Sağlık

Ayak Sağlığı Neden Önemli? Neler Yapabiliriz?

Ayak sağlığı neden bu kadar önem vermemiz gereken bir konu? Gün içinde çok dikkat etmesek de aslında ayaklarda oluşacak bir sağlık sorunu tüm yaşantımızı etkileyecektir. Dilerseniz detaylar için yazımıza geçelim.

7 yaşından 70 yaşına herkes koşuşturmaca içinde. Evden işe, evden okula, tempolu bir hayatımız olduğu şüphesiz. Tüm bu aktif yaşam için ayaklarımız çok önemlidir. Sonuçta tüm bedenimizi onlar taşıyor. Ayaklarımız mükemmel bir sisteme sahiptir. Oysa bu mükemmelliğin altında büyük bir karmaşıklık yatıyor. Ayaklarımızda 100’den fazla bağ, tendon ve kas olduğunu biliyor muydunuz? Bununla da sınırlı değil aynı zamanda, 33 eklem, 26 kemik vardır. Ayaklarınızın sağlıksız olması diğer organlarınızı etkiler. Ayak problemleri uzun süre devam ederse dizlerinizde, belinizde ve kalçanızda ağrı hissetmeye başlarsınız. Ayak sağlığı bu yüzden çok önemlidir.

Ayak Sağlığının Önemi

Günlük yaşantımıza sekteye uğramadan devam etmek için elimizden geleni yaparız öyle değil mi? Elbette bunun için öncelikli olarak ayaklarımızın sağlıklı olması gerekir. Sağlıksız bir ayak tüm işlerimizin aksamasına sebep olurken bizim gün içindeki modumuzu da düşürür.

Merdiven çıkamaz hale gelebiliriz. Yürüyemez, koşamaz ve geriye kalan hiçbir aktivitemizi sağlıklı bir şekilde yapamayabiliriz. Bu durum bizi hareketsizliğe götürür. Harekesiz bir yaşam da en az sağlıksız ayak kadar kötü etkileri olur. Bu durumlar; diyabet, zihinsel gerileme ve hatta kalp hastalıkları. Bunlar zamanla ortaya çıkabilir. Ayak sağlığı için neler yapılabilir?  

Ayak Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayak sağlığı birçoğumuzun atladığı bir konudur. Ayak sağlığımız için ortopedik ayakkabılar tercih etmemiz gerekir. Sert ve düz ayakkabılar zamanla ayağımızdaki tendonlarda yırtılmalara sebebiyet verebilir ve bu durum aktif bir hayatın önüne geçebilir.

Ayak sağlığınızla ilgili herhangi bir konuyu kesinlikle göz ardı etmeyin. Sadece ayaklarınızı etkilediğini düşündüğünüz için acı çekmeye de razı olmayın.

Hayat kalitesini düşüren ayak sağlığı problemi yaşıyorsanız, egzersiz yapmadan önce iki kez düşünüyor, egzersiz sırasında istediğiniz hareketleri özgürce yapamıyorsanız, uzman bir doktorla konuşmanızın zamanı gelmiş demektir.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ayak bakımını evde yapabileceğiniz gibi bir uzman yardımı alarak da ayak bakımınızı yapabilirsiniz. Sorunların önceden tespit edilmesi amacıyla ayak bakımınızı belli aralıklarla yaptırmaya özen gösterin. Bu esnada; kullanılan ürünlerin sizin için olduğuna, başkası tarafından kullanılmadığına ve kullanılacak olan ürünlerin steril olduğuna dikkat edin.

Diyabetik hastalığı olan kişiler bilhassa ayak sağlığı için daha fazla kontrollerde bulunmalılar. Çünkü diyabet hastalarının ayaklarında bir süre sonra hissizlik ortaya çıkar. Bu his kaybından dolayı çok büyük risk taşır. Diyabet hastalığının yanı sıra gündelik işlerimizin aksamaması için de ayak bakımına ayrıca özen göstermemiz gerekir.

Ayak Sağlığı İçin Hangi Ürünleri Tercih Etmeliyim?     

Yapılan araştırmalar ışığında, her yüz kişiden 85’i bir ayak problemi ile karşı karşıya kalıyor. Bunlar; nasır, tırnak-deri mantarı, terleme, batık ve siğil gibi çeşitli rahatsızlıklardır. Ayaklar ilerleyen zamanda değişime uğrar ve kemik-eklem problemleri yaygınlaşırken deformasyonlar artar. Bu tür problemlerin yaşanmaması için ayak bakımını düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

  • Dar, yüksek topuk, sert zeminli ayakkabılardan uzak durmak gerekir.
  • Yolda olmak heyecan vericidir. Bakımlı olmak güzeldir. Fakat güzellik uğrana sağlığınızı da göz ardı etmemelisiniz.
  • Pedikür yaptırırken dikkat edilmesi gerekir. Bilinçsiz yapılan pedikür büyük problemlere sebebiyet verebilir.
  • Her gün temiz çorap ile güne başlayın. Ayak sağlığı için sıcaklık ve kuruluk önemlidir.
  • Son olarak ayaklarınızı yıkarken kesinlikle sıcak su ile yıkamayın. En ideali ılık sudur.

Ayak Sağlığı Neden Önemlidir?

Ayak sağlığı birçok nedenden dolayı önemlidir. Sağlıksız ayak konsantrasyonunuzu dağıtır ve odaklanma süreniz kısalır.

Herhangi bir fiziksel aktiviteyi yapmanızı engeller. Sağlıklı bir ayak ile arkadaşlarınızın tüm aktivitelerinde en önde olursunuz.

Sağlığı kaybolmuş ayaklar bir süre sonra iş performansınızı düşürür. Hem iş hem de yaşam kalitenizi arttırmak ve yaşadığınız her anın tadını çıkartmak için ayak sağlığınıza öncelikleriniz arasında yer vermelisiniz.   

Ayaklarınızı Nasıl Sağlıklı Tutabilirsiniz?

Ayak sorunlarının birçok hastalığa neden olduğundan bahsetmiştik. Bunlardan biri kötü duruşa ve dengesizliğe neden olmasıdır. Bu tarz sağlık problemlerini yaşamamanız için işte yapmanız gerekenler:

Ayaklarınızı Yıkarken Nazik Olun

Ayaklarınızı sert bir kese ile yıkamayın. Yıkarken yumuşak bir bez kullanabileceğiniz gibi sünger de tercih edebilirsiniz. Kurutma esnasında ise havlu peçete kullanabilirsiniz ve kurulama işleminde parmak aralarınızı atlamayın.

Ayaklarınızı Her Gün Kontrol Edin

Ayaklarınızda oluşan herhangi bir kızarıklık ya da morartı olduğunda erken müdahale ile ayağınızda sağlık sorunu yaşamanızın önüne geçmiş olursunuz. Bu yüzden günlük kontroller oldukça önemlidir.

Ayak Nemlendiricileri Kullanın

Ellerimiz gibi ayak parmaklarımızda kurur ve pul pul dökülmeye başlar. Bu durumun önüne geçmek için tıpkı ellerimiz gibi ayaklarımızı da nemlendirmeliyiz. Böylece cildinizin kurumasını önler, kaşıntıların önüne geçersiniz. Nemlendirirken ayak parmaklarınızın aralarını nemlendirmemeye özen gösterin.

Ortopedik Ayakkabı ve Terlikler Tercih Edin

Ayak sağlığı için dikkat edilmesi gereken belki de en önemli konu ayakkabı seçimidir. Evde dahi çıplak ayak ile gezmemeniz gerektiğini bilin. Çıplak ayakla dolaştığınızda ayağınızın zarar görme olasılığı yüksektir.

Sigara Kullanmayın

Sigara içiminin ayaklardaki kan akışını düşürdüğünü biliyor muydunuz?

Ayak sağlığı herkes için önemlidir. Herhangi bir sorun yaşamadan erkenden tedbirinizi alın.  

Ayak Sağlığı Neden Önemli? Neler Yapabiliriz? yazımızı okuduysanız Bel Ağrısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?  yazımızı da incelemenizi öneririz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu