Finans

Çekya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Çekya asgari ücret ne kadardır? Özel sektördeki maaşlar nasıldır? Asgari ücret yaşam koşulları için yeterli midir? Bu gibi sorular hem öğrenciler hem de çalışanlar tarafından çok fazla araştırılmaktadır. Gelin hep beraber merak edilen bu soruları yanıtlayalım.

Çekya dünya üzerinde en sevilen ve ilgi gören ülkelerden bir tanesidir. Bunun nedeni ise Çekya’nın efsanevi bir tarihi yapıya sahip olmasından dolayıdır. Aynı zamanda ülkeye eğitim almak için gelen kişilerin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle de eğitim almak için Çekya’ya gittiyseniz eğitiminizi tamamladıktan sonra iş bulmanız daha kolay bir hale gelecektir.

Üstelik Çekya’nın ortalama maaş aralıkları pek çok ülkeye kıyasla daha fazladır. Ülkenin para birimi ise Çek Korunası’dır. Günümüzde Türk Lirası karşısındaki değeri 1 TL için 1,3 Çek Korunası olarak bilinmektedir.

Çekya Asgari Ücret Ne Kadardır?

Eurostat üzerinden alınan verilere göre ülkenin verdiği asgari ücret 654 Euro’dur, diyebiliriz. Ancak Çekya’da asgari ücret sayıları meslekten mesleğe değişkenlik göstermektedir. Çekya’nın mesleklere göre aylık sunduğu asgari ücret miktarları şu şekildedir:

 • Terzi, mutfak asistanı, temizlikçi, depo görevlisi ve kargocu gibi çalışanların almış olduğu asgari ücret 15.000 Çek Korunası olarak bilinmektedir. Çekya asgari ücret olarak en düşük maaşı alan meslek grupları bunlardır.
 • Bakıcı, zanaatkar, güvenlik, aşçı ve operatör gibi meslek grupları aynı maaşı almaktadır. Bu kişilerin aylık almış olduğu asgari ücret 16.000 Çek Korunası’dır.
 • Tesisatçılar, elektrik tamircileri, satış görevlileri, garsonlar, kasiyerler, hemşireler ve kasaplar ise başka bir meslek grubudur. Bu mesleklerden birini yapan çalışan aylık asgari ücret olarak 18.000 Çek Korunası almaktadır.
 • Baş hemşire, ebe, tercüman, şef, model, muhasebeci olan veya kamusal alanda çalışanlar aynı ücrete sahiptir. Bu çalışanların sahip olduğu asgari ücret ise 20.000 Çek Korunası’dır.
 • Memur, şoför, öğretmen olan ya da herhangi bir konuda ustalık unvanına sahip kişilerin aylık asgari ücreti 22.000 Çek Korunası olarak bilinmektedir.
 • Finans ve pazarlama piyasasındaki kişiler, doktorlar, diş hekimleri ve eczacılar aylık 27.000 Çek Korunası kazanmaktadır.
 • Finans bölümünde uzman veya yazılım mühendisi olan çalışanların aldığı asgari ücret ise 30.000 Çek Korunası’dır.

Başkent Prag’da En Düşük Maaş Nedir?

Bu ücret açıklamalarından anlaşılacağı üzere en iyi kazandıran meslekler yazılım mühendisliği, doktorluk ve avukatlıktır. Çekya’nın başkenti Prag, ülkede en yüksek maaş veren yerlerin başında gelmektedir. Prag’da hayatını sürdüren bir insanın aylık olarak kazandığı en düşük maaş 30.000 Çek Korunası şeklindedir. Bu durum Çekya asgari ücret tutarının da oldukça üzerinde olan bir sayıdır.

Ayrıca Çekya yaşam standartları konusunda Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında daha uygun standartlara sahip bir ülkedir. Bu sayede geçiminizi sağlarken bir yandan da gelecek için birikim yapmanız mümkündür.

Çekya’nın Hayat Şartları ve Masrafları

Çekya’da yaşam birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuz ve ekonomiktir. Ülkedeki yaşam standartları şehirlere ve kişilerin mesleklerine göre farklılık göstermektedir. Yaşam masraflarının detayına inecek olursak burada çalışan bireyler rahat bir şekilde ihtiyaçlarını giderebilir. Kişilerin barınmadan giyinmeye, yemekten faturalara pek çok masrafı karşılamasına yetecek bir asgari ücreti vardır.

Çekya, pahalı Avrupa ülkelerinin tam tersine daha ucuz bir yapıdan oluşmaktadır. Yeme içme ücretleri oldukça uygundur. Aynı zamanda Çekya, vatandaşlarına hızlı ve konforlu ulaşım imkânı sunmaktadır. İşsizlik ve suç oranının düşük olduğu ülkede eğlence kültürü hakimdir. Mesleki uzman olan bireylerin iş bulmakta zorlanmadıkları bir ülkedir.

Çekya’da mutfak masrafları makul fiyatlarla karşılanabilmektedir. Ayrıca eğlence sektörü de pek çok ülkeye göre daha ucuz fiyatlarla hizmet sunmaktadır. Çekya’da eğitim alacak veya çalışacak bir insanın masraflarından birkaçı bu şekildedir:

 • Öğrenci yemekleri 50 Çek Korunası
 • Şık bir restoranın yemeği 130 Çek Korunası
 • Müze turu 40 Çek Korunası
 • Spor salonuna kayıt 100 Çek Korunası
 • Sinema bilet fiyatları 100 Çek Korunası

Çekya asgari ücret tutarı ile hem keyifli zaman geçirebilir hem de zorunlu ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Çekya’nın gelişmiş bir ülke olması nedeniyle buraya olan göç oldukça fazladır. Kimisi okumak için kimisi ise çalışmak için bu ülkeyi tercih etmektedir.

Çekya’da Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Çekya’da emekli maaşı iki etkene göre değişiklik göstermektedir. Bu etkenler çalışma süresi ve emekli olunan kurumdur. Ancak ortalama olarak 3.500 ile 4.500 Çek Korunası arasında olduğu söylenebilir. Ülkede emeklilik yaşı erkekler için 63, kadınlar için 61’dir.

Emekli maaşını etkileyen birkaç faktör daha bulunmaktadır. Bunlar; kişinin yaşı ve sahip olduğu çocuk sayısıdır. Çekya’da doktor, mühendis ya da avukat gibi üst düzey mesleklerden emekli olan kişilerin emeklilik maaşı daha fazladır. Çekya asgari ücret tutarında olduğu gibi emekli maaşları da ihtiyaç duyulan maliyetleri karşılayacak düzeydedir.

Çekya’da İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

İşsizlik maaşı veren ülkelerden bir tanesi de Çekya’dır. Ülkede verilen en yüksek işsizlik maaşı 14.000 Çek Korunası’dır. İşsizlik maaşını elde edebilmek için 2 yıl içerisinde en az 1 yıl çalışmış olduğunu kanıtlamak gerekir. İşsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişiler 5 ile 11 ay arasında farklılık gösteren sürelerde işsizlik maaşı alabilmektedir.

Çekya’nın Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Asgari maaş alan birine göre ulaşım ücretleri uygun fiyattadır. Çekya’da hava ve gürültü kirliliğini en aza indirmek adına tarihi yerlerde otobüs kullanımı yasaktır. Onun haricinde metro, tramvay, taksi ve belediye otobüsleriyle bir yerden başka bir yere gitmek mümkündür. Otobüs biletleri ise yaklaşık olarak 2 Euro’dur. Bavul başına da 1 Euro alınmaktadır. Aynı zamanda Çekya’da toplu taşıma araçlarını kullanmak istiyorsanız, bilet satın almanız şarttır. Bu biletlerin tanesi 32 Çek Korunası etmektedir.

Yaşam standartlarının yeterince yüksek olduğu bu ülke hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Çekya asgari ücret tutarını ve hayat koşullarını sizler için araştırdık. Yazımızda okuduğunuz üzere bu ülke, eğitim almak ya da çalışmak için iyi bir seçimdir.

Çekya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı beğendiyseniz İtalya Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı da beğenirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu