Finans

Bulgaristan Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Bulgaristan asgari ücret rakamı nedir sorunsunun yanı sıra kira, ulaşım, eğitim, yeme içme gibi ihtiyaçlara ne kadar harcanıyor? Bulgaristan’a işe başlama niyetinde olanlar yazımıza mutlaka göz atmalıdır.

Yüzlerce yıl Osmanlı egemenliği altında kalması nedeniyle Türkiye ile Bulgaristan arasında kopmaz bağlar vardır. 7 milyonu aşan nüfusunun yüzde 10’dan fazlasını Türk nüfusu oluşturmaktadır. Komşu ülke Bulgaristan’ın Türkiye’ye yakın bölgelerinde hala Türkçe konuşulmaktadır. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra derin bir krize giren Bulgaristan, yıllar içinde toparlanmayı başarmıştır. Avrupa Birliği’ne tam üyeliği ile de gelişmekte olan ülkeler arasına girmiştir. Bu ülkeyi listesine alanların merak ettiği ise asgari ücret miktarıdır. Ancak Bulgaristan asgari ücret miktarı, Avrupa’nın en düşüğüdür.

Bulgaristan Asgari Ücret Rakamı

Trakya bölgesinde yaşayan halkın sık sık ziyarete gittiği, Bulgaristan’dan da turistlerin geldiği gerçektir. Günümüzde Avrupa Birliği’ne üyelik, bu ülkeyi daha yaşanabilir hale getirmiştir. Özellikle üretim, sanayi ve hizmet sektöründeki gelişmesi ülkeyi cazip hale getirmiştir. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olan yaşam maliyeti cazibeyi artırmaktadır. Bulgaristan’da ikamet etmek, Avrupa’ya açılan bir kapıdır. Bu nedenle ülkemiz halkının Bulgaristan’a olan ilgisi artmaktadır. Türkiye’de (2022 itibariyle) verilen asgari ücret miktarı Bulgaristan’dan daha düşüktür.

Bulgaristan asgari ücret 2022 yılı için 330 Euro civarındadır. Türkiye’de ise bu rakam 285 Euro’dur. Ancak Türkiye’de asgari ücretli çalışan sayısı yüzde 40’ı bulurken, bu rakam Bulgaristan’da yüzde 14 civarındadır. Dolayısıyla, vasıflı elemanlar ülkede her zaman daha yüksek kazanca sahiptir.

Bulgaristan Hayat Şartları

Bulgaristan’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Ülkenin en büyük kenti başkent Sofya’dır. 1,2 milyon nüfusu bulunan kent, iş fırsatları için de uygundur. Dolayısıyla ekonominin ve sosyal yaşamın merkezinde Sofya’da bulunur. Bu nedenle bu şehirdeki kiralar, diğer kentlere göre daha yüksektir. Kent merkezinde 80 metrekarelik bir evin kirası aylık ortalama 500 Euro’yu bulabilmektedir. Ancak kent merkezine uzak evler 250 Euro’ya kiralanabilmektedir. Bulgaristan asgari ücret ve konaklama kıyaslaması yapıldığında hayli pahalı ülkelerden biridir. Ancak küçük şehirlerdeki kiralar daha düşüktür.

Ev satın almak isteyenlerin ise şehre ve evin konumuna göre, metrekare başına 1.000 ila 1.700 Euro arasında bir bütçe ayırması gereklidir. Diğer yandan iki kişilik bir evin internet, elektrik ve doğal gaz faturası aylık ortalama 100 Euro dolayındadır. Konut konusunda Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle Burgaz ve Varna ikamet için seçilen illerdendir.

Bulgaristan’da İş Fırsatları Var Mı?

Bulgaristan, büyüyen ekonomisi nedeniyle eleman ihtiyacının daimi olduğu ülkelerden biridir. Sanayi, tarım ve hizmet sektöründe her daim eleman ihtiyacı bulunmaktadır. Zira ülkede, nüfus artışı her yıl eksiye düşmektedir. Dolayısıyla nüfus azalmaktadır. Maden kaynakları da bulunan Bulgaristan’ın en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında Türkiye vardır.

Ancak ülkedeki hizmet sektörü en büyük endüstridir. Çalışanların yüzde 60’tan fazlası bu sektördedir. Geri kalanlar ise tekstil, inşaat, maden ve tarım gibi alanlarda çalışmaktadır. Dolayısıyla en fazla eleman ihtiyacı da hizmet sektöründedir. Bunların başında yine teknoloji şirketleri geliyor. Bilişim, iletişim, elektrik elektronik ve otomotiv alanında sürekli elemana ihtiyaç duyuluyor. Bulgaristan asgari ücret belirleme sistemi vasıfsız işçiler üzerinden yapılmaktadır. Ustalığı olan pek çok personel, firmaya bağlı olarak asgari ücretin 2 ya da 3 katını alabilmektedir.

Bulgaristan’da Eğitim Ne Kadara Mal Oluyor?

Eğitim alanında köklü kurumlar bulunmaktadır. Özellikle üniversite okumak için pek çok Türk öğrenci bu ülkeyi tercih etmektedir. Çünkü Bulgaristan üniversitelerinden alınan diplomaların çoğunun Türkiye’de denkliği mevcuttur. Eğitim dili Bulgarcadır ancak bazı okullarda İngilizce eğitim verilmektedir. Lise diploması ile gidilebilen üniversitede öncelikle hazırlık bölümü okunur. Hazırlığın ardından girilecek sınav ile istenilen lisans eğitimi alınabilmektedir. Eğitim maliyeti ise yıllık 2.500 ila 8.000 Euro arasında değişmektedir.  

Bulgaristan Market Fiyatları

Yaşam şartlarının Türkiye ile benzerlik gösterdiği Bulgaristan’da market fiyatları da Avrupa ortalamasına yakındır. Pek çok Avrupa ülkesinden ucuz olsa da asgari ücretin düşüklüğü, alım gücünü de etkilemektedir. Bu nedenle son dönemde bu ülkeden Türkiye’ye alışveriş turizmi başlamıştır. Bulgaristan asgari ücret ile tek kişinin ortalama hayat sürebileceği bir ülkedir. Ülkede tıpkı Türkiye’deki gibi pazarlar kurulmakta ve zincir marketler bulunmaktadır. Ortalama market fiyatları şu şekildedir:

  • 500 gramlık ekmek: 0,50 Euro
  • 12’li yumurta: 2 Euro
  • 1 kg ülkeye özgü peynir: 3 Euro
  • 1 lt kutu süt: 1 Euro
  • 1kg kırmızı et: 6 Euro
  • 1 kg beyaz et: 3 Euro
  • 1 kg elma: 1 Euro
  • 50 cl bira: 1,25 Euro

Bulgaristan’da Sosyal Yaşam Pahalı Mı?

Yüzlerce yıllık tarihi kentleri bulunan Bulgaristan’da sosyal yaşam da Doğu Avrupa standartlarındadır. Ülkenin en önemli kenti Sofya aynı zamanda en turistik yerdir. Restoranlar, kafeler, tarihi mekanlar, gece kulüpleri bu şehirde yoğunluktadır. Bulgaristan’da iki kişinin dışarıda alkollü bir yemek yemesinin yaklaşık maliyeti 20 Euro’dur. Sinema biletinin 5 Euro olduğu ülkede 5 Euro’ya standart bir öğün yenilebilmektedir. Turistik yerlerde bir fincan kahve 0,50 ila 1 Euro arasında değişmektedir. Dolayısıyla Bulgaristan asgari ücret ile sosyal yaşama bütçe ayrılabilecek bir ülke değildir. Ancak vasıflı elemanların daha yüksek maaş aldığı da bir gerçektir.

Bulgaristan’da Ulaşım Ücretleri Ne Kadar?

Toplu ulaşım konusundaki uygulamalar Türkiye ile benzerlik göstermektedir. Ülkede şehirlerarası ve şehir içi ulaşımlar için otobüs tercih edilmektedir. Metro ağı yalnızca Sofya’da vardır ve sınırlıdır. Bu nedenle genelde otobüs kullanılmaktadır. Otobüslere tek binişlik bilet 0,80 Euro’dur. Aylık abonman ise 25 Euro dolayındadır. Taksi kullanımında ise kilometre başı yaklaşık 0,40 Euro alınmaktadır.

Bulgaristan asgari ücret alınarak zor otomobil sahibi olunabilecek bir ülkedir. İkinci el araçlarda bakım ve işçilik maliyeti yüksek olduğundan genelde tercih edilmemektedir. Ancak düşük modelli ikinci el aracın fiyatı 4 bin Euro’dan başlamaktadır. Sıfır otomobil almak isteyenlerin ise en az 25 bin Euro’luk bütçe ayırması gerekmektedir.

Bulgaristan Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımız ilginizi çektiyse Hollanda Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu