Eğitim

Buhar Makinasını Kim İcat Etti Ve Neleri Değiştirdi?

Buhar makinasını kim icat etti? Aslında bu çok önemli bir sorudur çünkü günümüzde kullandığımız pek çok makinanın temelinde buhar makinasının mantığı yatmaktadır. Peki bunu kim icat etti ve neleri değiştirdi?

Tarihe ışık tutan ve önemli yer edinen birçok buluş vardır. Dünyanı seyrini değiştiren ve çağ atlatan buluşlar sayesinde günümüzde olan teknolojik seviyeye ulaştık. Buhar makinası da dünya açısından en önemli buluşlar arasında yerini almıştır. Çünkü bu noktadan sonra sanayi alanında büyük değişimler meydana gelmiştir.

İlk olarak fabrikalarda kullanılmak için üretilen bu makinalar sayesinde üretimde bir çağ atlanmıştır. Bu kadar önemli olduğunu söyledikten sonra ‘Buhar makinasını kim icat etti?’ ve beraberinde neler olduğunu da merak ettiniz sanırım. Merak etmemekte pek mümkün değildir. Farklı sektörleri temelden etkileyen bir icat olması nedeni ile buhar makinasının gerçekte kimin icadı olduğu da önemlidir. İsterseniz, ‘Buhar makinası kim tarafından icat edildi? Ayrıca bu makine neleri değiştirdi?’ beraber bu yazımızda inceleyelim.

Buhar Makinası Nedir?

Buhar makinasının ne olduğunu ‘Buhar makinasını kim icat etti?’ başlığı kapsamında açıklayalım. Bu makinalarının temel mantığı, buharın içerisinde yer alan ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmektir. Buhar makinasının ısı elde edebilmesi için basınçla buhar yapmasına ihtiyaç vardır. Bunun için de suyun kaynamasına yarayacak bir kazana gereksinim duymaktadır. Kazanı yakmak için farklı yakıt türlerinin tercih edilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Çünkü makinanın kaynaması yeterli olmaktadır. Özellikle belirli bir sınırlama yoktur. Genel olarak odun veya kömür gibi yakıt türlerinin tercih edildiğini söyleyelim.

Isı enerjisi sayesinde su, buharlaşma işlemi sonrasında genişlemektedir. Genişleme işlemi sonrasında ise bir odacığa alınır. Bu odacıklar daha sonrasında soğutulmaktadır. Soğuyan buhar tekrar sıvı halini almaktadır. Bu sayede vakum yaratılmaktadır. Bu işlemler ve süreç sonrasında ise mekanizmalar hareket halini almaktadır. ‘Buhar makinasını kim icat etti?’ başlığı kapsamında şunu belirtelim. Bu sürecin en sonunda mekanik enerjiye dönüşüm gerçekleşmektedir. Bu yöntem sayesinde birçok alanda devrim niteliğinde yenilikler gerçekleşmiştir.

Buhar Makinası Çeşitleri

Kullanım alanları veya teknoloji kullanımına göre buharlı makinalar sınıflara ayrılmaktadır. Teknoloji alanında kullanımına göre pistonlu ve türbinli buhar makinaları vardır. Kullanım alanına göre ise sabit buhar makinaları olarak ifade edilmektedir.

Ayrıca kullanım alanına göre diğer bir nokta ise araç motorları olmaktadır. ‘Buhar makinasını kim icat etti?’ başlığı kapsamında önemli bir noktayı açıklayalım. Buharlı makinaların icat edilmesinin hemen ardından araç ve ulaşım alanında da büyük bir gelişim yaşanması söz konusu olmuştur. Buharlı makinaları kullanım alanlarına ve diğer noktalara göre kategorize etmek kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Buhar Makinasını Kim İcat Etti?

Buhar makinasının ortaya çıkması oldukça eski bir tarihe uzanmaktadır. Yani çok yeni bir icat olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Buhar makinasının ortaya çıkma serüveni ilk olarak Thomas Savery aracılığı ile gerçekleşmiştir. Buhar yardımı ile çalışan bir tulumba yapmıştır. Bu tulumbadan yola çıkarak üzerinde çalışmalar yapan James Watt buharlı makinaları icat etmiştir. Bu nedenle ‘Buhar makinasını kim icat etti?’ sorusunun cevabı James Watt olmaktadır.

Buharlı makinaların ilk yapılma amacı kömür madenlerinde yer alan suyu dışarıya atmaktır. Buharlı tulumbalar madenlerdeki suyu dışarıya atmak için pek yeterli değildi. Aslında yeterli olmamanın yanı sıra güvenli değildi. Çünkü suyu ısıtmak için fazlasıyla yakıt harcamak gereklidir. Bu nedenle buharlı tulumbalar üzerinde çalışmalar yapılarak buharlı makinalar icat edildi. Bu sayede yakıt tüketiminin yanı sıra güvenlikte sağlanmıştır. İngiltere, buharlı makinaların ilk kullanıldığı yer olmuştur.

Buhar Makinasının Tarihsel Gelişimi

Buhar makinası dünya açısından çok önemli bir buluştur. Fakat ilk çıktığı zamanlar yeteri kadar ilgi görmemiştir. Bunun sebebi ise bu makinaların ilk zamanlar yetersiz özelliklere sahip olmasıdır. Daha dar bir alanda kullanılması ve yeterli verimin alınamaması buharlı makinalara olan ilgiyi azaltmış ve beklentilerin düşmesine neden olmuştur.

 Fakat James Watt tarafından yapılan geliştirmeler sonrasında daha işlevsel bir konuma gelmiştir. Buhar makinaları James Watt öncesinde de vardı. Sadece üzerinde çalışmalar yapılarak daha kullanışlı hale gelmesi sağlanmıştır. Bu nedenle ‘Buhar makinasını kim icat etti?’ sorusuna herkesin cevabı James Watt’tır.

James Watt tarafından yapılan geliştirmeler sonrasında ise makina daha fazla alanda kullanıma uygun hale gelmiştir. Özellikle mucit, daha güç gerektiren başka alanlar için de kullanıma uygun buhar makinalarını geliştirmiştir. Bu makinalar;  sanayi, ulaşım ve tarım olmak üzere birçok alanda kullanılmıştır. Bu alanlarda büyüme ve gelişme sağlanması için buhar makinaları büyük bir olanak sağladı. Buharlı makinalar sonrasında sanayide ve diğer alanlarda yükseliş söz konusu oldu. İnsan gücüne ihtiyaç duyan fabrikalar insan ve hayvan gücüne gerek duymadan çok daha kolay üretim yaptı.

Buhar Makinasının İcadı Neleri Değiştirdi?

Buhar makinası en büyük icatlardan sayılmaktadır. Neden mi? Birçok alanda değişim ve dönüşüm yaşanmasına katkı sağlamaktadır. Elbette ki bu değişimleri iyi ve kötü olarak sınıflandırmak mümkün değildir. Herkesin bu noktadaki düşünceleri farklılık gösterebilmektedir. ‘Buhar makinasını kim icat etti?’ konusu kapsamında şunu belirtelim. Buhar makinası sonrasında yaşanan endüstri devrimi sayesinde mevcut olan üretim daha fazla artmıştır. Aslında ‘Yeni bir ekonomi modeline geçiş yapıldı’ demekte doğru bir ifade olmaktadır.

 İnsan gücünün yerini makinalar aldı. Bu nedenle buharlı makinaların icadı ile insan gücüne duyulan ihtiyaç daha da azalmıştır. Aynı zamanda kentlerde olan nüfus yoğunluğunun artmasındaki temel neden buhar makinaları olmaktadır. Genel anlamda bakılırsa buhar makinaları birçok noktayı ve alanı değiştirmiştir. Bir alanda yapılan değişiklikler domino etkisi ile diğer alanları da kolaylıkla etkilemiştir.

Aslında bakıldığı zaman sosyal hayatı ve ekonomiyi etkilemesi sonrasında diğer alanların etkilenmesi de fazla uzun sürmemiştir. Buhar makinaları, köklü bir değişimin yaşandığı ve daha büyük gelişmelerin yaşanacağının da bir belirtisi olmuştur. Buradan yola çıkarak ‘Buhar makinasını kim icat etti?’ sorusu ‘Dünyayı değiştirecek adımı kim attı?’ sorusu ile denk olmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse dünya düzenini yeniden şekillendiren bir icat olarak ifade etmek de doğru olacaktır.

Buhar Makinasını Kim İcat Etti Ve Neleri Değiştirdi? yazımız ilginizi çektiyse belli ki makinalara ilginiz var o zaman siz Makine Mühendisliği En İyi Üniversiteler Hangisi? yazımızı mutlaka okumalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu