Seyahat

Çanakkale Şehitlik Rehberi | Tarihe Tanıklık Edin

Çanakkale Şehitlik rehberi yazısını yazarken tüylerimizin diken diken olmasının yanı sıra ülkemizin gurur verici tarihinin en önemli parçasının başında gelmektedir ve mutlaka bir gün herkesin gitmesi gereken bir yerdir. Bundan dolayı bugün sizleri Çanakkale Şehitlik rehberi yazımızda karşılıyoruz. Dayanılmaz acıların ve imkânsızlıkların yer aldığı Çanakkale Şehitliği, köklerimizi hatırlamamız adını önemli bir yerdir. Bugün sahip olduklarımızı bizlere veren ve şehit olan Türk askerlerinin huzur içinde yattıkları bu yeri görmek bir geziden çok vazife niteliğindedir. Bu geziyi yapacaklar için eşsiz bir deneyim haline getirme adına Çanakkale Şehitlik rehberi yazımızı yazdık. Fedakârlıklarıyla yalnızca ülkemizde değil dünyada da isimlerini duyuran askerlerin torunları olarak buraya gerekli önemi vermeliyiz.

Türk tarihinin temel taşı olan bu şehitlik, destansı Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’ndadır. Savaşın yaşandığı her noktaya yayılan bu şehitlik, 120 kilometrelik bir alanda bulunan geniş bir yer üzerinde konumlanmış. Bu geniş alan, Küçük Anafarta Köyü, Büyük Anafarta Köyü, Bigalı Köyü, Akbaş Koyu ve Limanı, Eceabat, Kilidbahir, Behramlı Köyü, Seddülbahir Kalesi, Tekkekoyu, Alçıtepe Köyü ve Arıburnu‘nu içine alır. Çanakkale Şehitliği olarak andığımız yerin asıl adı ise Çanakkale Şehitler Abidesi olup ölen tüm şehitlerin anısına Çanakkale Boğazı’na bakar.

Çanakkale Şehitlik Rehberi

Çanakkale Şehitlik rehberi içerisinde geziye başlamak adına ilk yapılması gereken Gelibolu Yarımadası’na gitmektir. En bilindik ulaşım noktaları Gelibolu Yarımadası Tarihî Milli Parkı bölgesi, Eceabat veya Kabatepe’dir. Şehitlik bölgesine geçmeden önce Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ne gitmek en çok önerilen noktadır. Öncelikle Çanakkale Savaşı ve bölge hakkında bilgi edinmekle burada yaşanılan bütün olayları anlamanız ve hissetmeniz adına sizlere yardımcı olur. Tanıtım merkezinden sonra yapılacak Çanakkale Şehitlik Anıtı gezisi sizleri manevi olarak daha çok tatmin edecektir. Çanakkale Şehitlik rehberi içerisinde ilk sırada yer alan Eceabat Feribot İskelesi’ne 14 km uzaklıkta olan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Eceabat’tan Kabatepe minibüslerine binerek ulaşabileceğiniz bir noktadadır. Eğer geziyi kendi aracınızda yapıyorsanız bu yolculuk yaklaşık olarak 15 dakika sürer.

Çanakkale Şehitlik Abidesi, biraz önce bahsettiğimiz gibi büyük bir alana yayıldığından buraya yapılan geziler için genelde insanlar kendi araçlarını ya da Gelibolu’dan veya Çanakkale’den araç kiralamayı tercih etmektedirler. Kendi başınıza yapacağınız bu yolculuk için Çanakkale Şehitlik rehberi yazımız sizler için fazlasıyla yararlı olacaktır. Bunların yanında rehberle birlikte şehitlik turlarına da katılmanız mümkün. 

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, sabah saat 8.30’da açılır. Ancak şehitliğin diğer bölümlerinde giriş çıkış saati gibi bir sınırlama bulunmuyor. Dilediğiniz saatlerde şehitliğin dilediğiniz bölümlerini gezmekte özgürsünüz. Ayrıca şehitlikler halka açık olduğundan herhangi bir ücret ödemenize gerek yok ancak içlerinde bulunan Namazgah Müzesi, Salim Mutlu Müzesi, 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, Bigalı Köyü Atatürk Evi Müzesi ve Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ne ziyaret etmek isterseniz cüzi miktarlarda ödeme yapmanız gerekiyor. Ayrıca belirtmek gerekir ki müzeler özel işletmelerde olduğundan müze kartları maalesef ki geçerli değil ancak ücretler cüzi miktarlarda olup cüzdan yakan durumda değiller. 

Çanakkale Şehitlik Destanı
Çanakkale Şehitlik Destanı

Çanakkale Şehitliğinde Neler Göreceksiniz?

Bunların yanında Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda görülecek yerleri Çanakkale Şehitlik rehberi içerisinde:

 • Conkbayırı,
 • Büyük Anafarta Şehitlikleri,
 • Soğanlıdere Şehitliği,
 • Seddülbahir Kalesi,
 • Tüneller ve siperler,
 • İlk Şehitler Anıtı,
 • Mehmetçik Anıtı ve Atatürk’ün Gözetleme Yeri,
 • İngiliz Hellos Anıtı,
 • Kanlısırt Kitabesi,
 • Şahindere Şehitliği,
 • Kilidbahir Kalesi,
 • Seyit Onbaşı ve Mecidiye Şehitliği,
 • Son olarak Akbaş Şehitliği olarak listeleyebiliriz.

Bunların yanında görülmesi gereken şehitlikler Çanakkale Şehitlik rehberi içerisinde:

 • Çanakkale Şehitler Abidesi,
 • Sarıtepe Şehitliği,
 • Kireçtepe Jandarma Şehitliği,
 • Zığındere Sargıyeri Şehitliği,
 • Gözetleme Şehitliği,
 • Karaköy Deresi Şehitliği,
 • Çataldere Şehitliği,
 • Kocadere Hastane Şehitliği,
 • Kaymakam Yarbay Hasan Bey Şehitliği,
 • Çamburnu Şehitliği Seyit Onbaşı ve Mecidiye Şehitliği,
 • 57. Piyade Alayı Şehitliği,
 • Yahya Çavuş Şehitliği,
 • Ağadere Hastane Şehitliği ve Akbaş Şehitliği olarak sıralanabilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi millet olarak bizlere birçok şey bırakan fedakâr şehitlerimizi anmanın yanı sıra tarihimizin kökleri ile bir bütün olabilmek için bu gezi, yapacağımız birçok geziden daha önemlidir. Çanakkale Şehitler Abidesi özellikle Çanakkale Şehitliği’nin en önemli durağı olup Çanakkale Şehitlik rehberi içerisinde atlanmayacak bir yerdir. 1954’te yapılmasına başlanan ve 1960’ta tamamlanan bu anıtın yüksek bir tepe üzerinde olması burada yaşananları hatırlatmak adına yapılmış anlamlı bir harekettir. Çanakkale Savaşı içerisinde en çok adından söz ettiren Conkbayırı yine bu şehitliğin içerisinde yer alır. Savaşın en kanlı noktalarından biri olan bu mekan adından sıkça söz ettirirken 25 Nisan’da başlayan düşmanın saldırısını 9 Ağustos tarihinde durdurulması ile savaşın gidişatının değişti yerlerden olup, Çanakkale Şehitlik rehberi içerisinde kendine yer bulur. Conkbayırı’nın hemen kuzeyinde Atatürk’ün Zafer Anıtını görmekteyiz. Çanakkale Şehitlik rehberi içerisinde kendine yer bulan bu yer, Atatürk’ün savaşta göğsüne şarapnel parçasının çarptığı noktada şu anda heybetli bir heykeli ile anılıyor. Yine Çanakkale Şehitlik rehberi içerisinde önemli bir yer tutan Çamburnu Şehitliği‘nde Balkan ve Çanakkale Savaşı’nda mücadele ederek şehit düşen binlerce kahraman yatar. Çanakkale Şehitliği’ne gidildiğinde en çok ziyaret edilen yerlerinden biri ise ‘Dur Yolcu’ şiirinin yazılı olduğu tepedir.

Yaşanmış Bir Destan Çanakkale Şehitliği

Çanakkale Şehitliği’nde yaşanan Çanakkale Savaşı’nı anlamak Türk tarihi için önemli olduğu kadar dünya tarihi içinde önemli bir olaydır. İki yüzyıl boyunca güçlerine güç katan sömürgeci güçlerin yenilebileceği gerçeğini tüm dünyaya gösteren Türk ordusu İtilaf Devletleri’nin İstanbul’u işgal etme amaçlarını yerle bir etmişlerdir. Bunun yanı sıra bu savaştan sonra ülkemiz için kurtarıcı olacak genç Osmanlı kumandanları kendilerini bu çarpışmada tanıtmışlardır. Ancak her şeyden önemlisi Türk’ün gücünü bütün dünyaya gösteren askerlerimiz umut, sabır ve fedakarlıkla hiçbir şeyin imkansız olmadığını yüzyıllar sonrasında yaşayan bizlere dahi bir ders niteliğinde anlatırlar. Böyle bir milletin evladı olmak Çanakkale Şehitliği’ni gezmek bizlere eşsiz duygular yaşatacak, ülkemizin değerlerini bize öğretecek bir gezi olacaktır. Çanakkale Şehitlik rehberi yazımıza bakılmadan yapılacak bir gezi ne yazık ki çok da verimli olmayacaktır. Şahsi olarak ziyaret edeceğiniz zaman, fazlasıyla araştırmış ve planlamış olmanız gerekir. Ancak Çanakkale Şehitliği’ne yapılan turlara katılabilir ve bu eşsiz deneyimi fazlasıyla verimli geçirme şansını elde edebilirsiniz. 

Çanakkale Şehitlik Rehberi | Tarihe Tanıklık Edin yazımızı beğendiyseniz Seyahat kategorimize göz atmalısınız.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu