Finans

Borsadan Hisse Nasıl Alınır? Hisse Senedi Hesabı Açma

Borsadan hisse nasıl alınır veya direkt hisse senedi nasıl alınır, hisse senedi hesabı nasıl açılır gibi soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Borsa, herhangi bir finansal ürünün alınıp satıldığı yer demektir. Bu finansal ürünler, kripto para, hisse senedi veya emtia olabilir. Birçok finansal enstrüman borsalarda alınıp satılmaktadır. Fakat bizim bu içerikte inceleyeceğimiz konu, hisse senedi borsası olacak. Nasıl hisse senedi alabileceğinizi, aldığınız hisseleri nasıl satabileceğinizi ve bununla ilgili birçok konuyu tartışacağız.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedi almak için ilk olarak bir borsa hesabınızın olması gerekmektedir. Bu hesabı açmak için, herhangi bir aracı kuruma gitmeniz yeterlidir. Örneğin Halkbank, Ziraat Bank ya da AK Yatırım, A1 Capital gibi şirketleri tercih edebilirsiniz. Ardından aşağıdaki adımları izleyin.

 • Gittiğiniz şubede borsa hesabı açacağınızı söyleyin.
 • Eğer şube banka şubesiyse, öncelikle vadesiz TL hesabı açmanız gerekecek.
 • Bu işlemi tamamladıktan sonra rahatlıkla borsa hesabı açabilirsiniz.
 • Borsa hesabınızı açtıktan sonra, vadesiz TL hesabınıza para yüklemeli veya diğer hesabınızdan transfer yapmalısınız aksi takdirde işlem yapamazsınız.
 • Şimdi artık hesabınızda para var, istediğiniz hisse senedini seçip yatırım yapabilirsiniz.

Borsadan Hisse Nasıl Alınır?

Borsada hisse senedi satın alabilmek için, öncelikle hangi hisse senedini alacağınızı iyi bilmeniz gerekiyor. İyice araştırmalı, birçok kaynaktan yatırım önerisi okumalısınız. Eğer yeniyseniz sizlere BIST 30 dışına çıkmamanızı öneririz. BIST 30, borsadaki en büyük 30 şirket demektir, bu şirketler nispeten güvenlidir ve sert iniş çıkışlar yapmazlar. Düzenli ve kademeli olarak yükselme eğilimindedirler.

 • Hisse senetlerinin listelendiği bölüme gelin.
 • Burada al-sat butonu göreceksiniz.
 • İstediğiniz hisseyi seçin.
 • Alış fiyatınızı girin, fiyatlar sürekli yükseldiği için hisseyi aldığınız fiyat emir olarak yansıyabilir.
 • Yani siz 13,57 yazarken hisse 13,58 olmuşsa fiyat 13,57 olana kadar o hisseyi almaz.
 • İstediğiniz miktarda hisseyi hemen alamayabilirsiniz.
 • Örneğin 13,57’den 200 bin TL almak istediniz, 13,57’den o hisseyi satan biri olmak zorunda ve tabi ki 200 bin TL satan.
 • Tek bir kişinin 200 bin liralık satmasına gerek yok, toplam satış tutarı 200 bin olmalı ki alabilesiniz.

Manipülasyona Karşı Korunma

Borsada çok fazla manipülasyon vardır. Özellikle zenginler ciddi oranda manipüle yapmaktadırlar. Önce hisse senedini yavaş yavaş alarak yükseltirler. Sonra her yerde reklamını yaparak hisse senedine yatırımcı çekerler. Sonrasında belirli bir miktar kara doyduklarında hisseyi satarak yavaş yavaş çekilirler ve siz zarar ettiğiniz ile kalırsınız. Hemen çıkarım demeyin, birkaç saniye içerisinde hisse fiyatı yarı yarıya düşebilir.

Büyük Hisselere Yatırım Yapın

Tüpraş, bim, koç holding ve Arçelik gibi hisseler büyük hisselerdir. Bu hisselere yatırım yapmanızı öneririz. Çünkü bu hisseler, genel olarak Türkiye ekonomisini yansıtır ve piyasa değerleri yüksek olduğu için kolay kolay manipüle edilemezler. Bu hisselere yatırım yaparsanız yüksek oranda kar elde edersiniz. Tabi ki bu bir yatırım tavsiyesi değildir, kararlarınızın sonuçlarından yalnızca siz sorumlusunuz.

Temettü Alın

Temettü ödemesi, borsada hisse senetlerine yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken ve sizi zengin dahi edebilecek bir şeydir. Temettü, bir şirketin karından size pay verilmesi sonucu kazandığınız bir şeydir. Örneğin şirketin değeri 100 milyon TL ve bu yıl 1 milyon tl kar açıkladı. Bu durumda ne olur? Şirket %1 temettü verebilir tabi ki daha az da verebilir, ancak maksimum verebileceği oran bu. Buna göre sizde elinizdeki hisselerin değerinin %1’i kadar temettü alırsınız. Yani 100 bin TL’ye karşılık 1 bin TL gibi. Temettü önemli bir yatırım getirisidir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu