Finans

Boğa Piyasası Nedir ve Ne Kadar Sürer?

Boğa piyasası, fiyatların belirli bir süre boyunca iyimser olarak yükseldiği bir ortama verilen isimdir. Yani bu piyasa boyunca hisse senedi fiyatları yukarı yönlü olma eğilimindedir. Bu tarz piyasada genelde oldukça fazla sayıda yatırımcı para kazanmaktadır ve doğal olarak böyle bir ortamda yatırımcılar yüksek oranda kar eder. Hatta piyasada işlem yapmayı bilmeyen bir insanın bile kazara kar etme ihtimali vardır çünkü bu ortamda en kötü hisselere bile para akar. Boğa piyasası alım yapmak için ideal bir piyasa zamanıdır.

Boğa Piyasasını Etkileyen Faktörler

Boğa piyasasının ne kadar süreceği, ürünlere ve ortama göre çeşitlilik ve farklılık gösterir. Haftalık olarak, aylık ve hatta yıllık zaman dilimlerinde dahi piyasaya girmiş olabilir. Bu ciddi oranda bir farklılık göstermektedir. Talep olduğu sürece boğa piyasası sürmeye devam edecektir.

Boğa Piyasası Ne Zaman Durur?

Boğa piyasası genel olarak şirketlerin hak ettikleri değere ulaştıkları zaman dururlar. Ancak bazen piyasada fazla para olmasından mütevellit, şirketler olması gerekenden çok daha fazla değerlenebilirler. Bu gibi durumlarda borsadaki şirketlerin değeri devamlı olarak artma eğilimindedir, ancak en ufak bir işarette fiyatlar aniden yarı yarıya düşebilir ve yatırımcılar zarar edebilirler.

Örneğin Tesla, bir yıllık karının 100 katı değerindedir. Yani bugün Tesla’yı satın alsanız, kara geçmeniz 100 yıl sürecek. Bu durumda bile bu hisse değerlenmeye devam ediyor çünkü piyasada inanılmaz miktarda para var. Bu para borsaya girerek hisse enflasyonu yaratıyor. Ancak çok da uzun olmayan bir zaman dilimi içerisinde piyasa patlayacak ve pek çok hisse düşüşe geçecektir.

Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar?

Ülkede olumlu veri ve haberlerin ardından başlar. Artan istihdam, güçlenen ekonomi ve yükselen ivme sayesinde boğa piyasası sürekli olarak yükselerek ülkedeki ekonomik değeri artırabilir ve hisse senetlerini değerleyebilir. Boğa piyasasının ismi, boğaların saldırdıkları anda yukarı doğru hareket etmelerinden gelir. Yani boğa piyasası yüksek kazanç anlamına gelir.

Boğa piyasasının başlangıcı birçok ekonomik faktöre bağlıdır. Bu aşamaları anlamak bu anlamda çok önemlidir.  İlk etap toplama aşaması olarak adlandırılmaktadır. Bu etapta yeteri kadar değerlenmeyen hisseler zararına satış yapar ve doğal olarak senet fiyatlarında düşüş görülür. Bu düşüşü takiben aslına kar eden ve daha yüksek değerlenmesi gereken hisse senedinin toplanma aşamasıdır.

Bu evrede hisse senetleri tek tek  varlıklı insanlar tarafından alınmaya başlar ve hisse senetlerinde fiyat yukarı doğru gitmeye başlar. Bu ivme küçük yatırımcıları hisseye çeker ve alım cesareti verir. Senedin daha da yukarı gideceğini düşünen küçük yatırımcılar, senetten satın almak için sürekli alım emri verir. Belirli bir süre sonra, doygunluk adı verilen dönem gerçekleşir. Bu dönem, artık yatırımcıların senet almaya doyduğu ve yeniden senet almayacağı dönemdir. Özellikle varlıklı yatırımcılar bu dönemde satış yapmaya başlar ve hisse senedi fiyatları düşmeye başlar. Bu düşüşler oldukça hızlı gerçekleşebilir ve yatırımcılar ciddi zararlar yapabilir.

Boğa Piyasası Para Kazandırır mı?

Kesinlikle boğa piyasasından para kazanabilirsiniz. Fakat bu piyasada kazanacağınız parayı kesinlikle manipülasyon dönemlerine denk getirmeyin. Manipülasyon dönemi çoğunlukla yukarıda anlattığımız şekilde varlıklı insanların, fiyatları kendilerinin belirlemesiyle kar etmesidir.

Boğa Piyasasında Manipülasyon

Boğa piyasasında manipülasyon çok sık yapılan bir şeydir. Yukarıda anlattığımız gibi pek çok varlıklı insan hisseyi manipüle ederler. Bu manipülasyon sonucunda hisse senedi fiyatları kendi lehlerine olur ve kar ederler. Manipülasyon işlemi şu şekilde gerçekleşir.

  1. Büyük yatırımcılar düşüşte olan bir senet bulurlar ve ardından o senedi almaya başlarlar.
  2. Şirketin değerinin düşük olması çok önemlidir ya da halka açık payının az olması gerekiyor aksi takdirde manipüle etmek zorlaşır.
  3. İlk olarak şu an satışta olan hisseleri alırlar, daha sonra hisse kalmadığı için fiyatları yükselterek alım talebi gönderirler.
  4. Fiyat yavaş yavaş yükselmeye başladığında hisse senedinin reklamını yaparlar her yerde.
  5. Bütün küçük yatırımcılar hisseye toplanır ve senedin değerini artırmaya devam ederler.
  6. Büyük yatırımcılar hisse belirli bir fiyata ulaştıktan sonra satmaya başlarlar.
  7. Hissedeki etkileri çok yüksek olduğu için kısa sürede küçük yatırımcılar zarar eder.

Boğa Piyasası Nedir ve Ne Kadar Sürer? yazımız ilginizi çektiyse Binance Hesabına Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu