Finans

Borsa Nasıl Öğrenilir? Borsa Öğrenmek İstiyorum Diyenler Ne Yapmalı?

Borsa nasıl öğrenilir, borsa öğrenmek isteyenler neler yapmalı ve borsa hesabı nasıl açılır sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Bu sayede kazanmaya veya kaybetmeye başlamadan önce daha doğru işlemler yapmayı hedefleyebilrisiniz.

Borsa, finansal enstrümanların alınıp satıldığı bir pazardır. Hisse senedi borsası ise, hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerdir. Hisse senetleri, şirketlerin yatırımcılara pay sahibi olmaları için verdikleri kıymetli senetlerdir, bu senetler şirketin belirli bir yüzdesini temsil eder. Örneğin piyasa değeri 1 milyar TL olan bir şirketin 1 milyar adet hissesi var ise, her bir hisse 1 TL olur ve bir hisse sahibi olmak şirketin milyarda 1 payına sahip olmak demektir. Her bir hisseye ayrıca pay ya da lot denmektedir.

Borsa Nasıl Öğrenilir? Borsaya Nasıl Başlamalıyım?

Öncelikle bir aracı kurumda hesap açmak gerekir. Bir aracı kurumda hesabınız yoksa, borsada al-sat işlemlerini gerçekleştirmeniz pek mümkün değil. Aracı kurumda hesabınızı açtıktan sonra ikinci etapta vadesiz TL hesabı açtırıp para yüklemeniz ve daha sonra yüklediğiniz parayı borsa hesabınıza virman ile transfer etmeniz gerekmektedir.

Az Para ile İşlem Yapın

Diyelim ki, 20 bin lira ile işlem yapmayı planlıyorsunuz. İlk etapta sadece 2 bin TL ile işlem yapın. Bu size büyük kolaylık sağlar. Çünkü kaybetseniz dahi, büyük kaybetmeyecek hem de borsayı öğreneceksiniz.

Düzenli İşlem Yapın

Borsada düzenli işlem yapmak yeni başlayan biri için çok önemli. Piyasadaki olaylara ne kadar çok tanık olursanız o kadar iyi olur. Örneğin aniden borsa düşer ve siz ne olduğunu anlamaya çalışırken bakmışsınız ki faiz artırımı olmuş. Sonuç olarak bu haber, borsanın düşmesine neden olmuş. Sizde bu ikisi arasında bir bağ kurmaya çalışırsınız.

Faiz yükseldiğinde, insanlar risksiz ve güvenli olan yatırımı tercih eder ve borsadan ayrılırlar. Bu da borsadaki hisse senetlerinin fiyatlarının düşmesine neden olur. Borsanın yeniden cazibe merkezi haline gelebilmesi için, faizlerin düşmesi elzemdir. Bu gibi bağlantıları ve kuramları zamanla öğreneceksiniz. Sabırsız olmayın ve az parayla düzenli işlem yapın.

Yabancı Borsaları da Deneyin

SP 500 ve Nasdaq gibi Amerikan borsalarına da girebilirsiniz. Genelde minimum 1000 usd yatırım gerekmektedir. Böyle bir paranız varsa, yatırımlarınızı bu borsada da değerlendirebilirsiniz. Amerikan borsaları genelde uzun vadede çok daha net getiriler sunmaktadır, bu nedenle Amerikan borsalarında yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca abd ekonomisi devamlı büyüdüğü için, borsada sürekli olarak yükseliyor. SP 500’ün yıllık ortalama yükselişi %8’dir. Yani 100.000 dolar yatırıma karşılık ilk yıl 8.000 dolar, sonraki yıl 8.080 dolar kazanırsınız. Bileşik etki ile getirileriniz katlanarak büyür.

Amerikan borsalarında hem TL hem de usd bazlı gelir elde edersiniz, bu sizi kısa sürede ciddi servet sahibi yapabilir. Bu nedenle yabancı borsaları mutlaka ama mutlaka denemeniz gerekmektedir. Dow Jones gibi sanayi endüstrilerine ait endeksler de var, bunları da deneyebilirsiniz. Eğer beş yıl gibi bir kalış süresi seçerseniz bu durumda ortalama %45 getiri elde edebilirsiniz usd bazında.

Temettü Ödeyen Şirketlere de Bakın

Temettü ödeyen şirketler de getiri bakımından muazzamdır. Bu şirketler yıl içerisinde yaptıkları kardan yatırımcılara pay vermektedir. Pay oranı değişse de genelde %4-25 arasındadır. Yüksek temettü ödeyen şirketler yatırım yapmadığı için genelde hisseleri enflasyondan daha fazla yükselmez. Ancak tabi ki yatırım alırsa bu şirketin daha da fazla büyüyeceği anlamına gelecektir.

Temettü ödemesi, özellikle emeklilik planı varsa muazzam işe yarar. Zira insanlar emekli olmak için sosyal sigortalar kurumuna güvenmemektedirler, borsadan elde edilen gelirle emekli olmak çok daha mantıklı olmaktadır. Bu sebeple insanlar temettü ödeyen şirketleri alıyor ve buradan elde ettikleri gelirle emekli oluyor.

Borsa Nasıl Öğrenilir? Borsa Öğrenmek İstiyorum Diyenler Ne Yapmalı? yazımızı beğendiyseniz Stop Loss Nedir? Faydaları Nelerdir? Stop Loss Ne Demek? yazımızı da okumanız avantajınıza olacaktır.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu