Sağlık

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? Bağışıklık Güçlendirici Besinler Nelerdir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Bağışıklık sistemi güçlendirici besinler nelerdir? Özellikle son zamanlarda bilinmesi önemli olan bu konu ile ilgili bir araştırma yaptık ve detaylıca sizlere sunduk.

Bağışıklık sistemi, insan sağlığının korunması için en önemli sistemler arasında yer almaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda vücut iç ve dış etkenlere karşı koruma sağlayamaz ve buna bağlı olarak pek çok hastalık görülebilir. Bu bağlamda hastalıklara karşı korunmak isteyen bireyler, bağışıklık sistemi nasıl güçlenir sorusuna yanıt aramaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için beslenme düzeninizi değiştirmeniz ve yaşam şeklinizde iyileştirmeler yapmanız oldukça önemlidir. 

Bağışıklık sistemi güçlü olan bireyler, mevsimsel hastalıklara çok daha az yakalanmakta ve her daim zinde kalmaktadır. Bu sistemin güçlü olabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, aşağıdaki başlıkları inceleyerek daha detaylı bilgi alabilir. 

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık sistemi, insan vücudunun temel savunma mekanizmasıdır. Hastalıklara karşı koruma sağlayan ve mikropları tespit ederek yok eden bağışıklık sistemi, ne kadar güçlü olursa hastalıklara karşı bir o kadar iyi savunma yapmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlü olması oldukça önemlidir. 

Bağışıklık sistemi pek çok farklı şekilde güçlendirilebilmektedir. Bu bağlamda bağışıklık güçlendirici yiyecekler, içecekler, kürler, takviyeler ve dahası bulunmaktadır. Bu beslenme şekline ek olarak düzenli uyku, vücudu zorlayan aktivitelerden kaçınma, bol su tüketme ve bu gibi eylemler de bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.  Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapacağınız küçük değişiklikler, vücut sağlığınızın korunmasına yardımcı olacaktır. Zira bağışıklık sistemini güçlendirmezseniz, bağışıklık sisteminiz mikropları öldürmek için yetersiz kalacaktır. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, daha önce de belirttiğimiz gibi vücut dirençlerini arttırmak için beslenme düzenlerini yeniden oluşturmalı ve mümkün olduğu kadar sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Zira meyve, sebze, et gibi besinler bağışıklık sistemini güçlendirirken, paketli hazır gıdalar, doymuş yağlar ve bu gibi ürünler direncin azalmasına neden olmaktadır. 

Bağışıklık sisteminin güçlendirilebilmesi, vücut direncinin artması, zindeliğin sağlanması ve vücudun hastalıklara karşı korunması için mutlaka iyi bir şekilde beslenmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki listeye göz atarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenme düzeninizde dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. 

 • Bağışıklık sistemini korumak isteyenler, tek tip beslenmekten kaçınmalı ve öğünlerini mutlaka çeşitlendirmelidir. 
 • Süt, yumurta, peynir, yoğurt, kefir, probiyotik, tereyağı gibi sağlıklı hayvansal gıdalara sofralarda yer verilmelidir. 
 • Sigara ve alkol tamamen bırakılmalıdır. Ancak alkol olarak çok az miktarda şarap tüketiminin bağışıklığa katkısı olduğu bilinmektedir. 
 • Özellikle akşam yemeklerinde haftada birkaç defa kırmızı et, beyaz et ve balık eti tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. 
 • Yeşil sebzeler başta olmak üzere günde birkaç porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi oldukça önemlidir. 
 • Sağlıklı sağlar kullanılmaya özen gösterilmelidir. Zeytinyağı ve tereyağı gibi sağlıklı seçeneklerle yapılan yiyecekler, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkıda bulunmaktadır. 
 • Sıvı tüketimine önem verilmesi de oldukça önemlidir. Günde en az 1,5 litre su tüketilmeli ve buna ek olarak taze sıkılmış meyve ve sebze suları, shake, detoks suları ve bu gibi sağlıklı içecekleri tercih etmelisiniz. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için dengeli beslenmeye ve ara öğünleri atlamamaya özen göstermelisiniz. Ara öğünlerinizde sağlıklı kuruyemişler, süt, ayran, keyif ve benzeri içecekler tercih edebilirsiniz. 
 • Rafine edilmiş seker kullanımını en aza indirmeli ve hatta mümkünse direkt olarak bırakmalısınız. Şekeri doğal yollardan almak, hem kilo kontrolünün sağlanması hem de bağışıklığın güçlenmesi için oldukça önemlidir. 
 • Fermantasyon ile üretilen turşu, turşu suyu, şalgam, gibi gıdaları da düzenli olarak tüketmelisiniz. 

Belirtilen bu 10 adımlık beslenme düzenine dikkat ederseniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirtebilir ve hastalıklara karşı direnç kazanabilirsiniz. Zira daha önce de belirtildiği üzere bağışıklık sisteminin zayıf olması, vücudun zararlı oluşumları yok edemeyeceği ve bu nedenle daha kolay hasta olabileceği anlamına gelmektedir. 

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici 

Günümüzde daha az hasta olmak ve sağlığını korumak isteyen bireyler, bağışıklık sistemi güçlendirici ek gıdalar da almaktadır. Bu noktada bilinmelidir ki, bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereken vitamin, mineral ve proteinler her zaman gıdalardan alınmayabilir. Bu nedenle ek gıda ve vitamin takviyeleri alınabilmektedir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ek gıda arıyorsanız, eczanelerde pek çok farklı bağışıklık güçlendirici ürün bulabilirsiniz. 

Bağışıklık sistemi güçlendirici kullanmak isteyenler, ilk olarak mutlaka doktorlarına danışmalı ve kullanım miktarına dikkat etmelidir. Aksi halde bağışıklık sisteminize fayda yerine zarara neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir ek gıda alırken dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir.  

 Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İçecekler

Bağışıklık sistemine fayda sağlayan pek çok sağlıklı içecek seçeneği bulunmaktadır. Bu sayede kola, gazoz, şekerli meyve suları, hazır toz içecekler ve bu gibi zararlı içecekler yerine bağışıklık sistemini güçlendiren içecekler tercih edilebilmektedir. Bağışıklık sistemine katkıda bulunan bazı içecekler aşağıdaki listede belirtilmektedir. 

 • Okaliptüs çayı 
 • Ayran 
 • Süt 
 • Ballı süt 
 • Papatya çayı 
 • Meyveli kefir 
 • Ev yapımı limonata ve meyve suları 
 • Meyveli smoothie 
 • Turşu suyu 
 • Karahindiba çayı 

Bu ve bu gibi doğal bitki, meyve, sebze ve hayvansal ürünlerden elde edilen içecekler, bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirmektedir. Siz de bu içecekleri günlük beslenme ve sıvı tüketimi listenize ekleyerek daha sağlıklı olabilirsiniz. 

Bağışıklık Güçlendirici Kür

Bağışıklık güçlendirici yiyecek ve içeceklere ek olarak bağışıklık güçlendirici kür tarifleri de bulunmaktadır. Genellikle macun kıvamında olan bu kürler, sabah ve akşam saatlerinde birer tatlı kaşığı tüketilmektedir. Buna ek olarak birçok kür tarifi mevcuttur. Aşağıdaki listede bu kürlerden bir tanesi açıklanmaktadır. 

 • 4 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı toz zencefil ve 1 çay kaşığı zerdeçalı bir kabın içerisinde macun kıvamına gelecek şekilde karıştırınız. 
 • Bu karışımı macun gibi günde 1 kaşık kadar tüketebilirsiniz. 
 • İsteğe bağlı olarak 1 bardak sıcak suyun içerisinde 1 kaşık macunu eriterek kendinize bağışıklık güçlendirici çay da hazırlayabilirsiniz. 

Bu gibi tarifler ile macun şeklinde kürler hazırlayabilirsiniz. Macunun daha tüketilebilir olması için küre ekleyeceğiniz baharatları fazla kullanmamaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. 

Bağışıklık Sistemi Güçlü Olmazsa Ne Olur?

Bağışıklık sistemi, insan vücudundaki en önemli savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık güçlendirici besinler tüketmeyen ve kötü bir yaşam tarzına sahip olan bireyler, günlük hayatlarında pek çok sorun ile karşılaşmaktadır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda yaşanabilecek sayısız problemden birkaçı aşağıdaki listede belirtilmektedir. 

 • Vücudun mikrop ve tümörleri tespit etmesi ve yok etmesi zorlaşır. 
 • Vücut daha dirençsiz hale gelir. 
 • Halsizlik, baş ağrısı, kas ağrısı başta olmak üzere günlük hayatın verimini düşürecek sorunlar yaşanır. 
 • Mevsimsel hastalıklar sıkça görülür ve iyileşme süresi uzar. 
 • Ciddi hastalıklara karşı savunma mekanizması yetersiz kalır.

Yukarıda da görülebildiği üzere pek çok sağlık sorunu yaşanması ihtimaller dahilindedir. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi korumaya özen göstermeli ve düzenli uyumalısınız. Zira uyku dengesizliği, aşırı kilo, tek tip beslenme gibi durumlar da bağışıklığın zayıflamasına neden olmaktadır. Bağışıklık sorunları ile ilgili bilgi almak için doktorunuzla görüşüp tahlil yaptırmanız da önerilmektedir. 

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? Bağışıklık Güçlendirici Besinler Nelerdir? yazımızı incelediyseniz Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Limonlu ve Sirkeli Suyun Yararları yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu