Finans

Borsada En Az Komisyon Alan Aracı Kurumlar

Borsada en az komisyon alan aracı kurumlar nelerdir? Borsada al-sat işlemlerini yapabilmeniz için bir aracı kuruma ihtiyacınız vardır ve bu aracı kurumlar ücretsiz olarak işlem yaptırmamaktadır. Yaptığınız her işlem için belirli oranda komisyon ödemektesiniz. Bu komisyon oranları on binde 1 ile on binde 30 arasında değişebilir. İşlem yaptığınız borsanın yurtdışında olması halinde onbinde 500’e kadar komisyon ödemek mümkündür. Ayrıca bahsi geçen komisyonlar, tek bir işlem için alınan komisyonlar olup, alış ve satış için bu komisyonun iki katı ödenmektedir.

Eğer iyi bir aracı kurum ile çalışmıyorsanız yüksek ihtimalle fazla komisyon ödersiniz. Eğer yüksek bir portföyünüz varsa mutlaka düşük komisyon ödemelisiniz çünkü pek çok müşteri böyle yapar. Eğer yüksek portföyünüz varsa, aracı kurum ile komisyon konusunda pazarlık edebilme imkânınız olur. Peki en düşük komisyon alan aracı kurumlar hangisidir? Hangi kurumlar komisyon konusunda uygun imkanlar sunuyor?

Borsadaki Aracı Kurumlar

Garanti Bankası

Garanti Bankası özellikle yeni başlayan müşteriler için nispeten uygun bir komisyon oranı sunuyor. Onbinde 17,50 komisyon oranı ile borsaya yeni başlamak isteyenler için inanılmaz bir komisyon oranı diyebiliriz. Buna göre 10 bin TL ile bir defa hisse alıp satarsanız toplamda 35 TL komisyon ödersiniz.

İş Bankası

Onbinde 18 komisyon oranı olan İş bankası, yıllarca düşük komisyon verme prensibinden vazgeçmedi. Büyük yatırımcılar için özel teklifleri de var. Eğer büyük yatırımcıysanız daha düşük komisyon ödeyebilirsiniz. Hatta on binde 18 olan orandan daha az komisyon ödemeniz için çok da büyük portföye gerek yok, 100-200 bin TL’lik portföyünüzle bile bunu başarabilirsiniz.

Denizbank

Onbinde 15 komisyon alan Denizbank, birçok tüketicinin asla vazgeçmek istemeyeceği türden bir banka ve aynı zamanda aracı kurum. On binde 15 gayet makul bir komisyon oranıdır.

Akbank

Onbinde 16 komisyon oranıyla işlem yapmak için uygun bir banka olan Akbank, sizlere uygun bir yatırım fırsatı veriyor.

Yapı Kredi Bankası

Onbinde 16 listesine bir yenisi daha eklendi. Yapı Kredi bankası da bu konuda oldukça büyük bir önem arz ediyor. Yatırım yapması oldukça kolay, ayrıca bankada hesabınız varsa, borsa hesabı açmanız inanılmaz derecede kısa sürüyor.

Halkbank

Onbinde 17 komisyon oranı ile Halkbank’ta nispeten iyi bir aracı kurum diyebiliriz. Bu nedenle eğer küçük yatırımcıysanız sizin için uygun bir yatırım mecrası olabilir. Ayrıca büyük yatırımcılar için de son derece makul bir yatırım ortamı sunmaktadır.

Aracı Kurum Komisyon Oranları Neden Bu Kadar Fazla?

Aslında eskiden aracı kurum komisyon oranları çok daha yüksekti. Onbinde 30-40 gibi oranlar bile görebiliyordunuz. Ancak aracılık sektörüne her geçen gün giren yeni bir kurum sayesinde fiyatlar düştü ve doğal olarak aracı kurumlar rekabet edebilmek için komisyon oranlarını düşürmek zorunda kaldılar.

Borsada En Az Komisyon Alan Aracı Kurumlar

A1 Capital

A1 Capital, sadece hisse senedi ve diğer borsalarda işlem yapmanıza olanak sağlamak için kurulmuş aracı kurumlardan biridir. SPK belgeli olan bu kurum yalnızca on binde 10 oranında komisyon almaktadır. Buna göre 10 bin liralık bir senet alım-satımında sadece 20 TL ödersiniz.

Gedik Yatırım

Özel bir şirket olan Gedik Yatırım, kişiye özel komisyon oranı uyguladığından dolayı listeyi kaldırmıştır. Komisyon oranları ile alakalı herhangi bir bilgi sayfasında bulunmamaktadır. Eğer yatırım yapmak ve komisyon oranları hakkında bilgi almak istiyorsanız, web sayfası üzerinden site ile iletişime geçebilir ve portföy/hacim büyüklüğünüze göre komisyon talep edebilirsiniz.

Osmanlı Yatırım

Borsada en az komisyon alan aracı kurumlar listemizde Osmanlı Yatırım da var. Osmanlı Yatırım firması on binde 5 komisyon alıyor. Oldukça başarılı olan bu firma, komisyonlar konusunda da iddialıdır. Ayrıca on binde 5’lik oran yalnızca tabela komisyon oranıdır. Büyük portföyler için çok daha ufak komisyonlar alabilmektedir.

Tacirler Yatırım

Onbinde 4 komisyon alan Tacirler Yatırım, en çok tercih edilen aracı kurumlardan biri haline gelmiştir. Eğer Tacirler Yatırım ile çalışmayı tercih ederseniz, yüksek olasılıkla oldukça düşük oranlardan komisyon ödeyeceksiniz, bu nedenle Tacirler Yatırım, sizler için büyük bir tercih sebebi olabilir. Tacirler Yatırım ayrıca yüksek portföy sahiplerine on binde 1’e kadar düşebilen komisyonlar uygulayabiliyor.

İnfo Yatırım

İnfo Yatırım, on binde 5 komisyon almaktadır. Özel bir aracı kurum olan İnfo Yatırım, Türkiye’deki aracı kurumlar konusunda son derece başarılı işler yapmaktadır. Eğer yatırım yapmak istiyorsanız İnfo Yatırım’ı tercih edebilirsiniz.

Daha Az Komisyon Ödemek için Ne Yapmalıyım?

Aracı kurumlar piyasasında daha az komisyon ödemek için yapmanız gereken tek şey, hacim miktarınızı artırmaktır, bu da daha fazla işlem yapmak anlamına gelir. Örneğin, 10 bin liranız varsa ve bir ayda 30 defa hisse alıp sattıysanız bu durumda 600 bin TL hacim yapmışsınız demektir ve bu hacim genelde iyi bir miktar olarak bilinir. Muhtemelen küçük yatırımcının ödediği oranın 4’te 1’ini ödersiniz.

Komisyon oranı o kadar önemli bir şeydir ki, hisse senedinde kar etseniz bile zarar yazmanıza neden olabilir. Örneğin, 50 işlem yaptınız ve toplamda karınız %45. Fakat her işlemde %0,2 komisyon ödediniz. Bu durumda 50 işlemde ödeyeceğiniz komisyon toplamda %10 olacaktır ve karınız %45 değil %35 olacaktır. Ya da 50 alış 50 satış toplamda 100 işlem yaptığınızı düşünün, bu durumda %20 ana paranızdan kaybolacaktır. Düşük komisyon zengin olmanızı bile sağlayabilir, bu nedenle dikkat etmek gerekir.

Borsada En Az Komisyon Alan Aracı Kurumlar yazımız ilginizi çektiyse Borsa Nasıl Öğrenilir? Borsa Öğrenmek İstiyorum Diyenler Ne Yapmalı? yazımıza da göz atamanılısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu