Seyahat

Bursa’da Nerelere Gidilmeli? Günübirlik Gezilecek Yerler

Bursa’da nerelere gidilmeli ? Yazımızda mutlaka görmek isteyeceğiniz yerleri sizlere sunacağız. Bursa, ülkemizin türlü güzelliklerle dolu şehirlerinden biridir. Doğası, evleri, camileri, tarihi ve kültürel ögeleri ile mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer. Bursa yazıyla kışıyla, her halinde gezmesi keyif veren yerlerden. Görülmesi gereken o kadar yeri var ki günübirlik gitmek size yetmeyecek ve bir daha gelmek isteyeceksiniz. İşte Bursa’da günübirlik gezebileceğiniz yerler.

Bursa’da Nerelere Gidilmeli?

İstanbul’a oldukça yakın bir mesafede yer alan Bursa, hatta halk arasında Yeşil Bursa olarak bilinir, oldukça güzel ve görülmesi gereken yerleri içinde barındırmaktadır. İsterseniz Bursa’da nerelere gidilmeli sorusunun cevabını vermeye başlayalım.

Bursa’da Gezilebilecek İlçeler

Bursa'da Nerelere Gidilmeli: Mudanya
Bursa’da Nerelere Gidilmeli: Mudanya

Bursa birbirinden güzel ilçeleriyle dikkat çekiyor. İçinde birçok güzelliği ve gezilecek yeri barındıran ilçeler, Bursa’ya günübirlik gelenler için mükemmel bir tercih olabilir. Gezmek için seçeceğiniz bir ilçe sizi çeşit çeşit mekân ile buluşturacaktır. Böylece kısa bir zamanda çok sayıda yer görebilirsiniz. Bursa’nın kesinlikle gitmeniz, sokaklarında dolaşmanız, yemeklerinden tatmanız gereken ilçelerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gemlik: Deniz kıyısında sakin ve huzurlu bir ortam sunan Gemlik, üç tarafı sıradağlarla çevrili bir ilçedir. Gemlik, deniz kenarında yer alan Narlı ve Karacaali köylerini içinde bulunduruyor. Şifalı suları ile Gemlik Kaplıcası, Roma döneminden antik mezarlarıyla Gemlik Açık Hava Müzesi de ilçede yer alıyor. Merkezden 32 kilometre uzaklıkta yer alan ilçe, günübirlik gezi için iyi bir tercih olabilir.
 • Mudanya: Mudanya, Bursa’nın turistik ilçelerinden biridir. Deniz kıyısındaki konumuyla Bursa’nın en gelişmiş ilçeleri arasında yer alıyor. Tarihi M.Ö 700’lü yıllara dayanıyor. Mudanya’da gezilecek yerler arasında; Tirilye, tarihi konaklar, şirin sokak ve kafeleriyle Eski Girit Mahallesi, göz alıcı manzaralar için Yıldıztepe, yürüyüşler için Mudanya Sahili, Mudanya Ortodoks Kilisesi yer alıyor. Mudanya, günübirlik bir gezi için mükemmel bir seçenek.
 • İznik: Doğal güzellikleriyle bilinen İznik, çinileriyle dünyaca ünlüdür. Doğa yürüyüşleri için Sansarak Kanyonu, İznik Kalesi, Yeşil Cami, Anadolu’da kurulan en eski kentlerden Nikaia Antik Kenti, çeşit çeşit çini ve seramik bulabileceğiniz Nilüfer Hatun Çini Çarşısı, İznik Ayasofya Müzesi gibi turistik mekanlarıyla kendine hayran bırakır. Doğası ve mekanlarıyla, İznik için dopdolu bir gezi programı yapabilirsiniz.
 • Kestel: Bursa’nın merkezini oluşturan ilçelerden biridir. Saitabat Şelalesi, Kestel Kalesi, Mehmet Efendi Camii, Baba Sultan Camii Kestel’de gidip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bursa’da Gezilebilecek Tarihi Yerler

Bursa'da Nerelere Gidilmeli: Ulu Cami
Bursa’da Nerelere Gidilmeli: Ulu Cami

Bursa tarihi mekanlarıyla adını duyurmuştur. Eşsiz güzellikteki yapılara binlerce yıldır ev sahipliği yapıyor. Her gidenin mutlaka görmek isteyeceği tarihi yerleri sizlere açıklayacağız. Bursa’nın mimarisiyle, dokusuyla, insanda canlandırdığı hislerle insanı içine çeken tarihi yerleri şöyledir:

 • Ulu Cami: Ulu Cami’nin, ‘Bursa’da nerelere gidilmeli?’ sorusuna cevap olarak akla ilk gelenlerden olduğu kuşkusuz. Hem dış hem de iç mimarisi ile oldukça dikkat çekiyor. Hat sanatının en değerli örneklerinden biri olan cami 1399 yılında tamamlanmıştır. Bursa’nın bir sembolü haline gelen Ulu Cami, yirmi kubbesiyle ülkemizin en geniş camisi olarak öne çıkıyor. Bursa kent merkezinde yer alan camiye ulaşım oldukça kolay.
 • Koza Han: Ulu Cami’den sonra hemen ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri Koza Han’dır. Çünkü oldukça birbirlerine yakınlar. Koza Han 15. yüzyılın sonlarına doğru yapılmıştır. O zamanlarda tarihi alışveriş merkezi olarak kullanıldığı biliniyor. Günümüzde handa ipek kumaşlar, türlü aksesuarlar, hediyelik eşyalar, ev tekstili ürünleri, eşarp ve şallar satılıyor. Hem bu tarihi yeri görüp hem de alışveriş yapabilirsiniz.  
 • Muradiye Külliyesi: Bursa’nın en önemli tarihi mekanlarından biri de Muradiye Külliyesi’dir. Osmanlı döneminin en son yapılan külliyesi olma özelliği ile öne çıkıyor. Külliyenin içinde türbeler, cami, medrese ve hamam yer alıyor. Muradiye mahallesinde yer alan tarihi yapıya otobüsler ile ulaşmak mümkün.
 • Tophane Saat Kulesi: Bursa’da gezilecek tarihi yerler arasında Tophane’de bulunan saat kulesi de yer alıyor. Sultan Abdülaziz tarafından inşa edilen kule, daha sonra yıkılarak baştan yapılmıştır. Kule 6 katlı ve tepesinin dört bir yanında saat bulunuyor. Günümüzde belediye yangın gözetleme aracı olarak kullanmakta. Kule Tophane Parkı’nın içinde yer alıyor. Aynı zamanda parkın içinde Osmangazi ve Orhangazi türbeleri de bulunuyor.

Bursa’da Gezilebilecek Köyler

Bursa'da Nerelere Gidilmeli: Cumalıkızık Köyü
Bursa’da Nerelere Gidilmeli: Cumalıkızık Köyü

Bursa eşsiz güzelliklerle dolu olan köyleriyle de öne çıkıyor. Köylerinde bulunan evleri, doğası ve doğallığı ile insanları büyülüyor. Bursa’ya gidip de herkesin kesinlikle görmek isteyeceği köyler şöyledir:

 • Cumalıkızık Köyü: ‘Bursa’da nerelere gidilmeli?’ diyorsanız Cumalıkızık köyü muhteşem bir tercih olacaktır. 700 yıllık geçmişi olan köy Uludağ’ın eteklerinde yer alıyor. Köyün en dikkat çeken şeyi ise ahşaptan, kerpiçten ya da taştan yapılma renkli evleri. Köyün bir diğer özelliği ise dünyanın en dar sokağını içinde bulundurması. ‘Cin Aralığı Sokağı’ olarak bilinen sokak, Kurtuluş Savaşı’nda halkın düşmanlardan kaçıp tepeye ulaşmalarını sağlıyor. Köy, kahvaltısıyla da oldukça meşhur ve köy meydanında kurulan pazarda ev yapımı ürünler satılıyor.
 • Misi Köyü: Bursa’ya geldiyseniz gezmek için 2000 yıllık bir tarihe sahip Misi köyünü tercih edebilirsiniz. Mimarisi ve sokaklarıyla oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip. Ayrıca Misi köyünde ipek böcekçiliği ve şarap üretimi ile uğraşılıyor. Bundan dolayı çeşit çeşit ipek ürünlerin yanı sıra kaliteli şaraplar bulabilirsiniz. Şehir merkezinden kolayca köye ulaşabilirsiniz.
 • Kumyaka: Kumyaka, eşsiz manzaraya sahip bir köydür. Yemyeşil doğası ve denizinin maviliği ile öne çıkan Kumyaka için küçük bir kıyı köyü de diyebiliriz. 780 yılında inşa edilen Baş Melekler Kilisesi de burada bulunuyor. Kilise günümüzde hala ayakta kalan en eski üç kiliseden biri olma özelliğine sahip. Mudanya’da gezilecek yerler arıyorsanız, Kumyaka sizin için muhteşem bir seçenek olacaktır.

Bursa’da Gezilebilecek Müzeler

Bursa'da Nerelere Gidilmeli: Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
Bursa’da Nerelere Gidilmeli: Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Müze gezmeyi sevenler için Bursa’da ilgi çekici müzeler bulunuyor. Bursa’da nerelere gidilmeli diyorsanız ziyaret edebileceğiniz müzeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi: Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, ilginç olmasının yanında en çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alıyor. Özellikle otomobil severlerin uğrak yeri olan müze içinde çeşit çeşit koleksiyonları bulunduruyor. İlk üretildiği andan günümüze dek tekerleğin gelişimi, Anadolu’da kullanılan birbirinden şaşırtıcı motorlu ve motorsuz araçlar, geleneksel araba atölyeleri gibi sergiler müzede yer alıyor.
 • Türk İslam Eserleri Müzesi: 1419 yılında inşa edilen Yeşil Medrese, Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmet veriyor. Moloz ve kesme taş ile inşa edilen ilk medreselerden biri olma özelliğine sahiptir. Müze mimari öneminin yanında zengin koleksiyonlarıyla da dikkat çekiyor. Geleneksel Türk el sanat ürünleri, oyma ve kakma eserler, İznik ve Kütahya çini koleksiyonu, seramik koleksiyonu, yöresel giysiler, Selçuklu sikkeleri gibi birçok eser ve koleksiyon müze içinde bulunuyor. Selçuklu ve Osmanlı dönemine dair birçok bilgiyi bulabileceğiniz bu müze, Türk kültürüne ilgi duyanlar için mükemmel bir seçenek.
 • Bursa Kent Müzesi: Uzun tarihiyle dikkat çeken Bursa, Osmanlı döneminin en önemli kentlerinden biridir. Bursa’nın yıllar içindeki değişimi Bursa Kent Müzesi’nde sergileniyor. 3 katlı olan müzede Bursa’nın yaşam tarzından kültürüne, el sanatlarından giyim tarzına ve mobilyalara kadar birçok koleksiyon yer alıyor.
 • Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi: Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi görülmesi gereken yerlerden biridir. Osmanlıların beylikten imparatorluğa uzanan serüveni panoramik sergilerle ziyaretçilere aktarılıyor. İçinde her detayın bulunduğu müze etkileyici mimarisi ve zengin koleksiyonları ile dikkat çekiyor. ‘Bursa’da nerelere gidilmeli?’ sorusuna adı verilecek en iyi müzelerden.
 • Bursa Merinos Tekstil Sanayi Müzesi: Tekstil sektörünün önde gelen şehirlerinden olan Bursa, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi ile tekstil tarihini zengin bir koleksiyon halinde sunuyor. Bursa’da tekstil sektörünün gelişimine dair bütün bilgileri içinde bulunduruyor. Çeşit çeşit makineden üretim tekniklerine, giysilerden ipek ürünlerine kadar çok sayıda koleksiyon bulunuyor.

Bursa’da Nerelere Gidilmeli? Günübirlik Gezilecek Yerler yazımız ilginizi çektiyse Maşukiye Nerede? Nasıl Gidilir ve Neler Yapılır? yazımıza da göz atmalısınız.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu