Sağlık

Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır mı?

Balık yağının faydaları hem yetişkinlerde hem de gelişime çağındaki bireylerde rolü oldukça önemlidir. Pek çok uzman tarafından önemi anlatılmakta ve he geçen gün kullanan kişi sayısı artmaktadır.

Omega 3 bakımından zengin olan balık yağı, omega 3 eksikliğinde başvurulan bir takviye olmaktadır. Eczaneler üzerinden farklı marka ve türlerde kolaylıkla bulunabilmekte ve takviye olarak kullanılabilmektedir. Genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır ve çocuklarda, hamilelerde, yetişkin bireylerde doktor kontrolü ile alınır.

Balık yağı günümüzde yağ olduğu için kilo aldırdığı düşünülür fakat balık yağı kilo aldırır mı konusunda öyle bir etkisi bulunmamaktadır. Zannedilenin aksine balık yağı kilo aldırmaz ve özellikle spor yapan kişilerde kısa sürede etkisini göstermektedir. Balık yağı düzenli ve doğru kullanımda kişilerde kilo vermeye bile yardımcı olabilmektedir.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağının faydaları oldukça fazladır, bununla birlikte özellikle ergenlik döneminde tüketilen balık yağının faydaları konusunda dolaylı yoldan boy uzamasına sebep olabilmektedir. Bununla birlikte iştah sorunu olan hastalarda iştah açmak için doktorlar tarafından önerilir ve çok zayıf çocuklarda kilo aldırabilmektedir. Balık yağının faydaları konusunda,

 • Balık yağı vücutta görülen etkilerini arttırma konusunda, emilimi hızlandırmak için çeşitli kombinasyonlarda tüketilebilmektedir.
 • Balık yağı içeriğinde bulunan omega 3, yağ asitlerinden dolayı insan vücudu üzerinde olumlu etkisi çok fazladır, bununla birlikte çeşitli kalp rahatsızlıklarını önler.
 • Kolesterol seviyesindeki bozukluğun üstesinden gelir ve depresyon durumuna iyi gelir.
 • Bazı anksiyete problemlerine iyi gelir ve özellikle çocuklarda meydana gelen dikkat eksiliğine önemli faydaları vardır.
 • Çocuklarda çevresel faktörlere bağlı olarak meydana gelen zayıf bağışıklık durumunu düzeltir.
 • Farklı tür kanserlere iyi gelir ve iltihap sorunlarını önler.
 • Eklem iltihabı sorunlarını önler.
 • AIDS, gözde bulunan bozukluklar, Alzheimer, göze bağlı olan sarı nokta hastalığına iyi gelir.
 • Göz bölgesinde oluşan kuruluk durumuna iyi gelir.
 • Midede karşılaşılan ülser tedavisinde yardımcı takviye olarak kullanılabilmektedir.
 • Hamilelik durumunda meydana gelen düşük riskini azaltır.
 • Kişilerde sağlıklı bir hamilelik geçirmeyi sağlar ve doğurganlığı da arttırır.
 • Çeşitli cilt rahatsızlıklarına iyi gelir ve ciltte akne oluşumunu engeller.

Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Balık yağının faydaları saymakla bitmediği gibi bir diğer merak edilen konu da zayıf veya kilo almak isteyen bilmesi gerektiği bir konu diyebiliriz. Balık yağı, yağ olduğu için kilo aldırır düşüncesi bulunur fakat bu durumdan dolayı değil de kişilerin iştahını açtığı için kilo aldırabilmektedir. Balık yağı kilo aldırır mı konusunda kilo verdirmek için kullanılır ve özellikle egzersiz yapan kişilerde egzersiz etkisini arttırır. Balık yağı kullanımına ek olarak kişiler egzersiz yapabilirler bu durumda olumlu etkileri görebilirler. Balık yağının kilo yapması ile alakalı,

 • Bilimsel araştırmalara göre saf olarak kullanılan balık yağı konusunda kilo yapılmadığı görülür.
 • Balık yağının saf olarak kullanılması önemlidir, saf balık yağı sadece balıktan elde edilen yağ ile yapılmalıdır.
 • Balık yağının saf olduğunu anlamak için ürünün etiketini inceleyebilirsiniz, eğer balık yağı içerisinde farklı bileşenler veya katkı maddeler varsa o balık yağı saf değildir.
 • Bebeklere balık yağı kilo aldırır mı konusunda kullanmak sakıncalı olabilir, bu sebeple mutlaka doktor ile görüşülerek balık yağı alması sağlanmalıdır.
 • Balık yağı kullanan kişilerde kilo alımı içeriğinde bulunan omega 3 yüzünden değil, balık yağı içeriğinde bulunan farklı katkı maddelerinden dolayı olabilmektedir.

Kişiler balık yağı satın alırken bilinen markalardan alabilir ve alırken etiketlerinde yer alan bilgileri okuyarak ürünün saf olup olmadığını anlayabilirler. Günlük kullanım miktarı belirlendikten sonra kişiler kilo alımı korkusu yaşamadan rahatlıkla kullanabilirler.

Balık Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Balık yağının faydaları hakkında bilgi verirken unutmayalım; her balık yağı takviyesi eşit olmayabilir bu sebeple ürünler kullanılırken bazı kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişiler balık yağı alırken içeriğinde katkı maddesi olmamasına dikkat etmelidir. İçeriğinde bulunan takviyelerde DHA ve EPA bulunduğundan emin olmalı ve kullanılan takviyelerde miktar çok önemlidir. Kişiler balık yağının olumlu etkilerinden yararlanmak için balık yağı ne işe yarar konusunu araştırmalı ve mümkünse, doktor, eczacı ile görüşülmelidir. Balık yağının kullanımı konusunda,

 • Kişiler balık yağı kullanırken üreticinin, doktorun veya eczacının önerdiği doz üstüne çıkmamalıdır, aksi takdirde olumsuz etkilerle karşılaşabilirler.
 • Balık yağı kullanımı konusunda içeriğinde bulunan kapsüllerin hava sızdırmazlık olması önemlidir ve bunun garantisinin olması gerekmektedir.
 • Balık yağı içeriğinde çıkan prospektüs mutlaka okunmalı ve merdiven altı ürünler tercih edilmemelidir.
 • Balık yağı satın alırken olabildiğince internetten satın almaktan kaçınmalı ve kişiler eczaneler üzerinden satın almalıdır.
 • Kişilerin omega 3 ihtiyacı olup olmadığı konusunda mutlaka bir uzman ile görüşülmelidir ve uzmanların yönergesine göre haftada 2 veya 3 kez balık tüketen kişilerin bu tarz bir takviyeye ihtiyacı olmayabilir.

Bebeklere Kilo Aldıran Balık Yağı

Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi balık yağının faydaları hem yetişkinlere de hem de gelişme çağındaki çocuk ya da bebeklere pozitif yönde etki etmektedir. Bebeklerde anne sütü ve hazır mamalar yolu ile omega 3 alınmaktadır. Bebeklere kilo aldıran balık yağı konusunda doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle takviye verilmemelidir. Katı gıda ile beslenmeye başlayan çocuklarda yetişkinler gibi besinlerle birlikte balık yağı alabilir. Fakat kullanım miktarı ve dozu yetişkinlerde farklı olabilmektedir. Kişiler bu sebeple kullanım prospektüsünü okumalı ve belirtilen talimatlara uymalıdır. Genel olarak balık yağı tek başına, aç karnına değil diğer besinlerle beraber alınmalıdır.

Balık Yağı İştah Açar Mı?

Balık yağı, vücudun üretemediği omega 3 yağ asidini sağlar. Balık yağı iştah açar mı konusunda iştahsızlığa doğrudan etki etmez. Bununla birlikte yeme içme isteğine karşı beyne iletme konusunda bir etkisi bulunmamaktadır. Balık yağı iştah açması konusunda kanıtlanmamıştır ama psikolojik sebeplerden dolayı iştah kapanması yaşanıyorsa omega 3 olumlu olarak etki edebilmektedir. Balık yağının faydaları arasında en önemli olan iştah açması ile ilgisi,

 • Omega 3 kaynağı balıktır ve balık düzenli olarak tüketildiğinde bile balığın pişirme koşulları, cinsi besin değerini düşürebilir.
 • Vücudun omega 3 ve omega 6 dengesi arttığı zaman vücut tepki verebilmektedir, bu sebeple kişiler dengeyi sağlamak için belirtilen doz üstünde kullanmamalıdır.
 • Diyet listesine eklenen balık yağları sağlıklı beslenmeyi sağlar ve sonuç olarak iştahsızlık durumuna çözüm olmaktadır.
 • Kişiler güçlü bir iştah ile mücadele ettiği zaman ve diyet listesine balık yağı eklediği zaman düşük kalorisini dengeleyebilmektedir.
 • Kişilerde tokluk hissi uyandırır ve böylece diyete dayanma gücü artar ve vücut dengeye girmektedir.
 • Kilo aldıran balık yağı konusunda bu vaatler ile birlikte satılan yağlardan uzak durulmalıdır, kilo alma durumu genel olarak kişilerin kendi sağlığı ile ilgili olmaktadır.

Piyasada Bulunan Balık Yağı Markaları

Balık yağının faydaları hakkında detayları yazdık peki hangi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Piyasada bulunan pek çok balık yağı bulunur, bununla birlikte tüm bu markalar içerisinden balık yağı seçmek zor olabilir, kişiler özellikle kilo aldıran balık yağı markaları vaadi ile bir seçim yapmamalıdır. Balık yağı alırken öncelikle ürünün omega 3 takviyesi mi yoksa balık yağı mı olduğunu ayırt etmeniz gerekmektedir. Balık yağı alınırken,

 • Balık yağı üzerinde fish oil olarak yazılabilir, bununla birlikte içeriğinde DHA ve EPA bulunabilmektedir ve balık yağı konusunda farklı çeşitler olabilir.
 • Etil ester balık yağı ile trigliserit balık yağları bulunabilmektedir, bunlardan etil ester balık yağı olanı daha uygun fiyatlıdır ve piyasada sıklıkla rastlanmaktadır.
 • Etil ester kullanımı diğer balık yağlarına göre kullanması daha zararlıdır ve sindirilmesi zordur bu sebeple kişiler daha çok trigliserit balık yağı tercih etmelidir.
 • Balık yağı alınırken ürün paketinde IFOS sertifikası bulunduğundan emin olmalısınız.

Balık yağının faydaları Nelerdir? Yazımızı beğendiysen Sağlık kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu