Seyahat

Bodrum Gezilecek Yerler Listesi

Bodrum gezilecek yerler listesini, sizlere bu eşsiz tatil cennetine gittiğinizde otele tıkılarak günlerinizi sadece deniz, kum ve güneş üçlüsünün dışında beldenin güzelliklerini de keşfetmeniz amacıyla hazırladık.

Muğla’nın en turistik ilçelerinden birisi Bodrum’dur ve Bodrum gezilecek yerler bakımından birçok mekanı içinde barındırır. Bu mekanlar içerisinde plajlar, tatil köyleri ve tarihi yapılar vardır. Yazlıkçıların tatil için gittiği ilçelerden birisi gibi görünse de birçok kişi buraya gezmek için de gelmektedir.

Bodrum Gezilecek Yerler Listesi

Araba veya yürüyerek gidilebilen yerlere sahiptir. Zamanla azalmaya başlasa da halen rağbet görmemiş yerleri de vardır. Özellikle Bodrum’a ilk defa geldiyseniz farklı çiçek desenleriyle süslenmiş olan duvarlar arasında yürüyebilirsiniz. Yürüyerek gidebileceğiniz koylar ve köyleri görebilir ve temiz doğanın havasını içinize çekebilirsiniz. Şimdi Bodrum gezilecek yerler listemizde neler olduğuna bir bakalım.

Bodrum Gezilecek Yerler: Barlar Sokağı
Bodrum Gezilecek Yerler: Barlar Sokağı

Barlar Sokağı

Bodrum’da bulunan Barlar Sokağı pek çok yerli ve yabancı turistin gittiği mekanlardan birisidir. Barlar Sokağına geldiğinizde restoran, kafeler, barlar ve diskoların çokça olduğunu göreceksiniz. Buradaki mekanlar oldukça rengarenk bir ortama sahiptir.

Gündüzleri sahilde güneşin ve denizin keyfini çıkarttıktan sonra geceleri buraya gelebilirsiniz. Burası gece hayatı ile ön plana çıkan bir yerdir. Bundan dolayı sadece gündüzleri değil geceleri de aktif bir eğlence hayatına sahip olabilirsiniz.

Barlar sokağında giyim mağazalarından dondurmacısına kadar birçok şeyi bulabilmenizde mümkündür. Gece açılan barlar ve diskolardaki canlı müzikleri dinleyebilir ve kendinizi müziğin ritmine bırakabilirsiniz. Eğer Bodrum gezilecek yerler rotanızı ayarladıysanız buraya gelebilirsiniz.

Bodrum Gezilecek Yerler: Şevket Sabancı Parkı
Bodrum Gezilecek Yerler: Şevket Sabancı Parkı

Şevket Sabancı Parkı

Eğer yeşillik seviyorsanız Şevket Sabancı Parkı size göre olabilir. Şevket Sabancı Parkı, Bodrum gezilecek yerler arasında muhteşem görüntüye sahip parklardandır. Doğasının yanı sıra sahili ile birleşen bu parkta güzel vakit geçirebilmek mümkündür.

Bu parkta gündüz ve geceleri güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca aileniz ya da arkadaşlarınız ile derin sohbetler edebileceğiniz alanlara sahiptir. Parkın içerisinde kafe ve yürüyüş alanları vardır. Bu alanlarda yürümekten oldukça keyif alabilirsiniz.

Şevket Sabancı Parkında, Mavi Park Restoranı bulunmaktadır ve burada lezzetli yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz. Restoranda öne çıkan lezzetler genel olarak kahvaltılardır. Ancak gün batımına karşı kurulan meze sofraları ve et çeşitleri ile oldukça iyi vakit geçirilebilir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Türkiye’de bulunan tek sualtı müzesi Muğla’nın Bodrum ilçesindedir. Sualtı müzesinde Bodrum da yapılan kazı çalışmalarından çıkarılan parçalar ve kazı araştırmalarından elde edilenler sergilenmektedir. Farklı tabiatı ve ilgi çekici görüntüsü sebebi ile Bodrum gezilecek yerler listenize eklenebilecek alanlardan olabilir.

Müzede sergilenen en önemli parçalardan birisi batık gemi kalıntısıdır. Bu gemi kalıntısının 1025 yılında battığı bilinmekte ve dünyanın en eski gemi kalıntısı olarak kayıtlarda geçmektedir. Bunun dışında müze içerisinde birçok sergi bulunmaktadır. Her sergi farklı salonlarda yapılmakta ve her birisi farklı içeriğe sahiptir. Bütün bu sergilere baktığınızda tarihten parçalar bulabilmeniz mümkündür. Bodrum’a çıkacağınız yolculuk öncesinde Bodrum gezilecek yerler planınıza bu müzeyi dahil edebilirsiniz.

Bodrum Dibeklihan Köyü
Bodrum Dibeklihan Köyü

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Yolcuların konuklamaları için hizmete açılan Dibeklihan Kültür Ve Sanat Köyü çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Konser, resim, fotoğraf, çini ve sanat atölyeleri gibi birçok faaliyet bu köyde yürütülmektedir. Kültürel aktiviteleri seven kişilerin uğrak yeri olan Dibeklihan Köyü sadece bunlarla sınırlı değildir.

Bodrum gezilecek yerler arasında belki de en fazla aktivitenin olduğu yerlerdendir. Bu köyde gezilecek çok fazla yer vardır.  Bunlara değinecek olursak özellikle sanat atölyeleri, restoranlar, kafeteryalar ve benzeri birçok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Düğün ve nişan gibi organizasyonlar içinde sıklıkla kullanılan Dibeklihan Köyü, bu tür etkinliklerin odak noktası haline gelmiştir. Ferah bir mekanda gezmek isteyenlerin gitmesi gereken yerlerden birisidir.

Zeki Müren Müzesi
Zeki Müren Müzesi

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren’in son günlerini geçirdiği Bodrum’daki evi müzeye dönüştürülmüştür. Bu müzenin içerisinde Zeki Müren’e ait birçok görsel bulunabilmektedir. Bunlardan bazıları sahne gösterileri, kıyafetleri ve müzik hayatına dair pek çok şeyi kapsamaktadır.

Yerli ve yabancı birçok kişinin ilgi gösterdiği bu müze iki kattan oluşmaktadır. Müzenin içerisi Zeki Müren’in yaşadığı dönemdeki hali değiştirilmeden restore edilmiştir.

Müzenin ön tarafında bulunan bahçede Zeki Müren’e ait araba ve heykeli bulunmaktadır. Müzenin üst katında ise sahnede giydiği kıyafetler, ödülleri ve kişisel eşyaları sergilenmektedir. Zeki Müren’i daha yakından tanımak için bu müze turunu Bodrum gezilecek yerler listesine ekleyerek seyahat edebilirsiniz.

Bodrum Akvaryum Koyu
Bodrum Akvaryum Koyu

Bodrum Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyun’daki denizin rengi çok açık olduğundan dolayı yöre halkı burayı akvaryuma benzetmiştir. Akvaryum adı bu şekilde ortaya çıkmıştır. Denizde mavi renginin tonlarının her çeşidini görebilmek mümkündür. Burada yatları ile tatil yapan birçok insan vardır.

Balıkçılıkla ilgilenen kişilerdenseniz Bodrum gezilecek yerler noktasında ön plana çıkan yerlerden olabilir. Akvaryum Koyun’da pek çok balık çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri kalamar balığıdır denilebilir.

Denizin oluşturduğu güzel manzarayı yakından görebilmek için çakıl taşları ve patikalardan oluşan yollardan geçebilirsiniz. Denize ulaşabilmek için oldukça fazla yol ayrımı karşınıza çıkabilir. Bu yollar ikiye ayrılır ancak denize ulaşabilmek çok da zor değildir. Eğer denize çıkan yollarda yürümeyi seviyorsanız Akvaryum Koyu Bodrum gezilecek yerler içerisinde tercih edebileceğiniz alanlardandır.

Bodrum Karaada
Bodrum Karaada

Karaada

Karaada, Bodrum’da bulunan en büyük ada olma özelliğine sahip bir yerdir. Bu bölgede yat turları olmaktadır ve turistlerin en çok ziyaret ettiği adalar arasındadır. Günübirlik gezi turları burada düzenlenmektedir. Ayrıca dalış yapmayı sevenlerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Karaada’nın çevresi yeşilliklerle doludur ve isminin tam tersidir denilebilir.

Bodrum gezilecek yerler arasında doğanın ve deniz manzarasının en çok hissedildiği yer olduğu kuşkusuz bir gerçektir. Adanın içerisinde koy ve plajlar vardır ve en büyük plajı ise poyraz limanıdır. Karaada bölgesinde teknelerin durduğu yerde mağara bulunmaktadır. Bu mağara içinde cilde iyi gelen şifalı sular bulunmaktadır. Bodrum gezilecek yerler listenizde bulunan Karaada’ya gitmek isterseniz yat ve tekne kiralamalısınız. Tekne tur firmaları ile anlaştığınızda Karaada’ya rahat bir şekilde gidebilmeniz mümkün olacaktır. Böylelikle Bodrum gezilecek yerler listesini tamamlamış olduk

Bordum Gezilecek Yerler Listesi yazımızı beğendiyseniz Adana’da Gezilecek Yerler Listesi yazımız da ilginizi çekebilir.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu