Finans

Borsa Kitapları ve Filmleri

Borsa kitapları ve filmleri yazımızda sizlere en çok okunan ve izlenen eserleri paylaşmak istiyoruz. Burada amaçladığımız kitaplardan ve filmlerden borsanın ne olduğuna, nasıl işlem yapıldığına, ne kadar kazançlı ancak bir o kadar da tehlikeli olduğuna dikkat çekmeği planladık.

Borsa ile alakalı birçok kitap ve film var. Bu filmlerin ve kitapların önemli bir kısmı kendinizi geliştirmenize yüksek oranda aracılık ediyor. Bu filmler çoğunlukla öğretici nitelikte. Eğer kendinizi geliştirirseniz gerçek anlamda yüksek eğitim alabilir ve kitaplarla kendinizi geliştirebilirsiniz. İşte karşınızda kendinizi geliştirebileceğiniz borsa kitapları ve filmleri.

Borsa Filmleri

Filmler, kitaplara göre daha kısa ve görsel olduğu için daha çok akılda kalıcı bir yöntemdir. Ancak filmlerde de süre kısıtlaması olduğundan bazı yerlere ya hiç değinilmemiş ya da filmlerden çıkarılmış olabilir. Her ne kadar dezavantajları olsa da borsa filmleri izlemek sizlere ileride avantaj sağlayacağından emin olabilirsiniz. İşte izlemenizi tavsiye edeceğimiz bazı borsa filmleri;

Büyük Kumar (Rouge Trader)

1999 yılında yapılan bu film, bir bankada çalışan Nick Leason’un hayatını anlatıyor. Nick, bir bankada sıradan bir çalışan olarak çalışıyor ancak çok hırslı olduğu için kariyerinde ilerlemek istiyor ve Singapur’da bir şirkete broker olarak atanıyor. Leeson Singapur’daki şirkette viop işlemleri yapması gerekiyordu. İşlemleri yaparken Leeson yasadışı hareket ettiği ve çok fazla kayba uğradı. Uğradığı kayıpları şirket hesabına sakladı ve kayıpları inanılmaz derecede büyüyerek onu felakete sürükledi.

Borsa ( Wall Street)

Wall Street New York’ta Amerika’nın önde gelen borsa şirketlerinin toplandığı bir sokaktır.  1987 yapımı bu film, açgözlü ve hırslı insanların borsadaki işlemleri ve yaptığı şeylerin arka planını gösteriyor. IMDB puanı yüksek olan bu film, Gekko’nun yaptığı aç gözlü işlemleri anlatıyor.

The Wolf of Wall Street

Wall Street’in kurdu olarak çevrilebilecek bu film, 2013 yılında yapıldı. Filmde Jordan Belfort adında bir borsacının başından geçenler anlatılıyor. Belfort’u Dicaprio adlı oyuncu canlandırmaktadır. Jordan Belfort işsiz kalmıştır ve bir iş aramaktadır. Kendine bir iş bulur fakat çalıştığı yer onun için çok küçük bir yerdir. Çalıştığı yerde kalburüstü diyebileceğimiz kimsenin satın almayacağı hisse senetlerini yanlış fiyatlarla satar. Örneğin hisse senedi 5,00 usd iken, fiyatına 10 usd diyerek iki katı para alır. Sonra hisse senedini satmak istediklerinde ise, kayıp yaşadığını söyler. Tüm bu durumlar sonucunda o ufak yerde bile ayda 72,000 dolar kazanmıştır. Aynı işlemleri Wall Street şirketlerinde de yapar ve milyonlarca dolar kazanmaya devam eder. Bu kazançlarını kumar, seks ve uyuşturucuda harcayarak tüm serveti mahveder.

Kapitalizm Bir Aşk Hikayesi

Bu film 2009’de çekilmiştir ve belgesel tarzı bir filmdir. Oldukça tartışmalı bir tarza sahip olan Micheal Moore, bu tarzını Wall Street’e de taşımıştır ve çalışmasında sadece ekonomi-siyaset alanında değil, birçok sıradan insanla da röportaj yapar. Filmde kapitalizm ve diğer bir çok konuya değinildiğini görebilirsiniz.

Borsa Kitapları

Borsa kitapları bu sektörde sizlere yol gösterici olabilecek en önemli materyallerden biridir. Özellikle borsaya yeni giren biriyseniz bol bol konu ile alakalı kitap okumanızı öneriyoruz. Kendinizi geliştirebileceğinizi düşündüğümüz borsa kitapları şu şekilde;

Borsada Tek Başına

Bu kitap, borsadaki şirketleri nasıl tek başınıza araştırabileceğinizi gösteriyor. Borsadaki jargon, rakamlar, dönüm noktaları ve benzeri birçok konuda net ve detaylı bilgi sahibi olmanız sağlanıyor. Bu kitap bir çok kişinin hayatını değiştirdi ve umarım sizin hayatınıza da az da olsa dokunacaktır.

Borsayı Yenmek

Bu kitabın yazarı hisse senedi seçimi konusunda olağanüstü bilgiler veriyor. Hisse senedi seçmenin bir sanat olduğuna inanıyor ve doğru hisseyi seçebilmenin hayatınızı inanılmaz derecede değiştirebilecek kadar önemli olduğunu söylüyor. Mutlaka okumanız gereken harika bir kitap.

Borsa 101

Borsa ile ilgili okumanız gereken harika kitaplardan biri. Bu kitap adı üstünde borsaya giriş ve borsada nasıl yatırım yapılabileceği gibi konularda temel düzeyde bilgi aktarıyor. Bu kitabı okumak size uzmanlık kazandırmasa da çoğunlukla ileri seviye bilgi sahibi olmanızı sağlayacak şeylerin adımını atmanızı sağlar. Borsa 101 kitabını mutlaka okumalı ve bilgi edinmelisiniz. Bu size çoğunlukla çok sağlam bir adım attıracak ve çok sağlam bilgi edindirecek.

Yukarıda tavsiyesini verdiğimiz kitap ve filmleri mutlaka izlemenizi ve okumanızı öneririz. Yüksek oranda eğitim almanızı sağlayacak bu kitap ve filmler bilginin yanı sıra bakış açısı da kazandıracak sizlere.

Borsa Kitapları ve Filmleri yazımızı okuduysanız Netflix Hisse Senedi Nereden Alınır? Fiyatı Ne Kadar? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu