Sağlık

Boyun Ağrısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı neden olur sorusu aslında pek çok kişi merak etse de en büyük nedenlerinden biri masabaşında duruş şekliminden kaynaklanmaktadır. Tek sebep bu değil tabi ki, bu yazımızda boyun ağrısı neden olur, nasıl geçer, neler iyi gelir gibi pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Yoğun iş hayatına sahip olan veya aktif bir hayat içerisinde bulunan kişilerin boyun ağrısı problemleri ile sıklıkla başa çıktığı görülmektedir. İlk olarak boyun ağrısı neden olur sourusu ile başlayalım.

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun ağrısı, hafif, orta ve çok şiddetli olabilmektedir. Şiddetli boyun ağrıları, günlük hayatı oldukça olumsuz etkilemektedir. Buna bağlı olarak bahsi geçen sorunu yaşayan kişiler, boyun ağrısı neden olur sorusunun yanıtını aramaktadır.

 • Yaş ilerledikçe ortaya çıkan eklem ve kıkırdak aşınmaları
 • Elektronik cihazlar ile uzun vakit geçirme sonucu kas gerilmeleri
 • Herhangi bir kazaya bağlı olarak meydana gelen yaralanmalar
 • Boyun bölgesinde oluşan sinir sıkışmaları
 • Kanser ve menenjit gibi hastalıklar

Sıralanan bu nedenlerin, boyun ağrısı probleminin ortaya çıkmasına yol açtığı bilinmektedir. Buna ek olarak sıralanan sorunlara belli başlı müdahaleler de yapılabilmektedir.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Gerek tıbbi işlemler gerekse de alternatif tıp yöntemleri sayesinde pek çok sorunun çözüme kavuştuğu bilinmektedir. Söz konusu boyun ağrısı olduğunda, bu problemi hafif atlatanlar alternatif tıp yöntemlerine başvurmaktadır. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi diğer sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkan boyun ağrıları için boyun ağrısı nasıl geçer sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

 • Reçetesiz ilaçlardan yararlanmak
 • Boyun ağrısını hafifletmek için dinlenmek
 • Dik duruş özelliği kazanmak
 • Boyun bölgesine hafif baskılar ile masaj yapmak
 • Boyun ağrısına neden olan durumları hayatınızdan çıkarmak için birtakım değişiklikler yapmak
 • Boyun ağrılarının hafiflemesi için ısı veya buz kompres uygulamak

Sıralanan bu çözüm önerilerini deneyerek boyun bölgesinde meydana gelen ağrılardan kurtulabilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin işe yaramaması halinde en yakın sağlık kuruluşuna giderek sorunun ne olduğunu anlamanız tavsiye edilmektedir. Böylece erken müdahale sayesinde ciddi bir problem yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Boyun Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Boyun ağrısı belirtileri, pek çok koşulda kendisini belli etmektedir. Bahsi geçen bu problemi yaşayan her bireyin hemen hemen karşılaştığı belirtiler, sorunun teşhis edilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak bu konuda daha önce bilgi edinmeyen bireylerin ne gibi belirtiler ortaya çıktığını merak ettiği görülmektedir. Buna bağlı olarak aşağıda belli başlı belirtiler sıralanmıştır.

 • Günlük işleri yaparken yaşanan zorluklar
 • Eşyaları kavrama veya havaya kaldırma gibi eylemlerde zorluk yaşama
 • Tek bir noktada hissedilen keskin ağrılar
 • Boyun ağrısının baş bölgesine yansıması
 • Keskin olmamakla birlikte devamlı meydana gelen genel ağrılar
 • Boyun tutulmaları
 • Uyuşma gibi hissedilen karıncalanma hissi
 • Boyundan kollara doğru hissedilen ve yayılan ağrılar

Bu ve buna benzer belirtilerin sürekli meydana gelmesi ile birlikte boyun ağrısı teşhisi kolaylıkla konulabilmektedir. Boyun ağrısı belirtileri görüldüğü anda bu konunun kesinlikle alanında uzman olan bir hekime danışılması gerektiği önerilmektedir.

Boyun Ağrısının Tedavisi

Yaşanan her sağlık sorunu için belli bir tedavi yöntemi bulunmaktadır. Özellikle tıp alanının her geçen gün gelişmesi ve değişmesi ile birlikte uygulanan yöntemlerin de değiştiği gözlemlenmektedir. Söz konusu boyun ağrıları olduğunda da insanların boyun ağrısının tedavisi var mı sorusunu sıklıkla araştırdığı görülmektedir. 

Boyun ağrıları, pek çok nedenden meydana gelebilmektedir. Bu nedenle öncelikle boyun ağrısının neden yaşandığı bilinmelidir. Daha önce bahsedilen nedenler arasında yer alan ciddi sağlık sorunlarının saptanması ile birlikte net bir tedavi süreci başlayabilir. Ancak duruş bozukluğundan kaynaklı boyun ağrıları oluşuyorsa genellikle egzersiz hareketleri önerilmektedir. Kısacası tedavi yöntemlerini öğrenebilmek için bu konuda uzman olan doktorlar ile iletişime geçmeniz çok daha doğru olacaktır.

Boyun Ağrısı İçin İlaç Kullanılır Mı?

Sağlık sektöründe pek çok ilaç bulunmaktadır. Her bir ilacın farklı bir rahatsızlığın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle insanların boyun ağrısı için de araştırdığı birtakım ilaçlar bulunmaktadır. Boyun ağrısı için ilaç kullanılır mı sorusunun yanıtı evet şeklinde olsa da doktor muayenesinden önce ilaç kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Reçetesiz satılan ilaçlardan yararlanmak mümkün olsa da bazı krem veya ilaçların reçete ile alındığı bilinmektedir. Bu nedenle yaşanan boyun ağrısının şiddetine bağlı olarak bir doktor ile irtibata geçilmelidir. Yapılan test ve muayeneler sonucunda sizin için en iyi tedavi yöntemi belirlenecektir. Böylece tedaviye uygun olan ilaçları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Boyun Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer?

Boyun ağrılarının ilaçsız geçebilmesi için belli başlı alışkanlıkların kazanılması ve aynı zamanda boyun egzersizlerinin eksiksiz bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Boyun ağrısı ilaçsız nasıl geçer sorusunu araştıran bireyler için pek çok yöntem ve içerik sunulmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Duruş bozukluğunun düzeltilmesi gerekmektedir.
 • Bilgisayar ve cep telefonu gibi cihazlardan belli bir süre uzak durulmalıdır.
 • Boş kalındıkça boyun egzersizleri uygulanmalıdır.
 • Boyun bölgesinin olabildiğince ılık tutulması gerekmektedir.

Sıralanan bu önerileri dikkate alarak yapacağınız alternatif uygulamalar sayesinde boyun ağrılarından kurtulmanız mümkündür. İlaçsız yöntemler olarak bilinen bu tavsiyeler, hafif şiddetli ağrılar için ideal olabilir. Ancak çok şiddetli ağrıların olması durumunda ilaç tedavisi tavsiye edilmektedir.

Boyun Ağrısına İyi Gelen Hareketler

Günlük yaşam içerisinde maruz kalınan pek çok nedenden dolayı boyun ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu nedenle insanlar, yararlanabilecekleri çözüm önerilerini sıklıkla incelemektedir. Özellikle boyun ağrısına iyi gelen hareketler, bu konuda yardımcı olabilecek pek çok yöntem sunmaktadır. Peki, boyun ağrılarının hafiflemesi için ne tür hareketler yapılmalıdır?

Boyun ağrılarının hafiflemesi için önerilen pek çok hareket bulunmaktadır. Bu hareketler içerisinde en yaygın olarak bilinen ise boyun egzersizidir. Başın sağa, sola, öne ve arkaya doğru beşer saniye kadar itilmesi ile birlikte yapılan bu hareket, boyun ağrıları üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Yalnızca boyun değil baş ağrıları için de bu hareketlerden yararlanabilirsiniz.

Boyun Ağrısı Neden Olur? Masaj Yöntemleri
Boyun Ağrısı Neden Olur? Masaj Yöntemleri

Boyun Ağrısına İyi Gelen Masaj

Boyun ağrısına iyi gelen masaj çeşitleri, bu tarz sorunlar ile sık sık karşılaşan bireyler tarafından araştırılmaktadır. Masajın vücutta meydana gelen ağrılar üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çoğu kişinin masaj yöntemlerini incelemesi oldukça normaldir. Tam da bu noktada tavsiye edilebilecek masaj yöntemleri bulunmaktadır.

Örneğin medikal masaj ve sıcak taş masajı bu tarz sırt ve boyun ağrıları için uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Masaj yapma konusunda uzmanlığı bulunan bireyler, bu tür şikayetlere sahip olan kişilere rahatlıkla masaj yapabilmektedir. Yüksek ihtimalle ağrıların geçeceği söylense de geçmediği durumlarda doktora başvurulması gerekmektedir.

Boyun Ağrısına Evde Ne İyi Gelir?

Pek çok kişi, en ufak sağlık sorunu ile karşılaştığında doktora başvurmaktadır. Buna ek olarak bazı kişilerin de alternatif tıp yöntemlerini tercih ettiği görülmektedir. Özellikle bitkilerden veya diğer malzemelerden elde edilen karışımlar sayesinde yaşanan ağrıların geçtiğine inanılmaktadır. Boyun ağrısına evde ne iyi gelir sorusu ise sıklıkla karşılaşılan başlıklar arasında yer almaktadır.

 • Acı biber
 • Zencefil
 • Elma sirkesi
 • Lavanta yağı

Bahsi geçen bu malzemelerin her biri ile boyun ağrısını geçirmek mümkündür. Elde edebileceğiniz tariflere uygun olarak her bir malzemeden yararlanabilirsiniz. Ancak durumun olumlu yöne gitmemesi ve aksine çok daha kötü sonuçlar alınması ile birlikte kesinlikle doktora görünmenizde fayda olacaktır. Çünkü bu gibi malzemeler sayesinde evde boyun ağrısına iyi gelecek tarifler hazırlandığında ters tepme durumu meydana gelebilir.

Boyun Ağrısı Neden Olur Ve Nasıl Geçer? yazımızı beğendiyseniz Migren Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Geçer? yazımızda işinize yarayabilir.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu