Eğitim

Avusturya Üniversite Tercihleri – Avusturya’da Üniversite Okumak

Avusturya üniversite okumak için mantıklı ülkelerden biridir, burada okumak özellikle ülkemiz gençleri için büyük fırsatlar yaratıyor. Dolayısıyla günümüzde ortaöğretimden mezun olan çoğu gencimiz, Avusturya üniversite tercihleri yapıyor.

Avusturya’nın üniversiteleri pek çok anlamda prestije sahip. Ayrıca mezun olduğunuz zaman size tahmin edebileceğinizden daha fazla iş olanağı sunuyor. Bu kapsamda sizden talep ettiği birtakım gereklilikler olduğunun da altını çizmeliyiz. Siz de Avusturya’da üniversite tercihleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız içeriğimize mutlaka göz atmalısınız. Avusturya’da üniversite okumak ve daha fazlasını sizler için derledik.

Avusturya Üniversitelerinin Şartları Nelerdir?

Avusturya, verdiği eğitimler bakımından dünyada başarı listelerine girmiş bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla pek çok öğrenci bu üniversitelerin sunduğu kaliteli eğitimden yararlanmak istiyor. Ama Avusturya’da okumak istiyorsanız şayet sizin de sağlamanız gereken koşullar var. Gelin birlikte Avusturya üniversitelerinin kabul şartları neler bakalım.

Avusturya üniversite tercihi yapacaksanız şayet ilk sağlamanız gereken koşul; Avusturya’da okumak istediğiniz bölüme kendi ülkenizde yerleşmenizdir. Avusturya’da üniversite okumak için Türkiye’de örgün eğitim uygulayan devlet, özel ya da vakıf üniversitelerinden herhangi birisine kaydolmalısınız.

Türkiye’de istediğiniz bölüme kayıt yaptıktan sonra yerleştiğiniz bölüme paralel Avusturya üniversitelerine geçiş yapabilirsiniz. Bununla birlikte ön lisans ve açık öğretim öğrencileri Avusturya’daki üniversitelere geçiş yapamazlar.

Avusturya Üniversiteleri Eğitim Dili

Ülkenin resmi dili Almancadır. Bu doğrultuda Avusturya’daki üniversitelerin eğitim dili de Almancadır. Bu kapsamda ülkenin üniversitelerine yurtdışından başvuru yapacak öğrencilerden minimum A2 seviyesinde Almanca dilbilgisi istenir. Bu elbette sadece başlangıç için yeterli. Çünkü eğer burada yüksek lisans ve hatta doktora yapmak istiyorsanız dil bilginizi geliştirmeniz gerekiyor. Elbette okuduğunuz bölüme bağlı olarak terimsel ve akademik diline de en kısa sürede yatkınlık geliştirmelisiniz. Akademik çalışmalarınızın yanı sıra bu ülkede sosyalleşmek, yeni insanlarla tanışmak ve ülkenin kültürel yapısını idrak edebilmek için dil bilginiz son derece önemli.  

Avusturya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Avusturya üniversite tercihi yapmak için yukarıda da belirttiğimiz üzere öncellikle bu ülkede okumak istediğiniz bölümü Türkiye’de kazanmış ve yerleşmiş olmalısınız. Ancak bu süreçte kesinlikle takip etmeniz gereken ana konu, Avusturya üniversitelerinin başvuru tarihleridir. Bu tarihleri göz ardı ederseniz maalesef geçiş sağlayamazsınız. Yani bu dönemde Avusturya’da okumak istediğiniz bölümlerin kayıt tarihlerini araştırmayı ihmal etmeyin. Başvuru için gerekli evraklar:

  • 4 yıllık lise diplomanız
  • A2 düzeyinde Almanca dil yeterliliği belgeniz
  • ÖSYM yerleştirme belgeniz
  • Pasaportunuz

Avusturya Üniversiteleri İçin Başvuru Dönemleri  

Avusturya üniversitelerinin başvuru tarihleri Haziran ve Eylül ayları arasındadır. Eylül ayında başvurular kapanır. Bu süreçte ülkemizdeki kayıt tarihleri farklılaştığı için bazı evraklarınız eksik olabilir. Bu evrakları başvuru sonrasında da teslim edebilirsiniz. Önemli olan başvuru tarihini kaçırmamanız. Elbette bu Almanca dil bilgisi istenen düzeyde olan öğrenciler için geçerli süreçtir. Peki, dil bilginiz yeterli değilse ne yapmalısınız?

Avusturya’da üniversite okumak istiyorsanız Almanca bilmeniz gerekiyor. Bu kapsamda eğer hiçbir bilginiz yoksa sıfırdan A2 seviyesine gelmeniz ortalama 3 ayınızı alacaktır. Bu kapsamda en geç Haziran ayı içerisinde Almanca sınav hazırlık kurslarına başlamanız gerekiyor. Ancak bizim size tavsiyemiz bu önemli konuyu geçe bırakmamanız yönünde olacaktır. Çünkü bu durumda üniversiteye kabul edilseniz dahi öğrenim sürecinde ve sosyalleşmede çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden eğer Avusturya’da okumak gibi bir planınız varsa ortaöğretim sürecinde Almanca dil kurslarına başlayabilirsiniz.

Avusturya Üniversite Eğitimi Hakkında

Bu ülkede lisans eğitim programları, 3 yıl yani 6 dönem sürer. Yüksel lisans eğitimi ise ülkemizde olduğu gibi 2 yıl yani 4 dönem sürmektedir. Lisans ve ardından yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, ‘yüksek mühendis’ unvanına sahip olabilirler. Burada dipnot geçelim eğer lisans eğitiminizi Avusturya’da tamamladıysanız yine burada bölümüze paralel olarak yüksek lisans eğitimine başvuru yapabilirsiniz. Yüksek lisans eğitimi sonrasında akademik doktora eğitimine de başvuru yapabilirsiniz.

Avusturya Üniversite Okumanın Avantajları

Ülkenin üniversiteleri gerek Avrupa gerek dünya sıralamalarında en üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle Viyana Üniversitesi, Avrupa’nın en iyi ilk 20 üniversitesi arasında yer alır. Bu üniversiteler verdikleri kalifiye eğitim ile öğrencilerin iş imkanlarına daha hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur. Üstelik lisans programları sadece 3 yıl yani 6 dönemdir.

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Avusturya’da bir üniversiteye girmek daha kolaydır. Avusturya’da okumak istediğiniz bölümü Türkiye’de kazanmanız yeterlidir. Ekonomik açıdan Türkiye’ye göre öğrencilerin daha avantajlı konumda olduğunu görebiliyoruz. Dolayısıyla Avusturya’da lisans eğitimi almak gerek kaliteli eğitimi gerek ekonomik rahatlığı açısından son derece avantajlı imkanlar sunar.

Tüm bunları göz önüne alacak olursak öğrencilerin bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiğinin altını çizmeliyiz. Çünkü Avrupa standartlarında bir eğitim almak öğreniminiz sonrasında size umduğunuzdan daha fazla iş olanağı sunacaktır. Bunun yanı sıra lisans eğitiminin 3 yıl olması ülkemize göre size artı bir yıl kazandırır. Eğer bu bir yılı en iyi şekilde değerlendirirseniz istediğiniz ve hatta tahmin edeceğinizden daha fazla başarıya imza atabilirsiniz.

Avusturya Üniversite Tercihleri – Avusturya’da Üniversite Okumak yazımız ilginizi çektiyse Kanada’nın En İyi Üniversiteleri Hangileri? Kanada Üniversite Fiyatları yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu