylıkla erişim sağlayabilmektedir. Bu nedenle Türkiye fiyatlarının düşük olması, kişilerin rahatlıkla satın alma gücüne sahip olduğu anlamına gelmemektedir.

Avusturya Ulaşım Ücretleri

Ulaşım, mutlaka karşılanması gereken ve bir yerin ekonomik durumunu belli eden faktörlerden biri olmaktadır. Avusturya asgari ücret rakamından bağımsız olarak düşünürsek bir adet normal özelliklere sahip bir araç kiralamak için ortalama 170 Euro civarında bir miktar ödemek gerekir. Araba kiralamak yerine toplu taşıma tercih eden bir kişinin tek yön bir bilete ödeyeceği miktar ise 2.40 Euro olmaktadır. Ancak yine de bu rakamların yüksek olduğu söylenebilir. Toplu taşıma kartı ise aylık 48 Euro olmaktadır.

Araba satın almak isteyen kişiler için ise ortalama bir aracın fiyatı 25.000 Euro gibi rakamlardan başlamaktadır. Kendi arabası olan kişiler için de benzin fiyatları büyük bir önem arz eder. Avusturya’da benzinin litresi ise 1,32 Euro olmaktadır. Benzin fiyatları eskiye oranla daha yüksek olmakla beraber günümüz için biraz daha uygundur. Genel olarak bakıldığı zaman Avusturya ulaşım ücretleri yüksek olmamakla beraber asgari ücretle çalışanı baz aldığımız zaman biraz yüksek kalmaktadır.

Avusturya Asgari Ücret ile Yaşamak Nasıldır? Hayat Şartları Nelerdir?

Yemek, ulaşım, ev gibi temel ihtiyaçlardan sonra diğer bir temel ihtiyaç ise eğlencedir. Bir asgari ücretli çalışanın eğlence için ayıracak bütçesi ve zamanı bulunmaktadır. Sinema, konser ve gece hayatı gibi konularda bilet fiyatları oldukça uyguna bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra iş seçeneklerinin de fazla olması işsizlik oranını düşürmektedir. Bir işe başladığınız zaman alacağınız en düşük tutar Avusturya asgari ücret rakamına denk gelmektedir. Fakat asgari ücret bir aile için yeterli olmamaktadır. Tek başına yaşayan bir kişi ise rahatlıkla geçimini sağlayabilmektedir. Bu detaya da önem vermeniz gerekir.

Sadece asgari ücret üzerinden bakılmadığı zaman hayat şartları gayet uygundur. Avusturya kaliteli zaman ve hayat sürebilmek için ideal ülkeler arasında yer almaktadır. Rahat ve konforlu bir hayat elbette ki mümkündür. Ülkenin huzurlu ve aşırı sorunu olmayan bir toplumsal yapısı olduğu görülmektedir. Yani kaos ortamı olan bir ülke değildir.

Avusturya, eğitim ve sağlık alanında ise gayet iyi fırsatları sunmaktadır. Çok iyi eğitim veren ünlü okulları olmakla beraber, sağlık sektöründe de geri planda kalmamıştır. Kısacası yaşamak için iyi şartlar sunulmaktadır. Asgari ücret rakamı üzerinde kazanan kişiler için ise daha yaşanılabilir ve konforlu bir hayat tarzına sahip olmak oldukça kolaydır. Avusturya hayat şartları ise sizlere kaliteli bir yaşam tarzı sunabilmektedir.

Avusturya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse İspanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu