Sağlık

Bedenen Sağlıklı Kalmak İçin 9 Harika Öneri

Bedenen sağlıklı kalmak için neler yapmalıyız? Nasıl yemek yenmeli ve nelere önem vermeliyiz. Sağlıklı bir yaşam için bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlık sadece bedenen olmaz. Aynı zamanda zihinsel, sosyal ve ruhen de tam bir iyilik içinde olmamızı kapsar. Fiziksel olarak tam bir iyilik içinde olunması herkesin isteyeceği bir durumdur. Bedenen sağlığın tanımına baktığımızda kişinin iç ve dış organlarının sağlıklı olması anlamına gelir. Bedenen sağlıklıyım diyen kişi kendini her aktivite için hazır hisseder. Bedenen sağlıklı kalmak için kesinlikle sağlıklı ve düzenli beslenmemiz gerekir.  Ayrıca, egzersize de vakit ayırarak sağlıklı kalmak mümkün. Bu yazımızda bedenen sağlıklı kalmak için 9 öneri başlığımızla ve daha fazlasıyla sizlerleyiz.    

Neden Sağlığımıza Önem Vermeliyiz?  

Bugün belki de sağlıklı bir yaşam için attığınız ilk adım. Evet sağlıklı bir hayat yaşamak, her zaman kolay olmaz; fakat bedenen sağlıklı kalmak için karar almak en akıllıcasıdır. Sağlıklı bir yaşam sizi sadece iyi hissettirmez aynı zamanda gereksiz harcamalarınızın da önüne geçer. Sağlıklı bir yaşama adım attığınızda sizi şunlar bekliyor;

Sevdiklerinizle Güzel Günler Sizi Bekliyor

 Sağlık gelecek için bir teminattır. Sevdiklerinizle güzel anılar biriktirmeniz sadece sağlıklı bir bedenle mümkün olur. Birçok kişi çok çalışarak ve sevdiklerinin her istediğini alarak tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini hisseder ancak durum hiç de öyle değildir. Sizin sağlık nedeninden dolayı yaşadığınız en ufak bir sıkıntı onları çok daha fazla üzer ve hem kendiniz için hem de sevdikleriniz için bedenen sağlıklı kalmalısınız.  

Sizi Daha Mutlu Bir Birey Yapar

Bedenimizde oluşan bir problem diğer organlarımızı da olumsuz bir şekilde etkiler. Vücut sağlıklı olduğunda beyinde sağlıklı olur. Bu durum sizin yaşam kalitenizi arttırdığı gibi daha sağlıklı bireyler olmanızı da sağlar.

Verimliliğiniz Artar

Bedenen sağlıklı kalmak için ona oldukça özenli davranmalıyız. Sağlıklı bireyler yaptıkları işe daha iyi odaklanırlar ve daha sağlıklı bir düşünce yapısına sahiptirler.

Tasarruf Edersiniz

Evet doğru okudunuz hayattan tasarruf edersiniz, eğer sağlıklı bir bedeniniz varsa. Hastane masraflarınızın azalacağı gibi, ilaçlara da ayırdığınız bütçe size kalacak. Ne yazık ki, birçok ülkede sağlık hizmetleri pek de ulaşılabilir değil. Sağlığınıza dikkat ettiğinizde hastaneye harcama yapmak zorunda kalmazsınız.

Ruh Haliniz Gelişir

Sağlıksız bir beden her zaman hastalıklara açık haldedir ve savunmasızdır. Sürekli ağrı hisseder, kilo artışı söz konusu olur ve kişi zamanla kendini sevmemeye başlar. Ruh hali düşer ve bu durum sosyal ilişkilerini de zarar verir. Sağlıklı beslenen bir bireyin depresyon riski düşüktür.

Bir Başkasına İhtiyaç Duymamak Güç Verir

Bir şeyi tek başına başarmak insana inanılmaz bir haz verir. Bu durumun ilerleyen yaşlarınızda da devam etmesini istiyorsanız daha gençken bedeninize yatırım yapmanız gerekir. Bu sayede, mutlu bir beden içinde mutlu bir yaşlılık dönemi geçirmeniz demektir.

Daha Uzun Hayat Sürersiniz

 Sağlık beraberinde uzun bir hayatı garantiler. Hastalıklar insanı bir süre sonra yıpratır. Yaşam kaliteniz sağlık sayesinde artar ve daha az para harcamanıza sebep olur. Daha uzun bir hayat bedenen sağlıklı kalmak için gereklidir.

Bedenen Sağlıklı Kalmak İçin Ne Yemeliyim?

Günlük hayatınızda birkaç küçük değişiklik yaparak sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Bunlar arasında beslenme en önemlisidir. Bedenen sağlıklı kalmak için şu besinleri hayatınızdan eksik etmeyin;

 • Meyve ve sebze: günde en az iki kere tüketmeye özen gösterin,
 • Su: bol su tüketmek bedenimizin için en gerekli şeydir. Sonuçta vücudumuzun üçte biri sudur.
 • Balık: hafta da en az iki kez balık tüketmek kalp riskini düşürdüğü gibi tansiyonu da düşürür.
 •  Süt: kalsiyum, protein ve fosfor açısından zengindir. Bu sayede, kemik dokusu hücreleri oluşur ve yaşlılarda ise kemik dokusu kaybını önler.

Bedenen Sağlıklı Kalmak İçin 9 Öneri

Vücudumuzda dakikada sizce ne kadar hücre ölüyordur?  Cevabını biz verelim 10 milyon hücre. Tabi bir o kadar da hücre dakikada yenilenir. Yaklaşık olarak 100 günde beyin ve sinir hücrelerimiz dışında tüm vücudumuz yenilenir. Sağlıksız beslenmek, bu yenilenme döngüsünü etkiler ve cilt tazeliğini kaybeder. Daha da kötüsü hastalıklara açık hale geliriz. Bedenen sağlıklı kalmak için şunlar yapılmalıdır.

 1. Alkolden ve sigaradan uzak durun: Sigara içiyorsanız bir an önce bırakmalısınız. Çünkü yapılan araştırmalara göre, çocuğunun yanında sigara içmeyen anne babalar onları sigaranın zararlı etkilerinden korumuş olmuyor. Çünkü, sigara dumanı kişinin kıyafetine siniyor ve sinen nikotin çocukları etkiliyor.
 2. Uyku düzeniniz olsun: bağışıklık sistemi uykunuz ile doğru orantıdadır. Bağışıklık düzeniniz ne kadar iyiyse o kadar kaliteli bir uykunuz olur.
 3. Spor yapın: her gün 10 dakikalık hafif tempolu yürüyüş ve 10 dakikalık hafif egzersizler sağlıklı bir beden için gereklidir. Sporu dengeli ve düzenli yapmalıyız.
 4. Güneş ışınlarına maruz kalmayın: günlük D vitamini ihtiyacımızı güneşten sağlarız. Fakat, cilt kanserine sebep olabileceği gibi yaşlanmayı da hızlandırır.
 5. Beyninizi aktif tutun: zekâ oyunlar, hafıza teknikleri beyninizi aktif tutmanızı sağlar.
 6. Temiz kalın: sağlıklı bir beden için vücudumuzun kirden ve mikroplardan uzak tutmamız gerekir. Bunun için hafta da en az iki kez duş almalı tuvaletten sonra el hijyenimize özen göstermeliyiz.       
 7. Kontroller: özellikle kadınlar yapacağı ufak bir kontrolle meme kanserinin ilerlemesini engeller.
 8. Aşı yaptırın: mevsimler gripler her yıl birçok ölüme sebep oluyor. O yüzden düzenli olarak aşılarımızı yaptırmalıyız.
 9. Stresi hayatınızdan uzaklaştırın: stres hormonları bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiler

Bedenen sağlıklı kalmak bizi birçok açıdan mutlu eder. Sevdiklerimizle daha fazla vakit geçirirsiniz ve hayat standarttınız yükselir.

Bedenen Sağlıklı Kalmak İçin 9 Harika Öneri yazımızı beğendiyseniz Vücut Tipine Göre Beslenme Nasıl Yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu