Sağlık

Cevizin Faydaları Nelerdir? Taze Ceviz mi, Ceviz Suyu mu?

Cevizin faydaları nelerdir? Beyine benzeyen yapısıyla pek çok faydası bulunana ister suyu isterse tazesi tüketilerek vucüdumuza katkı sağlayan ceviz hakkında tüm detaylara yazımızda bulabilirsiniz.

Cevizgiller ailesinden olan ceviz ağaçta yetişmektedir. Taze cevizin faydaları oldukça fazladır. Düzenli olarak tüketmek bu nedenle önerilmektedir. Ağacı yapraklarını kış aylarında dökmekte olup her toprakta yetişmez. Değerlerinin 5 ile 8 arasında pH değerine sahip olması, süzek olması gerekir.

Cevizin çok sayıda türü bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketilirse bunları görmek daha mümkündür. Eğer taze olarak tüketmek istemiyorsanız, suyunu çıkarmanız da mümkündür. Besin değerleri bakımından zengin olup unlu mamullere, makarnalara, tatlılara, salatalara ve çorbalara eklenebilir yapısı bulunmaktadır.

Birçok hastalığı önlemede yardımcı özellikleri vardır. Buna ek olarak kadınlar ve erkekler üzerinde gösterdiği farklı faydaları da bulunmaktadır.

Ceviz Türleri Nelerdir?

Her ne kadar cevizin tek bir türe sahip olduğu düşünülse de farklı çeşitleri vardır. Ceviz beyine faydaları mevcut olup türlere göre bu durum değişiklik gösterebilir. Türleri genel olarak şu şekildedir;

 1. Seksiyon Juglans
 2. Seksiyon Rhysocaryon
 3. Seksiyon Cardiocaryon
 4. Hibritler

Bunların her biri kendi içinde farklı türlere sahiptir. Kara ceviz, And Dağları cevizi, Peru cevizi, Japon cevizi, Boz ceviz, Guatemala cevizi bunlardan bazılarıdır. Her birinin farklı özellikleri, faydaları mevcut olabilir. Bu nedenle tüketim öncesinde dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Ceviz Suyu Nedir?

Ceviz dendiğinde herkesin aklına klasik yöntemler gelmektedir. Buna karşılık farklı seçenekleriniz de bulunmaktadır. Ceviz suyu bunlardan bir tanesidir. Ceviz suyunun faydaları oldukça fazla olup ana hatları ile şöyledir;

 1. Kalp sağlığına yararlıdır. 
 2. Kalp fonksiyonlarını düzenler. Kalp sağlığını yükseltir.
 3. Kalp damarlarının iyi işlemesine yardım eder.
 4. Kolesterolü düşürür.
 5. Kalp krizi tehlikesini düşürür.
 6. Kilo vermeyi destekleyen yapısı bulunmaktadır. 
 7. Hormonları desteklemesi nedeniyle karaciğeri güçlendirir.
 8. Tiroide iyi gelmektedir. 
 9. Sinir sistemini düzenler. Dolayısıyla anti-stres konusunda yardım edebilir. Cildinizi neme doygun, parlak ve canlı hale getirebilir.
 10. Regl ağrılarını azaltabilir. Ağrılı adetlere yardımcı olabilir.
 11. Saç dökülmelerine karşı yardımcı olur.
 12. Enerji verici yapısı bulunmaktadır. 
 13. Kanseri önleyici özelliği vardır.
 14. Alzheimer, Demans gibi hastalıklara pozitif özellikleri bulunmaktadır.
 15. Soyulan, kırılan tırnakları güçlendirir.

Ceviz suyunun faydaları görmek için tüketmek önerilir. 

Ceviz Suyu Nasıl Yapılır?

Ceviz suyu yapmayanlar bu işlemleri karışık bulabilir. Ancak bu oldukça pratik yapıdadır. Ceviz suyunun faydaları için 1-2 tane ceviz ve oda sıcaklığında 1 su bardağı su yeterlidir. Yapım işlemleri için şunları takip etmek yeterlidir;

 1. Akşam cevizlerin kalın kabuğunu kırın.
 2. Ceviz içlerini alarak bir bardak su içine katın.
 3. Sabaha kadar bu şekilde bekletin.
 4. Sabah kalktığınızda dişlerinizi ve ağzınızı temizledikten sonra suyu için.

Ardından sadece cevizleri yemeniz gerekir. Yudum yudum içmek, ardından da kahvaltı yapmak daha olumlu sonuçlar sunabilir.

Ceviz Suyunun Zararı Var Mı?

Ceviz suyunun yararları kadar zararlarını da bilmeniz gerekir. İlk olarak bunun malum olan, ciddi zararlarının bulunmadığı bilinmelidir. Ancak cevize veya ceviz benzeri ürünlere bir alerjiniz bulunuyorsa sizin için geçerli olmayabilir. Ceviz suyu her sabah aç karnına içilmektedir. Dolayısıyla buna dikkat etmeniz önerilir. Peki cevizin faydaları nelerdir listemize geçelim isterseniz.

Cevizin Faydaları Nelerdir?
Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyu kadar ceviz de bir takım faydalara sahiptir. Sabah aç karnına ceviz yemek mümkündür. Bu besinin çok sayıda bilinen faydası vardır. Aralarından bazıları şu şekildedir;

 1. Kanseri önlemek için yardımcı besinlere sahiptir.
 2. Çok sayıda hastalığı önlemek için yardımcıdır.
 3. İçinde bulunan Omega-3 asitleri kalp sağlığınıza yardımcı olur.
 4. Omega 3 beynin optimum çalışmasını destekler.
 5. Düzenli şekilde tüketildiğinde faydaları artar.
 6. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunmaktadır.
 7. İçinde yer alan melatonin kan seviyesini yükseltir.
 8. Uykuya geçmenizi daha kolaylaştırır. 
 9. Enflamasyonu azaltır.
 10. Antioksidan açısından zengin yapısı bulunmaktadır.

Taze cevizin faydaları oldukça fazladır. Bunları görmek istiyorsanız, düzenli olarak tüketmek tavsiye edilir. Ceviz besin değerleri açısından da zengindir. 100 gram cevizde 65 gram yağ, 2 mg sodyum, 14 gram karbonhidrat vardır. Ayrıca 41 mg potasyum, 15 gram protein, 2.0 mg demir, 38 mg kalsiyum bulunur. 

Bunun haricinde A vitamini, D vitamini, C vitamini, B12 ve B6 vitaminleri de yer almaktadır.

Cevizin Erkeklere Faydaları Nelerdir?

Cevizin faydaları hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir. Ancak cevizin her cinsiyet için farklı faydaları bulunur.  Cevizin erkeklere faydaları arasında diyetlerine 12 hafta sürecince ceviz ekleyen erkeklerin sperm hareketliliği, canlılığı ve şeklinde gelişim olduğu belirtilmektedir.

Cevizin içinde bulunan yağ asitlerinin spermleri beslediği düşünülür. Erkeklerin ceviz tüketmesi bu nedenle tavsiye edilir.

Cevizin Kadınlara Faydaları Nelerdir?

Erkeklerde olduğu gibi kadınlar da cevizin faydaları vardır. Cevizin kadınlara faydaları arasında tüketimin, göğüs kanseri tehlikesini yarı yarıya oranla düşürdüğü belirtilmektedir. Aynı zamanda mevcut tümörlerin büyüme hızını azalttığı da söylenmektedir. Dolayısıyla düzenli aralıklarla ceviz tüketmek sadece erkekler için değil, kadınlar için de önemlidir.

Ceviz Beyine Faydaları Nelerdir?

Ceviz faydaları bakımından oldukça önemli bir besindir. Beyin ve kalp sağlığı için önemli bir yapıdadır. Ancak bunlar haricinde beyne de faydaları bulunmaktadır. Ceviz beyine faydaları genel hatlarıyla incelendiğinde içerisinde sakladığı doymamış yağ asitlerinin, beyni geliştirdiği görülmektedir.

Buna ek olarak hafızayı da güçlendirir. Eğer hatırlamanızı güçlendirmek, hafızanızı geliştirmek istiyorsanız sizin için birebirdir. Anti oksidan açısından zengin olması nedeniyle sinirlerinizi de korur.

Ceviz Tokluk Getirir Mi?

Tokluk getiren besinler kişilerin kendini daha kısa sürede tok hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle daha az tüketmenize yardımcı olur.

Ceviz tokluk getirir mi incelendiğinde yüksek oranda yağ ve protein bulundurduğu görülür. Bu nedenle yüksek oranda enerji sağlamaktadır. Dolayısıyla uzun süreli tokluk oluşturur. Günümüzde birçok kişi kilosundan hoşnut değildir. Eğer siz de kilo vermeye çalışıyorsanız, diyet yapıyorsanız size destek olabilir. 

Ceviz Çok Tüketilirse Ne Olur?

Ceviz kolay bir şekilde tüketilebilen bir yapıya sahiptir. Ne kadar olursa olsun özellikle içleri hazır yapıdaysa saniyeler içerisinde aşırı derecede tüketilmesi olasıdır. Ancak ceviz çok tüketilirse ne olur konusunu da bilmeniz gerekir.

Ceviz içerisinde bulunan yağ ve lif oranları yüksek yapıdadır. Bu nedenle çok yoğun, gereğinden fazla tüketmek ishal olmanıza sebep verebilir. Eğer cevize karşı alerjiniz varsa, tüketmek yine size sorunlar sunabilir.

Bu nedenle tüketimi düzenli ancak seviyeli, aşırıya kaçmaksızın gerçekleştirilmelidir. 

Ceviz Kilo Aldırır Mı?

Günümüzde birçok insan kilo vermenin yollarını aramaktadır. Bunun en başlıca durumu yenilenlerin kontrol edilmesidir. Ceviz kilo aldırır mı bilmek bu nedenle önemli bir durumdur. Her ne kadar birçok kişi cevizin kilo aldırmadığını düşünse de bu her zaman geçerli değildir.

İçerisinde yağ oranları fazla olduğu için, yoğun bir şekilde tüketmek size kilo aldırabilecek yapıdadır. Fazla besin tüketmiyor olsanız bile çok ceviz tüketmek, aşırıya kaçmak kilo almanıza neden olabilir. Diyet yapıyorsanız ya da kilonuzu belirli bir sınırda tutmaya çalışıyorsanız, bu nedenle dikkat edilmelidir. 

Her ne kadar lif oranları tok tutucu olsa da aşırıya kaçmamak önemlidir.

Cevizin Faydaları Nelerdir? Taze Ceviz mi, Ceviz Suyu mu? yazımızı incelediyseniz Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? Pekmez Kilo Aldırır mı? yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu