Eğitim

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Beden eğitimi öğretmeni maaşı, pek çok faktöre göre değişiklik gösterir. Önemli eğitimcilerden biri olan beden eğitimi öğretmenleri; ilkokul, ortaokul, lise seviyesi eğitim kurumlarında çocuk ve gençlere eğitim verir. Çocuk ve genç öğrencilere yönelik fiziksel hareketlilik ve aktivite sağlayan oyun ve spor etkinlikleri gerçekleştirir. Beden eğitimi öğretmenin düzenlendiği bu aktiviteler küçük çocuklarda fiziksel gelişim ve motor beceri gelişimini destekler. Daha büyük çocuklarda ve gençlerde ise hareketin artırılması ve uygun egzersiz rutini geliştirilmesini amaçlar.

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda beden eğitimi öğretmenlerinin aldıkları maaşları ele aldık. İçeriğimizde beden eğitimi öğretmenlerinin sorumlulukları, maaşları gibi bilgiler yer almaktadır. Ayrıca beden eğitimcilerin mezun olması gereken okullar, beden eğitimi öğretmeninde aranan özelliklere ilişkin bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Beden Eğitimi Öğretmeninin Sorumlulukları Nelerdir?

Özel kurumlar ve devlet kurumlarında ders veren beden eğitimi öğretmeni maaşı; kuruma göre değişiklik gösterir. Beden eğitimi öğretmeninin temel amacı; standartlara uygun beden eğitimi derslerini planlamak ve bu planı uygulamaktır. Bunun yanı sıra planlanan spor ve oyun aktivitelerinin amaçlarını açıklar.

Öğrencilerin; ekip çalışması gerçekleştirmesi ve kişisel becerilerini artırmaya destek olur. Bu bağlamda öğrencilerin fiziksel becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Ders verdiği öğrencilerin ders süresince aktif olması için gerekli olan spor ya da etkinlik ekipmanlarını sağlar. Ders süresi boyunca fiziksel ders ortamının öğrenciler için güvenli ve temiz olmasına dikkat eder.

Öğrencilerin hem spor ile hem de birbirleri ile bağ kurmasına yardımcı olur ve destekler. Öğrenciler için becerilerini geliştirebilecekleri ders içerikleri planlar. Ders verdiği öğrencilerin akademik gelişimi ve kişisel becerilerini takip eder. Elde ettiği verileri değerlendirir ve ilerleme raporları hazırlar. Spora yeteneği olan öğrencileri destekler ve gelişim sağlamasına yardımcı olur. Okul takımları kurarak; öğrencilerin müsabakalara katılması ve başarı sağlaması için destekler.

Beden Eğitimi Öğretmeni Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu alanda görev ve sorumlulukları yerine getirmekte ve hizmeti karşılığında beden eğitimi öğretmeni maaşı almaktadır. Beden eğitimi alanında öğretmen olmak için yüksek eğitim kurumlarından mezun olunmalıdır. Bu bağlamda üniversitelerin BESYO, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Bilimleri bölümlerinden mezun olunmalıdır. Ayrıca Spor Yöneticiliği, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Rekreasyon, Antrenörlük Eğitimi bölümlerinden de mezun olarak beden eğitimi öğretmeni olabilirsiniz.

Beden eğitimine ilişkin spor bölümlerine kaydolmak için TYT sınavında başarılı olunmalıdır. Temel Yeterlilik Sınavı yani TYT üniversite sınavında başarılı olan adaylar, bu bölümleri tercih edebilir. Beden eğitimi öğretmeni maaşı alan bir öğretmen olmak için bu bölümlerden mezun olma şartı bulunmaktadır.

Bazı üniversitelerde ise beden eğitim öğretmeni olmak için özel yetenek sınavı şartı da bulunmaktadır. Bir spor dalında başarılı olan adaylar, özel yetenek sınavında başarı sağlayarak; BESYO’ya kaydını gerçekleştirebilir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu mezunu olan öğrenciler de beden eğitimi öğretmenliği yapar. Bunun için üniversitelerin açtığı formasyon eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitimden sonra mezunlar, beden eğitimi öğretmenliği yapma hakkı elde eder.

Beden Eğitimi Öğretmeninin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bu alanda yani beden eğitimi alanında bir eğitimci olmak ve beden eğitimi öğretmeni maaşı alabilmek için bazı şartlar bulunuyor.  Öğretmen adaylarının çeşitli spor alanlarına ilgi duyması ve başarı sağlaması gerekmektedir. Beden eğitimi alanındaki eğitimciler farklı fiziksel yapı ve yeteneklere sahip öğrencilere eğitim verebilmelidir. Karmaşık yapılı spor hareketlerini ve aktiviteleri öğrencilere doğru ve basit bir şekilde açıklayabilmelidir. Takımlara yönelik yönetim ve ekiplerin motive olmasını sağlamalıdır. Bu alanda yani beden eğitimi öğretmeni sözlü ve fiziksel beceri bakımından gelişmiş olmalıdır.

İçeriğimizin bu kısmına kadar beden eğitimi öğretmenliği hakkında merak ettiklerinizi derledik. Şimdi ise beden eğitimi öğretmenlerinin aldıkları maaş ortalamaları nelerdir, bunlardan bahsedeceğiz.

Beden Eğitimi Öğretmenleri Nerelerde Çalışır?

Beden eğitimi öğretmenleri, eğitim kurumlarında çalışır. Bu çalışmanın karşılığında ise beden eğitimi öğretmeni maaşı alır. Beden öğretmenleri hem devlete ait eğitim kurumlarında hizmet verebilir. Hem de özel eğitim kurumlarında hizmet verebilir. Bir beden eğitimi öğretmenin devlet kurumunda öğretmen olması için KPSS’de başarılı olması gerekmektedir. KPSS sınavında başarılı olan adaylar, tercih listelerine göre atanma hakkı kazanır.

Özel kurumlarda ise beden eğitimi öğretmenleri yine beden öğretmeni maaşı ile öğrencilere eğitim verir. Özel eğitim kurumlarında öğretmen olmak için KPSS gibi bir sınav şartı bulunmamaktadır. Beden eğitimi öğretmenleri hem özel hem de devlet okullarında ilköğretim, orta öğretim ve lise öğrencilerine eğitim verebilir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadardır?

Beden eğitimi öğretmeni maaşı, devlet okulları ve özel okullarda farklılık göstermektedir. Ayrıca yeni başlayan öğretmen maaşı ile deneyimli öğretmen maaşı da birbirinden farklıdır. Deneyim, beden eğitimi öğretmeni maaşı belirlenmesinde önemli bir referans noktasıdır.

Bir devlet okulunda yeni başlayan beden eğitimi öğretmeni maaşı ortalama olarak 9.500 Türk lirasıdır. Yine devlet kurumlarında öğretmenlik yapan kişinin evli olması durumunda 450 – 500 TL ek ödeme gerçekleştirilmektedir. Ayrıca özel dersler, ek dersler, sınav vb. gibi faaliyetler maaşın artış sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Özel eğitim kurumlarında öğretmenlik yapan beden eğitimi öğretmenlerinin maaşı devlet kurumlarındaki öğretmenlere göre daha az olabilmektedir. Özel kurumlarda eğitim veren beden eğitimi öğretmeni maaşı da ek ders, aile yardımı vb. ile farklılık gösterebilmektedir. Aynı öğretmenin zaman içerisinde edindiği deneyimi de belirleyici önemli faktörler arasındadır.

Sözleşmeli beden eğitimi öğretmeni maaşı en çok merak edilen sorulardan biridir. Sözleşmeli beden eğitimi öğretmeni maaşları 5.500 TL ile 8000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kadrolu devlet ve özel eğitim kurumu öğretmenlerine göre sözleşmeli beden eğitimi öğretmeni maaşları oldukça geniş bir aralıkta yer almaktadır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımızı incelediyseni Türkçe Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu