Sağlık

Çin Tuzu Nedir, Sağlık İçin Zararlı Mıdır?

Çin tuzu nedir? Birçok besinde bulunan bu madde insan sağlığı için zararlı mıdır? Bunların ve bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilir ve kendinizi bu maddeden nasıl sakınacağınızı öğrenebilirsiniz.

Çin tuzu, monosodyum gulutamat (MSG) gibi farklı isimler ile isimler ile nitelendirilen ve insan sağlığın tehlikeye sokan zararlı bir maddedir. İnsan sağlığı üzerindeki zararlarını bilen uzmanlar tüketicileri bu konuda uyarıyor. Hal böyle olunca da tüketiciler hangi besinlerde Çin tuzu var ya da monosodyum içerikli besinler nelerdir gibi farklı soru başlıkları konusunda bilgiler araştırmalar doğuyor

Çin Tuzu Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Çin tuzu nedir; Çin tuzu bir tür gıda maddesidir. Hazır yiyeceklerin birçoğunda bulunsan Çin tuzu e- 621 Kodu ile bilinir. Genellikle Çin lokantalarında kullanıldığından dolayı Çin tuzu adını almıştır. Fakat bu kimyasal madde Resmî gazete ilanı ile ülkemizde de hazır gıdalarda katkı maddesi olarak kullanımına izin verilmiştir. Zararlarını bilen uzmanlar bu konuda tüketici derneklerini uyararak ülkemizde kullanılmasını yasaklanmasını istiyor. Sağlık üzerinde çok büyük zararları bulunan Çin tuzu çoğu zaman yaşam kalitesini bile etkiliyor. Vücutta en büyük hasarı beyin ve siniri sistemine veren Çin tuzu insanda doyma hissini baskılıyor. İçeriğinde Çin tuzu bulunan bir besinin lezzetini artırarak insanda daha çok yeme arzusu oluşturuyor.

Çin Tuzu Hangi Gıdalarda Bulunur?

 Çin tuzu hazır gıdaların büyük bir bölümünde yer alır. Özellikle et ve tavuk bulyonlarda, hamburger tarzı hazır hamur işleri gıdalarda, konserve, cips, hazır çorbalarda, margarin ve tatlı ya da tuzlu tüm fabrikasyon gıdalarda yer almaktadır. Aynı zamanda günümüzde çoğu lokantalarda yemeklerin lezzetini artırıp, tüketicilerin arzusunu artırmak için yemeklerin içerisine Çin tuzu ilave ediyor. Bu nedenle mümkün olduğunda hazır yemekten kaçınmalıdır.

Çin Tuzunun Zararları Nelerdir?

Gıdalarda lezzet patlaması meydana gelen Çin tuzunu en bilinen zararı bağımlılık yapmasıdır. Yani bit kimse Çin tuzu bulunan bir besini yedikçe yiyesi gelir. Bunun dışında;

 • Obezite(şişmanlık) durumu yaratır
 • Denge kaybı, baş dönmesi, öğrenme güçlüğü, unutkanlık, sara nöbetik, hiperaktivite bozukluğu beyin hasarları nörolojik sorunlar, öğrenme güçlüğü benzeri gibi beyin harabiyeti meydana getir
 • Migren benzeri baş ağrıları oluşturur
 • Tiroid fonksiyonu bozukluğu meydana gelir.
 • Görme bozuklukları
 • Diyabet
 • Kolesterol
 • Vücutta gereğinden fazla tuz oluştuğundan dolayı böbrek hastalıkları oluşturur
 • Kan basıncında değişiklikler meydana getiri
 • Yorgunluk halsizlik benzeri durumlar oluşturur
 • Reflü ve gastrit gibi mide hastalıklarına yol açar
 • Büyüme hormonunun baskılanmasına neden olur

Çin Tuzunda Nasıl Korunmalı

Özellikle çocukların hazır ve işlenmiş gıdaları aşırı sevmesi içeriğinde bulunan Çin tuzundan kaynaklıdır. Bu nedenle olabildiğince hazır ve işlenmiş gıdalar kullanmak yerine evde yapılmış ya da sağlıklı yiyecekler satan dükkanlardan yemek yiyiniz.

Çin Tuzu Nedir, Sağlık İçin Zararlı Mıdır? yazımızı beğendiyseniz Sağlık kategorimizde yer alan diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu