Eğitim

Bisikletin Gelişiminde Rol Oynayan Mucitler Kimlerdir?

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler kimlerdir? Bu soru pek çok kişi tarafından merak edildiğini öğrendiğinde biz de şaşrıdık. Bisikleti kim icat etti sorusu ile rol oynayan kişileri yazımızda listeledik.

Büyük şehirlerde trafiğin ortasında ulaşımı kolaylaştıran bisikletler, kurtarıcı olarak herkesin aklına gelmektedir. Ayrıca çocukluk günlerinden itibaren düşünülen sorular arasında ‘bisikleti kim icat etti?’ yer almaktadır. Bisikletler, ulaşımın daha kolay olmasına yardımcılık yapmaktadır. Aynı zamanda sağlık açısından olumlu etkileri bulunmaktadır. Faydaları çok olan bu aracın icat edilmesine katkı sunmuş olan bilim insanları bulunmaktadır.

Tarih içerisinde aracın ne zaman icat edildiğine dair pek çok iddia yer alıyor. Günümüzde bilinen yapısındaki bisiklet kavramına en yakın örnek ise 1790 yıllarında karşımıza çıkmaktadır. Fransız asıllı olan Comte de Sivrac iki tekerlekli olan aracını geliştirmiştir. Bu yapılan icat, sert ahşap çerçeveleri içerisinde barındırmaktadır. İcadın içerisinde pedalların olmaması dikkat çeken detaylardan birini oluşturuyordu. Aracın hareket edebilmesi için ayaklardan yardım alınması gerekiyordu.

Bisikletin Gelişiminde Rol Oynayan Mucitler Kimlerdir ve Gelişim Yılları

Tarihe dokunmaya devam ederek ‘Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler kimlerdir?’ sorusunu yanıtlamaya devam edelim. 1790 yılının hemen ardından bir sonraki gelişme 1817 yılında olmuştur. Alman asıllı olan Baron Karl Von tarafından araca demir tekerlekler ve jantlar eklense bile yine ayaklardan yardım alınarak sürüş yapılıyordu. 1839 yılında ise İskoç asıllı bir bilim insanı bisikletin gelişmesine katkı sağlamaya devam etti.

MacMillian, aracın ön kısmına pedalların eklenmesine destek oldu. 1860 yılına gelindiğinde pedalların ön tekerleğe alınması sağlandı. Günümüzde bilinen şekilde olan bisikletin icadı ise 1885 yılında İngiliz asıllı olan John Kempp Starley tarafından yapılmıştır. Tekerlekleri eşit derece büyüklüğe sahip olan model, döneme damgasını vurmayı başarmıştır. Bisikletin tarih içerisinde geçirdiği süreçler ile şu anda hayatımızı kolaylaştıran özellikleri için o dönemlerde büyük bir temel atılmıştır.

Bisiklet Türleri Nelerden Oluşur?

Kendiniz için en uygun olan bisiklet türlerini belirlemeniz için ‘Bisikleti kim icat etti?’ sorusu kapsamında açıklama yapalım. Araç ilk icat edildiğinde amaç daha hızlı bir şekilde ulaşımın sağlanmasına yönelikti. Çeşitli denemelerin ardından eksiklik görülen konulara göre bisikletin gelişimi devam etmiştir. Günümüzde ise bisikletin çeşitli kullanım alanları olabilmektedir. Hobi olarak bile kullanılan bisiklet türleri bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin aracı satın almadan önce türlerini öğrenmesi gereklidir. Bisiklet türleri genel olarak şu şekildedir:

  • Yol Bisikletleri

Yol bisikletleri daha çok asfalt ve beton döşeli olan yollar için uygun olan türü ifade etmektedir. Arazilerde ve engebeli olan yerlerde aracın kullanımı uygun değildir. Performansı fazla olan türler arasında yol bisikletleri yer alıyor. Ekstra bir yük taşımak için uygun değildir.

  • Dağ Bisikletleri

Bu tür araçlarda zeminle tekerlek arasındaki temasın kesilmesi mümkün olmaktadır. Araziler ve engebeli alanlarda kullanım için mükemmel bir seçenektir.

  • Şehir ve Tur Bisikletleri

Şehirde trafikten bunalıp bir araca atlayıp kaçmak istemeniz halinde şehir ve tur bisikletleri tam size göre bir seçenek oluşturuyor. Genellikle bir yerden başka bir yere seyahat etmek için tercih ediliyor.

  • Katlanabilir Bisiklet

Bildiğiniz gibi ‘Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler kimlerdir?’ sorusunu yanıtlanırken aracın pek çok aşamadan geçtiğini görürsünüz. Günümüzdeki son noktada ise katlanması mümkün olan bisiklet türleri oluşmuştur.

Bisiklet Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Çocukluk günlerinden itibaren bisikletler en sevdiğimiz araçlardır.  Ancak en uygun modeli seçerken, bisikletin bazı özelliklerine dikkat etmek gerekir. Belirli kriterlere dikkat ederek hayatınızda olumlu bir katkı sunan modelleri bulmanız mümkün olur. Bisiklet seçimlerinizde mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken noktalar ise şu şekildedir:

  • Bisiklet türleri arasında seçimde bulunmanız gerekiyorsa, yazımızın bu kısmı size yol gösterecektir. Kullanım amacınıza en uygun olan bisiklet türünü tespit ediniz. Böylece doğru ürünü almak hayatınızı kolaylaştıracaktır.
  • Tercih için ürünlerin doğru büyüklük değerlerine sahip olması gerekir. Kendinize en uygun olan ebatlara göre bisiklet tercihi yapmanız önemlidir.
  • ‘Bisikleti kim icat etti?’ sorusunu yanıtlanırken pedal ve viteslerin daha sonradan eklendiğinden bahsetmiştik. Artık gelinen bu noktada ise bisikletlerin kaç vites olduğu oldukça önemli bir konuyu ifade ediyor. Kısacası kullanım amacınıza göre vitesleri inceledikten sonra modele karar vermek size kalıyor.
  • Bisikletteki seleler, sürüş kalitelerine oldukça fazla etki eden bir nokta olsa bile genellikle gözden kaçmaktadır. Ayrıca bisikletin önünde yer alan seleler önemsenmeyecek bir detay gibi algılanmaktadır. Ancak konfor düzeyine en fazla etki eden seçenekler arasında seleler yer almaktadır.

Bisikletin İcat Edilme Nedeni Nedir?

Çok amaçlı kullanabileceğiniz bisikletin neden icat edildiğini biliyor musunuz? Zaten ‘Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler kimlerdir?’ sorusuyla oldukça bağlantılı olarak neden icat edildiği sorusu merak edilen konular arasında yer alıyor. Bisikletin gelişim hikâyesine baktığınızda zaman içerisinde sürekli bir gelişim içinde olduğunu görürsünüz. Ancak ilk olarak bu aracın nasıl düşünüldüğü ve ortaya çıkma hikâyesi merak edilmektedir.

1839 yılındaki icat, bisikletin başlangıç noktası olarak kabul edilir. MacMillan tarafından icat edilmiş olan bu yapı günümüzde çeşitli amaçlarla kullanılır. Ayrıca bisiklet oldukça önemli bir seyahat aracıdır. Genellikle bisiklet şu günlerde hobi ve seyahat için düşünülse bile Millan’ın icadı tek bir amaç içermektedir. Millan yaşamış olduğu kasabadan şehire daha kısa bir süre içerisinde gitmek için aracı tasarlamıştır.

Bu süreçte geliştirmiş olduğu icadın hayatını oldukça kolaylaştırdığını farkeden MacMillan, her yere bu araç ile gitmeye başlamıştır. Bu aracın bu kadar popüler olacağını bilmeyen halk ise MacMillan’ın icadına şaşkın gözlerle bakmıştır. Hatta ‘Bisikleti kim icat etti?’ konusu kapsamında sizlere şunu belirtelim. O dönemlerde gazetelerde ‘şeytan icadı’ başlıkları ile bisikletin haberleri yapılmıştır.

Bisikletin icat edilmesinden hemen sonra halk oldukça şaşkın olarak MacMillan’a gözlerini dikmişti. Kesinliği doğru olmasa bile o dönemde Millan’ın bir çocuğa çarptığı haberleri yapılmıştır. Bu haber tarihte ilk bisiklet kazası olarak yer edinmiştir. ‘Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler kimlerdir?’ sorusunun yanıtlarından biri olan MacMillan, yiğenine ve çevresine bisiklet sürmeyi öğretmiştir. Sonuç olarak bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkan bisiklet günümüzde popülerliğini korumaya devam ediyor.

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler kimlerdir? yazımız ilginizi çektiyse Başarılı İnsanların Önerdiği Kitaplar yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu