Seyahat

Bükreş Gezilecek Yerler (Kısa Notlar)

Bükreş gezilecek yerler listesi hazırlarken uzun uzun birçok yer yazmak istemedim. Zaten gittiğiniz de hepsini gezecek kadar zamanınız olmayabiliyor. Bu sebeple kısa bir liste hazırlamak istedim. Geçmişim çalkantılı tarihini geride bırakan Bükreş, şu an eğlenceli ve ihtişamlı hali ile sizleri kucaklamaya devam ediyor.

Bükreş ziyaret edecek olduğunuz yerler arasında ise mutlaka Bükreş hakkında bilmeniz gerekenler için kısa notları okuyun. Çok daha keyif alacağınız, zaman kaybetmeden en güzel yerleri göreceğiniz bir gezi olmasını sağlıyoruz.

Bükreş’i Gezmek 

Çok sayıda tarihi olaya yer etmiş olması, elbette geçmişin izlerini hala taşıyor olması demek. Yılar içinde çok sayıda işgale de uğraşmıştır. Farklı yönetimler ile birlikte, kültürel anlamda da gelişmeyi başarmıştır. Bükreş, gezginlerin keyifle vakit geçirdiği özel şehirlerden biri.

Ulaşım

Gezmek istediğiniz Bükreş ise, genel olarak ulaşım için uçak yolculuğunu tercih edeceksiniz. Bakıldığında ulaşım konusunda otobüs tercih eden kişilerin son derece yorgunluk çektiği bilinir. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda, siz de ulaşım için seçimi uçaktan yana kullanabilirsiniz.

Vize

Vize ile gidebileceğiniz ülkeler arasında olduğundan, Bükreş’i gezmek söz konusu olduğunda direkt olarak vize gerekiyor. Schengen vizesine dahil olmadığından, vize almanız gerekiyor. Bunu göz önünde bulundurup hareket etmeniz de fayda var.

Taksi

Şehir içi ulaşım konusunda taksi tercih edilebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken var. Genel anlamda şehir merkezine havaalanından ulaşım 40 Lei olacaktır. Yabancı olmanızı bir fırsata dönüştürme ihtimalleri büyük olduğundan, özellikle taksimetrenin açılması konusunda uyarmanız gerekebilir. Mümkün olduğunca sakin ve tedbirli hareket ettiğinizde herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Gezilecek Yerler - Centrul Vechi
Bükreş Gezilecek Yerler – Centrul Vechi

Kent Merkezi: Centrul Vechi

Mutlaka girmeniz gereken yerler olacak. Bükreş gezilecek yerler dendiğinde, şehrin merkezi akıllara geliyor. Kent merkezi olan Centrul Vechi ile Bükreş tarihine tanıklık etmek mümkün olacak. Yuna nehrinin bir ayağı olan Dambovitta Nehri’nde ve binaların olduğu sokaklarda, caddelerde gezmek size ayrıca bir keyif verecek. 

Tarihi gezi

Elbette gezecek olduğunuz yerler arasında tarihi dokuyu görebileceğiniz sokaklar var. Ancak bunların dışında müzeler, tarihi diğer alanlar ile siz de gezinizi biraz da kaliteli ve tarihi bir boyuta taşıma imkanı bulabilirsiniz. 

Konaklama

Merak ettikleriniz arasında Bükreş konaklama seçenekleri de olabilir. Bakıldığında konaklama konusunda son derece geniş bir alan olduğu görülür. Hem seçenek açısından hem de direkt olarak konaklama kapsamında sunulan fırsatlar açısından sorun yaşanmayacağını tahmin ediyoruz. 

Bükreş Gezilecek Yerler: Atatürk Büstü
Bükreş Gezilecek Yerler: Atatürk Büstü

Piata Odeon: Atatürk Büstü

Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında, size gurur yaşatacak olan merkezde yer alan Mustafa Kemal Atatürk büstü var. Piata Odeon’da bulunan büst, sizi de etkilemeyi başaracak. Çevresindeki sokakları da gezebilir, aslında Bükreş kültürü açısından merak ettikleriniz ne ise onlar ile karşılaşma imkanı bulabilirsiniz. Tamamen farklı şekilde gezip görme imkanınızın olacağı bu şehir için şehrin sokaklarına karışmanızı öneririz. Dünyanın en büyük parlamentosu da burada yer alıyor. Bükreş’te binanın içinde izin verilen yerleri görme imkanınız da olacak. Bilet fiyatları kapsamında öğrenci için 15 LEİ olduğu biliniyor. Tam bilet ise 3 LEİ. Bunu göz önünde bulundurup ziyaret de edebilirsiniz.

Bükreş Gezilecek Yerler: Herastrau Park
Bükreş Gezilecek Yerler: Herastrau Park

Herastrau Parkı

Kent parkı dendiğinde akıllara geliyor. Harika bir kent parkı olmasının yanı sıra geniş bir koşu alanında bulunuyor. Aynı zamanda Parkın etrafında gezerken mutlaka Herastrau Gölü’nü de mutlaka gezmeniz gerektiğini söyleyelim. Parkta gün batımı izlemek meşhur olduğundan, siz de bir gecenizi ona ayırabilirsiniz. Parkın etrafında yemek yenecek alanlar da var. 

Bükreş Gezilecek Yerler: Zafer Anıtı
Bükreş Gezilecek Yerler: Zafer Anıtı

Zafer Anıtı

Parka çok yakın olduğundan, Arcul De Triumf adı ile Romanya Zafer Anıtı’na da mutlaka gitmelisiniz. Bükreş gezilecek yerler arasında mutlaka yer almalıdır.

Bu yazımızı beğendiyseniz Seyahat kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu