Eğitim

Bulgaristan Üniversiteleri Sıralaması – Bulgaristan Üniversite Fiyatları

Bulgaristan üniversiteleri sayısı 2022 yılı itibariyle 45’tir. Bu üniversitelerin bir kısmı devlet bir kısmı vakıf üniversitesi olarak ayrılmaktadır. Sizler için içeriğimizin devamında Bulgaristan devlet üniversiteleri hangileri listeledik.  

Günümüzde birçok Türk genci, yurtdışında okuma hayali kurmakta ve gerek Avrupa’da gerek Amerika’da gidebilecekleri üniversiteleri araştırmaktadırlar. Ayrıca Bulgaristan üniversiteleri de tercihler arasında yer alıyor. Bulgaristan’da eğitim görmek ve lisansını burada tamamlamak isteyen öğrencileri bu içerikte ayrıca Bulgaristan üniversite fiyatları hakkında da bilgilendirdik.

Bulgaristan Devlet Üniversiteleri Sıralaması

Bulgaristan’da yer alan devlet üniversitelerinin sıralamasını sizler için aşağıdaki tabloda listeledik.

NoÜniversitenin AdıKuruluş Tarihiİli
1National Academy for Theatre and Film Arts1948Sofya
2Filibe Tıp Üniversitesi1945Filibe
3Varna Tıp Üniversitesi1961Varna
4Pleven Tıp Üniversitesi1974Plevne
5Sofya Tıp Üniversitesi1917Sofya
6Ulusal Spor Akademisi1942Sofya
7Nikola Vaptsarov Naval Academy1942Varna
8European Politechnical University2010Pernik
9National Military University1924Veliko Tarnovo
10Rakovski Defence and Staff College1912Sofya
11Shumen Üniversitesi Episkop Konstantin Preslavski1971Şumnu
12Sofya Üniversitesi1888Sofya
13Rusçuk Angel Kunçev Üniversitesi1945Rusçuk
14South-West University “Neofit Rilski1983Blagoevgrad
15Gabrovo Teknik Üniversitesi1964Gabrovo
16Sofya Teknik Üniversitesi1953Sofya
17Civil engineering university “Lyuben Karavelov”1973Sofya
18University of National and World Economy1920Sofya
19University of Forestry1953Sofya
20Trakia University – Stara Zagora1995Eski Zağra
21University of Mining and Geology1953Sofya
22University of Economics Varna1920Sofya

Bulgaristan’ın En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

Doğu Avrupa’da yer alan Bulgaristan’ın köklü birkaç üniversitesi Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde sıralamaya girmiştir. Bu noktada ülkemize hem konum hem de kültürel olarak yakın olan Bulgaristan’da eğitim görmek isteyen öğrencilerimiz bu olanaktan yararlanabilirler. Bulgaristan üniversiteleri arasından en iyileri aşağıda listelenmiştir:

  • Sofya Üniversitesi
  • Sofya Tıp Üniversitesi
  • Sofya Teknik Üniversitesi
  • Plovdiv Üniversitesi
  • Varna Tıp Üniversitesi

Dünyanın En iyileri Arasında

Yukarıda sizler için Bulgaristan’ın en iyi üniversitelerini listeledik. Elbette bu üniversiteler arasında ikisi, Dünyanın en iyileri arasında sıralamaya girdi. Böylelikle listeyi incelediğimiz zaman Sofya Üniversitesi’nin 551. sırada, Sofya Tıp Üniversitesi’nin ise 601. sırada olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla tercihini Bulgaristan üniversiteleri çerçevesinde değerlendirecek öğrenciler kaliteli lisans eğitiminden yararlanabilirler.

Bulgaristan Üniversiteleri Fiyatları – 2023

Gelelim ana konumuza: Bulgaristan üniversite fiyatları çerçevesinde hazırlık eğitimi, 2500 Euro’dur. Bununla birlikte bölüm derslerine başladığınız yıllarda yıllık ortalama ücreti 4000 Euro civarındadır. Ancak okuyacağınız bölüme göre üniversitenin ücretinden artma ya da azalma görebilirsiniz. Örneğin tıp, eczacılık ya da diş hekimliği gibi bölümler söz konusu olduğunda eğitim ücretleri artış göstermektedir. Sonuç olarak bu bölümlerin yıllık ücretleri ise 7000 ile 9000 Euro arasında değişmektedir.

Esasında bu fiyatlar Bulgaristan için değerlendirdiğimiz çok yüksek meblağlar değildir. Ancak ülkemizin son dönemde yaşadığı kur farkı dolayısıyla Türk gençleri için bu bir dezavantaj olarak karşımıza çıkar. Peki, Bulgaristan’da ücretsiz üniversite var mı diye soracak olursanız maalesef size yanıtımız hayır olacak. Çünkü günümüzde Bulgaristan’a yurt dışından gelen öğrenciler için ücretsiz üniversite bulunmamaktadır.

Bulgaristan Devlet Üniversitelerinin Fiyatları

Eğer Bulgaristan’da;

Sosyal bilimlerde okuyacaksanız ödeyeceğiniz tutar ortalama 3000 Euro civarındadır. Fakat mühendislik bölümlerinin fiyatı, 5000 Euro olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte sağlık bilimlerini kapsayan bölümler ise ortalama 8000 Euro’dan başlamaktadır.

Yukarıda saydığımız Bulgaristan üniversiteleri fiyatları sadece lisans için geçerlidir. Üstelik yüksek lisans eğitim bedeli daha yüksek tutarlar da karşımıza çıkar. Yüksek lisans eğitim bedelleri:

Sosyal bilimler için ortalama 4000 Euro civarındadır. Fakat mühendislik bölümleri için eğitim bedeli 6000 Euro’dan başlar. Ama sağlık bilimlerini kapsayan bölümler için ise 10000 Euro civarında olmaktadır.

Bulgaristan Özel Üniversitelerinin Fiyatları

Devlet üniversiteleri ile kıyasladığımız zaman Bulgaristan özel üniversite fiyatları karşımıza daha yukarıda tutarlarla çıkar. Bulgaristan’da ucuz özel üniversite arayışında olanlar aşağıdaki listeden yararlanabilirler.

  • Burgaz Özgür Üniversitesi
  • Avrupa Politeknik Üniversitesi
  • Bulgaristan Amerikan Üniversitesi
  • Filibe Tarım ve Kırsal Kalkınma Üniversitesi
  • Varna Özgür Üniversitesi

Bulgaristan Üniversiteleri Eğitimi

Ülkemizde olduğu gibi Bulgaristan üniversitelerinin süresi 4 yıldır. Yüksek lisans eğitimlerinin süresi ise 2 yıldır. Nitekim ülkemiz eğitim sistemi ile benzerlik gösterir. Ayrıca eğitim dili, Bulgarca ve İngilizcedir.

Hazırlık sınıflarında hem Bulgarcanın hem de İngilizcenin okuması zorunlu tutulmaktadır. Ama hazırlık sınıfları sadece dil eğitimi odaklı değildir. Üstelik eğitimini göreceğiniz bölüme dair giriş ve hazırlık dersleri de alırsınız.

Değerlendirmeler altılık not sistemi ile yapılmaktadır. Bununla birlikte 2 ve altında kalan öğrenciler için ders tekrarı zorunludur. Sonuçta Bulgaristan’da her üniversite için öneride bulunamayız. Ama dünya üniversiteleri arasında sıralamaya girmiş Bulgaristan üniversitelerini tercih ederek akademik kariyerinize daha stratejik bir şekilde yön verebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Kapsamlı bir şekilde Bulgaristan üniversitelerini değerlendirdiğimiz zaman iki farklı sonuca varabiliriz. Kısacası Bulgaristan üniversitelerinin tamamı için kaliteli diyemeyiz. Üstelik yukarıda sıraladığımız listeye oranla pek azı kaliteli ve Avrupa tarzı eğitim vermektedir. Ama özellikle köklü bir geçmişe sahip olan Sofya Üniversitesi, Sofya Tıp Üniversitesi, Varna Tıp Üniversitesi gibi bölümleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Sonuçta bunun için elbette bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Dolayısıyla bu araştırmaları ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi kararlar verebilirsiniz. Ancak yukarıda bahsettiğimiz üniversite fiyatları gözünüzü korkutmasın. Çünkü yeterli düzeyse başarı elde ettiğiniz bir sınav sonucunda burs başvurusu yapabileceğiniz birçok kurum ve kuruluş bulunuyor. Böylelikle istediğiniz eğitimi gönlünüzce almanız mümkün.  

Bulgaristan Üniversiteleri Sıralaması – Bulgaristan Üniversite Fiyatları yazımız ilginizi çektiyse Almanya’nın En İyi Üniversiteleri Listesi yazımıza da göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu