Seyahat

Beykoz’da Gezilecek Yerler Listesi

Beykoz’da gezilecek yerler listemizi İstanbul’dan pek uzaklaşmak istemeyen ama şehrin kargaşasından da kurtulmak isteyen kişiler için hazırladık. Beykoz’da neredeyse gizli kalmış yerler nerelermiş bir bakalım.

İstanbul’da ikamet eden birçok insan hafta sonları güzel havanın tadını çıkarmak ister. Özellikle boğaz ilçesi olan Beykoz’da gezilecek yerler pek çok kişinin dikkatini çekmektedir. Bunun sebebi ise boğaz ilçesinin ilgi çekici manzarası ve vakit geçirilecek olan yerlerin çok olmasıdır.

Beykoz birbirinden farklı ve ilgi çekici olan tarihi yapılar ile dolu bir ilçedir. Bölgede gezmeye başladığınızda tarihi havasını ve sokaklarını daha canlı bir şekilde görebilmeniz mümkündür. İlçenin iç kısımlarının yanı sıra sahil kısmında ilerlerken bir yandan da yeşil ağaçlıklar sizi karşılayacaktır. Eğlenceli ve keyif dolu vakit geçirmek isteyenler için Beykoz’da gezilecek yerler listesine bir göz atalım.

Beykoz’da Gezilecek Yerler Listesi

Beykoz'da Gezilecek Yerler: Beykoz Korusu
Beykoz’da Gezilecek Yerler: Beykoz Korusu

Beykoz Korusu

İstanbul’un en güzel manzaralı parklarından birisi olan Beykoz Korusu, 2. Abdülhamit döneminden kalan yerler arasındadır. Bu park, Abraham Paşa Korusu olarak da bilinmektedir. Beykoz Korusu oldukça geniş bir alana yayılmıştır ve güzel vakit geçirilebilecek yerlerdendir. Yabancı bahçe mimarları tarafından düzenlenmiştir ve farklı çiçekler burada sergilenmektedir.

Beykoz Korusu son dönemlerde Beykoz’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler olmaya başlamıştır. İçerisinde restoran ve çay bahçeleri bulunduğundan dolayı aileniz ile kahvaltı yapabileceğiniz yerler mevcuttur. Ayrıca ailenizin yanı sıra arkadaşlarınız ile de çaylarınızı içip bolca sohbet ederken, güzel havanında tadını çıkarabilirsiniz.

Karlı Tepe Mesire Alanı

İstanbul Boğazı’nı geniş açıdan göreceğiniz yerlerden biriside Karlı Tepe Mesire Alanı’dır. Bol oksijen alabileceğiniz bu alanda bolca piknik yerleri, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunur. Hafta sonları hem gezip hem kaliteli vakit geçirmek isteyenler için ideal alanlardan birisidir. Ayrıca gezmeyi seven birçok kişinin Beykoz’da gezilecek yerler planlamasına dahil ettiği bölgelerden biridir.

Çocuklu aileler gezi planlaması yaparken bölgenin güvenli olmasına özen gösterirler. Bu sebeple planlamasına dahil ettikleri yerlerin çocukları için tehlike arz etmemesi gereklidir. Karlı Tepe Mesire Alanı ise 5 oyun parkının bulunduğu bir yerdir ve güvenli olacak şekilde inşa edilmiştir. Siz çay bahçesinde çayınızı rahatça içerken, çocuklarınızda parklarda istedikleri gibi eğlenirler.

Beykoz'da Gezilecek Yerler: Hıdiv Kasrı
Beykoz’da Gezilecek Yerler: Hıdiv Kasrı

Hidiv Kasrı

Beykoz’da gezilecek yerler içerisinde tarihi yapılarda yer almaktadır. Osmanlı Devleti’nin son Mısır Valisi olan Abbas Hilmi Paşa aracılığı ile bu kasır yaptırılmıştır. Bu tarihi yapı içinde oturma alanları, yürüyüş parkurları ve restoranlar bulunmaktadır. İstanbul Boğazı ve çevresinin manzarasını görmek isteyen birçok kişi tarafından ziyaret edilen yerlerdendir.

Bu tarz tarihi yapılar pek çok etkinlik içinde kullanılmaktadır. Son yıllarda kültürel sergi ve benzeri aktiviteler burada yapılmaktadır. Lezzetli yemek yemek isteyen müşteriler buraya gelmekte ve etkinliklere göz atmaktadır. Eski zamanlarda farklı tarihi olaylara tanıklık eden bu yapı, günümüzde düğün organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Hidiv Kasrı tarihi yapısını Beykoz’da gezilecek yerler listesine ekleyebilir ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Beykoz'da Gezilecek Yerler: Cam ve Billur Müzesi
Beykoz’da Gezilecek Yerler: Cam ve Billur Müzesi

Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Beykoz ilçesinde bulunan Cam ve Billur Müzesi bu ilçede açılan ilk müze özelliğini taşımaktadır. Bu müze, Beykoz Korusu parkının içerisinde bulunmaktadır. Müzenin içeriğinde Osmanlı Devleti için üretilen eserlerinde dahil olduğu birçok bölüm mevcuttur. Osmanlı ve Avrupa ürünleri, cam bahçe, kristal piyano gibi eserler ziyaretçilerine sunulmaktadır. Türk cam sanatı ve Avrupa cam sanatının özellikleri müzede sergilenmektedir. Müzede cam sanatı ile ilgili birçok eserde vardır ve bu eserlerin sayısı oldukça yüksektir.

Müzenin bulunduğu ormanlık alanda 117 tane farklı ağaç çeşidi vardır. Bu ağaç türleri bakımından Botanik Müze olma özelliğine de sahiptir. Müze alanın büyüklüğü ve manzarası birçok müze severinin ilgisini çeken bir yapıdadır. Beykoz Cam Ve Billur Müzesi’ni Beykoz’da gezilecek yerler kategorilerine eklediğinizde müzelere dair bilgilerinizi artırabilirsiniz.

Beykoz'da Gezilecek Yerler: Yuşa Tepesi
Beykoz’da Gezilecek Yerler: Yuşa Tepesi

Yuşa Tepesi

Eski zamanlarda kutsal bir bölge olarak kabul edilmiş olan Yuşa Tepesi’nin bulunduğu alanda birçok tapınak yapılmıştır. Kilise ve tapınaklar depremler dolayısı ile günümüze kadar gelememiştir. Ancak Yuşa Tepesi manzarası ile büyük ilgi gören bir yer olarak varlığını sürdürmektedir.

Rivayete göre bu bölgede Yuşa peygambere ait Yuşa Türbesi vardır ve peygamber bu tepede yatmaktadır. Ziyaretçiler buraya dilek dilemek için veya Hazreti Yuşa’ya dua etmek için gelmektedir. Bu sebepler dışında Karadeniz’i ve boğazı gören bir yer olması nedeni ile insanlar arasında popüler olan bir yerdir. Eğer farklı yerlere ilgi duyanlardansanız Beykoz’da gezilecek yerler rotanıza bu tepeyi ekleyebilirsiniz.

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı, Beykoz’da balıkçı restoranları ile ünlü olan ve boğazın en güzel yerlerinden birisidir. Eski yıllarda bu semtte birçok kavak ağacı bulunduğundan ismi buradan gelmektedir. Küçük bir sahil semti olan Anadolu Kavağı, deniz ürünleri ile meşhurdur. Balık tutmayı ve yemeyi sevenler için Beykoz’da gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer almaktadır.

Bu bölgede yapılabilecek en güzel aktivitelerden birisi boğaz manzarası eşliğinde balıkçı restorantında yemek yemektir. Aynı zamanda boğaz turu yapmak istediğinizde ilk uğrak noktalarınızdan birisidir. Burada bulunan Cevriye Hatun Çeşmesi de görülmesi gereken tarihi yapılar arasındadır. Küçük bir ilçe gezintisi için Anadolu Kavağı’nı tercih listenize ekleyebilirsiniz.

Beykoz'da Gezilecek Yerler: Elmasburnu Tabiat Parkı
Beykoz’da Gezilecek Yerler: Elmasburnu Tabiat Parkı

Elmasburnu Tabiat Parkı

Beykoz’da gezilecek yerler listemizin içerisinde olan bir başka yer ise Elmasburnu Tabiat Parkı’dır. Tabiat parkının içerisinde lokantalar, piknik alanları, çadırlı kamp alanları bulunmaktadır. Birçok farklı aktiviteyi içinde barındırır ve bundan dolayı insanların uğrak yerleri arasındadır. İş hayatının ve şehrin bunaltıcı yanlarından kurtulabilmek için tabiat parkı iyi bir seçenek olabilir.

Tek başınıza, aile veya arkadaşlarınız ile birlikte tabiat parkına geldiğinizde yapabileceğiniz etkinlikler vardır. Bunlar piknik ve doğa yürüyüşünün yanı sıra kampçılık ve fotoğrafçılıkta olabilir. Ayrıca parkın içerisinde Elmasburnu Plajı bulunmaktadır ve denize girmek isteyenler burayı tercih edebilmektedir. Beykoz’da gezilecek yerler sadece bunlarla sınırlı değildir. Sahil boyunca yürüyerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Küçük bir gezi macerası yapıp günübirlik seyahat yapabilirsiniz. Böylelikle Beykoz’da  gezilecek yerler listemizi tamamlamış olduk.

Beykoz’da Gezilecek Yerler Listesi yazımızı beğendiseyniz mutlaka Seyahat kategorimize göz atmanızı öneriyoruz.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu