Eğitim

Buzdolabını Kim İcat Etti ve Neden Gerek Duyuldu?

Buzdolabını kim icat etti ve neden böyle bir alete gerek duyuldu diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Günlük hayatımızı kolaylaştıran bu ürünün tarihine gelin birlikte göz atalım.

Şüphesiz ki günümüzün en büyük icatlarından biri de buzdolabıdır. Yaşamın birçok alanında hayatımızı oldukça kolaylaştıran bu buluş günlük hayat için büyük önem taşıyor. Sadece ev değil birçok alanda buzdolabına ihtiyaç duyulmaktadır. Besinlerin uzun zaman bozulmadan saklanmasına yarayan bir çalışma sistemi olan bir makinedir.

Ayrıca  ‘Buzdolabını kim icat etti?’ sorusu insanlar için büyük merak konusudur. Teknolojinin en önemli getirilerinden biri olan buzdolabının yıllar içinde büyük bir değişime uğradığını söylemek mümkündür. Elbette ki ilk buzdolabının günümüze kadar olan serüvenini merak edenler de vardır. Günümüzün önemli buluşu olan buzdolabının icadına şöyle kısa bir bakış atalım.

Buzdolabının İcadı

Genel olarak buzdolabının icadı tam olarak 1876’lı yıllara kadar gitmektedir. Sanki çok yeni bir icat gibi algılanmakla beraber aslında oldukça eski bir tarihe sahiptir. Elbette ki daha önceden bu alanda çalışmalar yapılmıştır. Hatta buzdolabı ile ilgili çalışmalar çok daha eskilere dayanır. Yani çok eski bir tarihi olduğunu söyleyebiliriz.

Denemeler sonucunda tarihe geçen ve buzdolabını icat eden kişi Karl Von Linde’dir. Her ne kadar buzdolabının icadı 1876 yılında yapılsa da patentinin alınması 1877 yılında gerçekleşir. Linde, 1876 yılında ilk elektrikli buzdolabını icat ederek, tarihin en iyi buluşlarından birisine imzasını atmıştır. Buzdolabının icadı Almanya’ da yapılmıştır. Linde, kendi kurduğu mühendislik laboratuvarı sayesinde bu icadı gerçekleştirmiştir. ‘Buzdolabını kim icat etti?’ sorusunun ilk cevabı Linde olmaktadır.

Buzdolabının icadı birçok süreci de kapsamaktadır. Bu nedenle tek bir kişi tarafından bir anda icat edilmemiştir. Birçok deneme ve yanılma sonrasında ortaya çıkmıştır. Farklı kişiler tarafından gerçekleştirilen icatlar sonrasında günümüzde kullanılan buzdolabının icadı mümkün olmuştur. Bu süreçte birçok önemli kişi çalışmalar yapmıştır. Bu nedenle bu alanda çalışmalar yapan kişiler ‘Buzdolabını kim icat etti?’ sorusunun yan cevaplarını oluşturmaktadır.

Buzdolabını Kim İcat Etti ve Neden Gereksinim Duyuldu?

Çok eski zamanlardan bu yana insanlar besinlerini saklayabileceği uygun bir yöntem bulmaya çalışmıştır. Örneğin çok eski zamanlarda etin bozulmaması için baharatlar kullanılırdı. Ayrıca toprağın altına kazılan çukurları da buna örnek olarak gösterebiliriz. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu yöntemler tarihin tozlu sayfalarına gömülmüştür. Bu nedenle ‘Buzdolabını kim icat etti?’ sorusu biraz karmaşık olabilmektedir. Çünkü bu alanda çalışan birçok isim bulunmaktadır. Örneğin; Cullen tarafından gerçekleştirilen buharlaşma deneyleri de buzdolabının icadını kolaylaştıran ilk adımlar arasında yer alır.

 Mekanik soğutma sağlayan bir buzdolabının icadı ise ancak 1790 yılında mümkün olmuştur. Harris ve Long tarafından gerçekleştirilen bu icatlar patent altına alınmıştır. Böylece elektrikli buzdolabının icat edilmesinde ki önemli adımlardan biri gerçekleşmiştir.

Ayrıca elektrikli buzdolabına dair ilk çalışmalardan biri de 1834 yılında yapıldı. Jacop Perkins tarafından suyu donduran bir makine icat edilmektedir.  Kısacası çalışmak için insan gücüne ihtiyacı olmayan buzdolabının temelleri Perkins tarafından atılmıştır. ‘Buzdolabını kim icat etti?’ sorusu kapsamında şunu açıklayalım. O dönemlerde buzdolabının çalışması için eter gerekliydi. Eter ise yanıcı bir malzeme olması dolayısıyla büyük tehlike oluşturmaktaydı.

Günümüzde kullanılan modern buzdolaplarının adımları ise 1877 yılında patent altına alındı. Fakat burada da önemli bir sorun vardı. Linde tarafından yapılan buzdolabının çalışması için de eter kullanılmaktaydı. Patlayıcı ve yanıcı bir malzeme olması insanlar için büyük tehdit oluşturmaktadır. Platen ve Munters tarafından yapılan buzdolabında ise eter yerine alternatif olarak freon gazı kullanılmıştır.

Buzdolabı Neden İcat Edildi?

Son olarak, ‘Buzdolabını kim icat etti?’ sorusu netlik kazandığına göre diğer önemli bir konu ise neden buzdolabına ihtiyaç duyulmuştur. Sadece gıdaları korumak ve evimiz için değil iş yerleri içinde oldukça önemli bir buluştur.

Aslında temelde evler için değil, iş yerleri için düşünülerek çalışmalar yapıldı. İlk olarak içki satışı yapılan yerlerde kullanılmak için tasarlanmıştır. Daha sonraları ise ev tipi buzdolabı üretimi de gerçekleşmiştir. Böylece insanlar besinlerini uzun süre boyunca bozulmadan saklama avantajını yakalamıştır. Bu nedenle daha işlevsel ve kullanışlı buzdolapları düşünülerek üretim yapılmıştır. Son zamanlarda buzdolapları yeni teknolojiler ile entegre edilerek daha fonksiyonel hale gelmiştir.

Buzdolabı Hangi Ülkede İcat Edildi? Türkiye İlk Ne Zaman Buzdolabı Kullanmaya Başladı?

Buzdolabının icadı oldukça uzun yıllar almıştır. Faklı yöntem ve metotların denemesi ve sonuç bulması 1900’lü yılları bulmuştur. Evlerde yaygın olarak kullanılmaya başlayan ve ilk kez ev için üretilen buzdolabı 1913 yılında üretime başlamıştır. ‘Buzdolabını kim icat etti?’ sorusu kapsamında insanların evlerde kullanmaya başladığı buzdolabının hikâyesini anlatalım.

 İlk olarak bu eşya Amerika’ da üretilmeye ve evlerde kullanılmaya başlamıştır. İcat edilmesi uzun zaman alan buzdolabının kullanılmaya başlaması o kadar da çok eskiye dayanmamaktadır. Her ne kadar Amerika’da 1913 yılında kullanılsa bile Türkiye’ de evlerde kullanılmaya başlaması 1960 yıllarında gerçekleşmiştir. Ülkemizde üretime de aynı yıllarda başlanmıştır. Kısacası evlerimizde mutfakların en büyük yardımcısı olan buzdolaplarını oldukça yeni ve yakın bir tarihte kullanmaya başladık.

Buzdolabı Hangi Mekanizma ile Çalışır?

Bizler için çok gerekli olan bu eşyanın çalışma mekanizması ‘Buzdolabını kim icat etti?’ sorusu ile bağlantılıdır. Çünkü tarihte birçok kişi buzdolabını icat etme sürecinde farklı teknoloji ve yöntemler kullanmıştır. Aslında günümüzde ki buzdolabı ile eski buzdolaplarının çalışma sistemleri birbirine benzemektedir. Genel nokta sıvıları buharlaştırmaktır. Serinlik sağlamak için kullanılan bazı sıvı kimyasallar bulunmaktadır. Bu sıvı kimyasallar ideal ve düşük sıcaklıklara sahip olduğunda buharlaşma özelliği göstermektedir. Birçok buzdolabının çalışma mantığı bunun üzerine kurulmaktadır.

Buzdolabında tüpler bulunmaktadır. Bu tüplerin en önemli işlevi ise içlerindeki sıvıların itilmesiyle buharlaşma olayının gerçekleşmesidir. Buharlaşmanın gerçekleşmesinin ardından içeride yer alan gazlar ısının yanlara taşınmasını sağlamaktadır. Tekrardan gazların sıvı halini almasının ardından ise kompresör aracılığı ile tekrar geri dönüşüm sağlanır. Bu sayede sıvı-gaz döngüsünün tekrarlanması ve devam etmesi mümkün olur. Sonuç olarak hepimizin kullandığı buzdolaplarının temel çalışma tekniği bu düzenek üzerine kuruludur.

Buzdolabını Kim İcat Etti ve Neden Gerek Duyuldu? yazımız ilginizi çektiyse Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu