Eğitim

Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti?

Bulaşık makinesini kim icat etti ve sürecin gelişmesinde rol oynayan bilim insanları kimlerdir? Günlük hayatımızı kolaylaştıran bu ürünün tarihine gelin hep birlikte bakalım.

İcatlar, günlük hayatın kolaylaşmasını amaçlayan önemli unsurlardır. Bulaşık makinesi gibi buluşlar, evin vazgeçilmez bir eşyası haline gelmiştir. ‘Bulaşık makinesini kim icat etti?’ sorusu genellikle eşyayı kullanırken aklınıza takılan sorular arasında yer alabilmektedir. Bu makine yalnızca işlerinizi kolaylaştırmak için değil aynı zamanda sudan tasarruf etmenizi sağlamak amacıyla keşfedilmiştir. Ayrıca bulaşık makinesi günlük yaşamın standartlarını en üst noktaya taşıyan keşiflerden biridir.

Bulaşık makinesinin tarihsel gelişimine baktığımızda, çok uzun bir sürecin makinenin gelişiminde etkili olduğunu görürüz. Ayrıca makinenin gelişimine katkı sağlayan birden fazla bilim insanı bulunmaktadır. Ama makine üretiminin ilk patentini alan kişi 1850 yılında Joel Houghton’dur. Bu icatta makinenin sistemi şu şekilde çalışmaktadır. Makine içerisinde bulunan deterjanı alarak eşyaların üstüne püskürtmektedir. Daha sonra yıkama işlemine geçilmesi sağlanmaktadır.

 ‘Bulaşık makinesini kim icat etti?’ sorusunun yanıtı patenti alan ilk kişi ile yanıtlansa bile aslında tarihte makinenin gelişimiyle alakalı uzun bir yolculuk söz konusu olmuştur. Makinenin icadı sonucunda özel deterjanlar üreten firmaların kurulması durumu oluşmuştur. Bu sayede mucit, ekonominin farklı alanlarında gelişmeler yaşanmasına katkı sunmuştur.

Bulaşık Makinesi Nasıl Bulunmuştur?

Bulaşık makinesinin keşif hikâyesinde oldukça ilginç bir neden bulunmaktadır. Amerika asıllı olan Josephine Cochran oldukça zengin bir kadın olarak 19. yüzyılda yaşamaktaydı. Evinde sürekli parti veren kadının gün sonunda birçok bulaşığı oluyordu ve yardımcıları tarafından bu bulaşıklar temizleniyordu. Ancak yardımcılar bulaşıkların yıkanmasını sağlarken pek çok tabağı kırmaya başlamıştı.

Josephine, yardımcılarının sürekli tabaklarını kırmasından rahatsız olmaya başlamıştı. Bulaşık makinesinin icadında temel fikir buradan çıkmıştır. 19. yüzyılda pek çok kadın artık kirli tabakları ve diğer mutfak eşyalarını yıkamaktan yorulmuştu. Bu temizleme işini kendileri yapmak istemiyordu. Mutfak eşyaları ve gösterişin oldukça fazla olduğu dönemde kırılan her tabak ise kadınların canını sıkıyordu. ‘Bulaşık makinesini kim icat etti?’ sorusunun yanıtı Joel olarak bilinse bile bu basit hadise tarihte önemli bir rol tutuyor.

Birçok kadın tarafından bulaşık makinesi keşfi için değişik fikirler ortaya atılmıştır. Cochran ise diğer kadınlara göre daha yaratıcı fikirler bularak bu icadın patentini alabilmiştir. Oldukça basit bir yapıda ortaya çıkan makine daha sonra günümüzdeki haline gelene kadar pek çok gelişimi içerisinde barındırmıştır. Ancak dönemin en büyük sorunlarından birine çözüm bulması nedeniyle bulaşık makinesi basit yapısına rağmen oldukça ilgi çekmiştir.

Cochran’ın icadı o dönem bir gazeteci tarafından yayınlanmıştır. Bu sayede pek çok kadının icattan haberi olmaya başlamıştır. Makinenin pazarlama faaliyetlerini de kendi başına üstlenmiştir. Hayatı oldukça kolaylaştıran ve kırılma gibi durumların önüne geçmesini hedefleyen makine kısa süre içerisinde popüler olmuştur. Gördüğünüz gibi ‘Bulaşık makinesini kim icat etti?’ sorusu için tek bir yanıt vardır. Fakat bu makinenin tarihsel süresinde birçok mucidin etkili olduğunu unutmamalısınız.

Bulaşık Makinesinin Gelişiminde Rol Oynayan Bilim İnsanları Kimdir?

1850 yılında bulaşık yıkamak için ilk adımlar ortaya çıkmaya başlamaktadır. Amerika asıllı olan Joel Houghton tarafından bir makine oluşturulmuştur ve patentinin alınması sağlanmıştır. Bu makinenin en önemli özellikleri arasında tahtadan yapılmış olması dikkat çeker. Kirli olan eşyaların üzerine su püskürtme işlemi ise ellerden yardım alınarak yapılmaktaydı.

1865 yılına gelindiğinde ise L.A Alexander ilk seferine çok benzeyen bir makine üretimi yapmıştır. En önemli fark tekli raf sistemidir. Evinde bulunan tabakların kırılmasından rahatsız olan mucidimiz ise 1886 yılında makinesini icat etmiştir. 1893 yılında bu makine dünya fuarında tescillenmeye çalışılmıştır. ‘Bulaşık makinesini kim icat etti?’ sorusu yanıtlanırken tarihte rol oynayan bilim insanları ise bununla sınırlı kalmıyordu.

1924 yılına gelindiğinde William Howard Livens isimli kişi evde kullanım için uygun olabileceğini düşündüğü küçük ve elektrikli olmayan bir makine üretti. Bugünkü tasarımında yer alan benzerlik nedeniyle makinelerin gelişmesine oldukça iyi bir katkı sunmuştur. Eşyaların koyulabilmesi için ön kapı, tel bir raf ve deterjan püskürten püskürtücü gibi temel nesneler bulunmaktaydı. Makineler pek çok gelişimi sağlamış olsa bile henüz elektrikle çalışan bir icat yoktu.

Yıllar 1970’e geldiğinde ise evlerde yaygın olarak makineler kullanılmaya başlanmıştır. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa ülkelerinde yer alan kadınlar bulaşık makinesi ile tanışmış ve hayatlarına dahil etmiştir. Günümüzde bilmiş olduğunuz makinelerin icatlarında teknoloji devleri araya girmiştir. ‘Bulaşık makinesini kim icat etti?’ sorusunun yanıtında yer alan kişiler tarihe isimlerini yazdırmayı başarmıştır.

Bulaşık Makinesinin Avantajları Nelerdir?

Çeşitli bilim insanlarının katkı sunarak günümüzdeki şeklini almasını sağlamış olduğu makinelerin çeşitli avantajları söz konusu olmaktadır. Günlük yaşam içerisinde kirli bulaşıkların oluşması kaçınılmazdır. Bulaşık makinesinin en büyük avantajı bu kirli nesnelerden bizi kurtarmasıdır. Ayrıca makinenin bize sağlamış olduğu tek bir avantaj söz konusu olmuyor. Bulaşık makinelerinin sağlamış olduğu avantajlar ise şu şekildedir:

  • Zamandan tasarruf edilmesine yardımcı olan bir icattır. ‘Bulaşık makinesini kim icat etti?’ sorusu yanıtlanırken makinenin bulunuş nedenleri sıralanmıştı. Ancak makine gelinen noktada zamandan tasarruf edilmesine katkı sunmaya başlamıştır.
  • İcat edilen ve her evde bulunan makineler su tasarrufunda oldukça önemli bir rol oynar. Hem faturalardaki etkisi sayesinde hem de gelecekte su kaynaklarını korumak adına oldukça avantajlı bir durumdur.
  • Bulaşık makinelerinden önce kadınlar elleriyle kirli tabakları ve eşyaları yıkıyordu. Birebir ellerin temas ettiği deterjanlar sağlık açısından olumsuz etkileri beraberinde getirmekteydi. Ayrıca halen bu durum bazı evlerde devam etmektedir. Bu nedenle bulaşık makineleri kullanımı ile sağlık açısından avantaj elde edilmiştir.

Bulaşık makinelerinin keşfinden sonra günümüzde bulunan oldukça fazla seçenek söz konusudur. Makinelerin farklı özellikleri ve farklı kullanım seçeneklerine göre herkes kendine uygun olan modeli seçmektedir. En önemli teknoloji firmaları tarafından üretilen makineler gittikçe daha akıllı ve modern bir hale gelmiştir. Bu noktada unutulmaması gereken konu ise ‘Bulaşık makinesini kim icat etti?’ sorusunun yanıtı olan Joel sayesinde özellikle kadınlar bulaşık derdinden kurtulmuştur.

Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti? Yazımız ilginizi çektiyse Bisikletin Gelişiminde Rol Oynayan Mucitler Kimlerdir? yazımıza da bakabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu