Finans

BİST 100 Nedir? Bist 100 Artarsa Ne Olur?

BİST 100 nedir? BİST 100 artarsa ne olur, burada hangi şirketler yer alır ve yatırım ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Paranızla daha iyi ve daha bilgili yatırım yapabileceğiniz bir makale hazırladık.

Bist 100, borsada listelenen ve piyasa değeri en yüksek olan 100 şirket demektir. Bu şirketlere nispeten Türkiye’nin en büyük 100 şirketi de denebilir.  Borsadaki işlem hacminin %90’ı BİST 100 hisse senetlerinde gerçekleşmektedir. Çoğunun piyasa değeri 1 milyar TL’nin üzerindedir. BIST 100, en büyük işlem hacminin gerçekleştiği endeks olduğu için, borsadaki önemi büyüktür ve borsanın gidişatı için önemli bir göstergedir.

BIST 100 Artarsa Ne Olur?

BIST 100 artarsa, doğal olarak bu endeksteki hisselerde parası olan kişiler para kazanır. Değerdeki artış, aynı zamanda paradaki artışı da yansıtır. Yani endeks %10 artmışsa, para da %10 artmış demektir. Eğer endeksteki bütün hisseleri satın alırsanız, sizin hisse senetlerinin ve paranızın performansı da buna göre olacaktır.

BIST 100 Nedir?

BIST 100 nedir sorusunun kısaca cevabunu vermek gerekirse; Bist 100, borsadaki en büyük 100 şirketin listelendiği endekstir. Endeks, şirketleri listelemeye yarayan ve toplu performansı görebilmenizi sağlayan finansal bir enstrümandır.

BIST 100 Güvenli mi?

Eğer tüm endeksi satın alırsanız nispeten güvenlidir. Ayrıca içerisinde temettü ödeyen şirketler de vardır, bu nedenle temettüleri dahil ederseniz, performans endeksten daha yüksek olacaktır. Örneğin BIST 100’deki tüm hisse senetlerinin ödedikleri temettüleri her bir hisseye bölüştürürsek ve ortalaması %2 gelirse, bu durumda endeks yükselişine %2 daha eklemeniz lazım çünkü siz temettü aldınız. Tabi ki bu yıllık olarak bakılacak bir tablodur.

Dolar bazlı bakarsanız özellikle ekonomideki kötü gidişat sebebiyle BIST 100 geriye doğru gitmektedir, fakat zamanla yeniden bir sıçrama yaşayacağı aşikardır. Bu sebeple BIST 100’e gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.

BIST 100 mü BIST 30 mu?

BIST 30 daha yüksek değerde şirketleri kapsar. Eğer güvenli bir yatırım istiyorsanız BIST 30 tercih edilebilirsiniz. Ancak yatırımınızda risk almak istiyorsanız BIST 30 dışı hisselere göz atabilirsiniz. BİST 100 ve BİST 30 piyasalarının son durumlarını Borsa İstanbul’un resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Resmi web sitesi için burayı tıklayın.

BIST 100’de Temettü Alabilir miyiz?

BIST 100’de temettü ödeyen şirketler var. Bu şirketlere BIST TEMETTU endeksini google’dan aratarak da ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede en çok temettü ödeyen senetlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

BIST 100 Şirketleri Nelerdir?

 1. Anadolu Efes
 2. Tüpraş
 3. Türk Hava Yolları
 4. Akbank
 5. Aksa
 6. Arçelik
 7. Koç Holding
 8. Bim
 9. Sasa
 10. Pegasus

BIST 100 Ne Kadar Kazandırır?

BIST 100, unutmayalım ki bir yatırım aracı değil, bir endekstir. Doğal olarak ne kadar kazanacağınız hem tamamen size bağlı olup hem de oldukça risk barındırmaktadır. Eğer BIST 100’den çok para kazanmak istiyorsanız, yatırım tercihlerinizi kendiniz yapmanız ve dikkatli bir şekilde yatırım işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde para kazanmak oldukça zor olacaktır.

Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

BİST 100 nedir ve diğer soruların yanıtlarını verdiğimizi düşünüyoruz. Peki nasıl yatırım yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz? Yatırım yaparken, ilk olarak şirketin kar edip etmediğine veya ne kadar kar ettiğine bakın bu çok önemlidir. Eğer şirket, piyasa değerine göre az kar ediyorsa o şirket pahalıdır satın almayın.

 1. Şirketlerin google’da F/K bilgileri yazar.
 2. Bu, Fiyat kazanç oranı demektir.
 3. Eğer bir şirket 100 TL değere sahipse ve 10 TL kar etmişse F/K 10 olur.
 4. Türk borsasında F/K’nın 10 üzeri olması o şirketin pahalı olduğunu gösterir, ancak bazen bazı sektörlerde F/K yüksek olması normaldir.
 5. Yabancı borsalarda ise F/K 20-30 üzeri olursa genellikle şirket pahalı olur.
 6. Ayrıca F/K şirketin büyüklüğüne, ne zaman kurulduğuna, hangi sektörde olduğuna kadar pek çok değişkeni barındırabilir.
 7. Bunun dışında piyasa değeri defter değeri oranı da dikkate alınabilir.
 8. Bu şirketin gerçek değeri ile borsadaki değeri arasındaki farktır.
 9. Bazı şirketlerin sadece sahip olduğu mallar bile borsadaki değerinden kat kat yüksektir.
 10. Fakat borsa bir değerleme merkezi olduğu için, fiyatlar uyuşmayabilir. PD/DD olarak ifade edilen bu kavram oldukça önemlidir.

BİST 100 Nedir? Bist 100 Artarsa Ne Olur? yazımız ilginizi çektiyse En İyi Döviz Kuru Veren Banka Listesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu