Seyahat

Bolu Gezilecek Yerler Listesi | Her Mevsim Ayrı Güzel

Bolu gezilecek yerler listesini hazırlarken, her mevsim mutlaka görülmesi gereken yerleri sıralamaya çalıştık. Abant gölü, Yedigöller gibi pek çok doğa harikasının bulunduğu Bolu’da adeta cennetten bir köşe gibi.

Ülkemizin Batı Karadeniz bölgesinde bulunan bir şehir olan Bolu gezilecek yerler açısından son derece zengin bir ilimiz olmaktadır. İstanbul ve Ankara yol güzergahında bulunması nedeniyle de oldukça mühim bir konuma sahiptir. Yaklaşık 310 bin nüfusa sahip olan Bolu ilinin 8 adet ilçesi bulunmaktadır.

Barındırdığı sayısız ormanları, yaylaları, milli parkları ve eşsiz tabiatı ile adeta ülkemizin oksijen kaynağı olan Bolu, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisi olmakla birlikte gezip görülecek pek çok yere sahiptir. Ancak Bolu gezilecek yerler deyine aklımıza Bolu ile ikonlaşmış ve herkes tarafından bilinen Yedigöller Milli Parkı başta olmak üzere, kış sezonunun vazgeçilmez aktivite noktası Kartalkaya Kayak Merkezi, dinlendirici ve huzur veren etkisiyle Abant Gölü Milli Parkı gelir. Ancak Bolu’da gezip görülecek yerler sadece bunlarla sınırlı değildir. Çünkü son derece zengin ve geniş bir tarihe sahip olan bu şehrimizde bilinen yerler kadar bilinmeyen ve keşfedilmeyi bekleyen yerler muhakkak vardır.

Bolu Gezilecek Yerler Listesi

Muhteşem doğası, nefis yemekleri ve yapılacak birçok aktivitesi ile Bolu gezilecek yerler ve yapılacak ekinlikler listesi bir hayli kalabalık olacaktır. Bu tarihi kentimizin geçmişi de son derece zengin olmakla birlikte birçok medeniyete şahitlik etmiş, adına özel paralar basılmış, farklı dinler ve ırkların izlerini günümüze kadar taşımıştır. Peki, bu güzide şehrimizde ne yapılır? Gezilecek yerleri neresidir? Gibi sorularınız varsa huzur dolu manzaralar ile iç içe olmanızı sağlayacak yerleri hep birlikte tanıyalım ve inceleyelim.

Abant Gölü Tabiat Parkı

Bolu Gezilecek Yerler: Abant Gölü Tabiat Parkı
Bolu Gezilecek Yerler: Abant Gölü Tabiat Parkı

Yılın her mevsiminde, her ayında büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Abant Gölü adını aldığı Abant Dağları üzerine oluşmuş tabii bir göldür. Burası hem günübirlik ziyaret olarak hem de konaklamak amacıyla çok sayıda insanı kendine çeken popüler bir noktadır. Bolu gezilecek yerler denilince akla gelen ilk yer şüphesiz Abant Gölüdür. Doğa ile buluşmak isteyen pek çok insan tarafından tercih edilir. Özellikle çevre illerden de gelenler çok olduğundan hafta sonları son derece kalabalıktır. Ayrıca Abant Gölüne girişte cüzi bir ücret gereklidir.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu Gezilecek Yerler: Yedigöller Milli Parkı
Bolu Gezilecek Yerler: Yedigöller Milli Parkı

Doğal güzelliği açısından Bolu gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alan Yedigöller Milli Parkı karaçam ve meşe ormanları arasında bulunan ve kamp yapmaya uygun olan bu muhteşem göl ayrıca ülkemizin en güzel doğa manzaralarından birine sahiptir. Yedigöller’e adını veren göller Büyükgöl, Küçükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl ve İncegöl de Milli Parkın içerisinde bulunmaktadır. Yedigöllerin manzarasını ve doğanın muhteşemliğini aynı anda görmek için Kapankaya Seyir Terası’na çıkılabilir. Ayrıca konaklamak isteyenler için Milli Park içerisinde bungalov evler ve çeşitli konaklama yerleri ile piknik ve kamp alanları da bulunmaktadır. Burası da yılın her mevsimi tercih edilen ve çok fazla insan çeken bir yerdir.

Gölcük Tabiat Parkı

Bolu Gezilecek Yerler: Gölcük Tabiat Parkı
Bolu Gezilecek Yerler: Gölcük Tabiat Parkı

Şüphesiz Bolu gezilecek yerler hakkında araştırma yapan kişiler için görülmesi gereken yerlerden birisi de Gölcük Tabiat Parkıdır. Doğal görünümü, etrafının köknar ve çam ağaçları ile sarılmış olan bu muhteşem gölün manzarası her mevsim görülmeye değer. Şehir yaşantısından ve gürültüsünden uzaklaşmayı düşünen, kendini doğanın huzurlu kollarına atmak isteyen insanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Konaklamak isteyen ziyaretçiler için Orman Bakanlığına bağlı misafirhane bulunmaktadır. Ayrıca gölün etrafında restoran ve kafeterya da bulunmaktadır. Ayrıca şehir dışından gelecekler için bilinmesi gereken önemli bir detay da ilin en önemli turistik mekanlardan birisi olan bu gölü, çevresine araçla girişe müsaade edilmemektedir.

Sülüklü Göl

Bolu Gezilecek Yerler: Sülüklü Göl
Bolu Gezilecek Yerler: Sülüklü Göl

Şehrin Mudurnu ilçesinde bulunan Sülüklü Göl, Bolu gezilecek yerler listesinde bulunan bir başka değerli doğal alanlarından birisidir. Bu göl adını içinde yaşayan sülüklerden almaktadır. Buraya ulaşım sıkıntısı yoktur. İsterseniz tur ile isterseniz şahsi araçlarınız ile rahatlıkla gelebilirsiniz. Geçmişte yaşanan şiddetli heyelan sonucu oluşan bu gölde dikkatli bakıldığında hala ağaç kalıntıları görülebilir. Sülüklü Göl çevresinde konaklamak isteyenler için tek seçenek kamp olarak görünüyor. Çünkü bölgenin doğallığının bozulmaması için herhangi bir yapı ve inşaya izin verilmiyor. Bu sebeple de herhangi bir konaklama tesisi mevcut değil. Kamp imkanı sağlandığı için ülkenin birçok yerinden kampçılar bölgeye geliyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi

Aslında Bolu gezilecek yerler araştırması yapıp da ülkenin en önemli kayak merkezinden birini bu listeye koymamak olmaz. Kartalkaya Kayak Merkezi şehrin güneydoğusunda bulunan Köroğlu Dağlarının en tepesinde bulunmaktadır. Bu kayak merkezinde şahit olduğunuz manzara karşısında oldukça keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü kayak pistleri ile ormanlık alan iç içe olduğundan ağaçların arasında kayak yapma imkanına sahip olacaksınız. Ülkemizdeki kaliteli 5 kayak merkezlerinden birisi olan Kartalkaya Kayak Merkezinde ziyaretçiler daha çok Aralık, Ocak ve Şubat aylarını tercih ediyorlar. Kar kalınlığının ortalama 3 metre olduğu bölgede toplamda on üç çeşit de kayak pisti bulunuyor. Bölgede konaklama imkanları da son derece geniş. Çünkü toplamda 2000 kişilik konaklama tesisleri ile Kartalkaya Kayak Merkezi ve çevresinde ziyaretçilere hizmet veriyor.

Ülkemizin en değerli şehirlerinden birisi olan Bolu ilinde her mevsim gelinip görülecek çok sayıda yer mevcuttur. Bolu gezilecek yerler öyle kolayca saymakla bitmez. Tarihi milattan önce 1200’lü yıllara dayanan bu medeniyet şehrimiz Hititleri, Persleri, Büyük İskenderi ve Osmanlı Devletini ağırlayarak yıllar içinde kendine özgü doğası, gelenek ve görenekleri ile bürünmüş olduğu farklı kimliklerinden eserleri günümüze kadar taşımıştır. Barındırdığı medeniyetlerin çeşitliliği kadar ağaç türü ve orman çeşitliliği de meşhurdur. Çam, köknar, meşe, gürgen, karaağaç, kayın, ıhlamur gibi sayısız ağaç ile pek çok kuş türünü de barındırmaktadır.

Bolu Gezilecek Yerler Listesi yazımızı beğendiyseniz Burgazada Gezilecek Yerler | Ne Yenir, Ne İçilir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu