Finans

Belçika Asgari Ücret Miktarı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Belçika asgari ücret miktarı nedir ve nasıl bir yaşam sizleri bekliyor? Kira, otomobil, market gibi alanlara ne kadar para harcanır? Burada yaşamak isteyenler bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin seçimlerinin başında neden Belçika geliyor biliyor musunuz? Öncelikle İnsani Gelişmişlik Endeksine göre 14. sırada yer alması bu nedenlerin başında gelir. Akademik açıdan mükemmel imkanlar sunması ve Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden birine sahip olması da cabası. Peki Batı Avrupa’nın kalbinde yer alan Belçika asgari ücret miktarı nedir? Hayat şartları için kira, ulaşım, eğitim ve yeme-içme ücretleri ne kadardır? Göz dolduran bu şehrin hayat koşullarına dair detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Belçika Asgari Ücret ve Yaşam Koşulları

Küçük olmasına rağmen Batı Avrupa’nın kavşağı olan Belçika, yüksek yaşam standartlarına sahiptir. Hızlı ulaşım imkanları sayesinde kentler arasında gezmek mümkündür. Öğrencilerine eğitimlerini tamamladıktan sonra sunduğu iş imkanlarıyla resmen göz doldurmaktadır. Eurofound’un sağladığı veriler ışığında Belçika asgari ücreti bu sene itibari ile 1625 Euro civarıdır. Bu miktar 2020 yılından itibaren aynı şekildedir.

Belçika asgari ücreti diğer bazı ülkelere göre düşüktür. Ancak bu ücretle çalışan sayısı diğer Avrupa ülkelerine göre en düşük orandadır. Eurofound verilerinde de asgari ücretler çalışan oranı %9 civarı olup bu durumun doğru olduğunu göstermektedir. Çünkü yoğunluğun tercih ettiği meslek asgari ücret üzerinde bir gelire sahiptir. Belçika’da en fazla tercih edilen meslekler:

  • Mühendislik
  • Tekstil
  • Turizm
  • Hemşirelik
  • Dişçilik
  • Avukatlık
  • Bankacılık

Belçika’da asgari ücret ile çalıştıran firma sayısı oldukça azdır. Çünkü birçok işletme çalışanlarına yasal olarak belirlenen ücretten farklı olarak kendi ücret politikalarıyla ödeme yapmaktadır. Bunun yanında çalışan ücretlerinde belirleyici rol oynayan birçok kriter vardır. Yapılan işin süresi, kıdem, haftalık çalışma saati, iş yerindeki pozisyon ve işyerinin lokasyonu bu kriterler arasındadır. Bu ücretler ise toplu sözleşmelere binaen belirlenmektedir.

Belçika’da Yaşamanın Maliyeti Ne Kadar?

Hangi şehirde yaşandığına göre değişen yaşama maliyetlerinde, ülkenin tercih edilirliği de etkili bir faktördür. Bunun yanında Belçika asgari ücret son hali ile yakın komşusu olan Almanya ile aynı civardadır. 

Bir kişinin hayat şartlarını oluşturmak için gerekli yeme-içme masrafları aylık olarak 771.39 Euro olup temel gıda ve market masrafları şeklindedir. Bunun yanında dört kişilik bir ailenin ki ise 2.647 Euro civarıdır.

Belçika asgari ücret miktarı diğer ülkelerde olduğu gibi bu ülkede yaşayan bir kişinin yaşam standartlarını belirler. Konaklama için harcanan tutar ise ciddi bir gider kalemini oluşturur. Kiralar ise lokasyona, büyüklüğüne, oda sayısına göre farklılıklar gösterir. Mesela şehir dışındaki 3 odaya sahip bir ev kirası 946 Euro iken merkezdeki 1148 Euro tutarındadır. Tek odalı olan şehir dışındaki ise 611 Euro iken merkezdeki 724 Euro’dur.

Belçika sağlık açısından da bu ülkede yaşamak isteyenlerin dikkatini çeken bir ülkedir. Çünkü sistem olarak her vatandaş için ulaşılabilir olma ilkesine dayanarak hizmet verir. Ayrıca her vatandaşına almak istediği hizmet konusunda seçme şansı sunar.

Yukarı da bahsettiğimiz gibi Belçika asgari ücret ile çalışan oranının en az olduğu yerlerden biridir. İşsizlik oranı %3,4 oranında olan bu ülkede istihdam oranı % 71’dir. Dolayısıyla iş bulma hususunda sorun yaşanmamaktadır.

Bunun yanında Belçika hayat şartlarında ulaşım ise genelde toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır. Tren ile bir kez seyahat etmenin bedeli 10 Euro civarıdır. Aynı zamanda saatlik otobüs bileti ise 7 Euro’dur. Ülkede otobüs, tramvay ve metro hatlarını işleten farklı şirketler olduğu için farklı tarifeler vardır. Başlatılan MoBIB kartı sayesinde her ulaşım hattı için ayrı kart alınması gerekmez. Bir kez alındığında 5 yıl kullanılabilen bu kartın ilk alım ücreti ise 5 Euro’dur. Birçok yükleme noktasından kart doldurulabilmektedir.

Belçika’da Eğitim ve Sunduğu İmkanlar

Eğitim alanında gelişmiş ülkelerden olan Belçika, Avrupa’da diğer ülkeler arasında 5. sırada yer alır. %4,7 olan Avrupa ortalamasının üzerine çıkmıştır. Bu ülkede yer alan okul ve üniversiteler dünya çapında çok iyi bir konuma sahiptir. Özellikle bu üniversitelerde eğitim görenlerin İngilizce, Almanca, Fransızca ve Flamanca gibi dillere hâkim olması, gelecekte meslek yaşamlarında onlara eşsiz avantajlar sunar.

Ülkedeki eğitimin bu durumu yurtdışı öğrencilerinin gözünde Belçika’yı hedef bir ülke konumuna sokar. Ayrıca Belçika asgari ücret çalışanları açısından düşük oranlara sahip olmasıyla mezun olan öğrencilere yüksek bir iş potansiyeli sunan bir ülkedir. Çünkü ekonomik anlamda gelişmişlik düzeyi ile ciddi bir potansiyele sahiptir. Bunun yanında Belçika kişi başı milli gelir düzeyi de yüksek bir ülkedir. Mesela IMF’nin sunduğu verilere göre kişi başı milli gelir 50.900 dolar tutarındadır. Bu da dünya genelinde bu ülkenin 11. sırada yer almasını sağlar.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız gibi Belçika ekonomi, eğitim ve gelişmişlik gibi birçok alanda dünya standartlarında ön sıralarda yer alır. Ayrıca Belçika asgari ücret miktarı ile de diğer ülkelere göre nispeten avantajlar sunar. Dolayısıyla sadece öğrenciler değil, okulunu bitirenler tarafından yaşamak için hedeflenen bir yerdir.

Bunun yanında hareketliliği ile eğitim için gelen öğrencileri kültür ve eğlence bakımından da tatmin eden bir ülke olarak anılmaktadır. Çünkü festivalleri, kültürel etkinlikleri ve tarih kokan mekânları ile her daim görenleri büyüleyen bir atmosfere sahiptir. Böylelikle pek çok kişinin hayalinde yer alan bir yer olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu sayede gençler dahil her kesimi kendine çekmektedir.

Özet olarak Belçika asgari ücreti; eğitim düzeyi, gelişmişliği ve renkli dünyası ile gençlerin ilgisini çeker. Birçok konuda özgürlükler sunan bu ülke, sağlık hizmetinde de vatandaşlarına seçim hakkı sunmaktadır. Hangi şehirde yaşandığına ve hayat şartları için belirledikleri kriterlere göre masraflar azalıp artar. Genel düzeyde Avrupa genelinde standartları yüksek bir ülkedir. Eğer sizin de Belçika’da eğitim görmek veya iş hayatına atılmak gibi hayalleriniz varsa standartları yüksek bu ülke ile ilgili araştırmaya girebilir, hayallerinizin peşinden koşabilirsiniz.

Belçika Asgari Ücret Miktarı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse Almanya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu