Eğitim

Başarılı İnsanların Önerdiği Kitaplar

Başarılı insanların önerdiği kitaplar ile kendinizi doğru bir yol çizebilir ve kariyer planlamanızı buna göre yapabilirsiniz. Steve Jobs’tan Elon Musk’a kadar pek çok zengin ve başarılı kişilerin önderdiği kitapları listeledik.

Hayatta elde edilebilecek tüm başarılar ve deneyimler, doğru kitaplar ve bilgiler ile karşılaşıldığı takdirde mümkün hale gelir.  Bu noktada başarılı insanların önerdiği kitaplar bizlere yol gösterici olarak yardımcı olur.

Kitapların insan hayatında sağladığı değişim ve dönüşümler göz önünde bulundurulduğunda doğru kitaplar ile yola çıkıldığı takdirde hayatınızda ne gibi değişikliklerin olacağını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Hayatında başarılı bir yol izleyen tüm insanlar adından sıkça söz ettirir. Bu insanların pek çoğunun hayat hikayesine bakıldığında ise hayatını değiştiren belirli olaylar ve belirli kitaplar bulunur. Belirli olay ve kitaplardan etkilenerek kendisini geliştirmiş ve bu denli büyümüş insanlar, gelecekte farklı kişilerin hayatına ışık tutabilmek amacı ile çeşitli kitaplar yazar. Zaten yazılmış bir kitabın yeterli olduğunu ve insanlara yardımcı olabileceğini düşünen başarıya ulaşmış insanlar ise diğer insanların yardım alabilmesi ve yönünü bulabilmesi için çeşitli kitap önerilerinde bulunur. Başarılı insanların önerdiği kitaplar konusunda şöyle bir sıralama yapabiliriz

Başarılı İnsanların Önderdiği Kitaplar

Jeff Bezos’un Önerdiği Kazua Ishıgıra’nun Kaleme Aldığı ‘’Günden Kalanlar’’ Kitabı

Tüm dünyada hala aktif olarak kullanılmaya devam edilen Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos, favori kitabı olarak Günden Kalanlar kitabını öneriyor. Günden Kalanlar kitabında anlatılan konulardan oldukça etkilendiğini dile getiren Jeff Bezos, kitabı okurken hayat ve hayata dair pişmanlıklar hakkında büyük dersler çıkaracağınızı söylüyor.

Bu kitabın favorisi olduğunu dile getirirken, kitabı okuyan kişilerin okuma esnasında kendisini bambaşka bir dünyada hissedeceğini ve ciddi değişimler elde edeceğini düşünüyor.

Mark Zuckerberk’in Önerdiği ‘’Portfolis Of The Poor’’ Kitabı

Çok da uzak sayılmayan bir dönemde Facebook gibi önemli bir iletişim ağını geliştiren ve topluma kazandıran Mark Zuckerberk, insanlara tavsiye edebileceği favori kitabının Portfolis Of The Poor olduğunu söylüyor. Kitapta anlatılanlardan etkilenen Zuckerberk, dünyada pek çok insanın günlük olarak 2,5 dolar kazanmak için çalışıyor olması ve 1 milyondan fazla insanın hala 1 günlük olarak 1 dolar kazanabilmek için çalışması hakkında bilgi edinmek için bu kitaptan yardım alabileceğinizi düşünüyor. Bu şartlar altında çalışmak ve bu ücretler ile geçinmek zorunda olan insanlara yardımcı olabilmek için bu kitabı okuyarak farklı çözüm yolları bulunabileceğini söylüyor.

Bill Gates’in Önerdiği J. D. Slenger’ın Kaleme Aldığı ‘’Çavdar Tarlasında Çocuklar’’ Kitabı

Modern zamanların dâhisi olarak bilinen Bill Gates’in favori kitabı olarak bilinen yapıt Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabıdır. Başarılı insanların önerdiği kitaplar arasında önemli bir yere sahiptir. Bu kitap özellikle genç ve genç yetişkin döneminde olan kişilere daha büyük bir yol gösterici olma potansiyeli taşır.

Kitapta, ergenlik çağında olan ve yetişkinlik dünyasına oldukça büyük bir öfkeyle bakan bir gencin hikayesi anlatılır. Oldukça akıcı ve okuyucuları sıkmadan kitabı bitirmelerini sağlayacak türden bir anlatıma sahip. Bill Gates, kişisel gelişim alanı dışında bir kitap ile başarılı olma sınırına erişmek için bu kitabı öneriyor.

Elon Musk’ın Önerdiği Peter Thiel’in Kaleme Aldığı ‘’Sıfırdan Bire’’ Kitabı

Büyük bir endüstriyel tasarımcı ve teknoloji alanında büyük bir girişimci olan Elon Musk, başarılı insanların önerdiği kitaplar arasında kendini iyi bir yer edinmiş olan Sıfırdan Bire isimli kitabı öneriyor. Dünya üzerinde en büyük servetlerden birine sahip olan Musk, Facebool yatırımcılarından biri olan Peter Thiel’in kaleme almış olduğu kitabı bir kişisel gelişim ve ilerleme aracı olarak öneriyor. Elon Musk, fikrlerinizi nasıl hayata geçirmeniz gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa Sıfırdan Bire isimli kitabın tam size göre olduğunu söylüyor.

Tim Cook’un Önerdiği George Stal’ın Kaleme Aldığı ‘’ Competing Against Time ’’ Kitabı

Dünya üzerinde teknoloji alanında en büyük yatırımlardan birine sahip olan Apple şirketinin CEO’su olan Tim Cook, içerik bakımından bu kitabın kendisi için oldukça özel ve önemli olduğunu belirtiyor. Kitap içinde pazarlama ve girişim yöntemlerine dair pek çok farklı bakış açısı ve yönlendirme bulunuyor.

Pazarlama ve rekabet ortamında rekabet üstünlüğü, zaman yönetimi ve oldukça önemli bir konu olan ürün geliştirme ve satış yönetimleri konusunda oldukça kıymetli öneriler yer alıyor. Ayrıca Competing Against Time kitabı, fikir oluşturmak ve geliştirmek konusunda da oldukça büyük faydalar sağlayan bir kitap olması ile de biliniyor. Modern teknoloji çağında araştırma ve geliştirme yöntemlerinde yeniliğe verilen önemin oldukça güçlü kaynaklarından bahsediliyor.

Steve Jobs’ın Önerdiği Ayn Rand’ın Kaleme Aldığı ‘’ Atlas Vazgeçti’’ Kitabı

Teknoloji dünyası içinde bilgisayar konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan Steve Jobs, tüm hayatı boyunca oldukça fazla kitap okumasıyla bilinir. Dünyayı geliştirmek ve kendisini dönüştürebilmek için okuduğu kitaplar arasında ise en önem verdiği kitabın Atlas Vazgeçti kitabı olduğu biliniyor.

Bu kitap aynı zamanda başarılı insanların önerdiği kitaplar arasında da oldukça önemli bir yere sahip. Kitap içeriğinde, mucitlerin yeni icatlar yapmaması için ikna etmeye çalışan bir kişiyi ele alıyor. Kitabın asıl anlatmak istediği konu ise insanların kendi potansiyelini kullanabilmesi ve ortaya koyabilmesinin engellenemez olduğu.  

Başarılı İnsanların Önerdiği Kitaplar yazımız ilginizi çektiyse Okul Öncesi Kitap Çalışmasının Önemi yazımızı da incelemelisiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu