Finans

Ayı Piyasasında Nasıl Para Kazanılır?

Ayı piyasasında nasıl para kazanılır? Ayı piyasası, yatırımcılar tarafından sevilmeyen bir piyasadır. Sebebi ise, piyasa bu durumdayken devamlı düşüş eğiliminde olmasıdır. Ayı piyasasında yatırımcılar ellerindeki hisseleri devamlı satmak için uğraşırlar ve alıcı neredeyse hiç yoktur. Ayı piyasası çok uzun süre sabit kalabileceği gibi, kısa süreli de olabilir. Genel olarak ayı piyasası kayıpla ilişkilendirilir.

Ayı Piyasası Nedir?

Borsada gelecek fiyatlanır, özellikle çok para varsa ülkede gelecek fiyatlaması daha uzun sürelere gidebilir. Örneğin bir şirket 1 milyon dolar kar etmiş olmasına rağmen 1 milyar dolar değerinde olabilir, aslında bu çok pahalı gibi gözükse de, şirketin yeni bir yatırım yapmış olması ve birkaç yıl sonra karını 100 milyon dolara çıkarması, şirketin erkenden yüksek değerlere ulaşmasının en önemli sebebidir.

Şunu da unutmayın ki, borsadaki fiyatlar yalnızca semboliktir, şirketin gerçek değeri değildir. Burada şirketi değerlerler. Örneğin aylık kazancı 20 bin lira olan bir bakkal dükkanını 300 bin liraya devraldınız diyelim, daha sonra siz hiçbir yatırım yapmadan, sadece ticari bilginiz ve stratejileriniz ile karı 40 bine çıkardınız. Bu durumda biri gelip bakkalınız için 700 bin lira veririm dediği zaman bakkalınızın değeri 700 bin lira oluyor, ancak gerçek değeri 300 bin lira. Borsa da böyledir.

Geleceğe ilişkin ekonomik yavaşlama gibi haberler, borsanın ayı piyasasına girmesine neden olabilir. Ayrıca ufukta ciddi bir ekonomik kriz bekleniyorsa bu da ekonominin küçülmesine sebep olacaktır. Küçülen ekonomi, borsanın ayı piyasasına girmesine neden olur. Ayı piyasasında neredeyse bütün hisseler düşme eğilimindedir, yalnızca %5 ya da %10’luk hisseler yükselir. Bu hisseleri bulmak borsada uzman olmayı gerektirir.

Ayı Piyasasında Nasıl Para Kazanılır?

Ayı piyasasından nasıl para kazanılır sorusu para kaybederken insanların en çok merak ettikleri konulardan biridir. Ancak belirtmek isteriz ki burada yazılanları yaparsanız kesin para kazanacaksınız diye bir durum yoktur. Kripto piyasasında en çok kullanılan cümleyi biz de paylaşmalıyız belki de; burada yazılanlar “yatırım tavsiyesi değildir” 🙂

Bir hisseden para kazanmak istiyorsanız, o hisseyi almak isteyenlerin sayısı ve portföyü, satmak isteyenlerin sayısı ve portföyünden büyük olmak zorundadır. Aksi takdirde ne para kazanabilirsiniz ne de hisse yükselir. Bir hisseye yüksek talep olması için de birçok faktör vardır.

 • Şirket yeni bir yatırım yapmıştır, ayı piyasasına rağmen yükselme beklentisi vardır.
 • Kredi notu yükselmiştir, bu daha fazla borç alabileceği ve orantılı olarak daha fazla yatırım yapabileceği anlamına gelir.
 • Teşvik ve destek almıştır.
 • Şirketin yeni yöneticisi saygın biridir.
 • Kadro daha da profesyonelleşmiştir.

Borsanın Ayı Piyasasına Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Şu ana kadar Amerikan borsalarında 8 defa ayı piyasası görülmüştür. Piyasanın ayı olduğunu anlamak için en az %20’lik bir düşüş gerekir. Tabi bu düşüş, tek bir hisse veya sektörde değil, genel olarak tüm borsa endeksinde, örneğin SP500’ün %20 düşmesi gibi. Bu düşüşün yavaş yavaş olması da ciddi bir soruna işaret etmektedir.

Ayı Piyasasında Kazanma Taktikleri

Gelelim ayı piyasasında nasıl para kazanılır sorusunu detaylandırmaya Eğer borsada yeteri kadar iyi tecrübeniz yoksa, ekonomi eğitiminiz yoksa ayı piyasasında işlem yapmayın. Oldukça riskli bir piyasa olması ve daha birçok neden ayı piyasasında işlem yapmamak için yeterlidir. Ayı piyasasında kazanan kişilerin profilleri genelde yüksek portföyü, ne yaptığını bilen, eğitimli insanlardır. Doğal olarak böyle bir piyasada acemi şansınız olmadığı sürece kazanamazsınız.

 • Ayı piyasasını bittiğine dair işaret, yatırım yapmak için uygun bir ortam sağlar.  Piyasa yeniden boğa piyasasına dönebilir.
 • Ayı piyasasına dair işareti, faiz kararlarından, enflasyon beklentilerinden çıkarabilirsiniz. Örneğin 1 yıl sonrasına dair faizlerin düşeceği alameti varsa bu borsanın yükselmesini sağlar. Çünkü düşük faiz, risk iştahını artırır. İnsanlar faizden bir şey kazanamadıkları için borsayı tercih eder.

Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Bu konuda net bir süre yoktur, bazen birkaç hafta bazen birkaç yıl. Tamamen ekonomideki gidişat bu konuya karar verecektir ve tabi ki ayı piyasasına girilme sebebi de bu konuda çok önemlidir. Eğer ekonomik bir sebepse yüksek ihtimal düzelme olasılığı düşüktür, ancak sebebi bir savaşsa, savaş sona erdiği vakit piyasa yeniden yükselmeye başlar. Bu nedenle ayı piyasasının süresi hakkında net bilgi vermek asla doğru değildir.

Ayı Piyasasında Yatırım Kuralları

Eğer ayı piyasasına yatırım yapıyorsanız, bazı kuralları bilmeniz gerekir.

 • Ayı piyasasından para kazanmak zordur, profesyonel değilseniz dikkatli olun.
 • Ayı piyasasında en profesyoneller bile kaybedebilir, bu nedenle üzülmeyin.
 • Bu piyasada para kazandıysanız kar beklentinizi düşük tutun, zira her an her şey değişebilir.
 • Para kazanamamaktan şikayetçi olan balinalar, muhtemelen piyasa değeri düşük angarya hisselere gideceklerdir. Bu da sizin kazıklanma şansınızın artacağı anlamına gelir. Birkaç milyon dolarlık şirketlerden uzak durun, risk yüksektir.
 • Büyük şirket hisseleri balina döneminde endeks ile benzer performans gösterir, bu sebeple büyük şirketler hem düşük risklidir hem de piyasa yön verirler. Bu nedenle yatırım yapmasanız bile bu hisseleri takip edin.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası, ayının tam tersidir. Alıcıların çoğunlukta, satıcıların azınlıkta olduğu piyasadır, doğal olarak piyasa yükselir. Piyasa yükseldiği için de hisse senedi fiyatları artar.  Boğa piyasasında en acemi yatırımcı bile para kazanabilir, para kazanmanın en kolay olduğu piyasa çeşididir. Doğal olarak bu piyasada yatırım yapmak ve para kazanmak kolaydır. Boğa piyasası, bazen doğrudan ayı piyasasına geçiş yapabilir bu durumlarda ciddi kayıp yaşanma olasılığı vardır dikkat etmek gerekir, çünkü çoğu zaman bu geçişler olmaktadır.

Ayı Piyasasında Nasıl Para Kazanılır? yazımızı beğendiyseniz Ayı Piyasası Nedir ve Ne Kadar Sürer? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu